تازه ها از مقابله با کرونا

1399/3/6 رویدادهای داخلی مقابله با کرونا rating

فریبا نباتی 

  واحد پرتال / نگاهی به سرخط اخبار خرد و کلان رویارویی با ویروس «کووید-19» در ایران

 

 

 

 

 

 

 

صنوفی که بارکد نگرفته‌اند بازگشایی نمی شوند

معاون کل وزارت بهداشت گفت: فعلا همه مشاغل بازگشایی نمی‌شوند.

سیاست‌مان حداکثر بازگشایی‌ها برای تامین معیشت مردم است.

صنوفی که بارکد نگرفته‌اند نمی‌توانند بازگشایی داشته باشند.

 

 

کاهش مبتلایان به کرونا در خوزستان

جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: وضع استان خوزستان، همچنان قرمز است اما شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی موارد بستری نسبت به روزهای گذشته هستیم.

 

 

 

دستور رئیس جمهور برای ارائه گزارش روزانه از روند کنترل کرونا در استان ها

روحانی به وزیر بهداشت و استاندار خوزستان دستور داد مراقبت‌ها و نظارت‌ها برای توقف سرعت رشد کرونا در این استان بیشتر شود.

رئیس‌جمهور همچنین تاکید کرد: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و استانداران استان هایی که روند شیوع بیماری کرونا در آن مناطق به طور نسبی روبه افزایش است، تا رسیدن به شرایط اطمینان بخش، موظف به ارائه گزارش روزانه از روند اقدامات موثر برای کنترل بیماری و میزان اجرای دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا به رئیس جمهور هستند

 

 

 

توصیه زالی به پایتخت نشینان

 فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در شهر تهران گفت: با توجه به بازگشایی  پلکانی برخی از مراکز شهروندان، تهرانی از حضور در محیط های شلوغ و بسته خودداری کنند.

در بررسی های بیمارستانی ما مشخص شده ، بیش از 50 درصد بیماران مبتلا به کرونا بیشتر از یکبار در مراکز پر ازدحام حضور داشته اند.

 

 

بازگشایی ادارات دولتی استان خوزستان از امروز (سه‌شنبه)

سخنگوی ستاد مدیریت بیماری کرونا در خوزستان گفت: تمامی ادارات دولتی و بانک‌ها از امروز سه شنبه  6 خرداد ماه باز هستند و فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

ساعت کار ادارات و بانک‌ها از ساعت ۷:۳۰ شروع و ۱۴ به پایان می رسد و مصوبه حضور دو سوم در محل کار و یک سوم به صورت دورکاری به قوت خود باقی است.

 

 

آغاز فعالیت رستوران‌ها از امروز (6 خردادماه)

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت خبر داد: فعالیت کلیه رستوران‌ها و مراکز عرضه مواد غذایی که عرضه را به صورت بیرون‌بر انجام می‌دهند و نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با پذیرش مشتری، از روز سه‌شنبه بلامانع خواهد بود.

برای ادامه فعالیت، ثبت‌نام این مراکز در سامانه salamat.gov.ir  الزامی است.

کماکان واحدهای سونا، ماساژ، تالارهای پذیرایی وکلیه ورزش‌های پربرخورد همانند کُشتی و کاراته تا اطلاع بعدی ممنوع خواهند بود.

عرضه قلیان همچنان اکیداً ممنوع است.

 

77 درصد صنوف شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کرده اند

معاون کل وزارت بهداشت گفت: حدود 77 درصد از اصناف شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کرده اند.

علت افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا در برخی از استان ها، رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی است.

به برخی از اصناف مانند تالارها، مهدکودک ها و برخی از اماکن ورزشی که جزء محیط های خطرناک محسوب می شوند فعلا اجازه بازگشایی نمی دهیم.

 

 

برگشت خوردن ۲۰ درصد چک‌ها به دلیل شیوع کرونا

براساس گزارش بانک مرکزی، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه فروردین، به ترتیب ۱۸.۳ درصد و ۲۰ درصد برگشت داده شده است.

دلیل اصلی این موضوع، تعلیق سه ماهه برخی از تنبیه‌های مربوط به چک برگشتی توسط دولت بخاطر شیوع کرونا بوده است.

 

 

 

علائم ابتلا به کرونا در کودکان

محققان مؤسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران، با توجه به تحقیقات انجام‌شده، به این پرسش پاسخ داده‌اند که علائم ابتلا به کووید-۱۹ در کودکان چیست؟ شایع‌ترین علامت‌های ابتلا در کودکان تب، سرفه، گلودرد، گرفتگی بینی، عطسه و آبریزش بینی است.

 

 

 

ممنوعیت شنا در سواحل رشت تا اطلاع ثانوی

فرمانداری رشت از ممنوعیت شنا در سواحل این شهرستان تا اطلاع ثانوی در راستای اجرای پیشگیرانه شیوع بیماری کرونا خبر داد و گفت: ۵۵ نقطه خطرآفرین در سطح ۲۲ کیلومتر سواحل شهرستان رشت شناسایی شده است.

 

 

 

اعلام آمادگی برای بازگشایی مراکز تفریحی روباز

تیموری، معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: با عمل به شیوه نامه های بهداشتی آماده بازگشایی مراکز تفریحی روباز و طبیعت گردی هستیم.

 

 

احتمال واریز بیمه بیکاری کرونا تا قبل از عید فطر

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار گفت: پیامک درخواست شماره حساب برای تأیید شدگان نهایی بیمه بیکاری به زودی ارسال می شود و می توانند شماره حساب خود را در سامانه وارد کنند.

بانک  ملی، ملت، صادرات، تجارت، رفاه و سپه اسامی بانک هایی است که مقرری بگیران باید در یکی از آنها حساب داشته باشند.

تلاش می کنیم بیمه بیکاری مشمولان تا عید فطر واریز شود. لیست اسفند و فروردین ماه در اختیار تأمین اجتماعی قرار گرفته است.

 

 

 

جزئیات اجرای طرح سنجش سلامت نوآموزان در ایام کرونا

سید جواد حسینی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اعلام کرد: طرح سنجش برای دانش آموزان اول ابتدایی از تیرماه وارد مرحله نوبت گیری و از مردادماه کار اجرایی آن آغاز می‌شود.

در طرح سنجش نوآموزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله فاصله گذاری اجتماعی و تعبیه اتاق انتظار همچنین نوبت دهی با توجه به نحوه شیوع بیماری در شهر‌های مختلف انجام می‌شود.

 

 

 

بازگشایی بقاع متبرکه و زیارتگاه‌ها بعد از عید سعید فطر

رییس جمهور در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بقاع متبرکه و زیارتگاه‌ها با توجه به رایزنی‌ها و جلسات متعددی که کمیته امنیتی- اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با متولیان این اماکن داشته‌اند، مقرر شده بعد از عید سعید فطر با شرایطی که اعلام خواهد شد، این اماکن بازگشایی شود.

کمیته آموزش ستاد ملی مقابله با کرونا در حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی برنامه‌ها و طرح‌هایی را در نظر گرفته‌اند که ضمن تداوم آموزش آنلاین در فضای مجازی، سلامت کادر آموزشی، دانشجویان و دانش‌آموزان هنگام حضور در کلاس‌ها و رشته‌هایی که الزام به آموزش حضوری دارند نیز تأمین و تضمین شود.

اگرچه گزارش‌ها حکایت از رعایت دستورالعمل‌ها به میزان بالایی از سوی مردم دارد، اما دستگاه‌های ذیربط نیز باید بر اجرای این دستورالعمل‌ها و مراقبت‌ها از سوی اصناف، کسب و کارها  و مکان‌های پر رفت و آمد، همچنان اهتمام داشته باشند.

 

 

 

افزایش مناطق سفید به 280 شهرستان

علی ربیعی، سخنگوی دولت اعلام کرد: مناطق سفید به ۲۸۰ شهرستان افزایش پیدا کرده است.

میانگین بهبودی ایران نسبت به چین و سوئیس بسیار خوب است.

عدد مولد نسلی در کمتر از ۴ هفته به زیر عدد یک رسیده است یعنی میزان انتقال از یک نفر به سه نفر در اسفند ماه امروز به کمتر از یک نفر رسیده است. این یعنی یک نفر حتی یک فرد را مبتلا نمی‌کند.

از مرحله کنترل و مدیریت بیماری عبور کردیم و وارد فاز مهار بیماری شدیم.

 

 

 

اجرای طرح ترافیک در پایتخت بعد از عید فطر

طرح ترافیک  در تهران بعد از عید فطر از ساعت ۸ تا ۱۶ اجرا می‌شود. از ساعت ۱۴ خروج از طرح رایگان است.

 

 

 

تصمیم جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش

براساس تصمیم جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا تمرینات و شروع مسابقات ورزشی از 22 خرداد آغاز می شود.

 

 

 

5 استان در وضعیت هشدار

وزارت بهداشت اعلام کرد استان های لرستان، خراسان شمالی، کرمان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه در وضعیت هشدار قرار دارند.

 

 

 

مردم برای سفر اقدام نکنند

علی ربیعی سخنگوی دولت گفت: کماکان شعار ما در خانه بمانید است. توصیه می‌کنیم به جز سفرهای ضروری مردم برای سفر اقدام نکنند.

 

 

 

اغلب خانواده‌ها متوجه ابتلای کودک به کرونا نمی شوند

مدیر تغذیه جامعه دانشگاه شهید بهشتی گفت: کووید ۱۹ اغلب در کودکان به شکل سرماخوردگی ساده خود را نشان می‌دهد و خانواده‌ها متوجه ابتلای کودک به کرونا نمی‌شوند.

شیوع کرونا در بین کودکان و بزرگسالان تقریباً مساوی است؛ در کل جهان گزارش مرگ کودکان ناشی از کرونا زیر ۱۲ سال نداشتیم.

همه کودکانی که در دوره پاندمی کرونا قرار دارند، امکان دارد علایم سرفه، سرماخوردگی، تب، بی حالی و اسهال پیدا می کنند که در این دوران باید رفتارهای اجتماعی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.

 

 

 

احتمال کم‌خطرتر و آرام‌تر بودن موج دوم کرونا در ایران

رییس اتاق فکر ستاد کرونای استان تهران بیان کرد: امروز نسبت به آغاز شیوع کرونا تجهیزات بیشتر و بهتری داریم. آموزش رفتارهای بهداشت فردی داده شده و مردم بیشتر رعایت می‌کنند.

بنابراین انتظار داریم موج بعدی شیوع ویروس کرونا کم‌خطرتر باشد و آرام‌تر طی شود.

با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و علائم در همه دنیا دولت ما و بعضی دولت‌ها این فرضیه را داشتند که حتی نجات یک نفر مهم است و هیچ بیماری نباید بدون درمان رها شود.

قرنطینه فرصتی به ما داد تا تعداد افراد مبتلا کاهش یابد، تجهیزاتی مانند ماسک و دستکش نیز تا حد ۶۰ تا ۷۰ درصد از انتقال بیماری جلوگیری کردند.

کشورهایی مانند چین و کره جنوبی که سابقه مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر مانند سارس را داشتند بهتر عمل کردند.

 

 

 

شرایط برای سفرهای تفریحی امن نیست

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به این که هنوز شرایط برای سفرهای تفننی و غیر ضروری و بین شهری ایمن نیست، از شهروندان خواست سفر خود را به زمان دیگری موکول کنند.

 

 

اولین اکران  سینمایی سال در انتظار تصمیم ستاد کرونا

احتمال بازگشایی سینماها در عید فطر در حالی مطرح شده که ابتدا باید ستاد ملی کرونا این اقدام را بلامانع اعلام کند و بعد هم باید وضعیت شورای صنفی نمایش به طور قطعی مشخص شود تا انتخاب فیلم‌ها و بررسی شرایط برای ارائه تسهیلات به آن‌ها صورت گیرد.

 

 

 

نباید به مبتلا نشدن به ویروس خوشبین باشیم

محسنی بندپی، استاندار تهران گفت: وضعیت قابل قبول و مدیریت شده استان در زمینه شیوع کرونا نباید مردم را نسبت به ابتلا نشدن به این ویروس خوشبین کند.

اگر به طور میانگین 50 نفر در هر کیلومتر مربع زندگی می کنند در تهران این عدد به یک هزار نفر در هر یک کیلومتر مربع می رسد.

ویروس کرونا هنوز از بین نرفته و محو نشده و فقط مدیریت شده است از همین رو باید همچنان مراقبت های لازم را داشت.

مردم اولویت نخست خود در خانه ماندن قرار دهند و حتی اگر سفر می کنند، به استانی سفر کنند که آلودگی کمتر و شهرهای سفید بیشتری دارد.

 

 

 

ارسال کمک‌های کرونایی کره جنوبی به ایران

سفارت کره جنوبی در تهران روز (یک شنبه) اعلام کرد که کمک هایی به ارزش حدودی یک میلیون دلار، شامل کیت تشخیص ویروس کرونا و تجهیزات دیگر به ایران ارسال کرده است.

 سفارت سئول همچنین اعلام کرد که در راستای دوستی میان دو کشور و کمک به مقابله جهانی با این بیماری، این تجهیزات را به یک مرکز خدمات درمانی زیر نظر در ایران تحویل داده است.

 

 

 

 

افزایش تا 10 برابری نیروهای پسماند شهرداری در روزهای کرونا

فرمانده علمیات مدیریت بیماری کرونا در تهران از افزایش ۸ تا ۱۰ برابری فعالیت و خدمات رسانی کارگران پسماند در روزهای کرونایی خبر داد.

 

 

 

۵۰ درصد دانشجویان در دانشگاه‌ حضور می‌یابند

معاون فرهنگی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه صرفا حدود ۵۰ درصد دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاه ها حضور فیزیکی خواهند داشت، گفت: در خوابگاه مکانی باید در نظر گرفته شود که اگر پس از بازگشایی دانشگاه فردی مبتلا مشاهده شد سریعا قرنطینه شده و از دیگر دانشجویان جدا شود.

 

 

 

 

تاثیر یک آنتی بیوتیک معمولی بر درمان کرونا

قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا از نتایج و پروتکل های اجباری درمانی و دارویی مبارزه با کرونا خبر داد. به گفته او درمان هایی مثل استفاده از خانواده هپارین ها مانع از مرگهای ناگهانی می شود و بهترین نقش درمانگری در بیماران در روزهای اخیر را داروی در دسترس آزیترو مایسین داشته است.

 

 

 

حضور ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان در مدارس بعد از بازگشایی 

وزیر آموزش و پرورش گفت:خبری که از سراسر مدارس دریافت کردیم بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد معلمان در مدارس حاضر بودند و دانش آموزان هم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد حضور یافتند که در مناطق روستایی این آمار بیشتر بود.

تدریس محتوای کتب درسی در شبکه آموزش تا پایان اردیبهشت به اتمام می‌رسد.

 

 

 

ابتلای ۵۰۰ کارمند شهرداری تهران به کرونا

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران بیان کرد: از ابتدای بروز کرونا تاکنون ۴۹۴ نفر در شهرداری تهران مبتلا به کرونا شده و تست مربوط به این بیماری در آنها مثبت بوده است.

بیشترین آمار مبتلایان در منطقه ۱۷ و ۱۱ شهرداری است و در بخش‌های مختلف از جمله سازمان فرهنگی و هنری و شهرداری مناطق همه گرفتار ویروس کووید ۱۹ بوده‌اند.

 

 

 

سه پیش بینی درباره رفتار کووید19

حریرچی گفت: همزمان با پاییز در نیمکره شمالی با موج هایی از بیماری روبرو خواهیم شد که اگرچه شدت آن کمتر از اسفند و فروردین خواهد بود، اما منجر به قرنطینه خواهد شد.

مطابق با شیوع آنفولانزای اسپانیایی در اوایل قرن بیستم، موج دوم در پاییز و در نیمکره شمالی شدیدتر و قرنطینه بیشتر خواهد بود.

در پاییز موج هایی خواهیم داشت اما منجر به قرنطینه نخواهد شد.

 

 

 

برگزاری نماز عید با رعایت پروتکل های بهداشتی

نماز عید فطر امسال با رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد هر شهر برگزار می شود.

 

 

شیوع کرونا در خوزستان در حال نزدیک شدن به سطح متوسط است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره وضعیت خوزستان اعلام کرد:  خوزستان دیرتر وارد پیک کرونا شده است و این استان شیوع کم تا متوسط در میلیون نفر جمعیت دارد و اکنون شیوع کرونا در خوزستان  در حال نزدیک شدن به سطح متوسط است.

ما ترجیح می‌دهیم به میزان متوسط شیوع کرونا نرسیم.

استان‌هایی که پیک را در اواخر اسفند و اوایل فروردین تجربه کردند، پیک را در ایام تعطیلات کشوری،  تعطیلی مدارس، سفرها و کسب‌وکارها سپری کردند، اما اکنون پیک در چند استان مثل خوزستان همزمان با بازگشایی‌ها است.

از طرفی تحمل مردم کم شده است، ما در خوزستان کمی مشکل داریم اما اوضاع تحت کنترل است و به روند عمومی کشور باز خواهد گشت.

 

 

 

فعالیت دستفروشان تهران آغاز شد

عضو شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: با تصویب ستاد کرونا دستفروشان تهران در بازارچه‌های سر باز و محدود در سطوح محلات و مناطق می توانند فعالیت کنند.

 

 

 

کرونا در استان فارس خیز برداشت

وضعیت کرونا در استان طی روزهای گذشته و امروز در مسیر افزایش مبتلایان قرار گرفت و با دور خیزی ملموس آمار مبتلایان روزانه به کانال سه رقمی بازگشت و رو به فزونی گذاشت ، کارشناسان حوزه سلامت در این استان همچنان توصیه می‌کنند مردم با استفاده از ماسک در هنگام خروج از خانه، پرهیز از ترددهای غیرضروری و رعایت بهداشت فردی، از ابتلا به بیماری کرونا پیشگیری کنند.

 

 

 

 

احتمال ادامه تعطیلی خوزستان 

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان گفت: با توجه به شرایط خوزستان، تصمیم گرفتیم مدارس در این هفته در خوزستان بازگشایی نشوند.

بزرگان اقوام از برگزاری مراسم عید فطر خودداری کنند.

انتظار می‌رود فرمانداران در خصوص تعطیلی شهرستان‌هایی که تعطیل اعلام نشده‌اند، عجله نکنند.

 

 

 

نرخ جدید ماسک اعلام شد 

مهدی صادقی نیارکی معاون صنایع وزارت صمت اعلام کرد: قیمت تمام شده هر واحد ماسک تولید شده در کارخانه با احتساب هزینه حمل و فروش به بیش از یک هزار تومان می‌رسد.

مسئول قیمت گذاری و رسیدگی به قیمت‌ها در این حوزه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان است.

 

 

 

نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا در اماکن توریستی

پروتکل وزارت میراث فرهنگی در نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا در اماکن توریستی اعلام شد:

در صورت برخورد با پرسنل مشکوک به بیماری کرونا و دارای علائم مربوطه از ادامه فعالیت ایشان جلوگیری می‌شود و بازگشت به کار به ارایه گواهی سلامت از پزشک معتمد متخصص طب کار یا سایر متخصصان معین شده از سوی وزارت بهداشت، منوط است.

در صورت مشاهده فرد مشکوک در بین گردشگران برای پیشگیری از انتقال احتمالی آلودگی به دیگران، ایشان را به استفاده از وسایل حفاظت فردی، از جمله ماسک و دستکش توصیه کرده و اقلام لازم در اختیار ایشان قرار داده شود.

 

 

مادرانِ باردارِ کرونایی برای زایمان به کدام بیمارستان‌ها بروند؟

وزارت بهداشت اعلام کرد: تمام بیمارستاهای دانشگاهی مادرانِ باردارِ کرونایی را پذیرش می‌کنند.

اینطور نیست که در زمان تولد، بیماری کووید-۱۹ از مادر مبتلا به نوزاد منتقل شود.

بیمارستان‌های دولتی موظفند مادران باردار کرونایی را بستری کنند.

مدت بستری مادران باردار کرونایی در بیمارستان، بسته به وضعیت بیمار، شدت بیماری و وضعیت بیماری‌های زمینه‌ای متفاوت است.

 

 

 

هشدار درباره احتمال بازگشت جهرم به وضعیت قرمز کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: در حال حاضر شهرستان جهرم بر اساس بیماران بستری مثبت و مشکوک در بیمارستان پیمانیه در وضعیت زرد بود.

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد ابتلای موارد جدید شناسایی بیشتر به دلیل حضور افراد در تجمعات، دورهمی‌های خانوادگی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی بوده است، که ادامه این روند موجب می‌شود وضعیت جهرم به سمت قرمز رود.

 

 

 

مهد‌های کودک غیردولتی جزء مشاغل متضرر از کرونا شناخته شدند

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برای حمایت از مهد‌های کودک غیر دولتی تحت حمایت بهزیستی که به علت شیوع ویروس کرونا از اسفندماه تعطیل شدند، رایزنی‌هایی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کار گروه بررسی مشاغل آسیب دیده از کرونا انجام دادیم.

بر این اساس مهد‌های کودک غیردولتی هم جزء مشاغل متضرر محسوب شدند.

این مهد‌ها می‌توانند بابت حفظ اشتغال هر یک از پرسنل خود، تقاضای دریافت تسهیلات ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومانی ارائه دهند.

این مشاغل هم از تنفس ۳ ماهه برای پرداخت اقساط بانکی خود برخوردار می‌شوند.

پرسنل شاغلی که نتوانستند در مهد‌های کودک بمانند و فعالیتشان را ادامه دهند، می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

 

 

 

کدام گروه‌های خونی بیشتر به کرونا مبتلا می‌شوند؟

یک فوق‌تخصص خون و انکولوژی گفت: به طور کلی می‌توان گفت یا تفاوتی میان احتمال ابتلا به کرونا در گروه‌های خونی وجود ندارد یا این اختلاف بسیار کم است.

تنها برخی مطالعات نشان داده است گروه خونی A، اندکی بیشتر در بیمارانی که به کرونا مبتلا شدند، نسبت به جمعیت عادی بیمار شده، دیده می‌شود.

 

 

 

گفت‌وگوی مجازی شهرداران تهران و کابل برای استفاده از تجربیات مشترک در مبارزه با کرونا

شهردار تهران در ادامه دیدارهای مجازی خود با محمد داوود سلطان زوی شهردار کابل دیدار و گفت‌وگو کرد.

شهردار تهران گفت: هدف ما از این مجموعه گفت‌وگوها استفاده از تجربیات مشترک در مبارزه با کرونا و از سویی کمک گرفتن از همکاران برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است.

شهردار کابل گفت: آماده‌ایم تا از تجارب شهرداری تهران در مبارزه با کرونا استفاده کنیم.

 

 

 

 

ویروس کرونا از راه زخم هم منتقل می‌شود؟

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند تاکنون هیچ موردی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق زخم گزارش نشده است و شواهدی در این زمینه وجود ندارد.

با توجه به این که ویروس کرونای جدید یک عامل بیماری‌زای تنفسی است می‌توان با رعایت نکات بهداشتی، رعایت فاصله فیزیکی و شستشوی منظم دست‌ها از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

پوست، یکی از سدهای دفاعی موثر در برابر عوامل عفونی از جمله ویروس‌ها است اما زمانی که پوست در اثر عوامل همچون زخم، خراش و سوختگی انسجام خود را از دست بدهد، راه ورود میکروارگانیسم‌ها به درون بدن باز می‌شود.

 علاوه بر این نیاز است ویروس‌ها به مقدار کافی در محل وجود داشته باشند و سلول‌های موجود در آن ناحیه، گیرنده ویروس را داشته باشند تا ویروس بتواند وارد آن‌ها شده و رشد و تکثیر پیدا کند.

 

 

 

ابتلای ۴۰ نفر از کادر درمانی بیمارستان بزرگ دزفول به کرونا

 

 رئیس بیمارستان بزرگ دزفول خوزستان  گفت: تاکنون ۴۰ نفر از پرسنل و کادر درمانی بیمارستان بزرگ دزفول به کرونا مبتلا شده‌اند.

موردی از فوت کادر درمان بیمارستان بزرگ دزفول بر اثر ابتلا به کرونا ثبت نشده است.

 

 

 

نحوه برگزاری امتحانات به شورای مدارس واگذار شد

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش گفت: شورای هر مدرسه درباره زمان حضور دانش‌آموزان در مدارس، ارزیابی محتوای آموزشی و همچنین چگونگی برگزاری امتحانات تصمیم‌گیری می کند.

مدارس باید حداقل یک هفته دایر شوند و ارزیابی‌های لازم صورت گیرد تا بتوان درباره تعطیلی مدارس ابتدایی نظر داد.

 

 

 

ادارات و بانک های ۱۶شهرستان خوزستان تعطیل شدند

استاندار خوزستان اعلام کرد: ادارات، بانک‌ها و اصناف غیر ضروری ۱۶ شهرستان خوزستان تا دوشنبه هفته آینده تعطیل شدند.

۱۶ شهرستانی که این دستورالعمل در آن ها عملیاتی می شود شامل اهواز، کارون، باوی، رامهرمز، مسجد سلیمان، هفتکل، حمیدیه، دشت آزادگان، ماهشهر، هندیجان، دزفول، شوش، شوشتر، گتوند، آبادان و خرمشهر هستند.

 

 

 

قدرت انتشار ویروس کرونا عامل تعطیلی سالن های ورزشی

معاون کل وزارت بهداشت گفت: قدرت انتشار ویروس کرونا و وضعیت نامناسب برخی مراکز ورزشی از عوامل تعطیلی سالن های ورزشی است.

