کوتاه از کرونا در جهان

1399/8/28 کوتاه از کرونا در جهان rating

  
 

 

 

 

 

 

 

دفتر پورتال / شب بو وزیر پور  

کوتاه از کرونا در جهان

ویژه پایش روزانه تجربه ها، توصیه ها و اقدامات بین المللی برای مقابله با ویروس کووید 19

 

سیستم ایمنی بدن با کووید-۱۹ کنار می‌آید، اما سیاست‌گذاران نه!

تحقیقات نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن ما در حال سازگاری با ویروس کرونا است، اما این تأثیر روانی شیوع ویروس کرونا است که بسیار عمیق است و سیاست گذاری‌ها برای مهار این بحران ناکام مانده است.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، اطلاعات متناقضی درباره واکنش سیستم ایمنی بدن در بیمارانی که از بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته اند، منتشر می‌شود. مثلا یک روز یک مطالعه در مورد کاهش آنتی بادی‌ها یا همان پادتن‌ها در بیش از ۳۵۰ هزار نفر در انگلیس منجر به انتشار تیترهایی می‌شود که می‌گویند ایمنی بدن ظرف چند ماه پس از بروز عفونت، به سرعت کاهش می‌یابد. روز بعد، مطالعه دیگری نتیجه عکس آن را بازتاب می‌دهد و می‌گوید در بیش از ۳۰ هزار بیمار کرونایی در شهر نیویورک، اکثریت آنها میزان بالای آنتی بادی IgG را نشان دادند که نوعی از آنتی بادی است که به طور معمول ویروس "Sars-Cov-۲" را که عامل بیماری کووید-۱۹ است، خنثی می‌کند.

طبیعتاً این نتایج و اخبار پیرامون آنها بسیار گیج کننده هستند. آیا "Sars-Cov-۲" یک ویروس ابرقدرت است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را که به طور موثری از ما در برابر بسیاری از عوامل بیماری زا محافظت می‌کند، مختل کند؟ آیا افرادی که از کرونا بهبود یافته‌اند، می‌توانند ایمنی محافظتی طولانی مدتی داشته باشند یا خیر؟

خبر خوب این است که بعید است ما به طور مکرر و چندین دفعه به "Sars-Cov-۲" آلوده شویم تا اینکه در نهایت بتواند همه ما را از بین ببرد. بیشتر شواهد در بیماران کرونایی و مدل‌های حیوانی نشان می‌دهد که پاسخ ایمنی به این عفونت حاد ویروسی کاملاً معمولی است. در ابتدا، بدن سطح بالایی از آنتی بادی IgG را افزایش می‌دهد، اما پس از پاک شدن عفونت، آنتی بادی‌ها به سطح پایه تقلیل می‌یابند که ممکن است زیر حد تشخیص برخی از آزمایشات سرولوژیکی باشد.

آنتی بادی‌ها توسط سلول‌های B تولید می‌شوند که یک نوع سلول ایمنی خاص است که یک آنتی ژن خاص یا هدف ویروسی را تشخیص می‌دهد. هنگامی که عفونت برطرف می‌شود، سلول‌های B تولید کننده آنتی‌بادی از سلول‌های پلاسما که به طور تخصصی مقادیر زیادی از آنتی بادی‌های خاص "Sars-Cov-۲" را تولید می‌کنند، به "سلول‌های B حافظه" تبدیل می‌شوند. این سلول‌ها میزان کمتری آنتی بادی IgG تولید می‌کنند. اما مهم‌تر اینکه آنها سال‌ها در بدن باقی می‌مانند تا اگر دوباره در معرض ویروس "Sars-Cov-۲" قرار بگیریم، به سرعت به سلول‌های پلاسما تبدیل شوند و دوباره شروع به تولید سطح بالایی از آنتی‌بادی کنند.

هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که بیشتر بیماران کووید-۱۹ حافظه ایمنی ندارند و حیوانات آزمایشگاهی آلوده به "Sars-Cov-۲" در برابر آلودگی مجدد با دوزهای بالای ویروس محافظت می‌شوند. بیشتر افرادی که از کووید-۱۹ بهبود می‌یابند تا ماه‌ها پس از بروز عفونت، آنتی‌بادی خنثی کننده قابل تشخیص دارند. این نشان می‌دهد که عفونت "Sars-Cov-۲" یک پاسخ ایمنی ایجاد می‌کند که حداقل برای چند ماه از بدن در مقابل کروناویروس محافظت می‌کند.

علاوه بر این، آنتی بادی‌ها تنها قسمت مهم سیستم ایمنی بدن نیستند. سلول های T نیز یکی از اجزای اصلی پاسخ ایمنی هستند. آنها در دو نوع وجود دارند: سلول‌های T کمکی که پاسخ‌های ایمنی را هماهنگ می‌کنند و حافظه ایمنی را تسهیل می‌کنند و "سلول های T قاتل" که سلول‌های آلوده را از بین می‌برند. مطالعات قبلی نشان داده است که عفونت "Sars-Cov-۲" باعث واکنش‌های قوی از جانب "سلول T" می‌شود.

جالب توجه است که برخی از افرادی که هرگز به کووید-۱۹ مبتلا نشده‌اند، سلول های T حافظه ناشی از ابتلاهای قبلی به سرماخوردگی دارند که ویروس آن نیز از خانواده کروناویروس‌ها است و در مقابل "Sars-Cov-۲" نیز واکنش متقابل نشان می‌دهد. این نشان می‌دهد که ممکن است سطحی از محافظت در بخشی از جمعیت جهان وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است که نقش سلول‌های T در محافظت در برابر "Sars-Cov-۲" تا حد زیادی ناشناخته است و این یک زمینه فعال تحقیقاتی است. بعید به نظر می‌رسد که سلول‌های T به تنهایی از ایمنی کامل در برابر کووید-۱۹ پشتیبانی کنند، اما این یک عامل اصلی در حافظه ایمنی است و نشان می‌دهد که سطح آنتی بادی به تنهایی مسئولیت کامل حفظ ایمنی محافظتی را بر دوش نمی کشد.

