گزارش آماری زمین‌لرزه‌ها در اردیبهشت ماه

1399/3/19 گزارش تصويري rating
image

براساس مقايسه و تحلیل آماري رويدادهاي بزرگتر از 2،5  (در مقياس امواج دروني زمين) در تهران بزرگ، استان تهران و كشور، كل رويدادهاي ثبت شده در اردیبهشت ماه 99 در سطح كشور 233 زمين‌لرزه با بزرگي بين 2،5 تا 5،1 ریشتر (مقياس امواج دروني زمين) و در تهران در محدوده مناطق 22 گانه تهران بزرگ‌، وقايع لرزه‌اي با بزرگي 2،5 ریشتر به بالا روي ‌نداده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، در اردیبهشت ماه از تعداد 233 زمين‌لرزه با بزرگي بيشتر از 2،5 ریشتر در سطح كشور تعداد 149 (64 % زمین لرزه های رویداده در این ماه ) با بزرگی تعريف شده در بازه 3› بزرگي زلزله ≥ 2،5؛ تعداد 78 (33 % زمين‌لرزه‌ها ) با بزرگي تعريف شده در بازه 4› بزرگي زلزله ≥ 3؛ تعداد 6 ( 3% زمين‌لرزه‌ها) با بزرگي تعريف شده در بازه بزرگي زلزله ≥ 4 در سطح كشور رخ داده است.

زمین لرزه های رخ داده در استان تهران

همچین در استان تهران از تعداد 233 رويداد زمين‌لرزه با بزرگي بيشتر از 2،5 ریشتر در محدوده جغرافیایی کشور، تعداد 23 زمين‌لرزه  با بزرگي بیش از 2،5 (در مقياس امواج دروني زمين) در محدوده استان تهران و مناطق همجوار؛ از فيروزكوه در شرق تا اشتهارد در غرب و از طالقان در شمال تا جوادآباد در جنوب استان تهران روي داده که 10 عدد از آنان در محدوده جغرافیایی استان تهران اتفاق افتاده است.

زلزله ای به بزرگی 5.0 (در مقياس امواج دروني زمين) عمق 11 کیلومتری زمین ودر فاصله 7 کیلومتری شهرستان دماوند را در ساعت 00:48:21 روز جمعه 19 اردیبهشت لرزاند. درپی وقوع این حادثه مردم دربسیاری ازمحلات شهر تهران و سایر شهرهای استان ازخانه خارج وتردد درسطح شهرتا%30 افزایش، ترافیک تماسهای صوتی چندین برابر و جایگاههای سوخت با ازدحام خودروها روبروشد. بلافاصله شهرداری تهران فعال و همراه با همه دستگاههای اجرایی و امدادی و استانهای معین بحالت آماده باش درآمدند. ستاد مدیریت بحران درسالن فرماندهی سازمان پیشگیری ومدیریت بحران شهر تهران بر پا و تصمیمات و اقداماتی جهت مدیریت حادثه اتخاذ گردید. آقای دکتررضا کرمی محمدی رئیس سازمان در این خصوص گفت: باتوجه به لرزه خیزی که در گسل مشا که یکی از گسل های شهر تهران داشتیم لازم است شهروندان یکسری نکات ایمنی را رعایت کنند، از جمله اینکه به مراکز امن اضطراری در محله خود مراجعه واز شهروندان خواست تاراه های اضطراری (که باتابلومشخص شده اند) را خالی نگه داشته و از توقف در آنان خودداری کنند. پایگاه‌ها و سوله‌های مدیریت بحران درآماده باش کامل هستند اما مردم توجه داشته باشند که این پایگاه‌ها برای مراجعه مردم نیست، بلکه برای ارائه خدمات به مردم در زمان بحران است و باید اطراف آن برای تردد امدادگران خالی باشد و از مردم می خواهیم که به این پایگاه‌ها و سوله‌ها مراجعه نکنند و در مراکز امن تخلیه اضطراری حاضر شوند. مدیریت بحران درآماده باش است و ممکن است تا سه روز آینده هم ادامه داشته باشد. این حادثه 2نفرفوتی و23 نفر مجروح دراستانهای تهران والبرز ازخودبجای گذاشت.

بزرگترين زمين‌لرزه در اردیبهشت 99 درسطح کشور

روز شنبه 13 اردیبهشت 99 در ساعت 00:58:09 زمین لرزه ای به بزرگی 5،1 ریشتر وعمق 9 کیلومتری زمین منطقه ای در فاصله  36 کیلومتری شهرستان فاریاب استان کرمان را لرزاند که به گفته مسوولان محلی این حادثه خسارت جانی در پی نداشت.

شبكه‌ لرزه‌نگاري مرکز لرزه‌نگاری کشوری در اردیبهشت ماه سال 99، تعداد 941 زمین‌لرزه كه در ايران و نواحي مرزي روي داده است را ثبت و تعيين محل كرده‌اند.

 

 

                         شکل 1- نمودار فراوانی زمین‌لرزه های کشور بر اساس بزرگی در اردیبهشت ماه 1399