 

 

پیش بینی شیوع بدتر کرونا در پاییز

حریرچی گفت: پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت بر این است که شیوع کرونا در پاییز از خرداد و تابستان بدتر است.

براساس پیش‌بینی سازمان جهان بهداشت ممکن است لیگ‌های بعدی فوتبال هم تعطیل باشد.

 

 

 

عدم بازگشایی مدارس استثنایی و شبانه روزی

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش، با اشاره به بازگشایی مدارس از 27 اردیبهشت ماه، دانش آموزان و معلمانی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند را مجاز به حضور در مدرسه ندانست و گفت: مدارس استثنایی، مدارس شبانه روزی و پیش دبستانی‌ها مستثنی هستند و فعلا باز نخواهند شد.

 

 

احتمال بازگشایی اصناف پرخطر تهران از اول خرداد

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: در صورتی که شیب صعودی ویروس کرونا کاهش یابد احتمالا اصناف پرخطر پایتخت از اول خرداد ماه سالجاری بازگشایی می شود.

براساس دستورالعمل ستاد مقابله با شیوع ویروس کرونا مشاغلی نظیر فروشگاه‌های بزرگ، مجتمع‌های تجاری، بازارهای مرکزی سقف‌دار، روزبازارها، نمایشگاه ها و آموزشگاه‌های رانندگی جز مشاغل پرخطر محسوب می شود.

 

 

درهای برج میلاد چه زمانی باز می‌شود؟

زهرا صدراعظم نوری عضو شورای شهر تهران درباره زمان بازگشایی برج میلاد گفت:  این موضوع باید توسط ستاد ملی مقابله با کرونا به شهرداری ابلاغ شود که هنوز این مسأله انجام نگرفته است.

برج میلاد مکان عمومی محسوب می‌شود و رفت و آمد شهروندان در صورت بازگشایی آن باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد.

 

 

جزئیات پروتکل بازگشایی مساجد در شب‌های قدر

رئیسی معاون وزارت بهداشت گفت: در برگزاری مراسم‌های شب قدر باید مراسم با یک ظرفیت محدود و ترجیحاً در فضای باز برگزار شود.

حداقل فاصله از طرفین، پشت سر و جلو حداقل یک متر است.

شرکت‌کنندگان در مراسم شب‌های قدر باید از ماسک و دستکش استفاده کنند و مهر، جانماز و قرآن را همراه خود ببرند.

اگر فضای برگزاری مراسم سربسته بود، حداکثر از یک‌ چهارم فضا استفاده شود.

حداکثر زمانی که برای برگزاری شب‌های احیا گذاشتیم، دو ساعت است.

 

 

بازگشت محدودیت ها به خوزستان

رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: با کنترل و اقدامات خوبی که صورت گرفت، افت خیلی خوبی در آمارها داشتیم.

اینکه در یک ماه ۸۷ میلیون نفر را غربالگری کردیم، در دنیا بی‌نظیر است.

اگر این غربالگری انجام نمی‌شد، در ادامه شاهد ابتلا و بستری شدن تعداد گسترده ای از بیماران می‌شدیم.

مردم حتما در کنار مسئولان باید همچنان نکات بهداشتی را رعایت کنند.

در خوزستان بعد از برخی بازگشایی‌ها و عدم‌رعایت نکات بهداشتی، به مشکل برخوردیم و مجبور شدیم محدودیت‌ها را برگردانیم.

این نشان می‌دهد مردم و مسئولان همچنان باید به رعایت پروتکل‌ها توجه داشته باشند.

 

 

جزئیات جدید از نحوه بازپرداخت وام ۲ میلیون تومانی

سخنگوی ستاد تسهیلات حمایتی کرونا گفت:  وام ۱.۵ و ۲ میلیون تومانی به صاحبان مشاغل بی ثبات ثبت نام خاصی ندارد به صورتی که پس از تایید لیست به آن ها پیامک ارسال می شود.

در این هفته لیست را دریافت و پیامک ها را به مشمولان ارسال می‌کنیم.

ارسال عدد یک به همان شماره که به آنها پیامک شده کفایت می‌کند.

بازپرداخت این وام نیز مانند وام یک میلیونی از یارانه آنها کسر می‌شود و اقساط آن از تیر ماه برداشته می‌شود.

هیچ یک از افراد از لیست حذف نخواهند شد.

کارگران ساختمانی نیز جز مشاغل متضرر هستند که علاوه بر حمایت خانواری، شامل حمایت اشتغالی هم می شوند.

 

 

اختصاص تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی به واحدهای آسیب دیده از کرونا در مناطق آزاد

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که اجرای ۳۱۰ طرح عمرانی و خدماتی در مناطق آزاد با جدیت پیگیری شود گفت: واحدهای آسیب دیده از کرونا در مناطق آزاد نیز می‌توانند از تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی بهره‌مند شوند.

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: ‌هدف دولت از پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین حفظ اشتغال در کشور است و کسب و کارهایی نظیر هتل ها، رستوران ها و بخش های مرتبط با گردشگری که در مناطق آزاد فعال هستند به سرعت با ثبت اطلاعات خود در سامانه ذی ربط از تسهیلات بهره مند شوند.

 

 

راه اندازی ۴۰۰ مرکز نمونه گیری تست سرپایی کرونا در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری اعلام کرد: تعیین تکلیف فعالیت مساجد درلیالی قدر

راه اندازی ۴۰۰ مرکز نمونه گیری تست سرپایی کرونا در کشور

تعطیلی مجدد در برخی شهرستان های استان خوزستان

طرح تشدید نظارت بر نانوایی ها

تذکر و تعطیلی برای ۲۱۰هزار واحد صنفی

 

 

مجوز برگزاری مسابقات فوتبال صادر نشد

اعضای ستاد مبارزه با کرونا در ورزش بار دیگر برای تعیین تکلیف مسابقات ورزشی جلسه گذاشتند که خروجی مهم جلسه ادامه تعطیلی رقابت ها به خصوص مسابقات فوتبال بود.

 

 

 

بازگشایی مدارس برای رفع اشکال است نه آموزش

محمدمحسن بیگى مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: کلاس‌های مدارس پس از ۲۷ اردیبهشت با هدف رفع اشکال برگزار می‌شود و هیچ اجباری برای حضور دانش‌آموزان نیست.

مدارس استثنایی، شبانه‌روزی و پیش‌دبستانی‌ها مجاز به بازگشایی نخواهند بود.

دانش‌آموزانی که بیماری زمینه‌ای دارند به هیچ عنوان در مدرسه حضور نداشته باشند. 

 

 

رعایت پروتکل بهداشتی تاکسی‌ها روزانه ۱۵ هزار تومان هزینه دارد

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت رانندگان تاکسی برای رعایت پروتکل بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا، برای تهیه یک جفت دستکش و یک عدد ماسک و محلول ضد عفونی کننده روزانه باید ۱۵ هزار تومان هزینه کنند.

در کشور حدود ۳۲۰ هزار تاکسی فعال داریم و اگر هر راننده در روز فقط یک جفت دستکش و یک عدد ماسک نیاز داشته باشد حدود ۳۲۰هزار جفت دستکش و ۳۲۰ هزار ماسک نیاز داریم و حدود ۵۰ هزار لیتر هم محلول ضد عفونی کننده برای تاکسی ها نیاز است.

 

 

 

ورود کلانتری‌ها در اهواز برای مراقبت از رفتار بیماران مبتلا به کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا بستری نمی‌شوند و این بیماران، اصرار به قرنطینه خانگی دارند؛ طبق بررسی‌ها با وجود اینکه همکاران ما به صورت تلفنی و حضوری با آنها در تماس هستند اما برخی افراد، قرنطینه را رعایت نمی‌کنند که ناچار شدیم اسامی این افراد را از صبح سه‌شنبه به کلانتری‌های محل اعلام کنیم.

اگر کسی بداند که بیمار است و قرنطینه را رعایت نکند و در جامعه حضور پیدا کند، جرم مرتکب شده و اعمال قانون خواهد شد.

 

 

شیوه آمارگیری کرونا تغییر کرد

معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد: پیش‌ازاین فقط آمار مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها را چک می‌کردیم و پس از جمع‌بندی این آمار را اعلام می‌کردیم. ولی الان دو کار بزرگ در رابطه با آمارگیری انجام می‌شود، یکی از آنها بیماریابی فعال است که در آن افراد کم علامت و بدون علامت کشف می‌شوند.

دوم اینکه از افرادی که با بیمار تماس نزدیک داشتند، تست گرفته می‌شود. درنتیجه ۵۵ تا ۷۰ درصد از نمونه‌هایی که در سه هفته اخیر شناسایی‌شده‌اند، کسانی هستند که قبلاً موردبررسی قرار نمی‌گرفتند.

 

 

بیمارستانهای دولتی تهران میزبان بیماران غیر کرونایی می‌شوند

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران گفت: بیمارستانهای سطح شهر تهران خصوصا مراکز دولتی و دانشگاهی از این پس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان سایر بیماران غیر کرونایی ضمن اجرای طرح غربالگری قبل از اعمال جراحی و روش‌های انتخابی خواهند بود.

 

 

ادامه خدمات دندانپزشکی در مراکز درمانی تأمین اجتماعی

مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین اجتماعی گفت: بخش های دندانپزشکی مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی براساس پروتکل های وزارت بهداشت خدمات می دهند.

 

 

بازگشايي محدود مدارس از هفته آينده

وزیر آموزش و پرورش از بازگشایی محدود مدارس از ۲۷ اردبیهشت خبر داد و گفت حضور دانش ‌آموزان اجبار نیست و تنها برای رفع مشکلات و سوال از معلمان می‌توانند به مدرسه مراجعه کنند.

 

 

آغاز محاکمه اخلالگران ارز در دوران کرونا

جلسه محاکمه ۲۱ اخلالگر بازار ارز در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران اقتصادی آغاز شد که این افراد بنابر اعلام دادگاه، با سواستفاده از شیوع کرونا در بازار ارز اخلال ایجاد کردند و موجب افزایش نرخ ارز شدند.

 

 

بازگشایی صحن‌های بیرونی اماکن مقدس بعد از ماه رمضان 

وزیر بهداشت گفت: مسیر ما به سمت مهار و کنترل بیماری است.

برخی از مساجد را در شهر‌های سفید باز کردیم و نماز‌های جمعه هم شروع شده است.

برای بازگشایی اماکن مقدس بعد از ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی کرده‌ایم که صحن‌ها و نه داخل حرم‌ها را باز کنیم تا مردم فقط برای سلام حضور پیدا کنند.

 

 

دانشگاه‌ها برای پذیرش حضوری دانشجویان آماده اند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از آمادگی دانشگاه‌ها برای ارائه خدمات حضوری به دانشجویان در صورت تشخیص ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.

 

 

تجمع احیای شب های قدر در دوران کرونا مجوز ندارد

رئیس پلیس پایتخت گفت: تا به امروز هیچ مجوزی برای تجمعات به منظور احیای شب های قدر از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا در سطح کشور و استان صادر نشده است.

 

 

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به ۹ شهرستان خوزستان

استاندار خوزستان گفت: ادارات، بانک‌ها و اصناف غیر ضروری از دوشنبه(22 اردیبهشت) تا پایان هفته در ۹ شهرستان خوزستان تعطیل هستند

۹ شهرستانی که این دستورالعمل در آن ها عملیاتی می شود شامل باوی، هویزه، اهواز، حمیدیه، هندیجان، دزفول، شوشتر، کارون و مسجد سلیمان هستند که بر اساس اعلام کمیته علمی جزء شهرستان های قرمز استان اعلام شدند و باید زنجیره ویروس را در این مناطق قطع کنیم.

 

 

دیدار رمضانی دانشجویان با رهبر انقلاب ویدئو کنفرانسی برگزار می‌شود

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها: دیدار رمضانی دانشجویان با رهبر معظم انقلاب امسال به دلیل شیوع کرونا، به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار خواهد شد.

 

 

تخفیف ۵۰ درصدی ۶۷۶ مرکز اقامتی کشور به کادر درمان

مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ۶۷۶ مرکز اقامتی شامل هتل‌های چهار و پنج ستاره، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و برخی هتل‌آپارتمان‌ها در ۳۱ استان کشور آمادگی خود را برای ارائه خدمات به کادر درمان اعلام کردند.

فهرست تأسیسات گردشگری به وزارت بهداشت اعلام شده است و به تأسیسات گردشگری سراسر کشور نیز اعلام کردیم تا تمام کسانی را که با معرفی‌نامه وزارت بهداشت و واحدهای تابعه آن در سراسر کشور مراجعه می‌کنند، با تسهیلات در نظر گرفته شده، پذیرش کنند.

 

 

افت ۸۷ درصدی معاملات مسکن پایتخت بخاطر کرونا

وضعیت بازار معاملات مسکن پایتخت در فروردین امسال حاکی از تاثیر کرونا بر این بازار بوده به نحوی که بازار معاملات مسکن، افت ۸۷ درصدی را نسبت به اسفند ۹۸ و کاهش ۶۳ درصدی را نسبت به فروردین ۹۸ نشان می‌دهد.

با این حال، منطقه یک شهرداری تهران با هرمترمربع ۳۱ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان و منطقه ۳ با هر مترمربع ۲۶ میلیون و ۸۳۷ هزار تومان معامله شد که بیشترین مقدار قیمتی معاملات را به خود اختصاص دادند و مناطق ۱۸ شهرداری تهران با هرمترمربع ۷ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان، منطقه ۱۲ با هرمترمربع ۷ میلیون و ۷۱۳ هزار تومان و منطقه ۱۷ با هرمترمربع ۷ میلیون و ۹۱۶ هزار تومان کمترین میزان قیمتی را داشتند.

 

 

بازگشایی مدارس با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود

وزیر آموزش و پرورش گفت: تمامی مدارس ابتدایی و متوسطه (به جز کودکان استثنایی) از ۲۷ اردیبهشت به منظور رفع اشکال و ارائه خدمات آموزشی به آن دسته از دانش آموزانی که به هر دلیل تاکنون نتوانسته‌اند از خدمات آموزشی غیرحضوری بهره‌مند شوند، دایر خواهد شد.

استفاده دانش آموزان از تمام یا بخشی از فرصت فراهم شده، حسب نیاز و به صورت داوطلبانه خواهد بود.

 

 

افزایش مراکز عرضه ماسک در ایستگاه‌های متروی تهران و حومه

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه گفت: تعداد ۱۰۰ ایستگاه متروی تهران بعد از گذشت ۹ روز از اجرای طرح «اجباری شدن استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی کلانشهرها» به غرفه‌های فروش ماسک با قیمت مصوب مجهز شدند.

غرفه فروش ماسک در تمامی ۱۲۷ ایستگاه‌های خطوط مترو، راه‌اندازی خواهد شد. 

با توجه به رصد مسافران از طریق دوربین‌های مترو، بیش از ۹۰ درصد مسافران از ماسک استفاده می‌کنند.

 

 

اجباری شدن ماسک در سواری‌ها و اتوبوس‌های بین شهری

مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: در خلال اجباری شدن استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس‌های درون‌شهری ما نیز این کار را در حوزه برون شهری انجام دادیم و همه شرکت‌های حمل و نقلی موظفند به مردمی که ماسک ندارند بسته‌های بهداشتی از جمله ماسک را تحویل دهند و مردم نیز آنها را درطول سفرهای بین شهری در اتوبوس‌ها یا سواری‌های کرایه‌ای پلاک عمومی استفاده کنند.

 

 

کرونا در لرستان افزایشی شد

روند ابتلا به کرونا در لرستان دوباره خیز برداشته، به‌طوری‌که ۳۹ مورد جدید ابتلا به این بیماری طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان ثبت‌شده‌ و دو نفر نیز جان باخته‌اند.

 آمار شیوع کرونا در کوهدشت که ۸۵ کیلومتر با مرکز استان لرستان فاصله دارد در همین روزهای اخیر نیز بالا رفته‌است و در پنج‌شنبه گذشته ۲۵ نفر مبتلا شده‌اند.

 

 

طرح ترافیک از ۲۹ اردیبهشت ماه اجرا می‌شود

با تصویب شورای عالی ترافیک، طرح ترافیک در تهران از روز ۲۹ اردیبهشت مجددا اجرایی می شود.

طبق اعلام زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران، این ستاد با اجرای طرح ترافیک از ۲۹ اردیبهشت به صورت مشروط موافقت کرده است.

 

 

تعدادی از زندانیان خوزستانی به کرونا مبتلا شدند

اداره کل امور زندان‌های استان خوزستان با صدور اطلاعیه با اشاره به اقدامات و مراقبت‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا، ابتلای تعدادی از زندانیان این استان به بیماری کووید ۱۹ را تایید کرد.

در این اطلاعیه تصریح شده است با حساسیت کادر پزشکی زندان و انجام آزمایشات لازم ، تست  این افراد مثبت تشخیص داده شد و  بلافاصله با هماهنگی مبادی ذیربط کار قرنطینه و مراقبت‌های لازم برابر پروتکل‌های رسمی وزارت بهداشت آغاز شد.

 

 

تعیین تکلیف شهریه مدارس غیردولتی در ایام کرونا

مقرر شد مدارس غیردولتی بر اساس مصوبه سال تحصیلی ۹۹-۹۸ و با توجه به خدمات آموزشی و پرورشی ارائه شده مجاز به دریافت کامل شهریه باشند و بر اساس آن عمل کنند.

این مدارس به لحاظ عدم ارائه خدمات غیرآموزشی از قبیل سرویس ایاب و ذهاب، غذا، اردوهای دانش آموزی، سالن ورزشی، استخر، المپیادها مکلفند نسبت به مسترد نمودن هزینه‌های دریافتی از اولیا اقدام کنند.

 

 

 

 

حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر بسته خواهد بود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اعلام کرد: حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر همچنان بسته خواهد بود و مشتاقان می‌توانند از طریق برنامه زنده تلویزیونی از فرصت معنوی این شب‌ها بهره‌مند شوند.

به منظور بهره‌گیری از فرصت معنوی شب‌های قدر مقرر شد در نقاطی از اماکن عمومی و روباز با رعایت کلیه اصول و پروتکل‌های بهداشتی مراسم این شب‌ها برگزار شود.

 22 مکان روباز در مناطق مختلف سطح شهر به این امر اختصاص یافته، این مکان‌ها با همکاری شهرداری مشهد، هیات مذهبی و سایر دستگاه‌های مرتبط در فاصله ساعات 21.30 تا 30 دقیقه بامداد به برگزاری مراسم اقدام خواهند کرد.

 

 

 

لزوم بازنگری برخی از پروتکل‌های بهداشتی

علیرضا زالی فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: با توجه به بازگشایی هوشمند مشاغل از هفته گذشته با همکاری اصناف و رعایت نکات بهداشتی متوسط آمار استان تهران نسبت به سایر استان‌ها کاهش پیدا کرده است.

در خصوص برخی از مشاغل نیازمند بازنگری پروتکل‌ها در خصوص مسائل بهداشتی هستیم.

در برخی از کارگاه‌های خرد به دلیل کوچک بودن فضا اجرا‌ی فاصله گذاری هوشمند سخت است.

خطرات شغلی امروز متفاوت با سالیان گذشته است به همین دلیل باید پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها مورد بازنگری قرار بگیرند.

 

 

 

ممنوعیت فعالیت آرایشگاه‌ها برداشته شد

بر اساس اعلام اتاق اصناف ایران، در آخرین نشست ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و براساس مذاکرات انجام شده در این کمیته که با حضور رییس اتاق اصناف ایران برگزار شد، مقرر شد فعالیت تمامی آرایشگاه های مردانه و زنانه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی مجاز شود.

 

 

  پلاسماتراپی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا

پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: پلاسما تراپی یک روش درمانی است که تقریباً یک قرن است که در علوم پزشکی شناخته شده است.

سازمان انتقال خون ایران به همت متخصصان و با تکیه بر پشتیبانی و اعتماد مردمی روزنه‌ای از جنس امید گشوده است و آن پلاسما تراپی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ است.

هنوز ابتلای مجدد بیماران مبتلا به کرونا ثابت نشده است. 

 

 

شرایط ابتلا به کرونا در گیلان رو به کاهش است

استاندار گیلان با اشاره به تثبیت وضعیت ابتلاء به ویروس کرونا گفت: با رعایت خوب مردم  در فاصله گذاری اجتماعی وضعیت استان در ابتلا به کرونا رو به کاهش است.

 

 

 

 

بازگشایی هتل ها و کلوپ های دریایی کیش از اول خرداد

سخنگوی شورای سلامت جزیره کیش خبر داد: بازگشایی کلوپ‌های تفریحات دریایی و ارائه خدمات پس از عید فطر صورت می‌گیرد.

 

 

 

هشدار بازگشت خوزستان به محدودیت‌های کرونا

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان گفت: درست است بیماریابی در خوزستان افزایش یافته اما بخش عمده‌ای از افزایش موارد ابتلا، به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی برمی‌گردد و اگر شرایط این‌گونه باشد، مطمئنا تصمیمات یک ماه قبل، مجددا اتخاذ خواهد شد.

 

 

 

کمتر از نیم درصد ایرانیان به کرونا مبتلا شده‌اند

 رئیس اداره مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: کمتر از نیم درصد ایرانیان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، بنابراین موضوع ایمنی گله‌ای در کشور مطرح نیست.

اینکه عده ای از مردم فکر کنند ایمنی پیدا کرده اند و می توانیم وارد شرایط عادی زندگی شویم درست نیست.

هنوز واکسن بیماری کووید ۱۹ در دنیا تولید نشده، بعد از تولید آن هم بین ۶ ماه تا یکسال طول می کشد تا به تولید انبوه برسد.

بنابراین با توجه به شواهد موجود پاییز امسال به واکسن این بیماری دسترسی نخواهیم داشت مگر اینکه معجزه ای اتفاق بیفتد.

 

 

 

تهران به عنوان شهر آلوده به ویروس کرونا تلقی می‌شود

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران بیان کرد: گروه‌های پرخطر از حضور در سطح شهر اجتناب کنند؛ چرا که تغییری در شرایط بوجود نیامده و شهر تهران به عنوان شهری آلوده تلقی می‌شود و بسیاری از سطوح به ویروس کووید ۱۹ آلوده است. در  ۲۴ ساعته گذشته تعداد بیمارانی که به عنوان مورد جدید با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های شهر تهران بستری شدند، به رقمی بالغ بر ۲۱۲ نفر رسید.

رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی اصناف و به خصوص ناوگان حمل و نقل عمومی ضرورت دارد.

 

 

ارسال اقلام پزشکی و درمانی برای مقابله با کرونا به افغانستان، لبنان و آلمان

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان گفت: به نشانه همبستگی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، ایران اخیرا اقلام درمانی و پزشکی به سه کشور افغانستان، لبنان و آلمان ارسال کرده است.

 

 

پیش‌ بینی قیمت مسکن در دوران پسا کرونا

پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان، با اشاره به اینکه افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده دور از تصور نیست، گفت: کاهش ارزش پول، نوسانات نرخ ارز و رشد چشمگیر شاخص بورس برای بازار مسکن  مشکل  ساز خواهد بود، در نتیجه مسئولان امر باید با تدابیر و برنامه‌ریزی‌های درست مانع از افزایش قیمت در بازار مسکن شوند.

 

 

 

مهلت زمانی ارسال پیامک ثبت‌نام «وام یک میلیونی»برداشته شد

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا وزارت کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: بنابر اعلام وزیر رفاه فعلا مهلت زمانی ارسال پیامک برای ثبت تقاضای دریافت وام یک میلیون تومانی در نظر گرفته نشده و سرپرستان خانوار باقی مانده بعد از هجدهم اردیبهشت ماه هم می‌توانند کدملی خود را به سرشماره ۶۳۶۹ ارسال کنند.

 

 

عملکرد ایران جزو رفرنس‌های درمان کرونا در دنیا

علی رزازان، مسئول امور توزیع دارو در سازمان غذا و دارو گفت: به جرات می‌توان گفت ایران جزو رفرنس‌های درمان در دنیا قرار گرفته است و خیلی از کشورها در این زمینه از ما کپی‌برداری می‌کنند.

ما هیچ ادعایی نداریم که کاملا جلوی مرگ و میر ناشی از کرونا را گرفته‌ایم، ولی ایران توانست آن را کنترل کند. خیلی از کشورها در حالی که مانند ما مشکلات ارزی نداشتند و تحریم نبودند، نتوانستند بیماری را کنترل کنند، اما با همه مشکلات، وزارت بهداشت به خوبی توانست این مساله را کنترل کند.

 

 

 

اجرای طرح ترافیک پیشنهادی منوط به تصویب نهایی در «ستاد ملی مقابله با کرونا» است

به تازگی در جلسه مشترک معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، پلیس راهور و کمیسیون حمل و نقل شورای شهر، پیشنهاداتی درباره طرح ترافیک مطرح شد

در مرحله اول پیشنهاد شد زمان طرح از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ به ساعت ۸ صبح تا ۱۶ کاهش یابد، در عین حال از ساعت ۱۴ به بعد نیز خروج از محدوده‌های ترافیکی رایگان باشد.

بدیهی است با توجه به ساعات فعلی کار ادارات، سفرهای کاری در این طرح مشمول محدودیت تردد نخواهند شد.

همچنین، برای ساکنان محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز تخفیف‌هایی بیش از تخفیف‌های معمول در نظر گرفته شده است.

مقرر شد این طرح در «ستاد ملی مقابله با کرونا» مطرح و در خصوص آن تصمیم‌گیری شود.