کرونا یک ابر ویروس نیست

واکنش این سلول‌ها بیشتر تأکید می‌کند که ویروس "Sars-Cov-۲" یک ویروس غیرعادی نیست که قادر به عملکردهای معجزه آسای فرار از سیستم ایمنی بدن باشد، اما این ویروس مطمئناً می تواند برخی از واکنش‌های ضد ویروسی سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند و احتمالاً به همین ترتیب باعث ابتلای شدید به بیماری کووید-۱۹ در بعضی از افراد می‌شود، اما اینطور نیست که در برابر سیستم ایمنی بدن آسیب پذیر نباشد.

در حالی که مواردی از ابتلای مجدد گزارش شده است، هنوز هیچ شواهدی مبنی بر شایع بودن این موضوع وجود ندارد.

در مطالعات حیوانی و آزمایشات بالینی، یافته‌های امیدوار کننده‌ای وجود دارد که واکسن‌های بالقوه قادر به تحریک تولید سطح آنتی بادی معادل با بیماران بهبود یافته از کووید-۱۹(با بالاترین سطح آنتی بادی) هستند و این آنتی بادی‌ها دوام دارند.

به عنوان مثال، این موضوع در مورد واکسن شرکت "فایزر"(Pfizer) صادق است و به تازگی اعلام شده است که پس از تجزیه و تحلیل موقت داده‌های آزمایش بالینی مرحله سوم، این واکسن از افراد در برابر کووید-۱۹ محافظت می‌کند. این نشان می‌دهد که واکسن‌ها نسبت به آلوده شدن طبیعی، محافظت قوی و بادوام‌تری ایجاد می‌کنند.

جستجوی ما برای ایمنی کاربردی در برابر ویروس "Sars-Cov-۲" بیشتر از اینکه یک مسئله زیست شناختی باشد، یک مسئله روانشناختی است. برای توضیح شیوع و انتقال گسترده و مرگ و میر ناشی از این ویروس، تعداد بیشماری از مشکلات مزمن روانی از بیماران مبتلا شده به کووید-۱۹ گزارش شده است که بیماری را پشت سر گذاشته‌اند و بهبود یافته‌اند، اما از لحاظ روانی بازیابی نشده‌اند و در زندگی روزمره خود دچار اختلال شدید هستند.

در واقع، سیاست‌های غیر دقیق و نامناسب و فقدان استراتژی مبتنی بر شواهد در سیاست‌گذاری بهداشت عمومی است که ما را به جایی که امروز در ایالات متحده، انگلستان و بقیه اروپا و سایر کشورهای دارای میزان بالایی از ابتلا و مرگ و میر شاهد آن هستیم، رسانده است. سیستم ایمنی بدن ما عمدتا به روشی که انتظار داریم به این ویروس واکنش نشان می‌دهد، اما این مسئولان ما هستند که واکنش مناسبی در قبال این بحران ندارند و سیاست‌هایشان شکست خورده است.

 

برنامه ملی انگلستان برای حفظ سلامت افراد مسن در دوره قرنطینه

پژوهشگران انگلیسی، طرح ملی مراقبت در برابر کووید-۱۹ ارائه داده‌اند تا در دوره قرنطینه، از افراد مسن در برابر عوارض جانبی کووید-۱۹ محافظت کنند.

به گزارش تایمز، سازمان‌های سلامت عمومی انگلیس، یک برنامه ملی مراقبت در برابر کووید-۱۹ را آغاز کرده‌اند تا از افراد مسن در برابر همه‌گیری این بیماری محافظت کنند و آنها را طی زمستان، مقاوم و سالم نگه دارند. طرح این پروژه، از سوی گروهی از دانشمندان و پزشکان ارائه شده است که در حوزه‌های فیزیولوژی، تغذیه و فیزیوتراپی فعال هستند.

پژوهشگران در بررسی‌های جدید خود دریافتند که تقریبا از هر سه فرد مسن، یک نفر، فعالیت فیزیکی کمتری طی نخستین مرحله قرنطینه در ماه مارس داشته است. ۴۳ درصد از این افراد گفتند که دیگر دلیلی برای فعالیت فیزیکی نداشته‌اند و یا دلایل آنها بسیار کم بوده است. ۳۲ درصد نگران ابتلا به کووید-۱۹ و ۲۹ درصد نیز انگیزه کافی را برای ورزش کردن نداشتند.

فعالیت فیزیکی، عامل مهمی در حفظ سلامت و مقاومت بدن است. محبوس ماندن افراد مسن در خانه می‌تواند به از دست دادن عضله، افزایش چربی و مقاومت انسولین منجر شود که در ابتلا به دیابت نوع دو نقش دارند. این تغییرات در صورتی رخ می‌دهند که فعالیت فیزیکی به صورت قابل توجهی کاهش یابد. این موضوع می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری برای افراد مسن‌تر به همراه داشته باشد.

در نتیجه مهم است که افراد مسن‌تر تحت مراقبت قرار بگیرند تا تناسب اندام و سلامت آنها طی دوره قرنطینه و در زمستان حفظ شود و مقاومت آنها در برابر کووید-۱۹ بهبود یابد.

این برنامه شامل نکات زیر است:

* ورزش منظم با تمرکز بر افراد مبتلا به عوامل خطرناک کووید-۱۹ از جمله اضافه وزن، دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی-عروقی و "کم‌ماهیچگی" یا "سارکوپنیا"(Sarcopenia)

* پیروی از یک رژیم غذایی متعادل که میزان کافی از پروتئین و مواد انرژی‌زا را در خود جای داده است.

* تقویت سلامت روحی به واسطه ایجاد جوامع مجازی برای مقابله با انزوای اجتماعی

* مساعدت از اقوام و داوطلبان برای حمایت از تغییر رفتار در افراد مسن

پروفسور "پاول گرینهاف"(Paul Greenhaff)، از متخصصان "دانشگاه ناتینگهام"(University of Nottingham) انگلستان گفت: با اجرای دومین مرحله قرنطینه در انگلستان، میزان فعالیت فیزیکی مردم کاهش خواهد یافت. فعالیت فیزیکی، عامل مهمی در حفظ سلامت و مقاومت بدن است و به محافظت در برابر کووید-۱۹ کمک خواهد کرد.

