آنچه باید درباره ویروس کرونا بدانیم (FAQ)

آنچه باید درباره ویروس کرونا بدانیم
متن زیر خلاصه ای است از سوالاتی که پس از شیوع ویروس کرونا در ذهن مردم برای پیشگیری از ابتلا به ویروس ایجاد شده. این مطلب برگرفته از سایت سازمان بهداشت جهانی است.

کروناویروس «جدید» چیست؟
کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است.
بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری (در انگلیسی). قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.
ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.

ویروس COVID-19 چگونه منتشر می‌شود؟
ویروس از طریق تماس مستقیم با قطره‌های تنفسی فرد آلوده (ازطریق سرفه و عطسه) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. ویروس COVID-19 می­تواند ساعت‌ها روی سطوح زنده بماند، ولی یک ضدعفونی ساده می‌تواند آن را از بین ببرد.

علائم کروناویروس چیست؟
علائم شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. در مواد حادتر عفونت می‌تواند منجر به سینه پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی گردد. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود.
علائم بیماری شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی است، که بسیار شایع تر از COVID-19 هستند. به همین دلیل برای تایید این که کسی COVID-19 گرفته باشد، بایستی آزمایش شود. نکته حائز اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را به خاطر بسپاریم که عبارتند از شستشوی دست‌ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی (پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، سپس انداختن دستمال داخل سطح آشغال در بسته). همچنین واکسن آنفولانزا نیز راه پیشگیری مناسبی است، بنابراین به یاد داشته باشید که واکسیناسیون خود و فرزندان‌تان را به موقع انجام دهید.

چگونه می‌توان خطر عفونت را کاهش داد؟
با رعایت چهار مورد احتیاطی زیر می‌توانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده‌تان را بگیرید:
۱. دستهای‌تان را مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل‌دار بشویید.
۲. به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده‌تان بگیرید، و دستمال را داخل سطح دربسته بیاندازید.
۳. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.
۴. اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

آیا باید ماسک بزنم؟
چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست.
درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.
استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد.

نحوه استفاده، پوشیدن و دور ریختن ماسک چگونه است؟
قبل از قرار دادن ماسک، دستان خود را با محلول حاوی الکل ضدعفونی و یا با آب و صابون بشویید.دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافیبین صورت و ماسک شما نباشد.در حین استفاده از ماسک آن را لمس نکنید.به محض مرطوب شدن ماسک، آن را تعویض کنید و از ماسکهای یکبار مصرف استفاده کنید.برای برداشتن ماسک، آن را از پشت جدا کنید )جلوی ماسک رالمس نکنید(؛ بلافاصله در سطل درب دار بیاندازید.پس از درآوردن ماسک، حتما دستان خود را با آب و صابونبشویید و یا با محلول حاوی الکل ضدعفونی کنید.

آیا COVID-19 روی کودکان تأثیر می گذارد؟
این ویروس جدید است و ما هنوز نمی‌دانیم که چه تأثیری بر کودکان یا زنان باردار خواهد گذاشت. می‌دانیم که امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، اما تاکنون موارد نسبتاً کمی از COVID-19 در بین کودکان گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تاکنون بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری‌های زمینه‌ای دیده شده است.

اگر کودکی علائم COVID-19 داشت چه کار کنیم؟
حتماً درمان پزشکی را شروع کنید، ولی به خاطر داشته باشید که اکنون در نیمکره شمالی فصل آنفولانزا است و علائم COVID-19 از قبیل سرفه یا تب می‌تواند مشابه علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد.
رعایت نکات بهداشتی دست‌ها (شستشوی مرتب دست‌ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون کودکان خود را به موقع انجام دهید تا کودک‌تان درمقابل سایر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا در امان باشد.
در مورد سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنلفولانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارد، از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی)خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟
اگر شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان ابتدای بروز علائم از پزشک کمک بخواهید. اگر به مناطقی که COVD-19 در آنجا گزارش شده سفر کرده‌اید، یا اگر در تماس با فردی بوده‌اید که به‌تازگی به یکی از چنین مناطقی سفر کرده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس بگیرید و موضوع را با آنها درمیان گذاشته و مشورت کنید.