 

 

 

درباره زمان آغاز مجدد دیدارهای فوتبال به زودی تصمیم گیری می شود

وزیر ورزش و جوانان گفت: در حال حاضر امکان اعلام زمان آغاز مجدد مسابقات فوتبال وجود ندارد، در این خصوص بین روزهای ۲۰ الی ۲۰ اردیبهشت‌ماه تصمیم‌گیری می‌شود.

فعالیت باشگاه‌های ورزشی دارای رشته انفرادی در ١٣٢ شهر سفید، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از ١٦ اردیبهشت‌ماه آغاز شده است.

 

 

 

شرط بازگشایی مشاغل در تهران رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی بود

فرمانده ستاد کرونا در تهران گفت:  در تهران هنوز به نقطه مطلوب و ثبات قطعی نرسیدیم.

شرط بازگشایی مشاغل در تهران رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی بود.

 

 

 

ویروس کرونا ممکن است در فصل گرم نیز گسترش یابد

حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: 107 مبتلا به کرونا در یک بازار ماهی بندرعباس شناسایی شدند.

در هرمزگان با دمای 35 درجه سانتیگراد، افزایش ابتلا داشتیم که نشان می دهد ویروس کرونا ممکن است در فصل گرم نیز گسترش یابد.

 

 

 

آغاز فعالیت‌های برخی رشته‌های ورزشی در شهرهای وضعیت سفید

ستاد عالی مقابله با کرونا با اشاره به گزارش ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر وضعیت سفید ۱۳۲ شهرستان ‌به ‌لحاظ شیوع کرونا، از آغاز فعالیت‌های ورزشی در این مناطق خبر داد.

 

 

 

ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی کلاس‌ها در صورت بازگشایی مدارس

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش گفت: بازگشایی مدارس برای مناطق سفیدی که ستاد ملی کرونا آنها را تایید می‌کند انجام خواهد شد.

در صورت بازگشایی مدارس تمهیداتی از قبیل فاصله گذاری اجتماعی در کلاس‌ها برای حضور دانش آموزان اجرا می‌شود.

 

 

 

آخرین وضعیت کرونا در تهران

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران درباره آخرین وضعیت کرونا در تهران (تا روز 16 اردیبهشت ماه) گفت: در تهران هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و شرایطی که بتوانیم به یک ثبات قطعی برسیم را نداریم. وضعیت در تهران مانند سایر کلانشهرها ناپایدار و شکننده‌ است و با هرگونه تغییر رفتار و عدم اعمال پروتکل‌های بهداشتی می‌توانیم در تهران وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ای را شاهد باشیم.

در نشستی که با مدیرعامل اتوبوسرانی تهران داشتیم قرار شد زیرساخت‌های خود را برای ارائه ماسک آماده کنند.

 

 

سه سناریو برای حج امسال

رییس جمعیت هلال احمر گفت: سه سناریو برای حج امسال وجود دارد؛ یکی اینکه حج برگزار نشود، دوم اینکه ظرفیت محدود باشد و سوم اینکه عربستان مجوز تشرف را برای افراد زیر ۶۰ سال فراهم کند. انجام تست کرونا برای تمامی حجاج الزامی خواهد بود.

 

آغاز پذیرش کودکان در برخی از مهدهای کودک

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت: در برخی استانها با تصویب استانداری برخی از مهدهای کودک برای پذیرش محدود کودکان مادران شاغل کادر درمانی، بازگشایی شده‌اند.

 

 

 

۵۰ درصد از بهبودیافتگان کرونا در تهران، دچار مشکلات روحی شده‌اند

سوری، عضو کمیته مقابله با کرونا در تهران گفت: طبق پیمایشی در دانشگاه شهید بهشتی بر 4هزار بیمار در تهران؛ این مشکل در مردان شایع‌تر از خانم‌ها بوده است.

اغلب افراد در گروه سنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال قرار داشتند

این بحران در شرق تهران بیش از سایر نقاط است.

اغلب این افراد تحصیلات میانی در حد دیپلم و زیردیپلم دارند.

کسانی که اقامتشان در بیمارستان زیاد بوده و افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای بودند، بیشتر دچار مشکلات روحی و روانی شده‌اند.

بهزیستی و نظام روانشناسی برای آموزش و آگاهی‌رسانی وارد شوند.

 

 

 

آمادگی بیمارستان ها برای موج دوم و سوم کرونا

علی ربیعی، سخنگوی دولت گفت: با احتمال موج دوم و سوم کرونا آمادگی های بیمارستانی را افزایش داده ایم.

۸۳ درصد مردم اصول بهداشتی را رعایت می کنند.

تهرانی ها بیشترین نافرمانی های بهداشتی را دارند.

به سمت غربالگری دوم می رویم.

آمارهای دفن تهران کاهش یافته است.

 

 

عدم برگزای نماز جمعه در مراکز استان ها تا اطلاع ثانوی

شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه اعلام کرد: تا اطلاع ثانوی  نماز جمعه در مراکز استان ها اقامه نخواهد شد.

اقامه نماز جمعه در ۱۸۰ پایگاه از این هفته آغاز خواهد شد.

 

 

 

بازگشایی رسمی بوستان‌های تهران غیر از ۴پارک جنگلی

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران گفت: تمامی ۲۲۶۸ بوستان شهر تهران از آخر این هفته به جز بوستان‌های جنگلی چیتگر، سرخه حصار، لویزان و یاس فاطمی پذیرای شهروندان هستند.

 

 

 

دیدار شاعران با رهبر انقلاب امسال برگزار نمی‌شود

دیدار شاعران با مقام معظم رهبری امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور برگزار نمی‌شود.

 

 

اتخاذ تصمیمات سختگیرانه برای مراکز تعویض پلاک

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: پروتکل‌های سخت گیرانه‌تری برای مراکز تعویض پلاک در نظر خواهیم گرفت.

نیازمند پروتکل‌های بهداشتی جدی‌تر در تهران هستیم.

شرایط تهران در مقابله با کرونا بی‌ثبات است.

شاهد اجرای ۶۲ درصدی پروتکل‌های بهداشتی توسط مشاغل در تهران بوده‌ایم.

این میزان نسبت به متوسط کشوری که ۸۵ درصد است، قابل قبول نیست.

 

 

زمان برگزاری کنکورهای ۹۹ اعلام شد

سازمان سنجش آموزش کشور زمان برگزاری آزمون های سال ۹۹ از جمله سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری را اعلام کرد.

کنکور دکتری روز ۲۶ تیرماه، کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ روزهای دوم و سوم مردادماه، کنکور سراسری روزهای ۳۰ و ۳۱ مردادماه، آزمون فنی و حرفه ای و کارشناسی ناپیوسته به  طور همزمان روز ۱۴ شهریورماه برگزار می شود.

این زمان های اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا مورد تصویب قرار گرفته است.

 

 

دلیل افزایش آمار ابتلا به کرونا در خوزستان

 استاندار خوزستان گفت: تعداد بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان به دلیل رعایت نشدن فاصله اجتماعی، آغاز مجدد فعالیت بازار و اصناف و تقویت سیستم بیماریابی در این استان افزایش یافته است.

تعداد افراد بستری ناشی از ویروس کرونا در خوزستان افزایش نیافته اما تعداد بیماران سرپایی در این استان افزایش یافته است.

 

 

بازگشایی ۱۱۰۸ امامزاده وضعیت سفید

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه از بازگشایی یک هزار و ۱۰۸ بقعه متبرکه در ۱۳۲ شهرستان با وضعیت سفید و کم خطر خبر داد و گفت: زائران قبل از ورود به این بقاع متبرکه غربالگری می‌شوند.

زائران در این ایام حتما وسایل شخصی برای زیارت از قبیل جانماز، مهر، تسبیح، قرآن، کتاب ادعیه و ... را با خود به‌ همراه داشته باشند؛ زیرا چنین وسایلی از محوطه و صحن امامزادگان جمع‌آوری شده است.

 

 

ممنوعیت ورود مسافران بدون ماسک به هواپیما

سخنگوی سازمان هواپیمایی اعلام کرد: براساس توصیه مقامات بهداشتی همه شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند که بسته‌های بهداشتی از جمله ماسک را در اختیار مسافران قرار دهند و همه مسافران موظفند به منزله ورود به هواپیما و در طول پرواز از آن استفاده کنند.

 

 

 

شتاب در عادی سازی و خطر افزایش موج جدید

رئيس ستاد مقابله با کروناي استان تهران بیان کرد: شتابي که در عادي سازي اتفاق افتاده ، مي تواند خطري جدي از افزايش امواج جديد ويروس را به همراه داشته باشد.

 

 

فرار تعدادی از بیماران بیمارستان رازی تبریز

فرمانده انتظامی شهرستان تبریز گفت :در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر فرار چند نفر از بیماران بیمارستان رازی تبریز، به محض اعلام موضوع به پلیس، رییس کلانتری ۲۰ تبریز در محل حضور یافت.

در جریان بررسی موضوع مشخص شد، تعداد هفت نفر از بیماران خود معرف و غیرخطرناک با استفاده از غفلت نگهبانان از بیمارستان خارج و به محل سکونت خود در تبریز مراجعه کرده اند.

ماموران کلانتری ۲۰ تبریز با همکاری یگان‌های امدادی و فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، در کمترین زمان ممکن هر هفت بیمار را تحویل بیمارستان دادند.

 

 

 

افزایش پرداخت آنلاین در تاکسی‌ها با شیوع کرونا

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران گفت: بیش از ۷۰ درصد تاکسی‌های خطی به دستگاه‌های پرداخت آنلاین مجهز هستند.

در این روزها علاقه رانندگان و مسافران به پرداخت آنلاین کرایه تاکسی افزایش یافته است.

 

 

 

 کیت‌های ایرانی تشخیص کرونا به آلمان و ترکیه صادر می‌شود

ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: در هفته‌های آینده کیت‌های ایرانی تشخیص کرونا به کشورهای آلمان و ترکیه صادر می‌شود

هم اکنون در کشور ظرفیت یک میلیون تست کرونا را در روز داریم که تمام این کیت های به صورت بومی و در داخل تولید شده است.

 

 

 

حشرات، ناقل نه اما عامل جابه‌جایی کرونا هستند

ویروس شناس و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره نگرانی‌ از انتقال ویروس کرونا از طریق حشرات، گفت: هیچ مستندات علمی وجود ندارد که حشرات، ناقل ویروس کرونا از فرد بیمار به سایر افراد باشند اما می‌توانند عامل انتقال مکانیکی ویروس از مکانی به مکان دیگر باشند.

 

 

 

تکذیب شایعه بازگشایی صحن‌های حرم مطهر رضوی در شب های قدر

مدیر مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی اعلام کرد:  ابلاغی برای بازگشایی صحن‌های حرم در شب‌های قدر  از سوی ستاد به ما اعلام نشده است و بازگشایی حرم یا بازگشایی صحن‌های حرم توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم‌گیری می‌شود.

شایعه بازگشایی صحن‌های حرم در شب‌های قدر رد می شود.

برای بازگشایی صحن‌های حرم در زمان شب‌های قدر نیز ابلاغیه‌ای از سوی ستاد به ما اعلام نشده است و قطعا اگر خبری در این زمینه باشد ما به‌طور رسمی اعلام می‌کنیم.

تصمیم با ستاد است و ما منتظر تصمیم آن‌ها هستیم هر تصمیمی هم گرفته شود آستان قدس آمادگی کامل برای اجرای آن را دارد.

 

 

خطر انگ اجتماعی کرونا و افزایش شیوع آن

مشاور رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره گفت: نباید به بیماران مبتلا به کرونا، برچسب «کرونایی» بزنیم، بلکه باید گفت فرد، به بیماری کرونا مبتلاست.

انگ اجتماعی به این بیماران موجب انزوای اجتماعی آن‌ها می‌شود.

انگ اجتماعی کرونا موجب افزایش شیوع این ویروس می شود.

 

 

 

شروع پیک کرونا در ۱۵ استان کشور

گزارش‌ها حاکی از آن است که روند صعودی یا شروع پیک در ۱۵ استان کشور از جمله قم، لرستان، ایلام، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، زنجان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه مشاهده می‌شود.

 

 

موج اول اپیدمی کرونا خرداد فروکش می‌کند

رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: موج اول اپیدمی کرونا و بیماری کووید ۱۹ که از اسفند شروع شده، خرداد امسال فروکش می‌کند اما تابستان موارد تک گیر دارد و موج دوم همه گیری این بیماری در فصل پاییز شروع می‌شود.

در این شرایط توصیه به مردم می شود که نکات بهداشتی و پیشگیرانه را حتما در تابستان و ماههای آینده همچنان رعایت کنند چون بیماری کووید-۱۹ به طور کامل خاموش نمی شود.

 

 

 

صاحبخانه‌‌ها حق ندارند مستاجران خود را بیرون کنند

خسروی، رئیس اتحادیه املاک کشوری گفت: تمامی مالکان در صورت درخواست مستاجر باید قرارداد اجاره خود را تا دو ماه با همان شرایط قبلی تمدید کنند.

هیچ دادگاهی در این ایام برای تخلیه واحدهای مسکونی حکمی را صادر نمی‌کند.

وزارت راه و شهرسازی با استفاده از ابزار اجرایی که دارد، می‌تواند مالکان را برای تمدید قرارداد‌های اجاره مستاجران مجبور کند.

 

 

 

درباره بازگشایی مدارس به زودی تصمیم گیری می شود

سخنگو دولت اعلام کرد: در جلسه آینده ستاد کرونا در خصوص بازگشایی مدارس تصمیم گیری خواهد شد.

 

 

شیوه‌نامه بازگشایی مساجد اعلام شد

بازگشایی مرحله‌ای مساجد با رعایت الزامات زیر:

رعایت مفاد راهنمای فاصله گذاری اجتماعی

زمان حضور در مساجد حداکثر نیم ساعت آن هم در وقت اذان 

کلیه نمازگزاران و مراجعه کنندگان باید با ماسک و دستکش وارد مسجد شوند.

در صورت فعال بودن کفشداری از کیسه‌های یکبار مصرف برای نگهداری کفش استفاده شود.

از توزیع چای، غذا و نذورات خودداری شود.

گندزدایی دستگیره درها، سرویس‌های بهداشتی و سایر سطوح مشترک بعد از هر وعده نماز

 

 

 

بیماران سکته مغزی از ترس کرونا درمان را رها کردند

مسعود مهرپور، رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت: متاسفانه در این روزها شمار زیادی از بیماران سکته مغزی از مراجعه به مراکز درمانی خواسته یا ناخواسته، چشم پوشی کرده‌اند و این امر باعث افزایش چشمگیر عوارض و ناتوانی‌های ناشی از سکته مغزی در این بیماران شده است.

 

 

شهریه مهد کودک‌ها در سال ۹۹ هنوز مشخص نیست 

بابایی، مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی گفت: ضوابط شهریه‌های سال ۹۹ پس از جلسات با سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نهایی و ابلاغ خواهد شد.

فعلا علی الحساب هنگام ثبت نام از خانواده‌ها شهریه سال گذشته دریافت می‌شود.

به دلیل خطرات جانی ناشی از بیماری کووید ۱۹ مهد‌های کودک به هیچ وجه مجاز به پذیرش کودک نیستند.

در صورت تخلف از این امر، بهزیستی استان و شهرستان با آن‌ها قاطعانه برخورد خواهند کرد.

پذیرش کودکان در مهدها نیازمند تایید ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

ثبت نام حضوری در مهدکودک ها  با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر است.

 

 

 

شهرهای سفید چه شرایطی دارند؟

ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری گفت: وضعیت سفید، یعنی در آن شهرستان  فوتی (به دلیل کرونا) نداریم و حتی بستری هم نداریم یا بستری محدود داریم.

هرگونه مجوزی برای بازگشایی نیازمند تاکید موضوع از سوی وزیر و وزارت بهداشت خواهد بود.

 

 

احتمال بازگشایی مدارس در بعضی استان‌ها

وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: توجه به وضعیت شیوع کرونا در استان‌های مختلف، ممکن است در بعضی از استان‌ها مدارس بازگشایی شوند و در برخی دیگر همچنان بسته بمانند. هم‌اکنون بیش از ۱۳۰ شهرستان به‌عنوان مناطق کم‌خطر هستند و قطعاً اگر بازگشایی تصویب شود مدارس این شهرستان‌ها بازگشایی خواهد شد.

امتحانات پایه دوازدهم تعیین تکلیف شده و از ۱۷ خرداد آغاز می‌شود که به استان‌ها ابلاغ‌شده است. تأکید وزارت آموزش‌وپرورش در برپایی امتحانات نهایی به‌صورت حضوری است مگر آنکه در آن زمان وزارت بهداشت صلاحدید دیگری داشته باشد.

 

 

 

تعطیلی اماکن ورزشی تا اطلاع ثانوی تمدید شد

در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در ورزش، اعلام شد که همه اماکن ورزشی دولتی و باشگاه های خصوصی تا اعلام وضعیت جدید همچنان تعطیل است.

 

 

کدام شهرها در وضعیت «سفید» شیوع کرونا قرار دارند؟

استان آذربایجان شرقی: آذرشهر/ اسکو/ بستان آباد/ جلفا/ خداآفرین/ عجب شیر/ ملکان/ هریس/ هوراند 

استان آذربایجان غربی: پلدشت/ پیرانشهر/ سردشت/ شوط/ ماکو/ نقده 

استان اردبیل: اصلاندوز/ خلخال/ گرمی/ نیر 

استان اصفهان: بوئین و میاندشت/ تیران و کرون 

استان البرز: طالقان 

استان ایلام: بدره/ دهلران/ ملکشاهی/ هلیلان 

استان بوشهر: تنگستان/ دشتی/ دیر/ عسلویه/ کنگان 

استان چهارمحال و بختیاري: خانمیرزا/ کیار 

استان خراسان رضوي: زیرکوه/ جغتاي/ جوین/ درگز/ کوهسرخ 

استان خوزستان: آغاجاري/ امیدیه/ اندیکا/ ایذه/ رامهرمز/ گتوند/ مسجد سلیمان/ هفتکل/ هندیجان/ هویزه 

استان سمنان: میامی 

استان سیستان و بلوچستان: تفتان/ چابهار/ خاش/ دشتیاري/ دلگان/ زابل/ زهک/ سیب و سوران/ فنوج/ قصرقند/ کنارك/ مهرستان/ میرجاوه/ نیک شهر/ نیمروز/ هامون/ هیرمند 

استان فارس: آباده/ ارسنجان/ اقلید/ اوز/ بختگان/ بوانات/ بیضا/ پاسارگاد/ خرامه/ خرم بید/ خفر/ خنج/ داراب/ رستم/ زرقان/ زرین دشت/ سپیدان/ سروستان/ فراشبند/ فیروزآباد/ قیر و کارزین/ کوار/ کوهچنار/ لامرد/ ممسنی/ مهر/ نی ریز 

استان قزوین: آبیک 

استان کردستان: بانه/ دهگلان 

استان کرمان: بافت/ رودبار جنوب/ ریگان/ فاریاب/ فهرج/ کهنوج/ کوهبنان / منوجان 

استان کرمانشاه: قصر شیرین/ گیلانغرب 

استان کهگیلویه و بویر احمد: باشت/ بهمئی/ چرام/ دنا/ لنده/ مارگون 

استان گلستان: رامیان/ گمیشان 

استان گیلان: رضوانشهر/ سیاهکل 

استان لرستان: چگنی 

استان مازندران: سوادکوه شمالی/ کلاردشت/ محمودآباد/ میاندورود 

استان مرکزي: خنداب 

استان هرمزگان: ابوموسی/ بستک/ بشاگرد/ بندر لنگه/ پارسیان/ جاسک/ خمیر/ سیریک/ کیش/ هرمز

 

 

توقف اجرای مراسم مذهبی در مسجدارگ

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران از توقف برگزاری مراسم مذهبی در مسجد ارگ خبر داد و گفت: با توجه به ضرورت فاصله گذاری اجتماعی در وسایل حمل و نقل عمومی استمرار طرح ترافیک تا اطلاع ثانوی لغو است.

 

 

برگزاری نماز جماعت و جمعه در شهرهایی با وضعیت سفید

رپیس جمهور گفت: در  ۱۳۲ شهرستانی که شرایط سفید و کم خطر دارند، از امروز (15اردیبهشت ماه) مساجد آنها باز می شود و روز جمعه نماز جمعه برقرار می شود.

 

 

راهپیمایی روز قدس در شهرهایی با وضعیت سفید برگزار می شود

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بیان کرد: قطعا امسال مصوبه واحد برای برگزاری روز قدس در کل کشور نخواهیم داشت.

ما راهپیمایی فیزیکی مثل سالهای قبل خواهیم داشت اما شهرهایی که با وضعیت سفید مشخص شده است.

در چنین شهرهایی راهپیمایی مثل سالهای قبل اما بعد از نماز جمعه خواهد بود.

در شهرهایی مثل تهران و مراکز استانها یک طرح راهپیمایی خودرویی مطرح شده است که موتور سواران با پرچم یک مسیری را طی کنند و خانواده‌ها با خودرو حرکت کنند.

یک طرح هم تعیین مسیرهای مشخص با فاصله‌گذاری اجتماعی بود و هر مسیری را یک نهادی برعهده بگیرد.

 

 

همه دفترچه‌های درمان تا پایان اردیبهشت اعتبار دارند

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به صورت هوشمند تمامی دفترچه‌های بیمه‌ای این سازمان تا پایان اردیبهشت تمدید شده است.

 

 

 

نرخ مصوب انواع ماسک اعلام شد

رئیس سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان خبر داد : قیمت مصوب هر عدد ماسک سه لایه پزشکی تولید داخل برای مصرف‌کننده ۸۱۰ تومان تعیین شده است.

قیمت مصوب هر عدد ماسک تولید نیمه صنعتی (کارگاهی) نیز ۱۶۰۰ تومان است.

قیمت مصوب عرضه انواع ماسک N۹۵ در داروخانه‌ها بر اساس نوع، مدل و کیفیت بین ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان است.

 

 

سیستم ایمنی زنان در برابر کرونا قوی‌تر از مردان نیست

مینو محرز عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: ویروس کرونا جنسیت نمی‌شناسد و مردان و زنانی که دارای بیماری های زمینه‌ای هستند را یکسان درگیر می‌کند.

اینکه عنوان می‌کنند سیستم ایمنی زنان قوی تر از مردان است باوری اشتباه است.

 

 

 

افزایش زمان وکالتنامه های منقضی شده نقل و انتقال خودرو

رئیس پلیس راهور خبر داد: با تصویب ستاد مقابله با کرونا به زمان وکالتنامه‌های منقضی‌شده نقل و انتقال خودرو در ایام کرونا ۴۰ روز اضافه می‌شود.

 

 

 

برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تصمیم جدیدی گرفته نشده است

ماهر، معاون ستاد فرماندهی عملیات مبارزه با کرونا در شهر تهران گفت: برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تصمیم جدیدی گرفته نشده است.

در مورد فعالیت مشاغل کم خطر یا مشاغلی که دارای خطر متوسط هستند، همچنان بر اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید جدی وجود دارد.

این احتمال وجود دارد که در ساعات محدودی طرح ترافیک در تهران برقرار شود .

صنوفی که در این ایام اجازه فعالیت دارند باید پروتکل های بهداشتی را به طور کامل اجرا کنند.

 

 

امکان دسترسی سریع ایران به داروی کرونا پس از کشف آن

رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران گفت: هر دارویی برای کرونا کشف شود، سریعا به ایران خواهد رسید.

مردم به هیچ عنوان نگران نباشند.

 

 

آغاز فروش مستقیم ماسک سه‌لایه با نرخ مصوب در ایستگاههای مترو

جمشید گلپور مشاور قائم‌مقام وزیر صنعت، از آغاز فروش مستقیم ماسک‌های سه‌لایه و پنج‌لایه با نرخ مصوب در ۲۳ ایستگاه مترو خبر داد و گفت: به مرور تعداد این مراکز فروش در مترو، به ۱۱۰ ایستگاه می‌شود.

 

 

 

ثبت درخواست بیمه بیکاری ۱۴۲ هزار کارگر استان تهران

مدیرکل تعاون، کارو رفاه اجتماعی استان تهران گفت: درخواست بیمه بیکاری ۱۴۲ هزار کارگر که بر اثر شیوع بیماری کرونا بیکار شده اند در سامانه وزارت کار ثبت شد.

برقراری مستمری بیمه بیکاری پس از ثبت درخواست ها برای متقاضیان انجام خواهد شد.

 

 

تشریح تمهیدات شهرداری تهران برای موج دوم احتمالی شیوع کرونا

به گفته رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران احتمال غربالگری مجدد پرسنل شهرداری تهران، ذخیره سازی مواد غذایی و کالاهای اساسی برای چندماه آینده  و تدابیر  برای جلوگیری از تجمع به هنگام توزیع ماسک در حمل ونقل عمومی از جمله تمهیدات شهرداری تهران برای موج دوم احتمالی شیوع کرونا است.

 

تمهیدات توزیع ماسک در پایانه‌های اتوبوسرانی

با اجرای طرح «اجبار استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی»؛ مراکز فروش ماسک در تعدادی از پایانه‌های خطوط اتوبوسرانی آغاز به کار کردند. روزانه حداکثر 10 پایانه مجهز به این مراکز فروش خواهند شد و قیمت میانگین هر ماسک حدود دو هزار تومان خواهد بود.

 

 

چرا مراجعات به بیمارستان‌ها  برای کرونا کم شد؟

معاون کل وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه آگاهی مردم در زمینه ویروس کرونای جدید افزایش یافته و در نتیجه با رعایت مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، میزان ابتلای جدید به بیماری کاهش یافته است. بر این اساس با کاهش تعداد ابتلا، نیاز به بستری هم کاهش پیدا کرده است.