وی افزود: قرنطینه به رغم اهمیتی که در کاهش ابتلا به کووید-۱۹ دارد، می‌تواند عوارض جانبی برای سلامت جسم و روح افراد مسن‌تر به همراه داشته باشد. این تغییرات، به سرعت رخ می‌دهند و افراد، کاهش قابل توجه توده عضلانی را تجربه می‌کنند. ما از سازمان‌های سلامت عمومی درخواست می‌کنیم تا برنامه ملی مقاومت در برابر کووید-۱۹ را فورا آغاز کنند و به حمایت از افراد مسن طی دوره قرنطینه بپردازند. گرینهاف افزود: با کوتاه‌تر شدن و سردتر شدن روزها در زمستان، افراد مسن‌تر با عوارض جانبی قرنطینه رو به رو خواهند شد؛ بنابراین ما باید تلاش خود را برای حفظ سلامت آنها دو برابر کنیم.

 

کشفی جالب درباره مقاومت قرنیه چشم دربرابر کرونا

یافته‌های جدید دانشمندان آمریکایی نشان داد کووید ۱۹ نمی‌تواند از طریق قرنیه چشم فرد را آلوده کند.

به گزارش ساینس آلرت، با گذشت ۱۱ ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان، هر روز ابعاد جدیدی از رفتار این ویروس آشکار می‌شود. تاکنون مشخص شده است کووید ۱۹ توانایی حمله مستقیم به بافت ریه، قلب، مغز، دستگاه گوارش و کلیه‌ها را دارد. دانشمندان می‌گویند احتمال آنکه این ویروس بتواند اندام‌ها و بافت‌های بیشتری از بدن را درگیر خود کند نیز وجود دارد. با این حال، به تازگی دانشمندان آمریکایی ابعاد دیگری از این موضوع را آشکار کرده اند.

دانشمندان دانشگاه واشنگتن اعلام کردند قرنیه که اولین بافت چشم در تماس با جهان بیرون است می‌تواند از آلوده شدن به وسیله ویروس کرونا جلوگیری کند. یکی از محققان در این باره گفت: یافته‌های ما اثبات نمی‌کند که تمامی قرنیه‌ها توانایی مقاومت در برابر ویروس کرونا را دارند. با این حال، آزمایش‌های ما بر روی تمامی قرنیه‌های اهدایی نشان دهنده مقاومت آن در برابر کووید ۱۹ بود. با این وجود، ممکن است قرنیه برخی افراد به این ویروس اجازه رشد دهد، اما ما در مطالعات خود به چنین نتیجه‌ای نرسیدیم.

 

آیا واکسن تولید 1921 می تواند جان انسان ها را از کووید 10 نجات دهد

به گزارش بی بی سی، دانشمندان انگلیسی با هدف نجات هر چه سریع تر جان مردم از کووید 19، آزمایش خود را بر روی واکسن BCG ساخت سال 1921 آغاز کردند. این واکسن جهت متوقف شدن بیماری سل طراحی شده بود اما شواهدی مبنی بر این یافت شد که می تواند در مقابل سایر عفونت ها نیز سپر حفاظتی ایجاد کند. حدود هزار نفر در آزمایشی که از سوی دانشگاه اگزتر (EXETER) برنامه ریزی شده شرکت خواهند نمود.

در حالی که میلیون ها نفر در دوران کودکی در انگلستان با واکسن BCG واکسینه شدند اما دانشمندان بر این عقیده اند که باید همه دوباره خود را واکسینه کنند. واکسن ها به طور متمرکز برای آموزش سیستم ایمنی جهت ایجاد مصونیت طولانی مدت در مقابل عفونتی خاص طراحی می شوند. اما این فرآیند موجب تغییرات گسترده در سیستم ایمنی می شود و به نظر می رسد این تغییرات پاسخگویی به سایر عفونت ها را نیز ممکن سازد. دانشمندان امیدوارند تا بدین وسیله مصونیتی در مقابل ویروس کرونا ایجاد کنند.

مطالعات قبلی در مورد واکسن سل حاکی از کاهش 73 درصدی عفونت های بینی، گلو و ریه در آفریقای جنوبی است و همچنین آزمایشات در کشور هلند نیز نشان دهنده اثر واکسن سل در کاهش ویروس طب زرد در بدن می باشد.

بنا به اظهار پرفسور جان کمپبل استاد دانشکده پزشکی دانشگاه اگزتر، این موضوع از اهمیت جهانی برخوردار است چرا که ما گمان نمی کنیم این مصونیت مختص کووید 19 ایجاد شود اما بدین ترتیب می توانیم زمان مورد نیاز برای تولید واکسن کووید 19 یا سایر درمان های مربوطه را چندین سال کوتاه تر کنیم.

آزمایش انجام شده در انگلیس بخشی از یک پروژه بین المللی است که در کشورهای استرالیا، هلند، اسپانیا و برزیل با شرکت هزار نفر در حال انجام است. تمرکز آزمایش این واکسن بر کادر درمان است چرا که آنها بیشتر در معرض کرونا ویروس قرار دارند و در صورت موثر بودن این واکسن پژوهشگران سریع تر از این امر آگاه می شوند.

آقای سم هیلتون از شرکت کنندگان در این طرح در گفتگو با بی بی سی اعلام کرد تئوری استفاده از واکسن سل در مقابل کووید 19 به نظرممکن می رسد و این احتمال وجود دارد که پس از تزریق واکسن در صورت ابتلای کادر درمان به کووید آنها از عوارض و علائم کمتری برخوردار شوند. بنابراین چنانچه مصونیت کمی نیز ایجاد شود به معنای آن است که کادر درمان می تواند در شرایط سخت زمستان به کار خود ادامه دهد.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت آقای تدروس آدانوم نیز یکی از نویسندگان مقاله ی منتشر شده در مجله لنست است که بر این نکته تاکید کرده که واکسن سل می تواند پیش از توسعه واکسن قطعی برای کووید 19 پلی باشد که خلائ موجود را پوشش دهد اما راه حل بلند مدت نیست. از سال 2005 تاکنون واکسن سل با توجه به سطح پایین ابتلا در کشورانگلیس تزریق نمی شود.

 

ترفند جدید آلمان برای مقابله با ویروس کرونا

در حال حاضر، شیوع کروناویروس جدید با کاهش دما شدت گرفته است. ایالات‌متحده در چند هفته گذشته با افزایش موارد روزانه روبرو شده است و بیشتر کشورهای اروپایی شاهد افزایش تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ بودند.

