نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search

 |  06/28/2017 - چهارشنبه 7 تير 1396

کمينه آرشيو مصاحبه و گزارش

یکسان‌سازی شماره‌های امدادی طرحی است که می‌تواند نقش عمده‌ای در کاهش آمار میزان آسیب دیدگی‌های حادثه و کاهش بحران ایفا کند؛ اما به دلیل عدم تامین مالی مسکوت مانده است.


image

تصور کنید چند لحظه قبل از رسیدن امواج قوی زمین‌لرزه به سطح زمین، تلویزیون، رادیو و تلفن همراه شما، به طور اتوماتیک آژیر بکشد یا علائم هشداری پخش کند؛ قاعدتاً همین چند ثانیه می‌تواند جان شما و بسیاری از شهروندان را نجات دهد.

 


image

هر ساله وقوع سوانح طبيعي در كشورهاي دنيا موجب زيان‌هاي اقتصادي و تفاوت انساني بسيار زيادي مي شود. در جوامع مختلف ميزان اين خسارات وتلفات بستگي به ميزان توسعه‌يافتگي و تراكم جمعيت، ايمني ساختمان‌هاي روستاها و شهرها در برابر زلزله و آگاهي و آمادگي افراد و جامعه جهت رعايت نكات ايمني دارد. 


image

عضو پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفت: متاسفانه بسیاری از شهرهای ایران در معرض زلزله هستند راهی جز ایمن سازی وجود ندارد. باید کاری کنیم که در زمان بروز بحران شایعه ها اذهان را متشنج نکند.

 


image

یک بار دیگر حادثه پلاسکو نشان داد که موضوع مدیریت بحران وایمنی شهر در برابر حوادث وسوانح تا چه اندازه ازاهمیت برخوردار است.کالبدشکافی و آسیب شناسی حادثه پلاسکو درس های عبرت آموزی برای مدیریت شهری و ساختار نهادهای عمومی، دولتی و حاکمیتی دارد که باید از یک سو استخراج و تدوین شود و از سوی دیگر عبرت ها و نتایج آن برای جلوگیری از بروز حوادث مشابه به کار گرفته شود.


image

حادثه بم پرده از واقعیت هاي تلخي برداشــت كه حاكي از آن بود كه شهرهاي كشور در برابر حوادث غیرمترقبه آســیب پذيري فراواني دارند. بعد از اين حادثه بود كه نگاه ها به مقررات ملي ساختمان معطوف شد و تغییراتي در آن ايجاد گشت. گرچه حساسیت ها در حوزه مقررات ايمني در غبار گذر زمان به فراموشي سپرده شد اما به هر روي سبب شد تا در حوزه ايمني ساختمان ها تغییراتي ايجاد شــود. 


image

تهران شهری است با جمعیت شبانه 10 میلیون نفری که این جمعیت در طول روز به بیش از 15 میلیون نفر بالغ می شود. این شهر به لحاظ قرارگرفتن نهادهای استراتژیک سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و کلان مدیریتی کشور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است چرا که تاثیر کوچکترین تغییرات در این شهر بر گستره زیادی از کشور نمود پیدا می کند.


image

آخرین زلزله‌ای که تهران را به شدت لرزاند و خسارت‌های جانی و مالی بسیاری به آن وارد کرد مربوط می‌شود به سال 1209 شمسی و حالا 186 سال از آن زمان می‌گذرد. بررسی‌های محققان زلزله‌نگاری نشان می‌دهد بازه زمانی بازگشت‌پذیری زلزله هر 150 سال یکبار است و تهران 36 سالی می‌شود در وقت اضافه است!در برآوردی که سال 89 صورت گرفته است اگر زلزله‌ای به قدرت 6 ریشتر در تهران رخ دهد 250 هزار تن زیر آوار مدفون و یک میلیون نیز آواره خواهند شد. در این میان برای عملیات‌های تجسس و نجات، نیروهای امدادی 30 درصد آمادگی دارند و تنها 2 درصد از اقلامی مثل پتو و آب و غذا و امکانات اولیه را در اختیار دارند؛ یعنی برای جمعیت تقریبی 13 میلیونی پایتخت امکانات به 260 هزار تن تعلق می‌گیرد و بقیه...سئوالات بسیاری درباره امکانات و تجهیزات سازمان‌های امدادی در هنگام بروز چنین حوادثی وجود دارد که حسین کتابدار، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران در گفت‌و گوی اختصاصی با «ایران» به آنها پاسخ داده است.image
ریزش ناگهانی و وحشت آور ساختمان‌های چند طبقه در سراسر جهان تراژدی‌های بی‌شماری را برای بشر در طول تاریخ رقم زده‌است.

image

«دراین سال‌ها به‌تبع مشکلات به وجود آمده در تخصیص و توزیع اعتبارات که دولت با آن دست به گریبان بوده و به‌تبع آن، اعتبارات مناسبی به هلال‌احمر تزریق نشده است. به‌عنوان مثال، درگزارش ریاست محترم جمعیت هلال‌احمر آمده است؛ در بودجه مصوب این جمعیت در دو‌سال اخیر، ١١٠٠‌میلیارد تومان تخصیص داده شد که تنها ١٠٠‌میلیارد تومان محقق شد.»


image

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: سازمان‌های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران برای انجام مصوبات این شورا نیازمند تأمین اعتبار لازم از سوی سازمان مدیریت بحران کشور هستند.


image

به گفته كارشناسان، سرزمین ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمین‌شناسی از جمله كشورهای سانحه‌خیز جهان به شمار می‌آید و همواره بر اثر بروز سوانحی چون سیل، زلزله، خشكسالی و غیره، مورد خسارت‌های بسیاری قرار می‌گیرد. از همین رو سال‌هاست كه راه‌های كاهش اثرات سوانح طبیعی در کشور مورد توجه قرار گرفته است و  افراد مربوط تلاش می‌كنند تا همگام با تجربه‌های جهانی در این حوزه، شاخص ایمنی و آمادگی در برابر سوانح طبیعی  كشورمان بالا برود و خسارت‌های احتمالی سوانح طبیعی به حداقل برسد. 


حق انتشار اطلاعات براى شهردارى تهران محفوظ است 1390 - 1385
^ انتقال به بالا