البته هنوز به فاز مهار کرونا نرسیده‌ایم، بلکه همچنان در فاز مدیریت بیماری هستیم و بر همین اساس همچنان به مردم توصیه می‌کنیم که نکات مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

 

آرایشگاه های مردانه همچنان تعطیل است

براساس اطلاعیه اتحادیه صنف آرایشگران مردانه تهران، تمام آرایشگاهها باید تا تصمیم گیری جدید ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل باشند.

 

برگزاری کنکور سه هفته بعد از پایان امتحانات

وزیر آموزش ‌و پرورش گفت: برگزاری حضوری امتحانات نهایی درانتظار اجازه وزارت بهداشت است. فعالیت‌های آموزشی مدارس تا پایان خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

اگر ملاحظه‌ای از طرف وزارت بهداشت نباشد در پایه دوازدهم، از ۱۷ خردادماه امتحانات نهایی به مدت سه هفته برگزار خواهد شود و بعد از سه هفته وقفه، دانش آموزان آزمون کنکور می‌دهد.

 

 

بروز قطعی موج دوم و سوم کرونا 

رییس سازمان غذا و دارو بیان کرد: در پاییز (ماه‌های مهر، آبان و آذر) نگرانی‌مان بسیار جدی است؛ چراکه در این ایام می‌تواند موج بعدی کرونا رخ دهد.

مهم‌ترین توصیه رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی است.

 

پیش بینی وزارت بهداشت از روند نزولی شیوع کرونا

معاون کل وزارت بهداشت گفت: با روند کنونی تدریجی و احتیاط در بازگشایی کسب و کارها، رعایت بهداشت فردی در جامعه و طرح فاصله گذاری اجتماعی، پیش بینی می کنیم روند نزولی شیوع ویروس کرونا در جامعه ادامه داشته باشد.

 

 

چرا نرخ قربانیان سالمند کرونا در ایران پایین است؟

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت با تشریح علت موفقیت ایران در مقابله با کرونا، دستاورد مهم  ایران در مقابله با کرونا را برخورداری از فرهنگ غنی خواند و ادامه داد: نگهداری از سالمند در منزل یکی از بخش‌های همین فرهنگ غنی است که سبب شد آمار مرگ‌ومیر بر اثر کرونا در سنین بالای ۷۰ سال در میان سالمندان کشورمان کم باشد و این در حالی رخ داد که در آمریکا و اروپا بالاترین آمار مرگ و میر مربوط به سن بیش از ۷۰ سال بود.

 

 

طرح ترافیک منجر به استفاده بیشتر از حمل ونقل عمومی می‌شود

معاون کل وزارت بهداشت گفت: حمل ونقل عمومی جزو مکان‌های خطرناک برای انتقال کرونا است و استفاده از وسیله شخصی می‌تواند امن‌تر باشد، اما وقتی طرح ترافیک اجرا می‌شود، افرادی که از خودروی شخصی استفاده می‌کنند به سمت استفاده از حمل و نقل عمومی می‌روند.

۸.۷ درصد از درآمد ناخالص ملی کشور در حوزه سلامت هزینه می‌شود.

مناطق سفید، شهرستان‌هایی هستند که در ۱۴ روز گذشته کمتر از یک بستری داشتند که این منطقه از نظر ما سفید محسوب می‌شود.

 

 

اقدامات سازمان سینمایی در روزهای شیوع کرونا

حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر اینکه جبران ضرر و زیان صنعت سینما در پی شیوع ویروس کرونا یکی از اولویت های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است گفت: در جلسات متعدد بررسی آسیب های کرونا مقرر شده است تا از قشرهای آسیب پذیر سینما از طریق پرداخت مستقیم و همچنین فعالیت‌هایی که بر اثر کرونا دچار آسیب و تعطیلی شده‌اند، حمایت شود.

 

 

۹۰ درصد مردم هنوز به کرونا مبتلا نشده‌اند

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بیان کرد: در مقابله با کروناویروس سلاحی جز رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در دست نداریم.

طبق آمار، در آلوده‌ترین شهرهای کشور در سخت‌ترین شرایط، کمتر از ۱۰ درصد مردم به این عفونت مبتلا شدند، یعنی ۹۰ درصد مردم هنوز به این ویروس مبتلا نشده‌اند.

 

 

فوق‌العاده خدمات ارزنده کرونا به‌زودی پرداخت می‌شود

نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: دستورالعمل پرداخت فوق‌العاده خدمات ارزنده کرونا در بخش بهداشت و درمان کشور در حال تهیه است و به زودی پرداخت می‌شود.

 

 

مهدهای کودک بازگشایی می شوند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی: مهدکودک‌ها برای ثبت نام سال جدید و خدمات در فضای مجازی برای کودکانی که قبلا مراجعه می‌کردند، می‌توانند با یک سوم نیرو بازگشایی شوند.

 

 

استقرار پلیس در گیت‌های ورودی مترو

رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: با اجرای طرح حضور مسافران با ماسک در مترو عوامل انتظامی نسبت به کنترل مسافران موارد لازم را اجرا کرده و از ورود مسافرانی که ماسک به صورت نداشته باشند، ممانعت به عمل می‌آورند.

 

 

انجام تست جدید کرونا از مسافران کشورهای پرخطر

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: از مسافرانی که مبدا آنها کشورهای پر خطر اروپایی و آمریکا  باشد، تست کرونا گرفته می‌شود و به مدت ۲ هفته در منازل خود قرنطینه خواهند شد.

تست مخاط به عنوان دقیق‌ترین تست کروناست و طی ۲۴ ساعت به مسافر اعلام می‌شود.

این تست‌ها در فضاها و اتاقک‌های مخصوص دریافت و انجام می‌شود.

 

 

کاهش آمار کرونا به معنای افول قطعی بیماری نیست

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: گرچه نسبت به روزهای گذشته شاهد کاهش آمار با شیب نستبا ملایم تری هستیم اما این شرایط را باید شکننده تلقی کنیم زیرا به دلیل ذات فریب کارانه این ویروس، نوپدید بودن و ماهیت خاص تموج و شناور بودن آن در کلانشهرهایی نظیر تهران باید همچنان مراقبت کرده و احتیاطات لازم را به کار بندیم چون ممکن است به سرعت شرایط تغییر کند.

این بیماری مطلقا از جامعه رخت نبسته است و نباید فریب کاهش آمار را خورد. اگر امروز با یک فراز و فرود آماری روبرو هستیم این شرایط کاملا شکننده، ناپایدار و بی ثبات تلقی می شود و به معنای عادی سازی شرایط و رسیدن بیماری به افول قطعی نیست.

 

 

بازگشایی مشاغل پررفت‌وآمد تا پایان اردیبهشت

رئیس‌جمهور در جلسه رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله کرونا گفت: امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم بتوانیم ظرف ۲ هفته آینده یا نهایتاً تا پایان اردیبهشت مشاغل و مراکز پررفت‌وآمد و پرتجمع را به شرط تحقق شرایط لازم بازگشایی کنیم.

 

 

سینما‌ها به دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا همچنان تعطیل است

 سینما‌های کشور به علت شیوع ویروس کرونا کماکان تعطیل هستند.با وجود اینکه بیش از ۶۰ روز از تعطیلی سینما‌های سراسر کشور می‌گذرد تاکنون راهکاری قطعی برای بازگشایی مجدد این مراکز اعلام نشده است.

 

 

سخت‌گیری‌ها تا مهار کامل کرونا باید ادامه پیدا کند

سوری، عضو ستاد ملی کرونا بیان کرد: مبنای علمی و کارشناسی سفید، زرد و قرمز اعلام کردن شهرها معلوم نیست.

در شرایطی که هنوز اپیدمی کرونا رو به گسترش دارد، کاهش فاصله‌گذاری فیزیکی نگران کننده است و به نظر می‌رسد به سمت مصونیت همگانی پیش می‌رویم.

زمانی اپیدمی در یک جامعه خاموش می شود و می توانیم آن منطقه را سفید اعلام کنیم که حداقل دو دوره دو هفته ای یعنی چهار هفته بگذرد و در آن جامعه مورد جدیدی از بیماری دیده نشود، بنابراین اطلاق منطقه سفید به برخی شهرهای کشور چندان درست نیست و خیلی خوشبینانه است.

برآورد اپیدمی کرونا در هیچ شهری انجام نشده است.

بحث هایی که بین شورای شهر و وزارت بهداشت و دستگاههای دیگر درباره آمار کرونا وجود دارد نشان می دهد که همه به یک نقطه و برآورد دقیق که مورد توافق همه باشد نرسیده ایم.

 

 

آغاز امتحانات نهایی دانش‌آموزان از ۱۷ خرداد 

مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش برنامه امتحانات نهایی کلیه رشته‌های تحصیلی را برای خرداد ‌ماه سال تحصیلی ۹۹ – ۱۳۹۸ اعلام کرد

امتحانات نهایی خردادماه۹۹ از ۱۷ خردادماه آغاز و تا ۱۶ تیرماه ادامه خواهد داشت

 

بیماران خاص در زمان کرونا هم باید به مراکز درمانی مراجعه کنند

رییس بنیاد بیماری های خاص گفت: در بیماران خاص امکان تامین دارو و درمان از راه دور در شرایط کرونایی، وجود ندارد؛ چراکه به عنوان مثال بیماران دیالیزی باید حتما برای دیالیز به مراکز درمانی مراجعه کنند. حضور در داروخانه، یکی از خطرات جدی برای بیماران خاص در شرایط کرونا است.

مشکل جدی دارویی نداریم.

در زمینه ابتلای بیماران خاص آماری به ما ارائه نشده است. البته ما درخواست دریافت آمار را دادیم. به هر حال طبق اطلاعاتی که از مراکز درمانی مختلف دریافت کرده‌ایم، تعدادی از بیماران خاص به کرونا مبتلا شده‌اند، اما خوشبختانه میزان مرگ و میر در آنها بسیار کم بوده است.

 

 

مردان بیش از زنان به کرونا مبتلا شدند

معاون درمان وزیر بهداشت بیان کرد: آمارها نشان می دهد که مردان به خصوص مردان شاغل که در کسب و کارها بیشتر فعال بوده اند،بیش از زنان به کرونا مبتلا شده اند و آمار فوتی های مردان نیز بیشتر است.

اکنون بیش از ۱۳۰ آزمایشگاه تشخیصی در کشور برای کرونا فعال است و نتایج آزمایشها به صورت روزانه اعلام و در پرونده بیمار ثبت می شود.

از حدود ۲۵ اسفند روند کاهشی کرونا در کشور شروع شد و هنوز هم روند کاهشی ادامه دارد.

 

 

واکنش پلیس به تاثیر مصرف موادمخدر برای پیشگیری از کرونا

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا اعلام کرد: مصرف مواد مخدر بخش هایی از بدن مانند کبد، ریه و سیستم دفاعی بدن را درگیر و تضعیف می کند و قطعاً آسیب پذیری بدن را در مواجهه با بیماری کووید ۱۹ بیشتر خواهد کرد.

 

 

راه آهن تهران در روزهای شیوع کرونا

 قطارهای مسافربری با رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اقدام به جابه جایی مسافران می کنند.م سافران نیز موظف به رعایت این نکات در ایستگاه های راه آهن هستند.

در قطارهای شرکت رجا در این شرایط در هر کوپه حداکثر دو مسافر حضور دارند و بقیه صندلی‌ها خالی خواهد ماند. علاوه بر این پرسنل و مهمانداران قطار نیز ملزم به استفاده از ماسک و دستکش هستند.

 

 

 

آغاز به کار فعالیت مطب ها

معاون سلامت وزارت بهداشت خبر داد: طبق دستور العمل فعالیت مطب ها آغاز شده است

از ازدحام در مطب ها خودداری کنند.

خدمات غیرکرونایی بیمارستانها هم شروع شده است.

 

 

اجازه دولت برای برگزاری مراسم های مذهبی در ۱۲۷ شهر سفید

رییس دفتر رییس جمهور خبر داد:  دولت در ۱۲۷ شهر که شرایط سفید اعلام شده، برای برگزاری مراسم با حفظ پروتکل های بهداشتی، هیچ محدودیتی اعمال نکرده است.

وزارت بهداشت هم تلاش می‌کند که بررسی مجدد کند که تا شب‌های احیا چطور می‌توانیم شهرهای زرد را به سفید تبدیل کنیم ولی نظر قطعی وزارت بهداشت تا امروز این است که اگر شهرهایی قرمز ماندند قطعا نباید این مراسم در آن شهرها برگزار شود.

 

 

 

لزوم اقدامات مداخله ای در ناوگان حمل و نقل عمومی

فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در شهر تهران گفت: با توجه به افزایش استفاده مردم در رزوهای اخیر از ناوگان عمومی نظیر مترو و اتوبوس در شهر تهران، نیازمند انجام یکسری اقدامات مداخله‌ای هستیم.

 

 

احتمال تاخیر در برگزاری کنکور

وزیر بهداشت خبر داد: به زودی در مورد برگزاری کنکور با همکاران مان برآورد می کنیم که در درست ترین زمان که کمترین آسیب را به فرزندان ایران وارد کند، آن را برگزار کنیم.

گرچه ممکن است تاخیر در برگزاری کنکور، باعث ایجاد اضطراب شود اما تاخیر را اگر به قیمت تامین سلامتی آیندگان کشور باشد با جان و دل می پذیریم.

 

 

امکان ابتلای دوباره بیمارن مبتلا به کووید 19

وزیر بهداشت گفت: امکان ابتلای دوباره بیماران کووید ۱۹ به این بیماری وجود دارد.

 

 

آیا ویروس کرونا در ایران ضعیف شده است؟

مردانی،متخصص بیماری های عفونی با اشاره به کاهش موارد جدید ابتلا به کرونا در کشور درباره برخی شایعات مبنی بر ضعیف شدن و از بین رفتن کرونا طی دو ماه آینده، گفت: طبق اعلام دبیر کل سازمان بهداشت جهانی ما نمی توانیم برای پایان اپیدمی کرونا تاریخی را تعیین کنیم.

 

 

 

ایجاد ۳۸۹ مرکز نمونه‌گیری سرپایی کرونا در کشور 

معاون وزیر بهداشت خبر داد: ۳۸۹ مرکز نمونه‌گیری سرپایی کرونا در کشور ایجاد شده است.

بستری در بیمارستان‌ها نصف شد.

۱۵ درصد از افرادی که به آزمایشگاه های سرپایی مراجعه کرده اند، مبتلای قطعی به این بیماری بوده اند و ۲۱ درصد از افرادی که با آنها در ارتباط بوده اند نیز پاسخ آزمایش شان، مثبت بوده است.

 

 

عرضه ماسک با قیمت مناسب در ۲۵ ایستگاه مترو

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد: جلوگیری از ورود افراد فاقد ماسک به مترو از شنبه 13 اردیبهشت

عرضه ماسک با قیمت مناسب در ۲۵ ایستگاه

 

روند افزایشی ابتلا به کرونا در خوزستان 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خبر داد: روند افزایشی ابتلا به کرونا در خوزستان 

احتمال بازگشت سختگیری‌ها و تعطیلی مجدد صنوف

با توجه به مستندات و شواهد موجود و در صورت تداوم شرایط اجتماعی فعلی که همراه با عدم توجه به هشدارهای خودمراقبتی است،  هفته آینده بسیار سخت و دردناک خواهد بود.

 

 

۱۵ درصد تست کرونای افراد عادی کشور مثبت بوده است

 معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:

طبق بررسی ها ۱۵ درصد تست کرونای افرادی عادی در کشور مثبت بوده است.

امروز به واسطه همراهی و مدیریت خوب شهرها و استان های کشور تدابیر ویژه ای درمقابله با بیماری ویروسی کرونا صورت گرفته است.

تا زمانی که مورد  ابتلا داریم این سیر ویران کننده دوباره ممکن است باز گردد  و دارو، واکسن برای بیماری ویروسی کرونا نداریم.

 

 

 

با گرم شدن هوا ویروس در محیط زودتر از بین می‌رود

دکتر مینو محرز گفت: ظاهرا در تهران پیک شدید بیماری را به دلیل رعایت فاصله‌گذاری گذرانده‌ایم.

تنها راه کنترل ویروس کرونا که در دنیا هم ثابت شده است، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است.

کرونا ضعیف نشده، ‌تا حدی کنترل شده است.

 

 

کرونا چه تاثیری بر کسب و کار ایرانیان گذاشته است؟

بر اساس نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) با موضوع تاثیرات اقتصادی شیوع کرونا و این‌که مردم در زمان شیوع کرونا به چه میزان به فرد یا افرادی کمک مالی کرده‌اند، مشخص شد که حدود ۵۱ درصد از پاسخ‌دهندگان با کاهش درآمد و حدود ۴۲ درصد با تعطیلی کسب‌وکار خود در شرایط شیوع کرونا مواجه شده‌اند

این نظرسنجی از افراد بالای ۱۸ سال و با حجم نمونه ۱۵۶۳ نفر در بازه زمانی ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ انجام شده است

 

 

 

۱۱۶ شهرستان از نظر شیوع کرونا در وضعیت سفید قرار دارند

معاون کل وزارت بهداشت خبر داد: در بررسی دو هفته اخیر مشخص شده است که ۱۱۶ شهرستان در کشور در وضعیت سفید قرار دارند.

درخصوص بازگشایی مراکز مذهبی، فرهنگی و ورزشی این مراکز سفید یکشنبه آینده تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

آمار بیماران کرونایی در مازندران پس از یک‌ماه صعودی شد

آمار بیماران کرونایی در مازندران پس از حدود یک ماه روند نزولی، بار دیگر طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی این استان روند افزایشی به خود گرفت و تعداد بیماران جدید بستری از آمار ترخیصی‌ها پیش افتاده است.

در حالی آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های تحت مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مازندران، یکی از ۲ دانشگاه علوم پزشکی استان، به  دلیل عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عادی سازی رفتاری نسبت به ویروس کرونا روند افزایشی به خود گرفت که از سوم فروردین ماه سال جاری تا ۱۱ اردیبهشت روند کاهشی داشت.

 

 

مهدهای کودک مجاز به پذیرش کودکان نیستند

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: فقط بازگشایی بخش اداری مهدهای کودک امکانپذیر شده است.

به دلیل خطرات جانی ناشی از بیماری کووید-۱۹، مهدهای کودک به هیچ عنوان مجاز به پذیرش کودک نیستند.

 

 

طرح ترافیک اجرا نمی شود

استاندار تهران گفت: تا زمانی که مقدمات افزایش حفاظت فیزیکی در حمل و نقل عمومی را افزایش ندهیم طرح ترافیک اجرایی نمی‌شود.

 

 

آزمون‌های دانشجویان علوم پزشکی تهران به صورت مجازی برگزار می شود

معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: با تصمیم شورای آموزشی دانشگاه آزمون‌های دانشجویان به صورت مجازی برگزار می شود و به دنبال روشی برای پیاده‌سازی آزمون‌های دانشجویان خارجی هستیم.

 

 

توضیحات استاندار تهران درباره اجباری شدن ماسک در مترو

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران گفت: بیماری کرونا یک وابستگی به محیط‌های پر جمعیت دارد و در این محیط‌ها شیوع گسترش پیدا می‌کند. بنابر این، ما معتقد بودیم که طرح ترافیک باید لغو شود و مردم از حمل و نقل عمومی کمتر استفاده کنند و بیشتر از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند. از امروز (شنبه) مقرر شده است که حفاظت فردی و استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی اجبار شود و طرح ترافیک نیز اجرایی نمی‌شود تا جلوی سرایت این بیماری را بگیریم. وزیر بهداشت نیز مطرح کرده‌اند که فعلاً اجرای طرح ترافیک در تهران نخواهیم داشت تا مقدمات حفاظت فردی مثل ماسک و دستکش را فراهم کنیم.

قطعاً قیمت ماسک‌ها در مبادی ورودی مترو و اتوبوس ۲ تا ۵ هزار تومان خواهد بود.

 

 

بازگشایی مراکز آموزشی منوط به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا است

براساس اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش، هرگونه بازگشایی مراکز آموزشی منوط به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

تاکنون مطلبی در این موضوع از طریق ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام نشده است.

 

 

دستور رییس جمهور به وزیر بهداشت در خصوص دستورالعمل‌های بازگشایی مراکز پرتجمع

رئیس‌جمهور در تماس تلفنی بر ضرورت تعیین شاخص‌های سه وضعیت سفید، زرد و قرمز از سوی وزارت بهداشت و درمان تأکید کرد و افزود که دستورالعمل‌های بهداشتی برای بازگشایی و ازسرگیری فعالیت‌ها در شهرستان‌های دارای هرکدام از این سه وضعیت، تدوین و ارائه شود.

 

 

اجرای مراسم غسل برای تمامی جان باختگان کرونا

نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: در سراسر کشور تمام عزیزانی که در اثر کرونا از دنیا می‌روند با کمال احترام غسل داده می‌شوند، کفن می‌شوند و نماز خوانده می‌شود.

روزهای اول در تهران به دلیل افزایش تعداد فوتی‌های کرونا متوفی‌ها را در زیرزمین بیمارستان بقیه‌الله غسل می‌دادیم.

 

 

 

ساخت واکسن کرونا راحت نیست

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: بدليل پيچيدگی ماهيت ويروس کرونا ساخت واکسن به راحتی امکان پذير نيست و آنچه در دنيا گفته می‌شود بيشتر جنبه تبليغاتی دارد.

 

 

موج دوم و سوم کرونا در راه است

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: موج دوم و سوم کرونا قطعا رخ خواهد داد. 

 

اولین سینما ماشین بعد از انقلاب در ایران به دلیل کرونا

اگرچه در سال های پیش از انقلاب در تهران سینما ماشین وجود داشته اما پس از ۴ دهه این تجربه همزمان با محدودیت های اعمال شده برای سینماها به خاطر کرونا، نخستین تجربه سینما ماشین در برج میلاد با اکران فیلم خروج تجربه شد.

 

 

موافقت صندوق توسعه ملی با استمهال اقساط به دلیل کرونا

هیات عامل صندوق توسعه ملی با استمهال سه ماهه در بازپرداخت اقساط تسهیلات اعطایی از محل قراردادهای عاملیت ارزی و ریالی، موافقت کرد.

 

 

کیش، ۱۶ روز بدون ثبت بیمار مبتلا به کرونا

سخنگوی شورای سلامت کیش اعلام کرد: جزیره کیش ۱۶ روز را بدون ثبت بیمار مبتلا به ویروس کرونا سپری کرده است ولی البته این دلیلی بر پاک بودن و از بین رفتن ویروس کرونا در کیش نیست.

هم اکنون ۴ مورد مشکوک در بیمارستان بستری هستند که پاسخ آزمایش دو نفر منفی بوده و منتظر دریافت آزمایش دو بیمار دیگر هستیم.

 

شایعه دستور بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، مساجد و اماکن زیارتی از طرف ریاست جمهوری صحت ندارد

کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا موضوع دستور رئیس جمهور و موافقت وزیر آموزش و پرورش مبنی بر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌های ۱۱ استان از اول هفته آینده را شایعه و کذب محض خواند و گفت: چنین دستوری به هیچ وجه از سوی رئیس محترم جمهوری صادر نشده و چنین مصوبه‌ای از ستاد ملی مقابله با کرونا وجود خارجی ندارد.

 موضوع تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی در همه استان‌ها تا پایان ماه مبارک رمضان بر قوت خود باقیست و در سایر موارد نیز حسب وضعیت و ارزیابی خطر در هر منطقه، فهرست مناطق با وضعیت سفید در جلسات آتی ستاد ملی مقابله با کرونا از سوی وزارت بهداشت اعلام شده و در صورت تصویب ستاد، صرفا در این مناطق آنهم مشروط به رعایت پروتکل‌های ابلاغی احتمالا شاهد بازگشایی برخی اماکن یا برگزاری محدود و مشروط برخی تجمعات از جمله نماز‌های جمعه یا جماعت خواهیم بود

جهانپور افزود: موضوع بازگشایی اماکن در چارچوب طرح فاصله گذاری هوشمند، بصورت مرحله‌ای و تدریجی با رعایت شروط و احتیاطات لازم تصویب و ابلاغ خواهد شد و در این رابطه اکیدا از مردم عزیز و هموطنان گرامی خواهشمندیم ضمن کسب اطلاع از منابع رسمی، به شایعات توجهی نداشته باشند و البته در هر صورت و هر شرایطی موضوع حیاتی مراعات توصیه‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری فیزیکی را حتی با دقت و جدیتی بیشتر از گذشته کماکان وجهه عمل خود قرار دهند.

 

الزام استفاده از ماسک و دستکش در مترو و اتوبوس از ۴ روز آینده

جمالی نژاد معاون عمرانی وزارت کشور خبر داد: مصوبه الزام استفاده مسافران در مترو و اتوبوس از ماسک و دستکش برای اجرا از ۴ روز آینده به استانداری‌ها و شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ شد.

به منظور حفظ سلامتی افرادی که قصد دارند از سامانه‌های حمل و نقل عمومی شهری استفاده کنند، در سطح ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور ابعاد مختلف این موضوع و نحوه تهیه و توزیع ماسک را پیگیری و اجرایی کنند.

بیش از ۴۰۰ هزار ماسک صرفا روزانه برای ناوبران حمل و نقل عمومی کشور نیاز است.

 

 

پرداخت بیمه بیکاری کرونا در انتظار تخصیص بودجه

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با توجه به شرایط خاص موجود منتظر اعلام و تخصیص اعتبار سازمان برنامه و بودجه کشور در ارتباط با موضوع پرداخت مقرری بیمه بیکاری مشمولان هستیم.