به گزارش نیوز، برخلاف آمریکا که منحنی موج اول را مسطح نکرده است، بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا تابستان آرام‌تری داشتند. دولت‌های اروپایی در حال آماده‌سازی برای مقابله با موج دوم هستند و اقدامات جدیدی را برای کنترل عفونت ارائه می‌کنند. جمهوری چک دومین خانه‌نشینی را در نظر دارد، درست همان‌طور که اسپانیا وضعیت اضطراری در مادرید اعلام کرد. پایتخت فرانسه نیز با خانه‌نشینی جدیدی مواجه است، زیرا شیوع کووید-۱۹در پاریس از کنترل خارج می‌شود.

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته است که ‌موج اول همه‌گیری را با نتایج مثبت اداره کرده است. این کشور برای یافتن زودهنگام افراد آلوده کمپین آزمایش گسترده انجام داد و درحالی‌که صدها هزار نفر آزمایش کرونا مثبت داشتند، توانست میزان مرگ‌ومیر را زیر ۱۰ هزار نفر نگه دارد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، چند هفته پیش راهبردهای جدیدی برای جلوگیری از موج دوم اعلام کرد، ازجمله محدودیت‌های محلی و جریمه‌هایی که به دولت اجازه می‌دهد تا با کانون‌های محلی مقابله کند نه اینکه کل کشور را در محدودیت خانه‌نشینی قرار دهد.

به نظر می‌رسد که آلمان پنج اقدام ایمنی برای کاهش انتقال ویروس را ترویج می‌کند. ممکن است با سه مورد از آن‌ها آشنا باشید و توانایی انجام آن را داشته باشید اما نمی‌توانید مورد چهارم را کنترل کنید. اما آلمان یک ترفند کاملا جدید و غیرمنتظره برای مبارزه با کووید-۱۹ دارد که بدون در نظر گرفتن مکان حضور می‌توانید فورا از آن استفاده کنید.

دولت آلمان سه دستورالعمل ساده برای مقابله با شیوع ویروس بانام اختصاری AHA، مخفف فاصله‌گذاری اجتماعی، بهداشت و ماسک صورت (به آلمانی) ارائه کرده است. این همان اقدامات بهداشتی است که در هر کشوری اجرا می‌شود. ویروس از طریق قطرات و آئروسل گسترش می‌یابد و این سه اقدام می‌تواند خطر انتقال را کاهش دهد.

در حال حاضر، آلمان این کلمه اختصاری را به AHACL تبدیل کرده است. "C" مخفف برنامه هشداردهنده ویروس کروناست که دولت توسعه داده است. یک برنامه ردیابی مخاطب برای کووید-۱۹ که می‌تواند روند پیگیری تماس‌های احتمالی را تا حدی خودکار کند. ثبت‌نام در چنین برنامه‌هایی داوطلبانه است و برنامه‌هایی که بر روی API مشترک Apple-Google ساخته‌شده‌اند در سراسر جهان کار می‌کنند و دولت‌ها این برنامه‌ها را توسعه می‌دهند و آن‌ها را تبلیغ می‌کنند اما اگر در نظر داشته باشید از برنامه ردیابی مخاطب استفاده کنید، واقعا نمی‌توانید به‌تنهایی این کار را انجام دهید.

حرف "L" بسیار جالب است. مخفف کلمه "Lüften" و به معنی تهویه اتاق است. به این دلیل که کروناویروس جدید از طریق هوا پخش می‌شود تهویه اتاق مهم است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده (CDC)  پیش‌ازاین اذعان کردند که ویروس کرونا از طریق آئروسل گسترش می‌یابد. تهویه مناسب همراه با اقدامات "AHA"  خطر ابتلا به کووید-۱۹ را در داخل منزل بیشتر کاهش می‌دهد و به نظر می‌رسد دولت آلمان به این مورد اندیشیده است.

توصیه‌های رسمی بر این مورد تاکید کردند که تهویه منظم در تمام اتاق‌های خصوصی و عمومی می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی خطر عفونت را کاهش دهد.

آلمان پیش‌ از این نیز عملکردی به نام "Stosslüften" داشته است که شامل باز کردن پنجره در صبح و عصر به مدت حداقل پنج دقیقه برای گردش هوا است. "Querlüften" مفهوم متفاوتی است که به ایجاد یک طرح از طریق تهویه متقابل اشاره دارد و باعث می‌شود هوای قدیمی خارج‌شده و هوای تازه‌وارد شود.

دکتر کریستین دروستن نسخه‌ای از پادکست همه‌گیر خود را که به اهمیت تهویه هوا و حرکت اختصاص دارد منتشر کرده که در مورد اهمیت این مورد صحبت شده است. مقاله هفتگی Die Zeit چند هفته پیش ۱۰ صفحه را به ویژگی مربوط به تهویه اختصاص داده و نحوه انجام آن در زمستان را نیز توضیح داده است.

تهویه مکرر منازل، دفاتر، مدارس و فضاهای داخلی عادتی آسان است که می‌تواند باعث نجات جان افراد طی همه‌گیری شود. گردش هوا باعث می‌شود آن دسته از آئروسل‌های موجود در هوا که ممکن است ذرات فعال ویروس کرونا را حمل کنند، سریع‌تر از بین بروند. برای تهویه منزل  دستورالعملی لازم نیست و هرکسی می‌تواند برنامه تهویه برای خانه خود تهیه کند و آن را اغلب هنگام مراجعه به خانه انجام دهد.

 

کارشناسان می‌گویند ضدعفونی کردن بسته‌‌های خریداری شده از فروشگاه‌ها «غیرضروری» است

در آغاز همه‌گیری جهانی کرونا بسیاری از مردم بسته‌بندی‌های غذاهایی که از سوپرمارکت می‌خریدند را پیش از قراردادن در کابینت و یخچال می‌شستند و یا با مواد ضدعفونی‌ کننده تمیز می‌کردند.