آیا بایستی کودک را در خانه نگهداریم و به مدرسه نفرستیم؟
اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک کمک بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می‌دهد عمل کنید. درغیر اینصورت، همچون سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنفولانزا، اگر کودکتان علائم بیماری دارد، وی را در خانه بستری کنید و به خوبی از او مراقبت کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند.اگر کودکتان علائمی مثل تب یا سرفه ندارد، و اگر بخشنامه‌ای راجع به بهداشت عمومی یا توصیه‌های رسمی مشابه دیگری درخصوص مدارس دریافت نکرده‌اید، بهتر است که کودک‌تان را به مدرسه بفرستید.به‌جای این که کودکان را از مدرسه دور نگهدارید، به آنها آموزش دهید که دستهای‌شان را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و سایر اماکن انجام دهند، از جمله شستشوی مرتب دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، و سپس انداختن دستمال داخل سطل دربسته، لمس نکردن چشم‌ها، دهان یا بینی اگر دست‌ها کاملاً شسته نشده‌اند.

بهترین راه شستن کامل دست‌ها چگونه است؟
۱. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید
۲. تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید
۳. تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دستها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها
۴. دست‌ها را کاملاً با آب بشویید
۵. دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید
۶. دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی.
۷. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ الکل استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید.

آیا زنان باردار می‌توانند ویروس کرونا را به جنین خود منتقل کنند؟
هنوز شواهد کافی مبنی بر اینکه ویروس بتواند در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل شود یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. زنان باردار بایستی موارد احتیاطی مقتضی برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می‌تواند همچنان به نوازد خود شیر بدهد؟
تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می‌دهند را رعایت کنند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت کلیه راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.درمورد مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر این که به هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به کودک (ازجمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست‌ها را قبل و بعد تماس با کودک (ازجمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند – همانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به COVID-19 و یا بیماریش تأیید شده باشد در تعامل با دیگران از جمله با کودکان بایستی انجام دهد.اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز و/یا قاشق تشویق کرد، و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را نیز رعایت نماید.

استحمام حمام گرم مانع از بروز بیماری کورونا ویروسمی شود؟
دوش گرفتن حمام گرم مانع ابت ال به کرونا ویروس 2019 نمی شود.بدون در نظر گرفتن دمای حمام یا دوش، دمای طبیعی بدن در حدود5/36 تا 37 درجه سانتی گراد باقی می ماند. در واقع، حمام گرم با آب بسیار گرم می تواند مضر باشد، زیرا می تواند شما را بسوزاند. بهترینراه برای محافظت از خود در برابر کرونا ویروس 2019 تمیز کردنمکرر دست ها است. با این کار ویروس های موجود در دستان خود رااز بین می برید و با لمس نکردن چشمان، دهان و بینی خود، از ابتلا بهعفونت جلوگیری می کنید.

هوای سرد و برف می تواند ویروس کرونا جدید رابکشد؟
دلیلی بر این باور نیست که هوای سرد می تواند کرونا ویروس جدیدیا بیماری های دیگر را از بین ببرد. دمای طبیعی بدن انسان بدون در نظرگرفتن دمای خارجی یا آب و هوا در حدود 36.5 درجه سانتیگراد تا 37
درجه سانتی گراد باقی می ماند. مؤثرترین راه برای محافظت از خود دربرابر کرونا ویروس جدید این است که مرتبا دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید.

ویروس کرونا جدید می تواند از طریق گزش پشه منتقل شود؟
تا به امروز هیچگونه اطلاعات و مدرکی مبنی بر انتقال کرونا ویروسجدید توسط پشه ها وجود ندارد. کرونا ویروس جدید یک ویروستنفسی است که در درجه اول از طریق قطرات ایجاد شده سرفه یاعطسه از فرد آلوده به ویروس، یا از طریق قطرات بزاق یا ترشحاتاز بینی گسترش می یابد. برای محافظت از خود، مرتباً دست های خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابونبشویید. همچنین از تماس نزدیک با افرادی که سرفه و عطسه می کند خودداری کنید.