 

 

ایران صادرکننده کیت‌های تشخیصی سرولوژی کرونا می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری خبر داد: براساس تفاهم با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجوز صاردات نخستین کیت‌های سرولوژی ارائه می‌شود تا نخستین صادرات کیت‌های تشخیص سرولوژی را در این هفته شاهد باشیم.

 

 

آغاز به کار راه آهن با رعایت پروتکل های بهداشتی

مدیر عامل شرکت راه آهن اعلام کرد: با رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله  گذاری اجتماعی در حمل و نقل، کار جابجایی مسافران را آغاز کردیم.

 

 

 

ابتلای قطعی ۱۳۳ نفر از نیروهای پلیس به کرونا

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی گفت: ۱۳۳ نفر از همکاران ما در پلیس راهور مبتلای قطعی به ویروس کرونا شدند که بسیاری از آن ها بهبود یافته و چند نفر دیگر طول درمان خود را طی می‌کنند و خوشبختانه فوتی در این مورد نداشتیم.

 

 

نگهداری معتادان تا یک سال در مراکز ماده 16 با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: براساس مصوبه‌ کمیته درمان وزارت بهداشت در اسفند ماه مقرر شد که معتاد جدید به مراکز اضافه نشود که با توجه به شرایط ایجاد شده در اسفند ماه، تصمیم درستی بود.

اگر این اقدام صورت نمی‌گرفت فاجعه بزرگی در مراکز ایجاد می‌شد.

ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد که ۶ ماه نگهداری معتادان به یک سال تبدیل شود.

جمع‌آوری معتادان مجددا آغاز شده که کمک کننده خواهد بود.

 

 

دانشگاه ها به خاطر کرونا تعطیل نیستند

وزیر علوم گفت: به هیچ وجه نباید این القاء در جامعه شکل گیرد که دانشگاه‌ها تعطیل هستند؛ دانشگاه‌ها به هیچ وجه تعطیل نیستند.

فقط کلاس های درس به صورت حضوری برگزار نمی شود و فعلا آموزش های آنلاین و مجازی جایگزین آن شده است. سایر بخش های دانشگاه ها اعم از اداری، پژوهشی، آزمایشگاه ها و بخش دیگر فعال و مشغول ارائه خدمات هستند.

 

 

 

تمام خانوارهای یارانه بگیر می‌توانند وام یک میلیونی دریافت کنند

سخنگوی ستاد تسهیلات کرونا اعلام کرد: زمان مشخصی برای اتمام ارسال کدملی سرپرستان خانوار برای دریافت وام یک میلیونی وجود ندارد و تمام خانوارهای یارانه بگیر این تسهیلات را دریافت می کنند.

 

 

 

روزانه ۱۰ تا ۱۲ هزار تست آزمایشگاهی کرونا انجام می‌شود

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تست کرونا در کشور انجام می‌شود و البته تلاش این است که ۱۰ برابر موارد شناسایی شده روزهای قبل، تست انجام شود

مردم می‌توانند با ساده‌ترین ابزارها در منزل، ماسک‌ تولید کنند. هرچند در حال حاضر بین ۲۰ تا ۲۵ برابر، تولید ماسک افزایش یافته و هرکسی که بتواند ماسک تهیه کند، ماسک موجود است.

تا امروز تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا این است که در کلانشهرها طرح ترافیک نخواهیم داشت.

 

 

اصراری به استفاده ماسک N95 در متروها نداریم

کیانوش جهانپور گفت: اصراری به استفاده ماسک N95 در متروها نداریم و مردم می‌توانند براساس فیلم‌های آموزشی وزارت بهداشت اقدام به تهیه ماسک‌های خانگی ‌کنند.

هیچ جایگزینی برای تست PCR فعلا وجود ندارد

براساس آخرین اطلاع بنده ۱۲۰۰ نفر از مبتلایان به HIV تست کرونا دادند که تستشان منفی بود اما این به معنای عدم ابتلای قطعی این افراد نیست.

 

 

نتایج اولیه تست‌های پلاسمای کرونا مثبت اعلام شد

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا خبر داد: نتایج اولیه تست‌های پلاسمای کرونا مثبت اعلام و قرار شد مجوز صادرات برای تست‌های الایزا صادر شود تا کشورهای دیگر هم بتوانند از این تست‌ها استفاده کنند.

قرار شد مطالعه بر روی داوری فاوی‌پیراویر تمام شود و پزشکان حق تجویز نداشته باشند.

 

 

گیلان از پیک بحران کرونا عبور کرد

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت و درمان در مدیریت بحران کرونا در گیلان گفت: هم اینک از پیک بحران کرونا عبور کرده ایم و امید است همچنان با تداوم رعایت بهداشت فردی و توصیه های ایمنی و پروتکل های ستاد ملی کرونا از سوی مردم، این استان شاهد پیک جدیدی از شیوع کرونا نباشند.

 

 

ثبت نام 149 هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری

استاندار تهران از ثبت نام ۱۴۹ هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری در این استان خبر داد.

محسنی بندپی درجلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان تهران: این تعداد ثبت نام به دلیل تأثیر شیوع ویروس کرونا بر بازارهای اقتصادی بوده است.

پرداخت بیمه بیکاری صرف به کارگر خیلی مطلوب دولت نیست و بانک‌های استان باید متناسب با ظرفیت‌های تهران به بخش تولیدتسهیلات ارائه کنند.

 

 

محدودیت زمانی برای دریافت وام یک میلیونی برداشته شد

طبق گفته  وزیر کار، محدودیت ارسال کد ملی برای وام یک میلیونی وام کرونا از طریق پیامک برداشته شده است و مادامی که کرونا ادامه دارد و خانواری باشد که کمک را دریافت نکرده باشد می تواند این تسهیلات را دریافت کند.

 

 

رفتار ویروس کرونا بطور دقیق مشخص نیست

دکتر عمادی متخصص بیماری‌های عفونی گفت: با وجودی که ویروس کرونا در محیط های گرم فعالیت کمتری از خود نشان می دهد اما شاهد افزایش مبتلایان به کرونا در کشورهایی همچون برزیل با هوای گرم هستیم.

 

 

تغییر موضوع شکایات دانشگاهیان در دوران کرونا

مدیر کل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم از امکان ثبت شکایات غیر حضوری و آنلاین از دانشجویان و دانشگاهیان در دوران تعطیلی ناشی از کرونا ویروس خبر داد و گفت: موضوع شکایات دانشجویان طی دو ماه اخیر تغییر کرده است.

او افزود: موضوع  شکایات بیشتر به چالش‌هایی که شیوع کرونا ایجاد کرده مرتبط است. به عبارت دیگر با توجه به کاهش حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها، مسلما اعتراضات مربوط به  موارد حضور در دانشگاه کاهش پیدا کرده و طبیعتا شکایات به سمت و سوی کرونا وتبعات ناشی از آن سوق پیدا کرده است.

 

 

ضرورت بازنگری برنامه‌های عادی دانشگاه‌ها باتوجه به وضعیت فوق العاده فعلی

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم با تاکید بر اینکه برنامه آموزشی دانشگاه ها باید برای وضعیت فوق العاده مجددا مورد بررسی مجدد قرار بگیرد، گفت: توجه به حفظ و ارتقای کیفیت آموزش دغدعه اصلی ما در شرایط شیوع کرونا ویروس است.

آهنچیان محورهای اقدام در حوزه آموزش برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ را پیشگیری از افت در میزان و نوع کوشش‌ها در اجرای آیین‌نامه مهارت‌افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان و سایر طرح‌های سیاستی آموزش عالی عنوان کرد و گفت: یکی از سیاست‌های اصلی وزارت علوم و نظام آموزش عالی مرتبط با مهارت افزایی دانشجویان بوده است که با فرض دوام وضعیت فوق العاده باید در برنامه های نیمسال بعد (۱۴۰۰- ۱۳۹۹) دیده و در نظر گرفته شود که البته اجرای این آیین نامه پیگیری می‌شود و کماکان مورد تأکید وزارت علوم است.

 

 

درخواست داوطلبان کارشناسی ارشد ۹۹ برای تعویق مجدد کنکور به دلیل کرونا

با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، تعداد زیادی از داوطلبان، تعویق مجدد این آزمون را خواستار شده اند.

فاطمه زرین آمیزی، مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگویی درباره تعویق مجدد کنکورها گفت: سازمان سنجش یک سازمان مجری است و همان طور که زمان برگزاری آزمون دکتری از اسفند به خرداد موکول شد؛ زمان برگزاری بقیه آزمون‌ها هم تغییر کرد. باید ستاد مقابله با کرونا در مورد این مسئله تصمیم بگیرد.

 

 

زمان‌بندی آموزش هنرستان‌ها به تصمیم ستاد مبارزه با کرونا بستگی دارد

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه فنی حرفه‌ای و کاردانش آموزش و پرورش گفت: زمان‌بندی آموزش‌های هنرستان‌ها طبق تصمیم‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام می‌شود.

سید مصطفی آذرکیش افزود: برگزاری کلاس‌های حضوری دانش‌آموزان به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا بستگی دارد.  پس از  عادی شدن شرایط و امکان برگزاری کلاس در تابستان، آموزش و پرورش براساس مصوبات و مقررات اجازه دارد در تابستان یا سال تحصیلی آینده بخشی از این عقب‌ماندگی را برای دانش  آموزان پایه دهم و یازدهم جبران کند، اما وضعیت آموزشی پایه دوازدهم که خروجی‌های نظام آموزشی کشور هستند، متفاوت است.

 

وضعیت بازار طلا در دوران شیوع کرونا

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضعیت بازار طلا، گفت: بازار طلا به دلیل شیوع ویروس کرونا، هنوز شرایط آرام و با ثبات خود را باز نیافته است.

ابراهیم محمدولی با اشاره به بازگشایی واحدهای صنف طلا و جواهر در روزهای اخیر گفت: این واحدها هنوز به طور کامل فعالیت خود را از سر نگرفته‌اند، اما به تدریج شرایط در حال بهبود است.

او درباره وضعیت معاملات بازار طلا نیز گفت: بررسی معاملات روزهای اخیر نشان می دهد حجم معاملات اکنون معادل حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد میزان معاملات دوران پیش از کرونا است.

 

 

 

امکان عملیاتی شدن استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی همچنان جای پرسش دارد

رئیس شورای شهر تهران  با اشاره به حواشی اجباری شدن استفاده از ماسک در ناوگان‌حمل و نقل عمومی توضیح داد: توصیه ما این است برای حمل و نقل عمومی استفاده از ماسک اجباری شود، در برخی از کشورهای توسعه یافته هم بعضا در ورودی ایستگاه ها ماسک توزیع می شود. اما مشکل اصلی این است که پنج میلیون ماسک( میزان ‌سفر با حمل و نقل عمومی) به چه شکل باید تهیه و توزیع شود و این پرسش امکان عملیاتی شدن استفاده از ماسک را تا به امروز نداده است.

 

 

ارسال پروتکل‌های بهداشتی برای ۹۷۰۰ شغل

معاون بهداشت حرفه ای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن تاکید بر رعایت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای جهت پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در محیط‌های کاری، در عین حال اقدامات انجام شده جهت مقابله با کرونا در محیط‌های کاری را تشریح کرد.

یحیی خسروی با اشاره به اقدامات این اداره در مقابله با کرونا، گفت: ستاد ملی مدیریت کرونا با محوریت مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت پس از مواجهه با بحران کرونا در دو مرحله برای مقابله با کرونا در محیط‌های کار اقدام کرد. در گام اول فاصله گذاری، پروتکل‌های بهداشتی محیط کار برای مشاغل با ضرورت فعالیت زیاد مانند کارکنان خدمات بهداشتی، حمل و نقل، کارکنان کفن و دفن و همچنین مشاغل با ریسک متوسط نظیر کارگاه‌ها و صنایع و ادارات تدوین و ابلاغ شد و طرح تشدید بازرسی بهداشت حرفه‌ای در کل کشور اجرا شد. از سوی دیگر فعالیت مشاغل با ریسک بالا و ضرورت فعالیت پایین در شرایط بحران کرونا به صورت موقت متوقف شد.

او در ادامه بیان کرددر گام دوم فاصله گذاری طی فعالیتی شبانه‌روزی پروتکل های بهداشتی اختصاصی برای پوشش ۹۷۰۰ شغل متناسب با سطح ریسک آنها تدوین شد و از طریق سامانه اصناف و صنایع برای صاحبان مشاغل ثبت نام شده، ارسال شددر ادامه بازرسان بهداشت حرفه‌ای و بهداشت محیط دانشگاه‌ها در سراسر کشور با همکاری بسیج اصناف و سایر سازمان‌های نظارتی بر عملکرد اصناف و صنایع در حال نظارت هستند.

خسروی با اظهار امیدواری نسبت به همکاری سه جانبه میان دولت، کارفرمایان و تشکل‌های کارگری و اصناف برای اجرای درست دستورالعمل‌های بهداشتی، تصریح کرد: در این صورت دیگر ناچار به قطع فعالیت صنایع و بنگاه‌ها نخواهیم شد.

 

 

استفاده از ماسک در مترو اجباری شد

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در محیط‌ های باز الزام و اجباری برای زدن ماسک نیست اما، با توجه به اینکه حمل و نقل عمومی یک موضوع ناگزیر و حتمی است که به دنبال بازگشایی‌ها وجود دارد، مصوبه جدید این است که مردم ملزم به استفاده از ماسک بوده و در ورودی متروها در ایستگاه‌ها تا ماسک با قیمت مناسب و اندکی سوبسید در اختیار مردم قرار گیرد.

 

 

جزئیات فعالیت اغذیه فروشان از زبان پلیس تهران

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس پایتخت خبر داد: آغاز فعالیت اغذیه فروشان، رستوران‌ها و فست فودها در ماه مبارک رمضان منوط به تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

در صورت دریافت تصمیم جدید از سوی ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا مبنی بر مجاز بودن و شروع به فعالیت مراکز پذیرایی از جمله رستوران، اغذیه فروشی، فست فود، آبمیوه و بستنی و ... (ارائه خدمات به صورت حقیقی و مجازی)، فعالیت اماکن یاد شده با رعایت اصول بهداشتی و استتار مکان مجاز است.

در ساعات روزه داری (از اذان صبح تا اذان مغرب)، فقط برای عرضه غذای سرد و به صورت بیرون بر و عرضه غذای گرم از یک ساعت قبل از اذان مغرب (افطار) تا اذان صبح مجاز بوده و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، برابر مقررات و ضوابط با متخلفان رفتار خواهد شد.

 

 

حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) در ماه رمضان بازگشایی نمی شوند

رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: در بازگشایی اماکن مذهبی فعلا تصمیم گرفته ایم که مردم فقط برای ادای نماز به مساجد بروند و ترجیحا در خانه وضو بگیرند، از ماسک استفاده کنند و با خودشان مهر و جانماز ببرند و سخنرانی، محافل قرآنی و مجلس دعا و مناجات نباید برگزار شود.

آرزوی همه ما این است که بتوانیم اماکن مذهبی و حرم ها مثل حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه (س) و اماکن متبرکه در شهر تهران و شیراز بازگشایی شوند، اما فعلا بنا بر وضعیتی که داریم تا پایان ماه رمضان امکان بازگشایی این اماکن متبرکه وجود ندارد

اگر زمانی به مرحله‌ای رسیدیم که این اماکن در مناطق سفید باشند، درباره بازگشایی آنها تصمیم‌گیری می‌کنیم البته با روند فعلی بعید می‌دانم که به زودی این اتفاق بیفتد.

 

 

مهلت نگهداری معتادان در مراکز نگهداری تهران تا شش ماه تمدید می شود

محسنی بندپی، استاندار تهران اعلام کرد: ستاد ملی مبارزه با کرونا مهلت نگهداری معتادان را سه تا ۶ ماه تمدید کرد و از سوی دیگر کمیته درمان مقابله با کرونا متقاعد شد نسبت به جمع‌آوری و نگهداری معتادان رها شده اقدام کند.

مقرر شد مرکزی برای  قرنطینه معتادان به منظور گرفتن تست کرونا در نظر گرفته شود که اگر تست این افراد مثبت بود به جای دیگر منتقل و افرادی که تستشان منفی باشد ۱۴ روز در مرکز فشافویه قرنطینه شوند که سازمان امور زندان ها مسئولیت قرنطینه را به عهده دارد.

 

 

جزییات بسته‌های بهداشتی سازمان سنجش برای کنکوری‌های ۹۹

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: سازمان سنجش آموزش کشور تمهیداتی برای ارایه بسته‌های بهداشتی به داوطلبان و دست اندرکاران در روزهای برگزاری کنکور در نظر گرفته است.

درخواست سازمان سنجش شامل دستکش، ماسک و ژل ضدعفونی کننده است.

در مقایسه با سال گذشته، فاصله گذاری ها میان داوطلبان افزایش می یابد.

برای این منظور سازمان سنجش پیشنهاد فاصله ۱.۶ متری بین هر صندلی را ارائه داده و این امر نیازمند افزایش حوزه های برگزاری کنکور است.

 

 

  پیشنهاد جدید پلیس راهور برای کاهش ترافیک در روزهای کرونایی

سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی گفت: در ابتدا با لغو طرح ترافیک به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا موافق بودیم اما بتدریج شرایط به گونه ای شد که به عنوان مثال ترافیک در شهر تهران ۷۰ درصد افزایش یافت و شرایط به بی نظمی منجر شد.

بر این اساس پیشنهاد جدیدی برای محدودیت ساعت تردد در محدوده های طرح ترافیک به وزارت کشور اعلام کردیم.ِ

بر اساس این پیشنهاد افرادی که قبل از شروع طرح به محل کار خود می خواهند بروند، می توانند از خودروی شخصی استفاده کنند.

از سوی دیگر دو زمان ۱۴ تا ۱۶ بعد از ظهر را برای خروج کارمندان دولت در نظر گرفتیم تا خودروهایی که از طرح خارج می شوند، جریمه نشوند.

 

 

علل بروز عارضه‌های پوستی در برخی مبتلایان کرونا

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: همان طور که بسیاری از بیماری‌های ویروسی ممکن است با ضایعات پوستی قرمز رنگ و یا جوش‌هایی همراه باشند، ویروس کرونا نیز در برخی از مبتلایان همراه با تظاهرات پوستی است اما نوع ضایعات پوستی خاصی که مشخص کننده  ابتلا به کرونا باشد هنوز شناخته نشده است.

در برخی از مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ تظاهرات پوستی دیده شده که امکان دارد این عارضه‌ها ناشی از عوارض دارویی باشد.

 

 

تکذیب شایعه آلودگی آب تهران به کرونا

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: اخباری که درباره آلودگی آب تهران به کرونا منتشر می‌شود صحت ندارد.

با اطمینان می‌گویم که آب شرب تهران به هیچ عنوان به ویروس کرونا آلوده نیست.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی آبی که دارای کلر باقی مانده است به هیچ عنوان جایگاه ویروس کرونا نمی‌شود.

 

 

بازگشت دانشجویان ایرانی از  میلان به تهران

سفارت ایران در ایتالیا از برقراری ۲ پرواز از میلان به تهران در روزهای چهارشنبه و شنبه ۱۰ و ۱۳ اردیبهشت ماه خبر داد

پیش از این و در پی شیوع کرونا و در طی ۲ پرواز از رم به تهران تعدادی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در ایتالیا به کشور بازگشتند.

 

 

شورای امنیت به زودی برای صدور نخستین قطعنامه خود درباره کرونا اقدام می‌کند

شورای امنیت ظرف روزهای آتی برای نخستین بار پیش‌نویس قطعنامه‌ای در خصوص بحران ویروس کرونا تصویب می‌کند.

 

 

تمدید تعطیلی حرم حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران‌

استاندار قم خبر داد:  به دلیل سفید اعلام نشدن وضعیت استان قم، همچنان اماکن مذهبی، حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران بسته بوده و نمازهای جمعه و جماعات نیز تا پایان اردیبهشت در مساجد برگزار نخواهد شد.

 

ارائه لایحه بسته محرک اقتصادی در شرایط بحرانی کرونا به شورای شهر تهران

شهردار تهران یکشنبه 7 اردیبهشت ماه با حضور در شورای اسلامی شهر تهران لایحه دو فوریتی "بسته محرک اقتصادی در شرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا" را به شورا تقدیم کرد.

 

 

ستاد ملی مقابله با کرونا درباره زباله سوز اهدایی چین تصمیم می گیرد

شهردار تهران درباره رسیدن دستگاه زباله سوز چینی به شهرداری تهران و حواشی پیرامون آن گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا در این باره تصمیم می گیرد.

 

 

برگزاری تجمعات مذهبی در مناطق سفید کرونا پس از اعلام وزارت بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت از وضعیت سفید کرونا در ده ها منطقه و شهرستان خبر داد و گفت: فهرست این مناطق احصا شده و بعد از اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، می توانند بازگشایی بقاع متبرکه یا برخی تجمعات مذهبی مانند نماز جمعه و ... را داشته باشند.

 

 

تداوم تعطیلی باغ پرندگان و بوستان‌های جنگلی منطقه چهار تا اطلاع ثانوی

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه چهار تهران از تعطیلی بوستان‌های جنگلی لویزان، یاس فاطمی، تلو، باغ پرندگان و بوستان بانوان(شهیده حدیدچی) به دنبال شیوع کووید-۱۹ خبر داد.

 

 

چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید ۱۹ وارد کشور شده است

 معاون سازمان انرژی اتمی گفت: چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید– ۱۹ معروف به RT-PCR را به همراه تجهیزات راه‌اندازی، ارتقاء و کالیبره کردن آن و کیت‌های تشخیصی بیماری کووید-۱۹ به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار یورو از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریافت کردیم.

 

 

مهمترین مشکل خانواده های تهرانی در صورت ادامه شیوع کرونا چیست؟

نتایج یکی از نظرسنجی های ایسپا نشان می دهد مهمترین مشکل بخش اعظم خانواده های تهرانی در صورت ادامه شیوع کرونا مشکلات اقتصادی است.

یکی دیگر از مسائلی که آمار قابل توجهی داشته است آسیب های روحی و روانی است که مردم در صورت ادامه روند فعلی با آن مواجه می‌شوند. 

 

 

وام یک میلیون تومانی ۵ میلیون جامانده، آخر هفته واریز میشود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تلاش می‌شود تا پایان این هفته به ۵ میلیون و ۱۸۳ هزار خانوار باقی مانده که پیامک‌های آنها دریافت شده است نیز این تسهیلات ارائه شود

 

 

نتیجه افزایش تردد در تهران دو تا سه هفته دیگر پدیدار می‌شود

رئيس ستاد مقابله با بيماری کرونای استان تهران گفت: موارد جديد بستری در بيمارستانهای تابع شهر تهران ۲۹۴ مورد بود 

آمار با ثبات امروز نتیجه فاصله گذاری اجتماعی و تعطیلات نوروزی است.

نتیجه افزایش تردد در شهر دو تا سه هفته دیگر پدیدار می‌شود.

 

 

نگران پیک دوباره کرونا در قم هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم بیان کرد: گرما تأثیری در کم شدن شیوع بیماری کرونا ندارد. در زمینه پیشگیری و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا باید همچنان هوشیار باشیم و مردم را بی‌تفاوت نکنیم. خیابان‌ها شلوغ شده و در مراکز فروش و عرضه کالا فاصله‌ها کم شده و عدم رعایت موازین بهداشتی ما را نگران می‌کند.

 

 

وضعیت سفید یک سوم شهرستان های گیلان

استاندار گیلان گفت: در استان گیلان براساس گزارشی که تاکنون از دانشگاه علوم پزشکی دریافت کرده ایم، یک سوم از شهرستان‌های ما وضعیت سفید دارند.

 

 

نیاز بیش از ۶۰ درصد مردم به کمک دولت با شیوع کرونا

نتایج یکی از نظرسنجی‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) نشان می‌دهد، ۶۴.۴ درصد شهروندان گفته‌اند به کمک اقتصادی دولت جهت گذران زندگی در ایام کرونا نیاز دارند.

 

 

مسئولیت قرنطینه معتادان به سپاه محول شد

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: سپاه استان تهران مسئولیت آماده‌سازی مرکز قرنطینه کووید۱۹را به عهده گرفته است.

 

 

بازگشایی مشروط مساجد

رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد: در مناطق سفید، مساجد و نماز جمعه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز می‌شود.

 

 

زمان اجباری شدن ماسک از سوی وزارت کشور و وزارت صمت اعلام می شود

رئیس جمهور گفت: زمان اجباری شدن استفاده از ماسک در اتوبوس ها و مترو را وزارت کشور با هماهنگی وزارت صمت اعلام خواهد کرد.

 

 

 

دفترچه‌های بیمه سلامت تا پایان خرداد  ۹۹ تمدید اعتبار شد

طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خبر داد: در همه بیمارستان‌های دولتی رسیدگی به اسناد درمان الکترونیکی است.

کرونا نشان داد که دولت الکترونیک چقدر در کاهش تردد‌ها موثر است.

مرکز ۱۶۶۶ با ظرفیت ۱۳۰ خط، پاسخگوی سوالات بود.

۹۰۰ هزار مراجعه به دفاتر پیشخوان در اسفند کاهش پیدا کرد.

دفترچه‌های بیمه سلامت تا پایان خرداد  ۹۹ تمدید اعتبار شد.

بیمه، ۹۰ درصد هزینه‌های بیمار را برای بیمه شدگان پرداخت می‌کند. 