در آن زمان، این کار یکی از توصیه‌های کارشناسان و مقامات بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس نوپدید و مسری کرونا بود. از آنجایی که این ویروس برای مدت کوتاهی روی سطوح زنده می‌ماند، تصور بر این بود که اگر فردی به سطح آلوده به ویروس دست بزند و سپس دهان، بینی، و چشمان خود را با دست آلوده لمس کند، ممکن است خودش هم بیمار شود.

ولی اکنون اطلاعات بیشتری در مورد نحوه انتقال بیماری کووید۱۹ وجود دارد که نشان می‌دهد این انتقال عمدتاً به صورت فرد به فرد و از طریق قطرات ریز ترشحات دهان و بینی که در هوا پخش می‌شوند، اتفاق می‌افتد. ملیسا برانستاین، پرستار و مدیر ارشد پیشگیری از بیماری‌های عفونی در سازمان غیرانتفاعی «راچستر ریجنال هلث»، می‌گوید که خطر انتقال ویروس از سطوح، از جمله بسته‌بندی‌های مواد غذایی بسیار کم است.

بنا بر تازه‌ترین اطلاعات موجود در تارنمای مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، «از آن جا که ویروس کرونا بر روی سطوح مدت زیادی دوام نمی‌آورد، احتمال انتقال آن از راه محصولات غذایی و بسته‌بندی‌ها بسیار ناچیز است.» در واقع در این سایت آمده است که تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کووید۱۹ در نتیجه دست زدن به بسته‌بندی‌های آلوده به ویروس کرونا و سپس لمس صورت، شناسایی نشده است.

بر اساس وبسایت مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، ویروس کرونا که عامل بیماری کووید۱۹ است عمدتاً از فرد به فرد و از طریق ترشحات و قطرات ریز دهان و بینی که هنگام سرفه کردن، عطسه کردن، و یا مکالمه در هوا پخش شده، منتقل می شود. این قطرات ریز (که اغلب دیده نمی شوند) می تواند روی دهان، بینی و یا چشمان طرف مقابل فرود آید و یا از طریق تنفس وارد ریه‌های او شود.

کاترینا کُرفمِیکر، مدیر مرکز علوم بهداشت محیط در مرکز پزشکی دانشگاه راچستر آمریکا، می‌گوید: برخی از مردم خیلی می‌ترسند، و اگر تمیز کردن [بسته ‌بندی‌های غذایی] به آنها احساس امنیت می‌دهد، پس برایشان مهم است که این کار را انجام دهند. ولی در کل، این کار فایده زیادی ندارد.

با به دست آمدن اطلاعات بیشتر در مورد راه‌های انتقال ویروس، مشخص شده است که سایر‌ کارهایی که در اوایل همه‌گیری به عادت تبدیل شده بود - از جمله پاک کردن و بلافاصله دور انداختن ظرف‌ها و بسته‌های غذا که از کافه و رستوران تهیه می‌شود - نیز غیرضروری است. بنا به گفته خانم برانستاین می گوید: بسته‌های غذای سفارشی خطر خاصی ندارند.

اما اینکه آیا اگر یک فرد مبتلا به کووید۱۹ روی غذای شما عطسه یا سرفه کرده باشد، این می‌تواند شما را بیمار کند، به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و کارشناسان بهداشت، کووید۱۹ یک نوع بیماری تنفسی است، و از طریق خوردن غذای آلوده به فرد منتقل نمی‌شود. در حال حاضر، هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که انتقال کرونا را به خوردن غذای آلوده به این ویروس ربط دهد.

بنا بر جدیدترین گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، احتمال این که یک فرد با دست زدن به بسته‌بندی و یا ظرف غذای آلوده و سپس لمس دهان، بینی، و یا چشمانش به کووید۱۹ مبتلا شود، بسیار کم است و این راه اصلی انتشار ویروس کرونا نیست. خانم برانستاین می گوید: "خطر واقع ‌بینانه‌تر این است که یک کارمند رستوران [که بیمار است] بدون ماسک صورت با شما رو در رو شود."

 

ویروس کرونا در فضاهای بسته از راه هوا منتقل می شود

پژوهشگران آمریکایی در دانشگاه جورجیا (UGA) در بررسی جدیدی دریافتند که احتمال انتقال کوید 19 از راه هوا در فضای بسته بالاست و مردم باید در این فضاها از ماسک استفاده کنند.

پژوهشگران در این پروژه توانستند شیوع کووید-۱۹ در جامعه را به این احتمال مرتبط سازند که شاید ویروس به واسطه سیستم تهویه اتوبوس بتواند از شخص بیمار به سایر مسافران منتقل شود. "یه شن"(Ye Shen)، استادیار همه‌گیرشناسی دانشگاه جورجیا و نویسنده ارشد این پروژه گفت: مدت‌ها است که احتمال انتقال کروناویروس از راه هوا مطرح شده است اما شواهد تجربی محدودی در مورد آن وجود دارد. پژوهش ما، شواهدی مبنی بر انتقال کروناویروس از راه هوا را ارائه می‌دهد.

وی افزود: این باور به صورت گسترده وجود داشت که تماس نزدیک با قطرات تنفسی، دلیل اصلی انتقال کووید-۱۹ است اما فاصله‌گذاری اجتماعی و شست و شوی دست‌ها نتوانسته به صورت موثر از انتقال آن پیشگیری کند و تعداد مبتلایان افزایش یافته است.

شن و همکارانش، با پژوهشگران حوزه همه‌گیرشناسی دو مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در چین همکاری کردند تا ابتلا را پس از برگزاری یک مراسم بزرگ در استان چجیانگ که در فضای باز برگزار شده بود، ردیابی کنند. شرکت‌کنندگان در این مراسم، سوار دو اتوبوس شدند و بدین ترتیب امکان یک آزمایش منحصر به فرد را برای پژوهشگران فراهم کردند.

"چانگوی لی"(Changwei Li)، استادیار همه‌گیرشناسی و از پژوهشگران این پروژه گفت: در هر دو اتوبوس، شیشه‌ها بالا بود و تهویه کار می‌کرد اما یکی از اتوبوس‌ها، حامل فردی مبتلا به کروناویروس بود.

