نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search

 |  01/17/2017 - سه شنبه 28 دي 1395

کمينه آرشيو مصاحبه و گزارش

image

«دراین سال‌ها به‌تبع مشکلات به وجود آمده در تخصیص و توزیع اعتبارات که دولت با آن دست به گریبان بوده و به‌تبع آن، اعتبارات مناسبی به هلال‌احمر تزریق نشده است. به‌عنوان مثال، درگزارش ریاست محترم جمعیت هلال‌احمر آمده است؛ در بودجه مصوب این جمعیت در دو‌سال اخیر، ١١٠٠‌میلیارد تومان تخصیص داده شد که تنها ١٠٠‌میلیارد تومان محقق شد.»


image

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: سازمان‌های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران برای انجام مصوبات این شورا نیازمند تأمین اعتبار لازم از سوی سازمان مدیریت بحران کشور هستند.


image

به گفته كارشناسان، سرزمین ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمین‌شناسی از جمله كشورهای سانحه‌خیز جهان به شمار می‌آید و همواره بر اثر بروز سوانحی چون سیل، زلزله، خشكسالی و غیره، مورد خسارت‌های بسیاری قرار می‌گیرد. از همین رو سال‌هاست كه راه‌های كاهش اثرات سوانح طبیعی در کشور مورد توجه قرار گرفته است و  افراد مربوط تلاش می‌كنند تا همگام با تجربه‌های جهانی در این حوزه، شاخص ایمنی و آمادگی در برابر سوانح طبیعی  كشورمان بالا برود و خسارت‌های احتمالی سوانح طبیعی به حداقل برسد. 


image

اگرچه گمان بر این است که تهران در برابر زلزله بزرگ احتمالی زانو می‌زند و از پا می‌افتد اما مطالعات جدید نشانگر آن است که تهران تاب می‌آورد و روی پا می‌ایستد. این را دکتر عباس استادتقی‌زاده مشاور عالی سازمان مدیریت بحران شهر تهران می‌گوید. به گفته او، وضعیت تاب‌آوری تهران متوسط است و اگر بر ظرفیت‌های تهران و ارتقا آن‌ها متمکز شویم تهران در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی تاب‌آورتر و کم‌آسیب‌تر می‌شود. 


image

وقوع چهار مورد فروریزش زمین، هشت کشته و 12 مجروح در کمتر از چهار ماه در شهر تهران نشان از تهدیدی خزنده برای پایتخت و ساکنانش دارد که بررسی علمی و ریشه ای ابعاد آن، دستمایه تازه ترین میزگرد تحلیلی ایرنا قرار گرفت.image

بافت فرسوده تهران و برنامه ریزی برای نوسازی این بافت یکی از مشکلاتی است که صحبت بسیاری درباره آن شده است. اهمیت موضوع در پایتختی که گسل های زلزله زمین اش را از شمال به جنوب احاطه کرده دو چندان می شود. مهندس مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این گفت و گو از برنامه ریزی های صورت گرفته در زمین حل مشکل بافت فرسوده در شهر و وضعیت کنونی آن سخن می گوید. 


image

همه ما در زندگي با حوادث مختلفي روبه رو شده ايم؛ حوادثي كه به خاطر غفلت خود يا اطرافيانمان به وجود آمده يا بر اثر اتفاقات طبيعي يا غيرانساني؛ مثل يك تصادف، جاري شدن سيل، فرونشست زمين در خيابان يا شكسته شدن استخواني در بدن هنگام ورزش. همه اينها حوادثي هستند كه به دلايل مختلف شكل گرفته اند. حال اينكه چطور مي شد از رخداد آنها جلوگيري كرد يا خسارات شان را به حداقل رساند جاي بحث دارد. 


image

گروه های امداد و نجات در حرکتی هماهنگ از 20 کشور دنیا گرد هم جمع شده تا سناریویی واحد را پیش ببرند. آنها این سناریو را بر مبنای وقوع زلزله ای بزرگ در کشوری لرزه خیز تدوین کردند. چنین بود که در قالب برنامه ای مشخص، زیر نظر سازمان ملل جمع شدند، برنامه ریزی کردند و در کشوری حادثه خیز در آن سوی جهان، به تمرین نحوه امدادرسانی در لحظه وقوع بحران پرداختند. 


image

 پس از وقوع زلزله اهر و ورزقان  در سال 91 ، مطالعات، بازدیدها و برداشت‌های میدانی توسط کارشناسان خبره و متخصص این حوزه صورت پذیرفت که در قالب مطالعات پژوهشی منجر به دستیابی تجارب ارزنده‌ای شد. مطالعاتی که به منظور پاسخ به چالش‌ها می‌تواند به عنوان درس آموخته‌ها نقش موثری در فرآیند مدیریت بحران ایفا کنند. دکتر احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در گفت‌وگو با «شهروند» ضمن بررسی نتایج به دست آمده از این مطالعات به بررسی دستاوردهای آن پرداخته است.


image

درحالی‌که تصویب ضوابط بلندمرتبه‌سازی به مرحله نهایی خود نزدیک می‌شد، موضوعی مهم به میان آمد که به‌نظر می‌رسد تأخیری چند ماهه در تصویب و ابلاغ این ضوابط به‌وجود آورد. این بار موضوع، نه به‌خود ساختمان‌های بلندمرتبه بلکه به گسل‌های شهر تهران برمی‌گردد.image

آمادگی مدیریت شهری در برابر بحران‌های ناشی از حوادث طبیعی یا انسان‌ساز از طریق برنامه‌ریزی، تجهیز، آموزش و مانور حاصل می‌شود. فرآیند برنامه‌ریزی براساس تحلیل آسیب‌پذیری و میزان خطر است. این فرآیند، مسوولیت اجرای نقش‌ها و تاکتیک‌ها را تعیین کرده و نیازهای تجهیزاتی را تامین می‌کند. در فرآیند آموزش این اطمینان حاصل می‌شود که پرسنل با وظایف و تجهیزاتشان آشنا هستند. تمرین‌ها و مانورها، سامانه را کنترل و اصلاح می‌کند. کارکردهای مقابله نظیر ارزیابی، حفاظت از ساکنان شهر و مدیریت حادثه در ساختاری سازماندهی شده اجرا می‌شود. این ساختار به سامانه فرماندهی حادثه معروف است.


image
سازمان‌های مسوول مدیریت بحران در شهرها علاوه‌بر تاثیرپذیری از «درجه آمادگی و هماهنگی» هر یک از نهادهای مسوول، ارتباط معناداری با «رفتار شهروندان» از لحظه بروز حادثه تا طول مهار حادثه دارد.

حق انتشار اطلاعات براى شهردارى تهران محفوظ است 1390 - 1385
^ انتقال به بالا