 

 

استفاده از ماسک در مترو اجباری شد

جزئیات مصوبه شیوه نامه استفاده از مترو دراجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی را تشریح شد: 

لزوم استفاده از ماسک در زمان سوار شدن به مترو برای تمامی مسافران

عرضه نکردن بلیت تک سفره به شکل نقدی و حذف پول از گیشه‌های فروش بلیت

فاصله گذاری در ایستگاه‌ها در مقابل گیشه‌های فروش بلیت، سکوهای انتظار و داخل واگن‌ها

ایجاد تونل‌های ضد عفونی مسافرین در ورودی و خروجی ایستگاه‌های مترو

ممانعت از ورود مسافران مشکوک به علائم ابتلا به داخل شبکه و ایستگاه‌های مترو با همکاری شرکت شهر سالم

 

 

عدم بازگشایی مراکز تهیه و توزیع غذا تا اواسط اردیبهشت

فرمانده مدیریت و مقابله با کرونا گفت: مراکز تهیه و توزیع غذا و به طور خاص رستوران‌ها جزو مشاغل پرخطر طبقه بندی شده‌اند و بر اساس تصمیم قبلی ستاد ملی مقرر است که حداقل تا 15 اردیبهشت تصمیم جدیدی مبنی بر بازگشایی مشاغل پرخطر اتخاذ نشود.

روزه‌داران حتی‌المقدور از غذاهای ساده‌تر و بهداشتی‌تر در داخل منزل استفاده کنند.

در اپیدمی‌ها بیش از هر زمان دیگری  توصیه بر این است که حتی المقدور از تهیه مواد غذایی از بیرون منزل اجتناب شده و غذاها به صورت ساده‌تر و بهداشتی در داخل منزل طبخ و تهیه شود.

 

 

زولبیا و بامیه فله‌ای نخرید

رییس اتحادیه قنادان تهران گفت: قنادان موظفند زولبیا و بامیه تولیدی خود را در داخل کارگاه با اوزان مختلف بسته‌بندی بهداشتی کرده و پس از آن در قنادی‌ها به فروش برسانند.

طبق پروتکل‌های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا، مردم از خرید و مصرف زولبیا و بامیه ماه مبارک رمضان به شکل فله‌ای و باز خودداری کنند. امسال قیمت هر کیلوگرم زولبیا و بامیه تولیدی درجه یک ۲۴ هزار تومان و درجه دو  ۲۰ هزار تومان با احتساب جعبه تعیین شده که نسبت به سال گذشته افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

 

 

آیا کرونا از دود سیگار افراد مبتلا به سایرین منتقل می‌شود؟

موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: هنگام مصرف دخانیاتی مانند سیگار و قلیان، تعداد زیادی ذرات معلق در هوا تولید می شود که ممکن است در صورت مبتلا بودن فرد مصرف کننده به کرونا، این ویروس در هوا منتشر و بیماری به اطرافیان منتقل شود.

گفته می شود که ویروس کرونا از طریق این قطرات ریز در هوا حدود سه ساعت حالت عفونی خود را حفظ  می کند.

 

 

کاهش ۴۰ درصدی حوادث پس از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران گفت: از زمان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی با توجه به توقف فعالیت برخی از مراکز تجاری مثل پاساژها شاهد کاهش حوادث بودیم

با توجه به بررسی‌های انجام شده، حوادث نسبت به مدت مشابه پیش از اجرای این طرح حدود ۴۰ درصد کاهش یافته بود.

 

 

بازگشایی خوابگاه های دانشجویی تابع تصمیم ستاد ملی کرونا است

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از بررسی وضعیت خوابگاه های خودگران در سراسر کشور خبرداد و گفت: در بازگشایی خوابگاه ها تابع تصمیم ستاد ملی کرونا هستیم.

 

 

احتمال تمدید شش ماهه اجاره نامه مستأجران

به دنبال نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا، وزارت راه و شهرسازی به دولت پیشنهاد داده قرارداد مستاجران به طور خودکار شش ماه تمدید شود که این طرح در دست بررسی است.

 

 

ثبت‌نام بیش از ۳ هزار فعال سینمایی آسیب‌دیده از کرونا در سامانه اطلاعاتی

با پایان گرفتن مهلت ثبت نام ۴ روزه در سامانه درخواست حمایت سینماگران برای جبران بخشی از خسارات ناشی از کرونا که تا ساعت ۲۴ شب (پنج شنبه) ادامه داشت در مجموع ۳۶۴۵ نفر اطلاعات خودشان را ثبت کردند.

 

 

 

کرونا چند نفر را مشمول بیمه بیکاری کرد؟

سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد: تاکنون ۶۴۸ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری در کشور ثبت نام کرده‌اند که اکثرا حائز شرایط دریافت مقرری هستند و همچنان این ثبت نام ادامه دارد.

 

 

معتادان تست کرونا می‌دهند

مصطفی هادی‌زاده، دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران درباره معتادان متجاهر در استان تهران گفت: از روز دوشنبه ۸ اردیبهشت  جمع آوری معتادین متجاهر در استان تهران با همکاری پلیس آغاز می‌شود. این معتادین در مراکز نگهداری ماده ۱۶ نگهداری خواهند شد و تست کرونا هم از آنها گرفته می‌شود.

 

 

بازگشایی سینماها داوطلبانه شد

در ششمین جلسه کارگروه بررسی آسیب‌های کرونا در سینما، مقرر شد بازگشایی سینماها پس از اعلام، داوطلبانه باشد و همه سینماها ملزم به بازگشایی نباشند.

 همچنین کمک‌هزینه‌ای از سوی سازمان سینمایی برای تهیه اقلام بهداشتی سینماها درنظر گرفته شود.

 

 

اعلام علت عدم واریز وام یک میلیونی برای برخی سرپرستان خانوار تا شنبه آینده

وزارت رفاه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که حدود ۳۴ هزار نفر از سرپرستان خانوار، به دلیل وجود مشکلاتی در حساب بانکی خود نظیر مسدودی حساب، موفق به دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی نشده‌اند؛ علت عدم واریز، تا شنبه هفته آتی (۱۳ اردیبهشت ماه) به صورت پیامکی به افراد مذکور اعلام خواهد شد.

 

 

کرونا معاملات آپارتمان در تهران را ۸۷ درصد کاهش داد

بانک مرکزی اعلام کرد: تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۹، به یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی محدود شد که نسبت به ماه قبل (اسفند ۹۸) ۸۷.۸ درصد کاهش یافت که به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت‌ها در تهران تأثیر جدی بر آن داشته است.

 

 

هنوز پيک کرونا در کشور رد نشده است

رئيس اداره مراقبت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت اعلام کرد:

هنوز پيک کرونا در کشور رد نشده است.

مردم در خانه بمانند.

 

 

 

آغاز پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا از هفته سوم اردیبهشت

معاون اشتغال وزیر کار از آغاز پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارها و بنگاههای آسیب دیده کرونا از هفته سوم اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: کارفرمایان متقاضی تسهیلات باید درخواست خود را در سامانه کارا ثبت کنند.

 

 

حمایت از واحدهای بوم‌گردی آسیب‌دیده در پی شیوع کرونا

معاون اول رئیس جمهوری گفت: واحدهای بوم‌گردی به‌خوبی در روستاهای کشور فعال شده‌اند ولی در شرایط شیوع کرونا متحمل آسیب ها و خساراتی شدند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

 

 

شروع به کار مراکز شماره‌گذاری و آموزشگاه‌های رانندگی از امروز

رئیس پلیس راهور ناجا خبر داد: تمام مراکز شماره‌گذاری خودرو و آموزشگاه‌های رانندگی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند از روز شنبه ۶ اردیبهشت ماه شروع به کار خواهند کرد.

برای مدیریت و پیشگیری از تجمع مقرر شد ارائه خدمت در مراکز شماره‌گذاری بر اساس پلاک زوج و فرد باشد به این شکل که در روزهای زوج فقط به خودروهای ورودی با پلاک زوج و در روزهای فرد برای خودروهای ورودی با پلاک فرد خدمات ارائه خواهد شد.

 

 

شرایط اهدای پلاسما به بیماران مبتلا به کرونا چیست؟

نصیری، سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: با اهدای پلاسما به مبتلایان کرونا احتمال بهبود مبتلایان بیشتر می‌شود.

باید سطح آنتی بادی در بدن بهبود یافتگان به حد قابل قبولی برسد تا بتوان از پلاسمای جداسازی شده آنان برای درمان مبتلایان استفاده کرد

زنان باردار و یا بانوانی که یک یا دوبار بارداری را تجربه کرده اند و یا افرادی که سقط جنین داشته اند، کاندید مناسبی برای اهدا پلاسما نیستند. به هیچ عنوان حجم قابل توجهی از خون در زمان اهدا پلاسما از بدن خارج نمی شود، بلکه صرفا پلاسمای خون جداسازی می شود و تمام پروسه اهدا تحت نظر پرشک متخصص انجام خواهد شد.

 

 

یک سوم بیماران کرونایی دچار اختلالات بویایی هستند

علی صفوی نائینی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از وجود اختلال بویایی یک نفر از هر سه بیمار مبتلا به کرونا خبر داد.

اختلالات بویایی در سنین حدود ۵۰ سال بیشتر از سایر افراد است.

این در حالی است که طبق گزارش محققان چینی این عارضه فقط در پنج درصد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور چین دیده می‌شود.

 

 

آغاز واریز وام یک میلیون تومانی

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا گفت: افرادی که تا ۷ اردیبهشت ماه پیامک را ارسال کنند، تا ۵ شنبه هفته بعد یعنی ۱۰ اردیبهشت وام یک میلیون تومانی را دریافت می کنند. آن دسته از افرادی که یک بار پیامک ارسال کرده اند مجدداً‌پیامک ارسال نکنند. روال واریز آغاز شده است.

 

 

اعطای وام کرونا به باشگاه‌داران

 جمشید تقی زاده، معاون وزارت ورزش و جوانان خبر داد: بودجه وزارت ورزش و جوانان در دولت دوازدهم ۷۰ درصد افزایش یافته است.

با شیوع ویروس کرونا در سطح کشور و خسارت های وارد شده وزارت ورزش و جوانان کارهایی از جمله اعطای وام به باشگاه داران را آغاز کرده است.

 

 

 

بازگشایی بوستان‌ها و پارک ها

بر اساس ابلاغیه ستاد ملی مبارزه با کرونا از روز پنجشنبه ۴ ادیبهشت ماه تمامی بوستان ها و پارک های پایتخت به روی شهروندان بازگشایی شدند.

بازگشایی بوستان ها تنها با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی امکان پذیر است و براین اساس از ایجاد تجمع در پارک ها جلوگیری شده و از سوی دیگر روزانه سه بار تمامی مبلمان، زمین های بازی، مراکز اسکان کارگری، سطل های زباله، نیمکت ها، ست های بدنسازی و اِلمان های پارک ها ضدعفونی می شوند.

 

 

پیک دوم کرونا شدیدتر خواهد بود

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد: فاصله‌گذاری هوشمند در ادارات مهم است و باید به افرادی که سن بالا، دیابت و بیماری ‌زمینه‌ای دارند مرخصی داده شود.

روند عادی‌سازی باید به‌صورت پلکانی باشد و این سخت‌گیری‌ها آرام‌آرام کم شود و شهر را رها نکنیم تا مردم یک‌باره از منزل بیرون نیایند چون این ویروس هنوز جوان است و ممکن است خود را بازسازی کرده و دوباره منشأ مشکل شود.

 

 

ضرورت تدوین پروتکل بهداشتی برای بازگشایی سینماها

زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران خبر داد ستاد مقابله با کرونا در تهران در نشستی با اعضای هیئت مدیره خانه سینما، تدوین پروتکل بهداشتی مشترک برای بازگشایی سینماها در آینده را لازم دانست .

در این شیوه نامه باید به تهویه هوا، نحوه فروش بلیط و نشاندار کردن صندلی‌ها، فاصله گذاری ها، کاهش زمان حضور افراد برای نمایش فیلم، تنظیف و ضدعفونی سینما بین سانس‌ها، عدم مصرف مواد غذایی در سینما، استفاده از ابزار کنترلی مثل تب سنجی و محدودیت سنی توجه شود.

 

 

ورود مسافران هوایی به ایران مشروط شد

مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: تمام مسافران ورودی از خارج از کشور ملزم به پر کردن فرم تعهد از پیش تعیین شده هستند. حسب مورد ممکن است تست‌های کرونا بر اساس علائم مسافران یا کشوری که از آن وارد شده اند لازم باشد و همچنین بر مبنای خروجی تست‌ها نیاز پیدا شود که بنا به تشخیص وزارت در هتل‌های تعیین شده؛ مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و یا در منزل قرنطینه شوند، بنابراین مسافران ورودی با تکمیل یک فرم متعهد خواهند بود که به تصمیمات وزارت بهداشت تمکین کنند.

 

 

احتمال اعمال دوباره محدودیت ها در تهران

استاندار تهران: روند روزهای اخیر ادامه یابد، دوباره محدودیت‌ها اعمال می‌شود

به گفته او ترافیک روزهای اخیر به میزان ۷۵ درصد روزهای مشابه سال گذشته رسیده که قابل توجه است.

اگر روند روزهای اخیر در استان تهران ادامه یابد و شرایط موج بیماری صورت گیرد همه گشایش‌های صورت گرفته لغو و برای اِعمال محدودیت‌ها اقدام می‌شود.

 

 

دریاچه و پارک چیتگر تهران همچنان تعطیل است

روابط عمومی مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) خبر داد: تا زمان شکست زنجیره انتقال ویروس کرونا این مجموعه همچنان تعطیل است.

 

 

زمان آغاز فعالیت بازارها و روزبازارها با اخذ مجوز و ثبت‌نام در سامانه وزارت بهداشت

مدیر عامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران گفت: بزودی بازارها و روزبازارهای دارای مجوز از شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل، با اخذ مجوز بهداشتی و ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت کار خود را آغاز خواهند کرد.

 

 

 

عدم برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب 

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در پی شیوع بیماری کرونا امسال برگزار نمی شود.

 

 

خسارت ۲۵۲ میلیارد دلاری صنعت هوایی از کرونا

رییس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به برآورد خسارت ۲۵۲ میلیارد دلاری صنعت هوانوردی جهان از شیوع ویروس کرونا، اعلام کرد: با توجه به رکودی که این صنعت در کل دنیا تجربه کرده، شرایط بسیار سخت خواهد بود تا بتوانیم به شرایط قبل از کرونا برگردیم و نیاز به اختیاراتی داریم تا در سال جهش تولید دوباره این صنعت را پویا کنیم.

 

 

بازگشایی دانشگاه‌ها بعد از ماه رمضان تابع تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا

بنا بر اعلام وزارت علوم هر گونه تصمیم گیری در زمینه بازگشایی دانشگاه ها تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهد بود.

 

 

تصمیم گیری درباره فعالیت ورزشی به دو هفته بعد موکول شد

وزیر ورزش خبر داد تا ۱۵ روز دیگر در مورد فعالیت‌های ورزشی تصمیم می‌گیریم. ظرف پانزده روز آینده درباره ادامه مسابقات ورزشی تصمیم خواهیم گرفت. احتمال دارد مسابقات به صورت پلکانی از سر گرفته شوند.

 

 

۴میلیون کارگر با بیمه خاص خارج از حمایت‌های کرونایی

رییس انجمن صنفی کارگران ساختمانی گفت: دولت از ۴میلیون کارگر تحت پوشش بیمه خاص، غفلت کرده است. به رغم اینکه این کارگران بخاطر شیوع کرونا بیکار شده‌اند دولت برنامه‌ای برای حمایت از آنها ندارد. متأسفانه با توجه به اینکه کارگران ساختمانی کارفرمای ثابت و قرارداد بیمه‌ای ندارند، مشمول بیمه بیکاری هم نیستند.

 

 

شروع فعالیت دانشجویان منوط به گرفتن گواهی سلامت از مرکز بهداشت و درمان دانشگاه است

مدیر پژوهشی و امور آزمایشگاه‌های دانشگاه تربیت مدرس گفت : پس از اعلام رسمی از سوی دولت و هیات رییسه دانشگاه، در پروتکل شروع فعالیت، دانشجویان منوط به گرفتن گواهی سلامت از مرکز بهداشت و درمان دانشگاه می باشد که باید به تایید کمیته ایمنی دانشکده نیز برسد.

 

 

رونمایی از 2 سامانه جدید هوشمند در راستای ایجاد فاصله گذاری اجتماعی

معاون خدمات شهری شهرداری تهران از اقدامات ویژه این معاونت در راستای ارائه خدمات هوشمند و غیر حضوری خبر داد و گفت: در راستای سیاست های شهرداری تهران مبنی بر کاهش مراجعات حضوری با هدف ایجاد فاصله گذاری اجتماعی از 2 سامانه جدید هوشمند رونمایی شد.

مجتبی یزدانی اضافه کرد: سامانه های استعلام مکانیزه اعتبار گواهینامه پیمانکاران و سامانه ثبت درخواست رتبه بندی پیمانکاران از ابتدای اردیبهشت ماه مورد بهره برداری عموم قرار خواهد گرفت.

 

 

دیدار شهردار تهران با شهرداران استانبول و مسقط درباره چگونگی مقابله با کرونا

شهردار تهران روز دوم اردیبهشت در دیدارهای مجازی جداگانه ای با شهرداران استانبول و مسقط درباره بحران کرونا و چگونگی مقابله با این ویروس، تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند.

 

 

جزئیات طرح فاصله گذاری جدید در قطارهای مسافربری

مدیرعامل رجا درباره جزئیات طرح فاصله گذاری در قطارهای مسافربری گفت: علاوه بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی، بسته های بهداشتی هم در اختیار مسافران قرار می دهیم.

 

 

امکان فعالیت مشاغل بدون ارباب رجوع در ماه رمضان

رئيس ستاد مقابله با کرونا تهران اعلام کرد: مشاغلي که با ارباب رجوع سر و کار ندارند در ماه رمضان مي توانند فعال شوند.

 

 

خطر شکست فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو و اتوبوس

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، اصلی‌ترین نگرانی موجود پیرامون شیوع کرونا در پایتخت در روزهای پس از بازگشایی واحدهای صنفی را، شکسته شدن طرح فاصله اجتماعی در نتیجه ازدحام شبکه حمل و نقل عمومی دانست.

 

 

دانشجویان مبتلا به کرونا مجاز به حذف ترم شدند

محمدرضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم اعلام کرد: بیشتر فعالیت دانشگاه‌ها به شیوه الکترونیکی برگزار می‌شود. موضوع حذف سال تحصیلی منتفی است. تنها برای دانشجویان درگیر با کرونا این امکان وجود دارد که درخواست حذف نیمسال بدهند.

 

 

خسارت ۶۵ میلیارد تومانی کرونا به میراث فرهنگی‌

طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور گفت: ۵۰ درصد درآمد ما در این حوزه، در ماه‌های اسفند و فروردین حاصل می‌شود؛ اما متاسفانه امسال به دلیل لزوم پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا و در خانه ماندن مردم، از آن بی بهره ماندیم. سال گذشته ۸۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم؛ پیش بینی ما برای امسال ۱۵۰ میلیارد درآمد بود. اما به خاطر شرایط به وجود آمده حدوداً رقمی معادل ۶۵ میلیارد تومان به ما خسارت وارد شد.

 

 

تهیه طرح دوفوریتی برای مجازات عدم پیشگیری از انتقال بیماری‌های واگیر

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از تهیه یک طرح دوفوریتی برای مجازات عدم پیشگیری از انتقال بیماری‌های واگیر خبر داد.

 

 

ستاد ملی کرونا درباره بازگشایی اصناف تصمیم گرفته است

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره اینکه چه ارگانی برای بازگشایی اصناف تصمیم‌گیری کرده است، گفت: «ستاد ملی کرونا درباره بازگشایی اصناف تصمیم می‌گیرد و این کار در اختیار کامل شهرداری نیست. ادامه شرایط کنونی هم بستگی به آمار و اطلاعاتی دارد که از میزان انتشار بیماری کرونا به‌دست می‌آید.

 

 

امکان ابتلا به کرونا در نوزادان زیر یک سال

فوق تخصص نوزادان بیمارستان امام حسین گفت: ویروس کووید۱۹ قابلیت انتقال به نوزادان را دارد و در مطالعات صورت گرفته، مشخص شده است که ۲۴ درصد شیرخواران زیر یک سال که تست کرونای مثبتی داشتند. ولیکن تاکنون فوت شیرخوار زیر یک سال بر اثر کرونا گزارش نشده است.

 

 

درخواست تامین ماسک دولتی برای استفاده کنندگان از حمل و نقل عمومی

کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با تدوین پروتکلی جهت مقابله با شیوع کرونا در حمل و نقل همگانی و نیمه همگانی و ارسال آن به ستاد ملی کرونا خواستار اجباری شدن استفاده از ماسک برای مسافران و تامین آن با هماهنگی ستاد ملی کرونا در تهران و وزارت صنعت و معدن با قیمت دولتی شد

 

 

تغییر نحوه ضدعفونی کردن خیابان‌ها و معابر تهران

رییس ستاد مقابله با کرونا شهرداری تهران از تغییر فرایند ضدعفونی معابر و خیابان‌های تهران خبر داد. رضا کرمی محمدی در این باره گفت: ما اقداماتمان را به روال دوماه اخیر ادامه می‌دهیم و چیزی را متوقف نکردیم فقط نحوه ضدعفونی کردن خیابان‌ها و معابر تغییر پیدا خواهد کرد و دیگر  به کف خیابان‌ها، باغچه و درختان مواد ضدعفونی‌کننده زده نمی‌شوند. بیشتر نقاطی چون صندلی‌ها و یا به طور کل سطوحی که شهروندان با آن‌ها در ارتباط‌ هستند ضدعفونی می‌شوند.

 

 

پسماندهای کرونایی با خودروهای مخصوص حمل می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: ما برای هفت بیمارستان کرونایی تشکیلات و خودروهای جداگانه و برای کارگران هم پوششی مانند پوشش حضور در آی سی یو در نظر گرفتیم.

 

 

پلاسمای بهبودیافتگان کرونا برای درمان بیماران جمع‌آوری می‌شود

مدیرعامل سازمان انتقال خون از آغاز پروژه جمع آوری و ذخیره سازی پلاسمای افراد بهبود یافته از کرونا با هدف کمک به درمان بیماران مبتلا شده، از اول اردیبهشت خبر داد.

 

 

بیش از نیمی از مردم ایران نگران ابتلا به بیماری کرونا هستند

براساس نظرسنجی ملی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با موضوع «بررسی دیدگاه شهروندان در خصوص کرونا» که در سطح کشور و به صورت تلفنی در هفته آخر فروردین ۱۳۹۹ انجام شده است، ۶۱.۳ درصد پاسخگویان از ابتلای خود یا یکی از اعضای خانواده به ویروس کرونا بسیار نگرانند.

به استناد این نظرسنجی مشکل شهروندان در پرداخت قسط (با فراوانی ۴۳.۴ درصد)، وسواسی‌شدن (با فراوانی ۳۸.۴ درصد)، از دست‌دادن شغل (با فراوانی ۲۷ درصد)، افسردگی (با فراوانی ۲۲.۶ درصد)، تاخیر در پرداخت اجاره‌خانه (با فراوانی ۲۲.۲ درصد) و دعوا و اختلاف بین اعضای خانواده (با فراوانی ۱۶ درصد) از دیگر مشکلات و نگرانی‌های پاسخ گویان در این روزها می‌باشند.

 

 

طرح ترافیک در تهران تا اطلاع ثانوی ملغی است و عوارضی هم ندارد

معاون استاندار تهران با تاکید بر اینکه بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا طرح ترافیک و محدوده کاهش آلودگی هوا اجرا نمی شود و ملغی شده است، گفت: وقتی این طرح ملغی شده و اجرا نمی‌شود؛ طبیعتا عوارضی هم برای آن وجود ندارد.

 

 

کاهش درآمد بیش از نیمی از مردم در پی شیوع کرونا

نظرسنجی‌های جدید ایسپا نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا موجب کاهش درآمد ۵۰.۷ درصد افراد شده است

۴۱.۷ درصد کسب و کارشان تعطیل شده است و ۱۳.۵ درصد شغل‌شان را از دست داده‌اند

۲۶.۳ درصد افراد نمونه گفته‌اند وضعیت اقتصادی‌شان تغییری نکرده است

همچنین ۰.۶ درصد به دلیل شیوع ویروس کرونا وضعیت اقتصادی‌شان بهبود یافته است. ۱.۶ درصد پاسخگویان نیز به سایر گزینه‌ها اشاره کرده‌اند.

 

 

احتمال برگزاری کنکور در اواخر تیرماه

وزير آموزش و پرورش گفت: اگر شرایط خاصی پیش نیاید کنکور سراسری در دهه سوم تيرماه برگزار می‌شود.

 

 

ادامه اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در سه محور جاده‌ای

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که براساس تصمیمات اتخاذ شده طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در راستای مقابله با ویروس منحوس کرونا در سه نقطه آزاد راه تهران قم - آزاد راه تهران  - شمال و جاده قدیم قم کماکان تا اطلاع بعدی ادامه دارد.