بررسی‌ها نشان داد بیشتر افرادی که بعدا به کروناویروس مبتلا شدند، سوار همان اتوبوس بودند که حامل فرد بیمار بود. پژوهشگران دریافتند برخی از مسافران که بعدا نشانه‌های ابتلا به کووید-۱۹ را نشان دادند، نزدیک به مسافر بیمار ننشسته بودند.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که احتمالا کروناویروس می‌تواند به واسطه ذرات هوایی که در فضای بسته جریان دارند، منتقل شود و با سرد شدن هوا این احتمال افزایش می‌یابد. پژوهشگران امیدوارند که این پژوهش مردم را وادار کند تا حتما در مکان‌های عمومی به خصوص فضاهای داخلی ماسک بزنند.

 

پیامدهای خطرناک ورزش کردن هنگام ابتلا به کرونا

بنا بر یک مطالعه جدید که نتایج آن در نسخه تخصصی قلب ژورنال جامعه پزشکی آمریکا منتشر شده است، پژوهشگران آلمانی دریافته‌اند که ورزش کردن در زمان ابتلا به کووید۱۹ می‌تواند خطرناک باشد و حتی منجر به بروز مشکلات قلبی بسیار جدی در فرد بیمار شود. این پژوهش نشان داده است که ورزش و فعالیت‌های فیزیکی متوسط تا سنگین در زمان ابتلا به کووید۱۹ ممکن است بر شدت بیماری افزوده، و حتی در برخی موارد به «میوکاردیت قلب» (التهاب عضلات قلب) منجر شود.

بنا به این گزارش، علایم بیماری در ورزشکاران، با توجه به واکنش طبیعی بدن به ورزش متوسط تا سنگین، بیشتر دیده می‌شود.

دکتر جردن متزل، پزشک متخصص ورزش و نویسنده مقاله‌ای در این زمینه «ملاحظاتی در مورد بازگشت به تمرینات ورزشی پس از بیماری کووید۱۹ با علایم خفیف تا متوسط»، به مجله «بایسیکلینگ دات کام» گفت: «هر انسان منحصر‌به‌‌فرد است و این بیماری نیز به طور منحصر‌به‌‌فردی بر مبتلایان تاثیر می‌گذارد و می‌تواند از بسیاری جهات بر کل بدن بیمار اثر کند. در نتیجه هیچ الگوریتم مطلقی برای زمان بازگشت به ورزش، همانند مثلاً پیچ خوردگی پا، برای آن وجود ندارد. ما باید به مردم [پس از بهبود از کووید۱۹] کمک کنیم تا به تدریج و قدم به قدم به فعالیت‌های خود بازگردند

تعداد روزافزونی از پزشکان سراسر آمریکا با این یافته جدید موافق هستند و بر این نکته تاکید می کنند که اگر به ویروس کرونا مبتلا هستید، باید حداقل برای دو هفته از فعالیت‌‌های فیزیکی خودداری کنید و بعد از بهبود آن را به تدریج وارد روال زندگی روزانه خود کنید.

 به گزارش مجله انجمن پزشکی آمریکا، عوارض قلبی قابل توجهی در بیماران کووید۱۹ بستری‌شده در بیمارستان‌ها، مشاهده شده است. بنا‌ بر این مقاله، آسیب حاد قلبی در ۲۲ درصد از بیماران مبتلا به کووید۱۹ رخ می دهد که در مقایسه با تقریباً ۱ درصد از عفونت‌های حاد ویروسی دیگر که این عارضه در آنها مشاهده می‌شود، میزانی چشمگیر است.

در میوکاردیت یا التهاب عضلات قلب، ویروس از طریق تهاجم و راه یافتن به میوسیت (یاخته ماهیچه‌ای) قلب، می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد قلب، آریتمی قلب (غیرطبیعی بودن ریتم قلب)، و مرگ شود. در مرحله حاد بیماری، ورزش می‌تواند موجب تسریع تکثیر ویروس، افزایش التهاب، و نکروز (یا بافت‌مردگی) شده، و خطر آریتمی قلب در آینده را بالا ببرد. خطر این عوارض ممکن است ۳ تا ۶ ماه بعد از محدودیت‌های فیزیکی رخ دهد و باید آزمایش‌های گسترده‌ای، از جمله اکوکاردیوگرافی، تست استرس، و نظارت بر ریتم ضربان قلب بر روی بیمار انجام شود.

بنا بر این مقاله، ورزشکارانی که علایم کووید۱۹ ندارند ولی تست آنها مثبت شده، باید دو هفته از تمرینات ورزشی دست بکشند و بعد از آن با مشورت پزشک به فعالیت های ورزشی خود بازگردند. در افرادی که به خاطر عدم علایم بیماری از ابتلا به کووید۱۹ بی خبر بودند، ولی تست پادتن آنها مثبت شده نیز باید از همان دستورالعمل برای مبتلایانی که فاقد نشانه بیماری بودند، پیروی کنند. برای هر دو گروه، اگر نگرانی از مشکل قلبی وجود دارد، آزمایش‌های قلبی و عروقی توصیه شده است.

برای ورزشکارانی که به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند و علایم خفیف تا متوسط دارند نیز دو هفته خودداری از هر گونه تمرینات ورزشی و فعالیت فیزیکی توصیه شده است.

این که آیا خطر آسیب قلبی در بیماران ورزشکاری که به خاطر کووید۱۹ بستری شده‌اند بیشتر از افرادی است که علایم بیماری و یا علایم خفیف بیماری را دارند، هنوز مشخص نیست. ولی رویکرد منطقی این است که روی این بیماران، بعد از بهبود یافتن و پیش از بازگشت به فعالیت‌های ورزشی، آزمایش کامل قلبی عروقی انجام شود. اگر مشکل قلبی در این افراد مشاهده شد، باید با رعایت دستورالعمل «بازگشت به ورزش بعد از میوکاردیت» عمل کرد که بر مبنای آن بسته به شدت و طول بیماری و نتایج آزمایش‌های قلبی عروقی، بیمار پس از بهبود باید به مدت ۳ تا ۶ ماه از ورزش خودداری کند.

و البته ورزشکارانی که به نوع وخیم بیماری مبتلا شده و در بیمارستان بستری بودند باید حتماً تحت یک سری آزمایش‌های قلبی و عروقی قرار بگیرند و با رعایت دستورالعمل «بازگشت به ورزش بعد از میوکاردیت» فعالیت‌های ورزشی خود را آغاز کنند.

