استان تهران و مناطق همجوار در خرداد امسال، 15 بار لرزید

1399/4/10 اخبار, اخبار برتر rating
image

براساس مقايسه و تحلیل آماري رويدادهاي بزرگتر از 2،5  (در مقياس امواج دروني زمين) در تهران بزرگ، استان تهران و كشور، كل رويدادهاي ثبت شده در خرداد ماه در سطح كشور 333 زمين‌لرزه با بزرگي بين 2،5 تا 5،7 ریشتر (مقياس امواج دروني زمين) و در تهران در محدوده مناطق 22 گانه تهران بزرگ‌، وقايع لرزه‌اي با بزرگي 2،5 ریشتر به بالا روي ‌نداده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، در خرداد ماه امسال از تعداد ۳۳۳ زمین‌لرزه با بزرگی بیشتر از ۲،۵ ریشتر در سطح کشور تعداد لرزه، یعنی معادل ۶۵ درصد لرزه‌ها بین ۲.۵ تا ۳ ریشتر بزرگی داشته است. ۹۷  لرزه یعنی معادل ۲۹ درصد بین سه تا چهار ریشتر قدرت داشته و ۱۸ زلزله، یعنی شش درصد از کل زلزله‌های ثبت شده بیش از چهار ریشتر بزرگی داشته است.

در این میان از ۳۳۳ زمین‌لرزه که بیش از ۲.۵ ریشتر بزرگی داشته است، ۱۵ زمین لرزه با بزرگی بیش از  ۲.۵ ریشتر در محدوده استان تهران و مناطق همجوار؛ از فیروزکوه در شرق تا اشتهارد در غرب و از طالقان در شمال تا جوادآباد در جنوب استان تهران بوده است. از این تعداد هشت مورد در محدوده جغرافیایی استان تهران رخ داده است.

همچنین بزرگترین زمین‌لرزه رخ داده درخرداد ۹۹ مربوط به تاریخ  ۲۰ خرداد ماه ۹۹ بود که  ۵.۷ ریشتر بزرگی داشت و در عمق ۱۴ کیلومتری زمین و در فاصله ۲۲ کیلومتری بیرم شهرستان لارستان استان فارس رخ داد که خوشبختانه هیچ مورد مصدومیت یا تلفات جانی نداشت.

بررسی تعداد زمین لرزه های با بزرگای بالای ۴  ریشتر در خرداد ماه امسال نشان می‌دهد که بیشتر این لرزه‌ها در استان فارس با ۱۰ مورد بوده است و پس از آن خوزستان با دو مورد در رتبه بعدی قرار داد. ایلام، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، تهران و کهگیلویه و بویر احمد نیز هرکدام با یک مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

                                 شکل 1- نمودار فراوانی زمین‌لرزه های کشور بر اساس بزرگی در خرداد ماه 1399

 

                                                     شکل 2-نقشه رو مرکز زمین لرزه های کشور در خرداد 1399

           ارزیابی آماری زمین لرزه های بزرگ بر حسب موقعیت مکانی

شکل 3-تعداد زمین لرزه های با بزرگای بالای 4  (در مقياس امواج دروني زمين) در استان های کشور در خرداد ماه 99