 

 

وزارت علوم دستورالعمل برگزاری امتحانات پایان ترم را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد

معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستورالعمل نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم جاری را به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

در صورت تصویب و ابلاغ ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر امکان حضور دانشجویان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با بررسی همه جوانب و به ویژه با تاکید بر حفظ سلامتی دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارشناسان، برگزاری آزمون به روش حضوری امکانپذیر خواهد بود. در مناطقی از کشور که به تشخیص مرجع ذی صلاح، بیماری گسترش یافته است و منطقه یا استان در وضعیت فوق العاده قرار دارد، دانشگاه ها ناگزیر از برگزاری آزمون به روش غیرحضوری هستند. از این رو لازم است با تشخیص شورای آموزشی دانشگاه و با پیروی از برنامه معینی، بخش یا تمام ارزشیابی آموخته های دانشجویان را به شیوه مستمر، در طول نیمسال و با بهره گیری حداکثری از امکانات فضای مجازی برگزار کنند.

 

 

پاساژها از امروز (اول اردیبهشت) باز می شوند

رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفت:اماکن مقدس، تا نیمه اردیبهشت همچنان بسته خواهد بود.

مشاغل متوسط ریسک مثل مغازه‌دار‌های بازار و پاساژها از اول اردیبهشت کار خود را آغاز می‌کنند، اما ۶ بعد از ظهر تعطیل می‌شود.

مشاغل پرریسک، مثل ورزشگاه‌ها و مشاغلی که اجتماعات دارد، همچنان بسته خواهد بود.

 

 

پایان طرح فاصله گذاری در حوزه پلیس راه

رئیس پلیس راه پایتخت خبر داد: طرح فاصله گذاری اجتماعی درحوزه مأموریتی پلیس راه که از هشتم فروردین ماه آغاز شده بود، صبح روز ۳۱ فروردین ماه به پایان رسید.

طی اجرای این طرح به ۲۱ هزار و ۸۲۲ خودرو اجازه خروج از تهران داده نشد. به یکهزار و ۳۸۹ خودرو اعمال قانون شده و همچنین ۱۷ خودرو نیز توقیف شد.

 

 

احتمال بازگشایی سینماها از عید فطر

همزمان با آغاز به کار مشاغل کم‌خطر از سی‌ام فروردین‌ماه ۱۳۹۹، زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشایی سینماها همزمان با عید سعید فطر (۱۵ خرداد) شنیده می‌شود.

قرار است روز چهارشنبه سوم اردیبهشت در پنجمین  جلسه کارگروه آسیب‌های کرونا در سینما بررسی شود

احتمال از سرگیری فعالیت‌های سینمایی و تولید فیلم‌ها، زودتر از بازگشایی سینماها وجود دارد.

 

 

۲۱ درصد تهرانی‌ها در معرض اضطراب‌ ناشی از کرونا

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا تهران گفت: نظر سنجی‌های ما که با همکاری ایسپا انجام شده نشان می‌دهد که حداقل ۲۱ درصد شهروندان تهرانی در معرض بار جدید اضطراب زایی متاثر از کرونا قرار گرفته‌اند.

 

 

رانندگان تاکسی در فهرست مشمولان دریافت بسته حمایتی

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری گفت: دولت قبول دارد که حمل و نقل عمومی به عنوان یک بخش اولویت‌دار باید دیده شود و بر این اساس رانندگان تاکسی در فهرست مشمولان دریافت بسته حمایتی هستند. استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مانند دستکش، ماسک و مواد ضد عفونی توسط رانندگان الزامی است.

 

دستور جهانگیری برای بررسی امکان بخشودگی جرایم مالیاتی

معاون اول رئیس جمهور در نامه‌ای خطاب به وزیر اقتصاد خواست تا بخشودگی صد درصد جرایم موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم به منظور رعایت حقوق مؤدیان در شرایط سخت ناشی از شیوع بیماری کرونا بررسی شود و اقدامات لازم را انجام گیرد.

 

 

اختصاص 130 هزار میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا

 معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد: با پیشنهاد دولت و موافقت مقام معظم رهبری رقمی افزون بر ۱۳۰هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای مقابله و کنترل بیماری کرونا اختصاص یافت.

 

31 فروردین آخرین روز اجرای محدودیت تردد بین استانی

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا گفت: طبق آخرین مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت تردد بین‌استانی تا پایان فروردین است و منتظر ابلاغ جدید هستیم.

 

 

اعمال ضوابط بهداشتی لازمه فعالیت ساختمانی در کارگاه های عمرانی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از تدوین و ابلاغ دستورالعمل ضوابط پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کارگاه‌های ساختمانی شهر تهران خبر داد .

به گفته عبدالرضا گلپایگانی در این دستور العمل سعی شده است تا تمامی مسائل و موارد مهم بهداشتی برای افراد فعال در محیط های کارگاهی مد نظر قرار گیرد تا محیط کارگاهی نیز از نظر بهداشتی تهدیدی را متوجه افراد شاغل در کارگاه ها و ساکنین محلات نکند.

 

 

از سرگیری فعالیت مشاغل کم خطر در تهران 

براساس طرح فاصله‌گذاری هوشمند، اصناف و مشاغل کم‌خطر برای بازگشایی نیازمند ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هستند.مهلت واحد‌های صنفی برای گرفتن مجوز فعالیت تا ۵ اردیبهشت تمدید شده است و پس از آن با متخلفان برخورد خواهد شد.

 

 

امکان بازگشایی دانشگاه‌ها تا پایان خردادماه ضعیف است

رئیس کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم گفت: امکان بازگشایی مراکز آموزش عالی تا پایان خردادماه ۹۹ بسیار ضعیف است و دانشگاه‌ها باید بر اساس برنامه‌ریزی‌های فعلی پیش بروند. هنوز در اوج شیوع ویروس کرونا هستیم و اگر خوابگاه‌ها آغاز به کار کنند، فاجعه ای دیگر اتفاق خواهد افتاد.

 

 

شرایط برگزاری امتحانات پایان سال دانش آموزان مشخص شد

وزیر آموزش و پرورش گفت: ۴ تا ۶ هفته به سال تحصیلی اضافه می‌شود و دانش آموزان باید با آموزش مجازی و تلویزیونی محتوای آموزشی را کاملاً تعلیم ببینند. هیچ بخشی از کتاب درسی امسال حذف نمی‌شود. برگزاری امتحانات نهایی دانش‌آموزان، با توجه به اینکه تمام دانش‌آموزان همزمان در این آزمون شرکت نمی‌کنند و امکان فاصله گذاری اجتماعی وجود دارد به طور حضوری مانعی ندارد. امتحانات دانش آموزان پایه ششم لغو و ارزشیابی آن به صورت کیفی توصیفی خواهد بود.

 

 

لغو مقررات طرح ترافیک در هفته اول اردیبهشت 

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: برابر تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستادملی مقابله با کرونا، طرح ترافیک و کاهش در هفته اول اردیبهشت ماه ۹۹ نیز در شهر تهران اجرایی نخواهد شد.

 

 

ثبت نام در سامانه اصناف و صنایع تمدید شد

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در پی درخواست برخی اصناف، صنایع و سازمان ها، ثبت نام در سامانه اصناف و صنایع طرح فاصله گذاری اجتماعی مقابله با کرونا تا ساعت ۲۴ روز جمعه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۹  تمدید شد.

 

 

کاهش طول دوره آموزش نظامی برای سربازان اعزامی اردیبهشت

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: به دنبال شیوع کرونا و نیز تصمیمی که از قبل برای تغییر در شیوه اعزام به خدمت سربازان در نیمه نخست سال 99 اتخاذ شده بود، اعزام مشمولان سربازی به هفته اول اردیبهشت ماه موکول شد.

به جز مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی که در ششم فروردین ماه فراخوان اعزامشان صادر شده و به خدمت اعزام شدند، در سال ۹۹ هیچ اعزامی به دوره آموزشی نداشتیم و اولین دوره اعزام‌ها از هفته اول اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد.

 

 

خدمات زیبایی و غیر اورژانسی دندانپزشکی ممنوع است

عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: جامعه دندانپزشکی کشور تحت نظارت معاونت درمان وزارت بهداشت است و طبق پروتکل معاونت درمان وزارت بهداشت که مورخ ۲۵ اسفند ۹۸ ابلاغ شد، همه همکاران دندانپزشک عمومی و متخصص در رشته‌های مختلف می‌توانند خدمات درمانی را به بیماران اورژانسی خود ارائه دهند.

همکاران شاخه‌های رشته دندانپزشکی در هر دو بخش دولتی و خصوصی باید به این نکته توجه داشته باشند که موظف به ارائه خدمات اورژانسی به بیماران هستند و از انجام اعمال غیر اورژانسی (الکتیو) مانند خدمات زیبایی خودداری کنند. جامعه دندانپزشکی کشور در همه شاخه‌ها همواره در ارائه خدمات درمانی مطلوب به بیماران کوتاهی نکرده اند و در این شرایط بحرانی نیز کنار مردم هستند.

 

 

آغاز موج اپیدمی کرونا در ۶ استان

بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته درباره بیماری کووید ۱۹ در کشور تا روز ۲۷ فروردین ماه، در ۶ استان به نظر می‌رسد موج جدید اپیدمی کرونا آغاز شده است. یک استان می‌تواند چندین اپیدمی متوالی و چندین پیک منحنی را تجربه کند.

 

 

تمدید خدمات غیرحضوری تامین‌اجتماعی به بیمه‌شدگان تا پایان اردیبهشت‌ماه

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با ابلاغ دستورالعمل اداری به واحدهای اجرایی، تسهیلات بیمه‌ای و درمانی را به‌منظور کنترل شیوع کرونا ویروس و حفظ سلامتی مخاطبان و کارکنان تا پایان اردیبهشت‌ماه تمدید کرد.

 

 

پاسخگویی به سئوالات کرونایی تهرانی‌ها با تلفن ۸۹۵۱۱

شهروندان تهرانی می‌توانند از طریق تلفن گویای ۸۹۵۱۱ اخبار و اطلاعات مربوط به بیماری کرونا را دریافت کنند.

 ️این سامانه به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به پرسش‌های شهروندان درباره آموزش‌های مراقبتی، راهنمایی‌های لازم در صورت داشتن علائم مربوط به کرونا، ارائه آدرس نزدیک ترین مراکز بهداشت و جدیدترین اخبار و اطلاعات مربوط به ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران است.

 

 

۸۱ درصد تهرانی‌ها در روزهای کرونایی در خانه ورزش می‌کنند

نتایج نظرسنجی مجازی سازمان ورزش شهرداری تهران در مناطق ۲۲ گانه تهران که ازطریق پرسشنامه الکترونیکی انجام شد و ۶۳.۵ درصد شرکت کنندگان آن را زنان تشکیل می دادند، گویای آن است که با تعطیل شدن باشگاه‌ها و فعالیت‌های عمومی ورزشی به دلیل شیوع ویروس کرونا، ۸۱ درصد از شهروندان ورزش را به خانه آورده و تمرینات خانگی ورزشی انجام می‌دهند.

 

تبادل تجربیات تهران و وین در کنترل کرونا

انجام غربالگری و تست ابتلا به کرونا از تمام افراد با هدف شناسایی مبتلایان و ناقلان این بیماری یکی از مهم ترین اقدامات کنترل کرونا در نشست مجازی مشترک و تبادل تجربیات تهران و وین عنوان شد.

 

مصرف روزانه هفت هزار و ٧١۶ لیتر مواد ضدعفونی برای تره بارها
مدیر عامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار گفت: روزانه به صورت میانگین از هفت و هزار و ٧١۶ لیتر مواد ضدعفونی (آب ژاول) برای ضدعفونی ٢۴۵ میدان و بازار میوه و تره بار در سطح شهر تهران استفاده می شود.

 

ضدعفونی و گندزدایی مترو تهران

پس از اعمال دستورالعمل‌های مرتبط با ضدعفونی کردن تمامی خطوط متروی تهران توسط ستاد مبارزه با کرونا، همه روزه ضدعفونی و گندزدایی قطار‌های مترو در پایانه فتح آباد صورت می‌پذیرد.

 

شهرداران تهران و سئول تجارب خود در مقابله با کرونا را به اشتراک گذاشتند

شهرداران تهران و سئول تجارب خود در مقابله با کرونا را به صورت آنلاین به اشتراک گذاشتند. شهردار تهران در این ارتباط گفت: نسبت به روزهای اول شرایط بهتر است. ایران با ویروس کرونا و تحریم مبارزه می کند. شهردار سئول هم در این ارتباط به تجربه های قبلی این کشور در مقابله با بیماری های واگیر اشاره کرد و افزود: تجربه سارس به کره جنوبی در مقابله با کرونا کمک کرد.

 

بازگشایی مشروط اصناف تهران

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: اصناف مشروط بازگشایی می‌شوند و رعایت دو متر فاصله و استفاده از ماسک و دستکش باید لحاظ و کالا نباید پس گرفته شود. واحد‌های صنفی حتماً باید ضدعفونی شوند و مشتری‌ها باید کارت بکشند.

 

برگزاری حج در انتظار تصمیم نهایی سعودی‌ها

با شیوع کرونا در جهان وضعیت برگزاری حج تمتع امسال مشخص نیست، اما برنامه‌ریزی ایران برای برپایی این مراسم ادامه دارد و به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، عربستان باید تا پایان ماه مبارک رمضان تصمیم قطعی درباره حج سال ۹۹ را اعلام کند.

 

تصمیم جدید وزارت علوم درباره امتحانات پایان ترم

با تصمیم جدید وزارت علوم درباره امتحانات پایان‌ترم، دانشگاه‌ها مختار به برگزاری امتحان مجازی یا حضوری شدند. البته برای تحصیلات تکمیلی که تعداد دانشجویان یک کلاس انگشت شمار است، ارتباط بین استاد و دانشجو در امتحان باید برخط باشد.

 

کلیه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تعطیل است

ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرد: پیرو بررسی دقیق شرایط همه گیری بیماری کرونا در سطح کشور و برابر استعلام از  ستاد ملی مقابله با کرونا کلیه رقابت‌های ورزشی تا پایان اردیبهشت تعطیل خواهد بود. همچنین باشگاه‌های ورزشی دولتی و خصوصی نیز فعلا تا ۱۵ اردیبهشت ماه تعطیل هستند.

 

پاساژهای تهران شنبه باز نمی‌شوند

رئیس اتاق اصناف تهران از برگزاری نشستی با استانداری تهران و بیان مشکلات اصناف تهران خبر داد و اعلام کرد که تعطیلی پاساژها فعلا ادامه دارد، اما مقرر شده برای پاساژها ضوابط و پروتکل بهداشتی خاص تدوین و در هفته آینده ابلاغ شود تا این بخش از اصناف نیز امکان فعالیت داشته باشند.

 

تصمیم گیری درباره بازگشایی مدارس به هفته آینده موکول شد

‏وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: هفته آینده درباره استمرار تعطیلی یا ‎بازگشایی مدارس تصمیم‌گیری می‌شود.

 

 

خودروهای فاقد معاینه فنی تا ۱۵ اردیبهشت جریمه نمی‌شوند

مدیرعامل ستاد فنی خودروهای تهران گفت: دوربین های راهنمایی و رانندگی در سطح شهر همچون گذشته موارد را ثبت می‌کنند، اما در شرایط فعلی، خودروهای فاقد معاینه فنی تا ۱۵ اردیبهشت اعمال قانون و جریمه نخواهند شد.

 

ضرر ۶۰ میلیاردتومانی موزه‌های دولتی از کرونا

مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ضرر ۵۰ تا۶۰ میلیارد تومانی موزه‌های دولتی در دوران شیوع ویروس کرونا خبر داد.

 

انجام پیش ثبت نام مدارس غیردولتی 

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی گفت: با توجه به وضعیت بیماری کرونا در کشور و این که مشخص نیست تا مهرماه چه اتفاقاتی رخ می‌دهد توصیه می شود خانواده ها پیش ثبت نام ها را انجام دهند. والدین تاریخ چک‌های شهریه را که به مدرسه می‌دهند برای بعد از سی‌ و یکم خرداد تنظیم کنند.

 

شرایط بازگشایی مدارس فراهم نیست

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: هنوز شرایط برای بازگشایی مدارس مهیا نشده است، طبق  پژوهش‌ها درصد شیوع کرونا از طریق مدارس بیش از ۱۱ درصد است بنابراین باید با احتیاط اقدام کرد.

 

آلودگی ۴۵ مرکز نگهداری مددجویان بهزیستی به کرونا

رییس سازمان بهزیستی ایران گفته از ۲ هزار و ۵۳۱ مرکز نگهداری سالمندان، معلولان و معتادان، تاکنون ۴۵ مرکز به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.

 

برگزاری آزمون کارشناسی به پزشکی در صورت مهیا بودن شرایط در نیمه دوم مردادماه 

آزمون کارشناسی به پزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران که قرار بود ۱۵ اسفندماه ۹۸ برگزار شود، به دلیل کرونا لغو شده بود.

این دانشگاه اعلام کرده است با توجه به شرایط کنونی و تعویق کلیه آزمون ها، آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در صورت مهیا بودن شرایط، در نیمه دوم مردادماه سال ۹۹ برگزار خواهد شد.

 

تشریح آخرین اقدامات ستاد مقابله با کرونا شهرداری تهران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران آخرین گزارش اقدامات ستاد مقابله با کرونا شهرداری تهران را تشریح کرد.

ضد عفونی کردن محل‌های پرتردد شهری، همکاری با ستاد کرونا برای تدوین پروتکل های مخصوص در حوزه دفن پسماند و اموات، تعطیلی محل ازدحام مردم در تهران همچون مراکز ورزشی و نمایشگاه‌های بهاره و تجهیز ۸ سوله به صورت کامل از جمله این اقدامات است.

 

تشکیل کارگروه «سوگ» برای حمایت از داغدیدگان کرونایی در شهرداری تهران

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با تاکید بر ضرورت اجرای مداخلات روانی- اجتماعی در روزهای کرونایی برای داغدیدگان گفت: کارگروه تخصصی «سوگ» برای حمایت‌ و همدردی با این افراد در شهرداری تشکیل شده است.

 

داروهای مدعی درمان کرونا هنوز توسط مراجع جهانی تایید نشده است

مینو محرز، عضو ستاد ملی کرونا درباره داروهایی که ادعا می‌شود کرونا را درمان می‌کند گفت: هیچ‌کدام از این داروهای مطرح شده تا به امروز توسط مراجعی همچون FDA آمریکا، EU اتحادیه اروپا و WHO  که مورد قبول ما است تأیید نشده.

گایدلاین کشوری داروی ضد مالاریا به اضافه داروی ایدز است. البته به وضعیت بیماران هم بستگی دارد؛ ممکن است بیماری وضعیت وخیم داشته و در آی‌سی‌یو بستری باشد و داروهای ضد التهاب و کورتون یا داروهای دیگر هم برای او تجویز شود.

 

راه‌اندازی سامانه‌ای برای کسب‌وکارهای متاثر از کرونا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه‌اندازی سامانه‌ای برای کمک به کسب‌وکارها در شرایط بحرانی گسترش ویروس کرونا در کشور خبر داد.

 

 

طرح ترافیک لغو شد

وزیر بهداشت گفت: طرح ترافیک در تهران و کلان شهرها تا اطلاع ثانوی اجرا نمی‌شود و مردم می‌توانند با وسایل نقلیه شخصی تردد کنند.

 

 

افزایش تنش میان زن و شوهر در 16 درصد از خانواده‌های تهرانی

موج سوم نظرسنجی کرونا توسط دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران طراحی و جمع آوری اطلاعات آن توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) از 16 تا 19 فروردین 1399انجام شده است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد؛ در 16 درصد از خانوارهای تهرانی تنش خانوادگی به سبب در خانه ماندن افزایش یافته است. در 58 درصد این خانواده‌ها هم تنش میان زن و شوهر افزایش داشته و 46 درصد هم افزایش تنش والدین با فرزندان را تجربه کرده‌اند.

 

 تعیین سقف جمعیت در  اتوبوس‌ها

سرپرست معاونت سازمان حمل و  نقل و ترافیک گفت: با توجه به تاکید بر اجرای فاصله گذاری اجتماعی برای استفاده از  اتوبوس ها سقف جمعیت در نظر گرفته می شود تا طرح فاصله گذاری رعایت شود.

 

 

ممنوعیت دریافت وجه نقد در نانوایی‌ها

معاون سلامت محیط کار وزارت بهداشت درباره وضعیت نانوایی‌ها پس از شیوع کرونا گفت: تمام اصولی که در رعایت فاصله گذاری اجتماعی بیان شده همه مواردی است که حتی پیش از کرونا نیز ضرورت داشته مانند شستن مرتب دست‌ها. ما در یکی از بندهای مهم فاصله گذاری اجتماعی درباره نانوایی‌ها گفته‌ایم که دریافت هر گونه وجه نقد ممنوع است یعنی باید از دستگاه پوز یا اپ استفاده کنند. گذاشتن یک میز در ورودی نانوایی‌ها ضروری است همچنین کسی که نان را تحویل می‌دهد باید حتما ماسک و دستکش استفاده کند و از الکل و یا آب ژاول ۵ درصد استفاده کنند.در نانوایی‌های بربری یا سنگک یک میز را در خیابان گذاشتند که باید این میز هم حذف شود. 

 

موارد کودک آزاری، همسرآزاری و سالمندآزاری را گزارش دهید

رییس سازمان بهزیستی گفت: درباره مسائلی که ممکن است برای خانواده ها پیش بیاید اگر چنین مشکلاتی منجر به فرزند آزاری، کودک آزاری، سالمندآزاری و همسرآزاری شود، افراد می توانند این موارد را در تماس با ۱۲۳  در میان بگذارند تا خدمات لازم به آنها ارائه شود.

 

ادامه تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری

براساس اطلاعیه شماره ۳ ستاد ملی کرونا بمنظور اطمینان از قطع زنجیره انتقال بیماری، سالن های سینما، تئاتر، موسیقی، آموزشگاه های آزاد هنری و نمایشگاه های فرهنگی تا اطلاع ثانوی تعطیل است. سایر مشاغل مرتبط فرهنگی و هنری غیرتجمعی با رعایت دستورالعمل های  بهداشتی از  امروز ۲۳ فروردین در سراسر کشور و از ۳۰ فروردین در تهران مجاز به فعالیت هستند.

 

تدوین شیوه محاکمه بازداشتی‌ها

معاون اول قوه قضاییه از نهایی شدن دستورالعمل فعالیت بخش‌های مختلف قضایی در ایام دورکاری بهدلیل شیوع کرونا خبر داد.

در این دستورالعمل «شیوه محاکمه متهمانی که بازداشت موقت هستند» تعیین شده و «ایجاد پیشخوان قضائی برای اطلاعرسانی به طرفین دعوا و همچنین راهنمایی مراجعان در جهت رعایت ضوابط بهداشتی» و «استفاده از ظرفیت‌های قانونی همچون تعیین مجازات جایگزین و تعلیق و تعویق مجازات و اجرای احکام برای کاهش جمعیت کیفری» نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

 

 

 شهرداران تهران و آنکارا تجربیات خود در مقابله با کرونا را به اشتراک گذاشتند

شهرداران تهران و آنکارا در یک گفتگوی اینترنتی اطلاعات مربوط به فعالیت های خود در مقابله با کرونا را به اشتراک گذاشتند.

پیروز حناچی، در این گفت و گو ضمن ارائه اقدامات صورت گرفته در تهران برای مقابله با کرونا گفت: مدیریت شهری در تهران در حال مبارزه با پاندمی کرونا است و بسیاری از پروتکل های WHO (سازمان بهداشت جهانی) را در اداره شهر، حمل و نقل عمومی و خدماتی که به مردم ارائه می شود، در دستور کار دارد.

منصور یاواش نیز در گفت و گو با همتای ایرانی خود به برخی اقدامات صورت گرفته در کشورش اشاره کرد. او گفت: بر اساس مصوبه دولت ترکیه اتوبوسها میزان مسافران خود را به نصف کاهش داده اند و سوار شدن به اتوبوس بدون ماسک ممنوع است. ترکیه ۳۰ کلانشهر دارد که ورود و خروج به این شهرها کاملا ممنوع شده است و مدیریت شهری در این شهرها تلاش می کند کارهایش را با اینترنت انجام دهد و شهرداری آنکارا هم همین سیاست را دنبال می کند. در سطح کشور ۱۵۰ اداره و خیلی از مراکز خرید و قهوه خانه ها و رستوران ها و اماکنی که امکان داشت مردم به هم نزدیک تر شوند تعطیل شده اند. خروج افراد بالای ۶۵ سال و زیر ۲۰ سال به خارج از خانه ممنوع است. در مقابل برنامه ای در حال اجراست که بر مبنای آن خانواده هایی که بالای ۶۵ سال سن دارند چون خروجشان ممنوع است می توانند مایحتاج خود را در تماس با فروشگاهها اعلام کنند و با پیک برایشان ارسال می شود .


 

تعویق برگزاری آزمون ورودی پایه هفتم و دهم مدارس استعدادهای درخشان

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان اعلام کرد: آزمون ورودی پایه هفتم و دهم مدارس استعدادهای درخشان به تعویق افتاده‌ است و اگر ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز بدهد در خردادماه آزمون برگزار خواهد شد.

 

 

آیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟

فوق تخصص ریه و مراقبت‌های ویژه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که یکبار به ویروس کرونا مبتلا شدند، نسبت به آن ایمنی پیدا می‌کنند. او اضافه کرد: به طور کلی این موضوع بسته به شرایط ایمنی بدن افراد،  متفاوت است. صرفا در مواردی که فرد سیستم ایمنی ضعیفی داشته و بدنش نتواند مصونیت لازم را ایجاد کند، ممکن است مجددا به بیماری کرونا مبتلا شود.

 

 

شناسایی ناقلان بدون علائم

وزیر بهداشت گفت: در گام اول طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا افراد علامتدار را شناسایی کردیم اما در گام دوم سراغ افرادی می‌رویم که منشا عفونت هستند اما علائمی ندارند و بدون علام عفونت را به دیگران منتقل می‌کنند. شرکت‌های دانش بنیان کمک‌های زیادی در این زمینه به ما کردند.