 

ابتلا به تب دنگی و رابطه با مصونیت در برابر ویروس کرونا

در مورد نحوه و الگوی شیوع ویروس کرونا در برزیل پژوهشی انجام شده که نشان می دهد بین گسترش این ویروس و شیوع تب دنگی در گذشته ارتباط وجود دارد و نشان می‌دهد ابتلا به تب دنگی که از طریق پشه‌ای به نام آئدس به انسان منتقل می‌شود ممکن است در برابر بيماری کووید-۱۹ حدی از مصونیت ایجاد کند.

نتایج این پژوهش به ریاست میگل نیکوللیس، پروفسور دانشگاه دوک، در گفتگو با خبرگزاری رویترز بدین ترتیب اعلام شد که در این پژوهش، گستره و الگوی شیوع ویروس کرونا با کانون‌های ابتلا به تب دنگی در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ مقایسه شده است. مناطقی که موارد ابتلا و ضریب شیوع ویروس کرونا در آنها کم‌تر بوده است همان مناطقی هستند که در سال جاری و سال گذشته میلادی به شدت از تب دنگی آسیب دیده‌اند.

در بخشی از نتایج این پژوهش گفته می‌شود «شواهدی که جمع‌آوری شده احتمال نوعی ارتباط بین فعال شدن سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به تب دنگی در برابر ویروس کرونا را نشان می‌دهد. اگر این فرضیه ثابت شود می‌توان گفت که ابتلا به تب دنگی و یا ایجاد مصونیت با تزریق واکسن امن دنگی به بدن افراد قادر است حدی از مصونیت در برابر بیماری کوید- ۱۹ ایجاد کند».

پروفسور نیکوللیس به خبرگزاری رویترز گفت نتایج این پژوهش بسیار جالب است چون تحقیقات قبلی ثابت کرده‌اند افرادی که پادتن تب دنگی دارند در تست کرونا به اشتباه نشان می‌دهند که پادتن ویروس کرونا نیز در بدن آنها وجود دارد در حالی‌که هیچگاه به این ویروس مبتلا نشده‌اند.

پروفسور نیکوللیس ضمن تاکید بر این نکته که نتایج پژوهش جدید مستلزم بررسی‌های بیشتری است افزود: «این نشان می‌دهد که بین این دو نوع عفونت از نظر واکنش سیستم ایمنی بدن انسان یک ارتباطی وجود دارد که هیچکس تصور آن را نمی‌کرد چون هر یک از این ویروس‌ها از یک خانواده کاملا جداگانه هستند". نتایج این پژوهش قرار است به زودی در اختیار سایر مراکز علمی قرار بگیرد و سپس در مجلات پزشکی منتشر خواهد شد.

برزیل با بيش از ۴.۴ میلیون مورد ابتلای شناسایی شده، پس از آمریکا و هند از نظر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان در رتبه سوم قرار دارد.

پژوهش جدید نشان می‌دهد در ایالت‌هایی که در سال گذشته و سال جاری میلادی موارد ابتلا به تب دنگی بسیار بالاتر بوده گسترش شیوع ویروس کرونا و موارد ابتلا به آن از سایر ایالت‌های برزیل کمتر بوده است. این پژوهش همین ارتباط را در ۱۹ منطقه دیگر آمریکای لاتین و همین‌طور در آسیا و جزایر اقیانوس آرام و اقیانوس هند نیز کشف کرده است.

پروفسور نیکوللیس گفت گروه پژوهشی او در جریان تحقیقاتی در مورد نحوه و الگوی شیوع ویروس کرونا در برزیل به شکل تصادفی تاثیر شیوع تب دنگی بر بحران کرونا را کشف کردند. در این تحقیقات در عین حال مشخص شد که بزرگراه‌ها در پخش ویروس کرونا در نقاط مختلف برزیل نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

گروه تحقیقاتی پس از شناسایی چند منطقه عاری از ویروس کرونا در نقشه برزیل بررسی دلایل این موضوع را آغاز کرد و مشخص شد که اکثر این مناطق طی سال گذشته و سال جاری محل شیوع تب دنگی بوده‌اند.

پروفسور نیکوللیس گفت: «این نکته کاملا تصادفی کشف شد. این در تحقیقات علمی به کرات اتفاق می‌افتد و با وجود این‌که هدف پژوهش يک موضوع ديگر است نکته‌ای کشف می‌شود که هیچگاه آن را تصور نمی‌کردید».

تب دنگی از طریق پشه‌ای به نام آئدس به انسان منتقل می‌شود و به عنوان «تب استخوان شکن» نیز شناخته می‌شود. این بیماری یکی از همه‌گیری‌های اخیر در کشور برزیل بوده و علائمی مانند سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولاً شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمت‌های مختلف بدن دارد که بی‌شباهت به علائم کرونا نیست. میگوئل نیکلاس، استاد دانشگاه دوک و تیمش کاملا به صورت تصادفی به ارتباط بین تب دنگی و کرونا پی بردند.

 

چرا کرونا مانند آنفلوآنزا یک ویروس فصلی نیست؟

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که بیماری کووید-۱۹ که حاصل از ابتلا به کروناویروس جدید است به یک ویروس فصلی تبدیل خواهد شد، اما هنوز برای چنین چیزی زود است، چرا که تا وقتی ایمنی جمعی یا گله‌ای حاصل نشود، این اتفاق رخ نخواهد داد.

به گزارش مدیکال اکسپرس، آبریزش بینی، سرفه و سرماخوردگی ارمغان ماه‌های سرد سال هستند که به زودی فرا می‌رسند و همه ما با الگوی فصلی برخی ویروس‌های تنفسی آشنا هستیم.

اکنون یک بررسی جدید منتشر شده در مجله Frontiers in Public Health نشان می‌دهد که کووید-۱۹ که بیماری ناشی از عفونت ویروس "SARS-CoV-۲" یا کروناویروس جدید است، به احتمال زیاد در کشورهای دارای آب و هوای معتدل، تضغیف و فصلی خواهد شد، اما تنها در صورت رسیدن به ایمنی جمعی این اتفاق رخ خواهد داد و تا آن زمان، کووید-۱۹ به گردش و شیوع در طول فصول مختلف ادامه خواهد داد. این نتیجه گیری، اهمیت مطلق اقدامات بهداشتی عمومی را که اکنون برای کنترل ویروس لازم است، برجسته می‌کند.

