نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search

 |  06/28/2017 - چهارشنبه 7 تير 1396

کمينه خبر

ریزش ناگهانی و وحشت آور ساختمان‌های چند طبقه در سراسر جهان تراژدی‌های بی‌شماری را برای بشر در طول تاریخ رقم زده‌است.
image


به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و به نقل از ایسنا، وقوع چنین حوادث مهیب و مرگباری تاکید کننده اهمیت ضرورت حفظ ایمنی و امنیت این ساختمان‌ها و برخورداری آن‌ها از امکانات پیشرفته مقابله با حوادث احتمالی همچون آتش‌سوزی است.

در حوادث مشابه با آنچه در روز گذشته برای ساختمان تجاری پلاسکو در یکی از مناطق مرکزی تهران اتفاق افتاد ساختمان‌های مسکونی و تجاری بلند مرتبه در مدت تنها چند ثانیه ریزش کرده و به تلی از آوار و خاک تبدیل شده‌است.

درحالیکه بسیاری از ساختمان‌ها به لحاظ نمای ظاهری تحسین برانگیز هستند، خطاهای انسانی و نبود استانداردهای ایمنی کافی منجر به وقوع فجایعی غیرقابل جبران شده‌است.

در این گزارش به برخی از حوادث مرتبط با ریزش برج‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه در نقاط مختلف جهان پرداخته‌شده‌است.

رونان پوینت در انگلیس: برج 22 طبقه رونان پوینت (Ronan Point) در ماه مه سال 1968 در شرق لندن به دلیل انفجار گاز دچار حادثه شد. در زمان وقوع این حادثه 260 نفر داخل ساختمان حضور داشتند که تنها به کشته شدن چهار تن و مجروحیت 17 نفر منجر شد.

برج‌های هایلند در مالزی: مجتمع‌های مسکونی برج‌های هایلند (Highland Towers)  که از مجموه سه بلوک 12 طبقه تشکیل شده در دسامبر 1993 در یکی از شهرهای کوالالامپور بر اثر بارش شدید باران و وقوع رانش زمین دچار حادثه شد. در روز نخست حادثه تنها سه نفر از میان گل و لای نجات پیدا کردند اما در مدت 12 روز جستجو، امدادگران نتوانستند هیچ بازمانده دیگری را پیدا کنند. همچنین تلفات این حادثه 48 تن اعلام شده‌است.

مجتمع اسکای‌لاین پلازا در آمریکا: در مارس سال 1973 یکی از برج‌های مسکونی 26 طبقه مجتمع اسکای لاین پلازا (Skyline Plaza) در ایالت ویرجینیا دچار ریزش شد که انبوهی از آوار را از خود برجا گذاشت. این ساختمان نیمه کاره به دلیل عدم رعایت نکات مهندسی ریزش کرد که موجب شد 14 کارگر ساختمانی کشته شده و 34 نفر دیگر مجروح شوند.


حق انتشار اطلاعات براى شهردارى تهران محفوظ است 1390 - 1385
^ انتقال به بالا