 

جزئیات طرح غربالگری کرونا در پایتخت

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران جزئیات طرح غربالگری در پایتخت را تشریح کرد. رضا کرمی محمدی گفت: اطلاعاتی که از شهروندان در هر محله‌ای داریم را در اختیار ستاد مبارزه با کرونا قرار می‌دهیم، همچنین مکانی که برای غربالگری نیاز است را در اختیار می‌گذاریم و اطلاعات آنها نیز برای ما موثر است و یک اقدام مشترک چندجانبه اجرایی می‌شود. او ادامه داد: این اقدام کمک به وزارت بهداشت برای غربالگری و پیدا کردن بیماران است. بیماران ما چند دسته هستند و آن فردی که از سوی وزرات بهداشت در هر محله‌ای مدیریت کار را برعهده دارد، تشخیص می‌دهد که بیمار نیازمند تست است و آن فرد را به آزمایشگاه‌هایی که مشخص کرده‌اند، ارجاع می‌دهد یا اگر نیازمند بستری باشد، به بیمارستان های تعیین شده معرفی می‌کنند. رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در خصوص جزئیات این طرح گفت: جزئیات این طرح طی جلسه‌ای که با دکتر زالی و دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود، مشخص و انشالله تا انتهای هفته اجرائی می‌شود.

 

ادامه تعطیلی مدارس،دانشگاه‌ها و مشاغل پرریسک

کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه‌ای مواردی از طرح فاصله‌گذاری  که از تاریخ ۲۳ فرودین در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در تهران به اجرا در می‌آید را برای اطلاع عموم مردم منتشر کرد.با اجرای این طرح، تعطیلی های پایه (شامل تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، ورزشگاه ها، مراکز فرهنگی، هنری، مشاغل پرریسک و ... ) و همچنین ممنوعیت ترددهای بین استانی، تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد یافت.

 

 

اطلاعیه ستاد ملی کرونا درباره فعالیت برخی مشاغل

کارگروه اطلاع‌رسانی ستاد ملی کرونا در خصوص فعالیت مشاغل صنفی، خدماتی و واحدهای  تولیدی در هفته جاری اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: واحدهای توزیعی و خدماتی و تجاری که مشمول ممنوعیت و محدودیت تردد و تجمع بوده و رسته‌های آنها قبلا در اطلاعیه‌های کمیته اجتماعی ستاد ملی کرونا اعلام شده است، تا اطلاع بعدی این کمیته تعطیل خواهند بود. فعالیت کلیه واحدهای تولیدی – با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا – از تاریخ ۱۶ فروردین ماه بلامانع خواهد بود.

 

 

لزوم غربالگری کرونا در تهران

انجام غربالگری کرونا (تست ابتلا به کرونا) با هدف شناسایی دقیق مبتلایان و ناقلان این بیماری در تهران با همکاری شهرداری تهران به ویژه سرای محلات الزامی شد.

 

 

آماده باش ۵٠ سوله مديريت بحران براي بيماران كرونا

۵٠ سوله از ١٠١ پایگاه مدیریت بحران در شهر تهران به منظور گذراندن دوران نقاهت بیماران کرونایی در حال آماده سازی است.

 

 

سیر صعودی حضور در گرمخانه‌های پایتخت از زمان شیوع کرونا

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در خصوص افزایش ظرفیت گرمخانه‌های پایتخت گفت: پذیرش در گرمخانه‌ها از ابتدای اسفند و شیوع کرونا سیر صعودی داشته است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۹ درصد افزایش پذیرش داشتیم. در روز طبیعت بیشترین پذیرش در گرمخانه‌های پایتخت ثبت شده است.

 

 

درخواست گواهی پایان کار آپارتمانی غیر حضوری شد

به منظور کاهش تردد شهروندان تهرانی و جلوگیری از گسترش بیماری کرونا، امکان ثبت درخواست جهت دریافت گواهی پایان کار آپارتمانی غیر حضوری و چاپ کلیه فرم های عوارض شهرسازی اتوماتیک شد.

 

هنوز به پیک بیماری کووید ۱۹ نرسیده‌ایم

رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه اعلام این موضوع که در چه مرحله‌ای از بیماری و اپیدمیولوژی آن هستیم بحث مهم، علمی و براساس مبانی کارشناسی است، گفت: بعضی مسئولان اعلام کردند که به پیک این بیماری رسیده‌ایم ولی این گفته صحیح نیست. مطالعات همکاران ما در مورد اپیدمیولوژی نشان می‌دهد ما هنوز در شیب صعودی قرار داریم و همه چیز به رفتار مسئولان و مردم بستگی دارد. اینکه چه موقع به پیک بیماری برسیم، بر اساس فرمول‌های اپیدمیولوژی اگر بتوانیم میزان ایزوله کردن و در خانه ماندن را حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد افزایش بدهیم خیلی سریع‌تر می‌توانیم از مرحله پیک عبور کنیم و پیش‌بینی این است که تا آخر هفته اول فروردین این اتفاق بیفتد. اما اگر رعایت نشود و با شیوه فعلی مسیر را ادامه بدهیم و کنترل و خودکنترلی و ایزوله کردن‌ها بهبود پیدا نکند امکان دارد این بیماری حتی تا آخر اردیبهشت و بیشتر از آن هم ادامه پیدا کند.

 

هفته آینده تمام زائران خارجی از قم خارج می‌شوند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم با اشاره به آنکه در حال حاضر ۹۵ درصد تاسیسات گردشگری قم تعطیل هستند، گفت: طی یک هفته آینده تمام زائران خارجی از قم خارج می‌شوند و فعالیت واحدهای اقامتی قم در نوروز منوط به مصوبات ستاد ملی کروناست.

 

تمبر یادبود «تلاشگران مبارزه با کرونا» رونمایی شد

رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت از تمبر یادبود تلاشگران مبارزه با ویروس کرونا با عنوان «قهرمانان وطن» رونمایی کرد.

 

افزایش حجم پسماند در پی شیوع کرونا

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه اجرای طرح کاپ باعث شد حجم پسماند از ۷ هزار و ۵۰۰ تن به ۴ هزار و ۸۰۰ تن در روز کاهش یابد به افزایش مجدد حجم پسماند در پی شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: اما لغو طرح تفکیک در این مدت باعث شد تا حجم پسماند مجددا به رقم بالای ۷ هزار تن برسد که این از طرفی نشان دهنده اجرای درست طرح تفکیک است.

 

 

معین استان‌های کشور برای مقابله با کرونا تعیین شدند

معاون اول رئیس جمهور به منظور افزایش توان استان‌ها در مقابله با کرونا، طی احکام جداگانه‌ای اعضای دولت را به عنوان معین در استان‌های اعلام شده به آن‌ها تعیین کرد.

در این احکام تصریح شده است؛ اعضای دولت با همکاری تمامی دستگاه‌های ملی و استانی تا زمان مهار این اپیدمی و اعلام وضعیت عادی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا با استاندار و سایر مدیران ارشد استان به طور مؤثر و منظم در ارتباط بوده و مشکلات اساسی هر استان را به ستاد ملی یاد شده منعکس و در جهت رفع آنها به طور جدی پیگیری و اقدام نمایند.

 

احتمال بازگشایی مدارس در روزهای پنجشنبه و جمعه بعد تعطیلات کرونا

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد، به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۸- ۹۹ متغیر باشد و بتوانیم متناسب با سناریوهای مختلف زمان تحصیل را امتداد بدهیم گفت: محدودیت‌هایی برای کنکور و امتحانات و دایر شدن مدارس در مهر ۹۹ داریم و حتی ممکن است پنجشنبه و جمعه را به روزهای آموزش اضافه کنیم.

 

ارائه اینترنت رایگان به معلمان و دانش آموزان

وزیر آموزش و پرورش گفت: مذاکراتی با وزارت ارتباطات انجام دادیم و همین روزها اینترنت رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار خواهد گرفت تا آموزش مجازی در تعطیلات کرونا ادامه داشته باشد.

 

 
تعطیلی تمامی بقاع متبرکه و امامزادگان
تمامی بقاع متبرکه امامزادگان تعطیل و درهای حرم‌های مطهر رضوی، شاهچراغ و حضرت معصومه(س) تا پایان تعطیلات نوروز به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا بسته شد

 

 

اعلام شماره حساب جهت جذب کمک مالی به منظور پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا

معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت دو شماره حساب ریالی و ارزی جهت جذب کمک مالی به منظور پیشگیری و مبارزه با بیماری ویروس کرونا را اعلام کرد. شماره حساب 4101033138031902 با شناسه شبای IR030100004101033138031902 نزد بانک مرکزی بابت عملیات ریالی و شماره حساب 476 اداره عملیات ارزی(یورویی) نزد بانک مرکزی نیز بابت عملیات ارزی اعلام شده است.

 

مسافران از فردا در خروجی شهرها کنترل می‌شوند
رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: از فردا(سه شنبه 27 اسفندماه) در خروجی‌ها و ورودی‌های شهرها و جاده‌هایی که اعلام می‌شود، مردم از لحاظ علائم بیماری و تب کنترل می شوند


۸۹.۴  درصد مردم موافق قرنطینه شهرهای محل شیوع کرونا

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) با انتشار نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد که ۸۹.۴ درصد مردم ایران موافق قرنطینه شدن شهرهایی که ویروس کرونا در آنها شیوع بیشتری دارند، هستند.

 

افزایش داروخانه های منتخب تهران جهت عرضه داروهای ضد کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت از دستور وزیر بهداشت مبنی بر افزایش شمار داروخانه های منتخب در شهر تهران برای عرضه داروهای ضدکرونا به بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا خبر داد.

 

افزایش ساعت کار میادین و برخی شعب شهروند

شهردار تهران در جلسه علنی شورای شهر تهران و در تشریح اقدامات شهرداری برای کنترل شیوع کرونا، از افزایش ساعت کار میادین میوه و تره بار به 16 ساعت و برخی شعب شهروند به 24 ساعت خبر داد.

 

گزارش زباله گردی کودکان و عدم جمع آوری زباله ها به سامانه 137

در راستای کنترل شیوع کرونا، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از شهروندان خواست در صورت رویت زباله‌گردی به‌خصوص در میان کودکان و همچنین عدم جمع‌آوری زباله ها از نقاط شهر از سوی شهرداری موضوع را به ۱۳۷ اطلاع دهند.

 

 

ضرورت پیوستن مردم به سامانه خودمراقبتی کرونا
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ضرورت ثبت نام همه مردم در سامانه غربالگری الکترونیکی کرونا ویروس تاکید کرد. علیرضا رئیسی افزود: با پیوستن همه هموطنان به این سامانه، غربالگری کرونا ویروس در بهترین شکل ممکن و در زمانی مناسب انجام خواهد شد.
سامانه خودمراقبتی کرونا به آدرس salamat.gov.ir در دسترس است. 

 


۱۴ دانشگاه علوم پزشکی مأمور تحقیق درباره کرونا شدند
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از اختصاص اعتبار ۵ میلیارد تومانی به دانشگاه‌های علوم پزشکی که دارای امکانات، زیر ساخت و نیروی انسانی برای تحقیق در حوزه کرونا ویروس هستند، خبر داد و گفت: ۱۴ دانشگاه علوم پزشکی این اعتبار را دریافت کرده‌اند و بیشتر دانشگاه‌های بزرگ و مراکزی هستند که درگیر کرونا ویروس هستند.

 

 

متوفیان ویروس کرونا شرعی دفن می شوند
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا گفت: همه مسائل شرعی درباره متوفیان با ویروس کرونا در بهشت زهرا ‌رعایت و با توجه به نظر مراجع با دقت انجام می‌شود. همچنین متوفیان در هر قطعه ای که بازماندگان بخواهند دفن می شوند.

 

 

طول عمر اپیدمی کرونا تا دو ماه است
رئیس گروه ویروس‌شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره مدت زمان اپیدمی کرونا در ایران گفت: طول عمر اپیدمی کرونا یا هر اپیدمی دیگری یک تا دو ماه است. ویروس وارد می‌شود، عده‌ای مبتلا می‌شوند و افرادی ایمن می‌شوند. سرانجام اپیدمی عبور می‌کند.

 

 

نیشابور و چابهار قرنطینه شدند
 دو شهرستان نیشابور و چابهار برای مبارزه با شیوع بیماری کرونا از امروز (سه شنبه 20 اسفندماه) قرنطینه شدند. هشدارهای لازم برای وارد نشدن خودرو پلاک های سایر شهرستان ها و استانها داده شده و در ورودی های این دو شهر از وارد شدن این قبیل خودروها جلوگیری می شود.

 


ضدعفونی روزانه اماکن پرتردد در شهر

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد که معابر و فضاهای پرتردد شهر تهران مانند ایستگاه‌های مترو، ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس، میدان‌های پرتردد، زیرگذرها و پل‌های عابر شلوغ و ... به شکل روزانه ضدعفونی می‌شود.

 

 

استقرار پزشک در فروشگاههای شهروند

.به زودی در فروشگاههای شهروند پزشک مستقر می شود تا در صورت ایجاد نیاز، به کارکنان و مشتریان خدمات پزشکی ارائه شود

 

اختصاص هشت پایگاه مدیریت بحران ویژه کرونا در تهران

هشت پایگاه مدیریت بحران در تهران با ظرفیت ۵۰۰ تخت به ستاد مبارزه با کرونا اختصاص یافت. این پایگاه ها در نقاطی انتخاب شده که خارج از بافت مسکونی و شهری باشد و تمهیدات ایمنی لازم برای آن اتخاذ شده است.

 

لغو مراسم پنجشنبه آخرسال و تحویل سال نو در بقاع متبرکه

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه از لغو مراسم پنجشنبه آخر سال و تحویل سال نو در تمامی بقاع متبرکه در سراسر کشور به منظور جلوگیری از تجمعات خبر داد. 

 

تست بالینی داروهای ایرانی کرونا آغاز شد
عضو کمیته علمی کووید ۱۹ با بیان اینکه داروهای مرتبط با کرونا تائیدیه‌های کمیته اخلاق وزارت بهداشت را دریافت کرده اند، گفت: تست های بالینی آنها آغاز شده و دو هفته دیگر جواب آن مشخص می شود
.

 

ادامه شدت شیوع بیماری کرونا تا پایان اسفند
عضو هیئت علمی انستیتو پاستور با بیان اینکه در حال حاضر به سمت شیوع بیماری کرونا می‌رویم گفت: شدت آن تا پایان اسفند ادامه خواهد داشت.


پذیرش بیماران مبتلا به کرونا از سوی همه بیمارستان ها
رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، گفت: همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی مکلف به پذیرش بیماران مبتلا به کرونا شده اند.

 

فروشگاه شهروند در پایتخت آنلاین می‌شود
فروش آنلاین فروشگاه های شهروند بزودی محقق می شود
.

 

تدوین اولین دستورالعمل جامع حمایتی تغذیه‌ای بیماران مبتلا به کرونا
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور از تشکیل سه کارگروه برای تدوین دستورالعمل‌های حمایت‌های تغذیه‌ای یکسان در کشور برای بیماران مبتلا به کرونا با همکاری دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی و انجمن تغذیه ایران و با بهره‌گیری از اساتید بنام حوزه علوم تغذیه در سراسر کشور خبر داد
.

 

احتمال آغاز فروش آنلاین میادین میوه و تره‌بار از هفته آینده

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از انجام پیگیری‌ها برای فراهم شدن امکان خرید آنلاین از میادین میوه و تره بارها تا یک هفته دیگر خبر داد. 

 

 

اختصاص ۲ گرمخانه برای قرنطینه مبتلایان احتمالی

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از آماده شدن دو گرمخانه زنان و مردان برای قرنطینه احتمالی افراد مبتلا به کرونا خبر داد.

 

اختصاص لاین ۶ سامانه ۱۳۷ به کرونا
لاین ۶ سامانه ۱۳۷ به موضوع کرونا اختصاص پیدا کرد و شهروندان با تماس با این سامانه برای دریافت مشاوره به خط های۱۴۸۰ سازمان بهزیستی و ۴۰۳۰ وزارت بهداشت راهنمایی می شوند و می توانند سوالات بهداشتی خود را بپرسند و از طرف دیگر انتقادات، پیشنهادات و مشکلات را به این سامانه گزارش دهند. استفاده از این گزارش ها در اصلاح خدمات شهرداری و بهبود آن موثر است.


 

مصرف خوراکی الکل تاثیری در نابودی کرونا ندارد
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان تهران با تاکید بر این‌که مصرف خوراکی الکل از هر نوعی، تاثیری در نابودی ویروس کووید۱۹ و ضدعفونی بدن ندارد، اظهار کرد: متاسفانه این روزها باور غلطی در برخی شکل گرفته که تصور می‌کنند شرب ترکیبات الکلی باعث ضدعفونی و پیشگیری از بروز عفونت ویروسی کرونا می‌شود، در حالی‌که این مساله هیچ پایه و اساس علمی نداشته و فاقد وجاهت قانونی است.

 

گسترش بیماری تا نیمه فروردین ۹۹
رئیس مرکز تحقیقات مدل‌سازی در سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه تقریباً ۷۰ روز طول کشید تا اپیدمی کرونا در کشور چین از الگوی نمایی و صعودی به الگوی ثابت تبدیل شود بیان کرد: نخستین موارد ابتلای قطعی به کرونا در ایران اواخر بهمن و اوایل اسفند گزارش شد و اگر برای این بیماری دوره کمون دو هفته را محاسبه کنیم، پیش‌بینی می‌شود تا ۱۵ فروردین روند صعودی بیماری را در کشور داشته باشیم.

 

تامین ۲۲هزار لیتر مایع ضدعفونی کننده برای فضاهای عمومی تهران

 رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تامین 22 هزار لیتر آب ژاول برای ضدعفونی کردن فضاهای عمومی شهرداری تهران به منظور حفظ سلامت شهروندان و کنترل ویروس کرونا خبر داد.

 

42 بازار روز تهران تعطیل شدند
42 بازار روز در پایتخت به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل شد.

 

راه اندازی سامانه های تلفنی برای سوالات مردم درباره کرونا

وزارت بهداشت  برای پاسخگویی به سوالات کرونایی مردم و ارائه مشاوره‌های تخصصی به آن‌ها سامانه تلفنی جدید (4030) را راه‌اندازی کرد. در عین حال داخلی شش سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت نیز همچنان پاسخگوی سوالات مردم در زمینه کرونا خواهد بود.

 سازمان بیمه سلامت اعلام کرد مردم می‌توانند با شماره‌گیری سامانه ۱۶۶۶ سوالات خود را درباره کرونا ویروس جدید بپرسند.

 براساس اعلام سازمان بهزیستی کشور خط مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ (صدای مشاور) همه روزه از ساعت ۸ تا ۲۰  به صورت رایگان خدمات مشاوره و روانشناختی را در سراسر کشور به عموم مردم ارائه می کند.

 

استفاده از نظرات شهروندان تهرانی برای مقابله بهتر با کرونا

 ستاد مدیریت بحران بیماری کرونا نظرات شهروندان را برای عملکرد بهتر از طریق سامانه جامع ارتباط مردمی شهرداری (137) و سامانه نظارت همگانی (1888) دریافت می کند.

 

تشکیل 5 کارگروه در شهرداری تهران برای مقابله با کرونا

کمیته آموزش و اطلاع‌رسانی، بهداشت محیط و دفع پسماند، مشارکت مردمی، تأمین و توزیع اقلام ضروری، بودجه و پشتیبانی در شهرداری تهران برای پیشگیری از شیوه کرونا ویروس تشکیل شد.

 

 

مرخصی بیش از ۵۴ هزار زندانی در پی شیوع کرونا

سخنگوی قوه قضاییه از صدور بخشنامه مرخصی به زندانیان از سوی ریاست قوه قضاییه و مرخصی ۵۴ هزار نفر از زندانیان، صدور بخشنامه کنترل و کاهش زندانیان جدیدالورود به زندان‌ها و موکول شدن اجرای احکام قطعی صادره به سال ۹۹ خبر داد.

 

ضدعفونی میادین میوه و تره بار پایتخت

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران از انجام عملیات گسترده ضد عفونی 245 میدان و بازار میوه و تره بار پایتخت در اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی کنترل محیطی وزارت بهداشت خبر داد.

 

برپایی بیمارستان صحرایی در قزوین

به منظور آمادگی مقابله با ویروس کرونا، بیمارستان صحرایی از روز شنبه در شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان قزوین توسط کارگروه پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا برپا شد.

 

عملیات شبانه روزی ضد عفونی 5 هزار دستگاه اتوبوس پایتخت

با نظارت مدیر عامل شرکت واحد، عملیات شبانه روزی ضد عفونی  5 هزار دستگاه اتوبوس در شهر تهران انجام می شود.

 

ممنوعیت پذیرش و بستری بیماران غیراورژانسی

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال نامه‌ای به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کرد بستری و پذیرش بیماران الکتیو در بیمارستان‌های عمومی از ۱۰ اسفند ممنوع شد و همه بیمارستان‌ها باید آماده پذیرش بیماران کرونا باشند.

 

تجهیز آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در قم

با تجهیز آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا کارهای تشخیص در استان انجام می‌شود و دیگر نیازی نیست که تست‌های تشخیص ویروس کرونا به تهران ارسال شود.

 

اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به مراکز درمانی برای مقابله با کرونا

سازمان تامین اجتماعی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تجهیزات و امکانات مصرفی (با تشخیص و هماهنگی معاونت درمان) خریداری و در اختیار مراکز درمانی کشور قرار می دهد.

 

 

«سامانه ۴۰۳۰» برای پاسخگویی به سوالات کرونایی

اورژانس کشور اعلام کرد تلفن 115 به فوریت های پزشکی اختصاص دارد و هم وطنان برای پاسخ سوالات خود درباره کرونا با شماره 4030 تماس بگیرند.

 

 

ضد عفونی معابر شهر ساری

به علت شیوع بیماری ویروسی کورنا پیاده‌روها و معابر شهر ساری استان مازندران توسط آتش نشانی این شهر ضدعفونی شد.

 

تمام خدمات پروتکل دولتی برای کرونا رایگان است

در بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی مشخص شده دولتی، خدمات در تمام مراحل تشخیص تا درمان رایگان است.

 

راه اندازی بیش از ٢٠ آزمایشگاه تشخیصی کرونا در سراسر کشور

بیش از بیست آزمایشگاه تشخیصی کرونا در سراسر کشور راه اندازی شده است. ضمن اینکه ظرفیت انجام تست در انستیتو پاستور بیش از ده برابر افزایش یافته و اکنون توانائی انجام روزانه ١٢٠٠ تست در پاستور وجود دارد.

 

تمهیدات الکترونیکی تامین اجتماعی برای کاهش مراجعه بیمه شدگان

کلیه دفترچه های درمانی که تا پایان بهمن ماه اعتبار داشته اند بدون نیاز به مراجعه به شعب و یا کارگزاری تا پایان فروردین ماه 1399 دارای اعتبار خواهند بود.

همچنین افرادی که قصد دریافت دفترچه جدید دارند قبل از مراجعه حضوری به شعب و کارگزاری های تأمین اجتماعی ابتدا از طریق سامانه خدمات غیرحضوری مذکور درخواست خود را ثبت کنند تا در زمان حضور در واحدهای مربوطه، تحویل دفترچه آنان در کمترین زمان ممکن انجام شود.

 

کرونا عامل افت فشار آب در تهران

مصرف روز شنبه تهران 3 میلیون و 322 هزار متر مکعب بوده که با اول تیرماه که زمان پیک مصرف است، برابری می‌کند.

همچنین میزان مصرف روز یکشنبه نیز 14 تا 15 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

 

روزانه تا ۱۵ هزار تماس درباره کرونا با اورژانس گرفته می‌شود

رئیس اورژانس کشور از برقراری روزانه ۱۰ الی ۱۵ هزار تماس در مورد پاسخگویی به سوالات کرونا خبر داد.

 

 

352 خانه سلامت شهر تهران برای مقابله با کرونا در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد

اداره سلامت شهرداری تهران برای مقابله با کروناویروس اعلام کرد که 352 خانه سلامت شهر تهران با همه نیروها و امکانات در صورت نیاز در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت.

 

درمانگاه‌های شهرداری به چرخه درمان بیماران کرونا وارد خواهند شد
مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران اعلام کرد درمانگاه‌های شهرداری تهران به چرخه درمان بیماران مبتلا به کرونا وارد خواهند شد.

 

 تصمیم جدید دولت برای حمایت از کسب و کارها در بحران کرونا

به دلیل شیوع کرونا و آسیب به کسب و کارها و برای کاهش فشار بر مردم، با تصمیم هیات وزیران، سررسید وام‌های مرتبط با کسب و کار دو ماه عقب خواهد افتاد.

 

 اعزام مشمولان سربازی ۲ ماه به تعویق افتاد
براساس ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح و به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تمامی مشمولان سربازی که می‌بایست در تاریخ 19 اسفند ماه امسال به دوره آموزشی اعزام می‌شدند اعزامشان لغو شده و به تاریخهای یکم و سوم اردیبهشت ماه سال 99 موکول شده است.


اعمال محدودیت‌های سنگین‌ برای ورود به شهرهای آلوده
وزیر بهداشت اعلام کرد محدودیت‌های سنگین تری برای ورود به شهرهای آلوده اعمال خواهد شد. این اتفاق حتی در سطح استان‌های دیگر نیز در نظر گرفته شده است.