آیا خشک کن های دستی در کشتن کرونا ویروس جدیدموثر هستند؟
خشک کن های دستی در از بین بردن کرونا ویروس 2019 مؤثرنیستند. برای محافظت از خود در برابر کرونا ویروس جدید، شما بایدمرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب وصابون بشویید. پس از تمیز کردن دستان، باید آنها را با استفاده از حوله های کاغذی یا خشک کن هوا کاملاً خشک کنید.

آیا اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما می تواندکورونا ویروس جدید را نابود کند؟
خیر. اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما ویروس هایی را که قبلا وارد بدن شما شده اند، از بین نمی برد. پاشیدن چنین موادی می تواندبرای لباس یا غشاهای مخاطی )یعنی چشم، دهان( مضر باشد. توجه داشته باشید که هم الکل و هم کلر می توانند برای ضد عفونی کردن سطوح مفید باشند، اما لازم است طبق توصیه های مناسب از آنها استفاده شود.

آیا حیوانات خانگی در خانه می توانند ویروس کرونا جدید 2019 را گسترش دهند؟
در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات خانگی مانندسگ یا گربه وجود ندارد. با این حال، همیشه خوب است که بعداز تماس با حیوانات خانگی، دستان خود را با صابون و آب بشویید.این شما را در برابر باکتری های متداول مانندE.coli وSalmonella محافظت می کند که می توانند بین حیوانات اهلی و انسانها منتقل شوند.

آیا واکسن های ضد پنومونی شما را در برابر ویروسکرونا جدید محافظت می کنند؟
واکسنهای علیه پنومونی، مانند واکسن پنوموکوکی و واکسن هموفیلوسآنفلوانزا نوع B، محافظی در برابر کرونا ویروس جدید نیستند. )فعلاواکسنی برای ویروس کرونای جدید 2019 وجود ندارد(

آیا به طور مرتب شستشوی بینی شما با سرم می تواند ازبروز عفونت با کروناویروس جدید جلوگیری کند؟
نه. هیچ مدرکی مبنی بر شستشوی منظم بینی با محلول نمکی وجودندارد که مردم را از عفونت با کروناویروس جدید محافظت می کند.شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه شستشوی مرتب بینی بامحلول های نمکی می تواند به افراد در بهبودی سریعتر از سرماخوردگی کمک کند. اما، شواهدی مبنی بر شستشوی بینی جهت جلوگیری از عفونت های تنفسی نشان داده نشده است.

آیا خوردن سیر می تواند به جلوگیری از عفونت باویروس کرونا جدید کمک کند؟
سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است خاصیت ضدمیکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ شواهدی از این بیماری در دست نیست که خوردن سیر، مردم را از کورونا ویروس جدید محافظت کند.

آیا ویروس کرونا جدید روی افراد مسن تأثیر می گذاردیا افراد جوان نیز مستعد هستند؟
افراد در هر سنی می توانند توسط کرونا ویروس جدید آلوده شوند.افراد مسن و افراد دارای بیماری های زمینه ای )مانند آسم، دیابت،بیماری های قلبی-عروقی( بیشتر در معرض ابت ال به بیماری کروناویروس بوده و به شدت آسیب پذیرتر می باشند. سازمان بهداشت جهانی به افراد در هر سنی توصیه می كند كه برای محافظت از خود در برابر کرونا ویروس، با رعایت بهداشت خواب و بهداشت تنفسی مناسب، قدم بردارند.

آیا آنتی بیوتیک ها در جلوگیری و معالجه کورناو ویروس جدید مؤثر هستند؟
نه، آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کار نمی کنند، بلکه در برابر باکتری هامفید هستند. آنتی بیوتیک ها، نباید به عنوان ابزاری برای پیشگیری یادرمان ویروس کرونا جدید استفاده شوند. لذا، اگر شما در بیمارستان بستری هستید، ممکن است آنتی بیوتیک دریافت کنید زیرا در درمانعفونت های باکتریایی در هنگام عود کرونا ویروس موثر است.