تاب‌آوری و هوشمندسازی، دو عنصر مهم برای سنجش شهرهای در حال توسعه

1398/8/11 اخبار, اخبار برتر rating
image

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه تاب‌آوری و هوشمندسازی دو عنصر مهم برای شهرهای در حال توسعه هستند گفت: زلزله، سیل و فروریزش سه موضوعی هستند که شهر تهران را تهدید می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، دکتر رضا کرمی محمدی در نشست «شهرهای زیست‌پذیر و تاب‌آور فراگیر برای همه» که پیش از آغاز چهارمین دوره خشت طلایی تهران در برج میلاد برگزار شد با بیان اینکه بحث تاب‌آوری و هوشمندسازی دو موضوع ضروری و مهم برای شهرهای در حال توسعه است، اظهار کرد: موضوع تاب‌آوری باعث می‌شود کشورهای در حال توسعه عقب‌گرد نکنند و در مسیر مناسب حرکت کنند.

وی با اشاره به اقسام تاب‌آوری توضیح داد: تاب‌آوری پیرامون مسایل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی وجود دارد. به عنوان مثال ما هم‌اکنون در بحث اقتصادی تاب‌آوری را حس می‌کنیم البته این میزان تاب‌آوری به اندازه‌ای که باید به نظر نمی‌آید و باید تقویت شود. اقتصاد مقاومتی به معنی اقتصادی تاب‌آور است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تأکید بر این نکته که زیرساخت‌ها باید تاب‌آور شوند اضافه کرد: عمده عدم تاب‌آوری در کشور ما به دلیل غفلت از مخاطرات است. شهر تهران را مخاطرات طبیعی از جمله زلزله، سیل و فروریزش‌ها تهدید می‌کنند. وقتی با این مخاطرات مواجه می‌شویم آسیب‌پذیری ما بالا می‌رود و در برخی از شهرهای بزرگ دنیا نیز این مشکلات وجود دارند. البته این نکته حائز اهمیت است که تاب‌آوری در شهرها به عملکرد ما در گذشته بر می‌گردد. وقتی با بحران مواجه می‌شویم به عنوان مثال سیل یا زلزله، عکس‌العمل‌های مردم نیز نسبت به این مخاطرات خود مخاطره‌آمیز است. به عنوان مثال زمانی که در ملارد زلزله آمد و فاصله زیادی با تهران داشت تهرانی‌ها به خیابان‌ها آمدند و فردای آن روز نه به دلیل زلزله بلکه به دلیل آلودگی هوا بیش از 50 نفر فوت شدند.

کرمی با اشاره به راه‌اندازی سامانه هشدار سریع زلزله در شهر تهران توضیح داد: با راه‌اندازی این سامانه وقتی موج از نقاط دوردست به سمت تهران حرکت می‌کند ما چند ثانیه زودتر متوجه می‌شویم و این موضوع را به دستگاه‌های ذیربط اطلاع می‌دهیم. این سامانه یکی از مصداق‌های هوشمندسازی است.

وی با اشاره به راه‌اندازی حسگرهای باران‌سنج به منظور هشدار برای وقوع سیل اضافه کرد: این سنسورها در بالادست نصب شده و اگر احتمال وقوع سیل وجود داشته باشد سریعاً اعلام می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه سنجش خسارات ناشی از زلزله اضافه کرد: این سامانه میزان آسیب‌پذیری نقاط مختلف شهر تهران را نشان می‌دهد تا در صورت لزوم نیروهای امدادی سریع‌تر به آن منطقه ورود پیدا کنند.

کرمی با اشاره به استفاده از سامانه پایش وضعیت تهران تصریح کرد: این سامانه وضعیت مخاطرات شهر را رصد می‌کند و در صورت لزوم می‌توان با استفاده از آن از آسیب‌پذیری‌ها جلوگیری کرد.

کرمی تأکید کرد: ما در این وضعیت دست کمک خود را به سوی کشورهای همسایه و دوستانمان در شهرهای مشابه دراز می‌کنیم و این آمادگی را داریم تا تجربیات خود را با آن ها به اشتراک بگذاریم.