عنوان پروژه:

تخلیه امن اضطراری محلات شهر تهران

 

معرفی پروژه و اقدامات صورت گرفته

 

تخلیه امن فرایندی است که طی آن افراد یک منطقه یا محله که در معرض خطر قرار دارند یا حادثه ­ای برای آنان رخ داده است، در نقاط امنی که از قبل تعیین و معرفی شده و امکانات و خدمات مورد نیاز افراد پناهجو در آنها آماده شده، مستقر می­گردند.تخلیه امن بخشی از مرحله پاسخگویی و واکنش اضطراری در چرخه مدیریت بحران محسوب می­گردد

معمولأ پس از وقوع زمين­لرزه یا در زمانی که خطر وقوع زلزله احساس می­شود، به منظور ايجاد شرایط امن برای ساکنان و شهروندان و خارج نمودن آنها از شرايط خطرناک و اجتناب از خطرات ناشی از پس­ لرزه ­ها یا مخاطرات ثانویه نظیر آتش سوزی، بايد عمليات تخليه امن به مرحله اجرا گذارده شود. تخلیه امن می­تواند به صورت خودجوش و یا بنا به درخواست مسئولان ذیربط انجام شود. به‌عنوان مثال در مواقعی که زلزله رخ داده و ساختمان‌ها آسیب دیده ­اند و یا هنگامی که چند زلزله خفیف رخ می­دهد که قابل احساس باشند­، مردم معمولأ خودبه خود نسبت به تخلیه اماکن مسکونی خود اقدام خواهند نمود. در مواقعی نیز که مسئولان لزوم انجام تخلیه امن را بنا به دلایل فوق تشخیص دهند، آن‌گاه فرمان تخلیه امن را صادر خواهند نمود.

 

مراکز تخلیه امن شامل کلیه مکان‌ها و فضاهای تخلیه امن می­شود که در صورت نیاز، افراد پناهجو به تخلیه امن در آنها استقرار داده می­شوند و از امکانات اولیه به منظور تأمین نیازها و احتیاجات افراد پناهجو به مدت 72 ساعت برخوردار است.

مسیر تخلیه، امن ­ترین مسیری که از طریق آن ساکنان یک محله می­توانند به سرعت و سلامت به مرکز تخلیه امن رفته و در آن مستقر شوند. این مسیرها بایستی قبل از وقوع بحران در واحد همسایگی شناسایی شده و ایمنی آنها مورد بررسی قرار ­گیرند.

 

هدف اصلی ارتقای توانمندی واکنش اضطراری شهر تهران در سطح محله طی 72 ساعت اولیه بعد از وقوع زلزله است و علاوه بر آن اهداف زیر را نیز دنبال می کند:

·        آشنا کردن مسئولان با فرایند تخلیه امن و معیارهای انتخاب مراکز و مسیرهای تخلیه امن، و کاربردهای تخلیه امن در سطح محله؛ 

·        ارائه ساختاری جهت شناسایی منابع و خطرات محله با هدف ارتقاء توانمندی واکنش اضطراری درسطح محله؛

·        نحوه اطلاع­رسانی به شهروندان درباره تخلیه امن با توجه به شرایط ویژگی­های فرهنگی– اجتماعی جامعه هدف و جلب مشاركت آنها در اين فرآيند؛

·        آشنا کردن مسئولان با کاربرد­ها و دستورالعمل مانور­های دور­میزی و کارگاه­های شبیه سازی مدیریت تخلیه امن در شرایط بحران؛

 

جهت برنامه ­ریزی و انجام تخلیه امن موارد متعددی باید مدنظر قرار بگیرد. مسئولان تخلیه امن باید از قبل نسبت به موارد انجام تخلیه امن، معیارهای صدور دستور و فرایند آن آشنایی داشته باشند.

مهمترین دلایلی که تخلیه امن ضرورت پیدا می­کند :

هنگامیکه وقوع زلزله منجر به آسیب­دیدگی ساختمان‌ها و منازل مردم شده باشد.

هنگامی که خطر بالقوه­ای مانند احتمال وقوع آتش­سوزی، نشت مواد خطرناک یا وقوع مخاطرات زمین­شناختی نظیر زمین ­لغزش وجود دارد و توسط مقامات و افراد مسئول اعلام می­شود.

هنگامیکه احتمال فروریختن ساختمان‌هایی که ممکن است در حین زلزله آسیب­دیده باشند در اثر وقوع پس­لرزه وجود داشته باشد. در

زمانی که نگرانی از وقوع یک زلزله بزرگ پس از رویداد چند زلزله کوچک وجود داشته باشد. در این شرایط مردم ممکن است به واسطه رخداد زلزله­ ای کوچک خود به‌خود یا به درخواست مسئولان منازل خود را ترک و در مکان امنی مستقر شوند.