ایمنی جمعی که همچنین به آن اثر گله، مصونیت جامعه، ایمنی جمعیت یا ایمنی اجتماعی گفته می‌شود) نوعی محافظت غیرمستقیم از بیماری‌های عفونی است که زمانی اتفاق می‌افتد که درصد زیادی از جمعیت در اثر عفونت، از طریق عفونت‌های قبلی یا واکسیناسیون مصون شوند. از این طریق می‌توان از افرادی که مصون نیستند، در مقابل بیماری حفاظت کرد.

در جمعیتی که بخش اعظمی از افراد از مصونیت برخوردار هستند، چنین افرادی در انتشار بیماری سهمی ندارند و زنجیره‌های انتشار عفونت مختل می‌شوند که این امر سبب توقف یا کند شدن شیوع بیماری می‌شود. هرچه نسبت افراد مصون در یک جامعه بیشتر باشد، احتمال تماس افراد غیر ایمن با فرد عفونی کمتر می‌شود و به محافظت افراد غیر مصون از عفونت کمک می‌کند.

افراد می‌توانند با بهبودی از عفونت قبلی یا از طریق واکسیناسیون، مصون شوند. برخی از افراد به دلایل پزشکی مانند نقص ایمنی یا سرکوب سیستم ایمنی بدن نمی‌توانند ایمن شوند و برای این گروه ایمنی جمعی یک روش مهم محافظت است. پس از رسیدن آستانه مشخص، ایمنی جمعی به تدریج یک بیماری را از بین می‌برد. این حذف در صورت دستیابی به سراسر جهان ممکن است منجر به کاهش دائمی تعداد عفونت‌ها به صفر شود که در نهایت سبب ریشه‌کن شدن بیماری می‌شود. ایمنی جمعی ایجاد شده از طریق واکسیناسیون به ریشه کن کردن نهایی آبله در ۱۹۷۷ و به کاهش فراوانی سایر بیماری‌ها کمک کرده‌ است. ایمنی جمعی در مورد همه بیماری‌ها عمل نمی‌کند و فقط در مورد بیماری‌های مسری که در آنها انتقال از یک فرد به فرد دیگر است عمل می‌کند. به عنوان مثال کزاز، یک بیماری عفونی است اما مسری نیست، بنابراین ایمنی جمعی در مورد آن عمل نمی‌کند.

ایمنی جمعی به عنوان یک پدیده طبیعی در دهه ۱۹۳۰ شناخته شد که مشاهده شد بعد از اینکه تعداد قابل توجهی از کودکان از سرخک مصون شدند، تعداد عفونت‌های جدید به‌طور موقت، حتی در بین کودکان مستعد کاهش یافت. واکسیناسیون دسته جمعی برای القای ایمنی جمعی از زمان رایج و در جلوگیری از شیوع بسیاری از بیماری های عفونی موفقیت‌آمیز بوده‌ است. مخالفت با واکسیناسیون، ایمنی جمعی را به چالش کشیده‌ است و امکان دارد بیماری های قابل پیشگیری در جوامعی که میزان واکسیناسیون ناکافی دارند همچنان ادامه داشته یا به آن بازگردند.

دکتر "حسن زراکت" نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه آمریکایی بیروت در لبنان هشدار داد: کووید-۱۹ برای ماندن آمده است و موجب شیوع در طول سال تا رسیدن به ایمنی جمعی خواهد شد. بنابراین عموم مردم باید یاد بگیرند که با آن زندگی کنند و بهترین اقدامات پیشگیرانه از جمله استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، بهداشت دست و جلوگیری از اجتماعات را ادامه دهند.

دکتر "هادی یاسین" از دانشگاه قطر در دوحه نویسنده همکار دکتر "زراکت" این اظهارات را تأیید کرده و می‌گوید که ممکن است چندین موج شیوع دیگر قبل از رسیدن به ایمنی جمعی وجود داشته باشد.

ما می‌دانیم که بسیاری از ویروس‌های تنفسی به ویژه در مناطق معتدل از الگوی فصلی پیروی می‌کنند. به عنوان مثال، آنفلوانزا و انواع مختلف کروناویروس‌ها که باعث سرماخوردگی می‌شوند در زمستان در مناطق معتدل به اوج خود می‌رسند، اما در مناطق گرمسیری در تمام طول سال گردش می‌کنند. محققان این ویروس‌های فصلی را بررسی کردند و عوامل ویروسی و میزبان کنترل کننده فصلی بودن آنها و همچنین آخرین دانش در مورد پایداری و انتقال "SARS-CoV-۲" را بررسی کردند.

محققان توضیح می‌دهند که بقای ویروس در هوا و روی سطوح، حساسیت افراد به عفونت‌ها و رفتارهای انسانی مانند ازدحام در محیط‌های سرپوشیده در فصول مختلف به دلیل تغییر دما و رطوبت متفاوت است. این عوامل در انتقال ویروس‌های تنفسی در زمان‌های مختلف سال نیز تأثیر می‌گذارند.

با این حال کووید-۱۹ در مقایسه با ویروس‌های تنفسی دیگر مانند آنفلوانزا دارای سرعت انتقال بیشتری است. این بدان معناست که برخلاف آنفلوانزا و ویروس‌های تنفسی دیگر، عوامل حاکم بر فصلی بودن ویروس‌ها هنوز نمی‌توانند گسترش کووید-۱۹ را در ماه‌های تابستان متوقف کنند. اما به محض دستیابی به ایمنی گله‌ای از طریق عفونت‌های طبیعی و واکسیناسیون، سرعت انتقال(R۰) نیز باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد و ویروس را در معرض عوامل فصلی قرار دهد. این ویژگی‌های فصلی برای کروناویروس‌های دیگر نیز گزارش شده است که از همان الگوی گردش آنفلوانزا پیروی می‌کنند.

دکتر "زراکت" می‌گوید: این یک ویروس جدید است و به رغم رشد سریع علم و شناخت در مورد آن هنوز مواردی وجود دارد که ناشناخته مانده است. اینکه پیش بینی‌های ما صحت دارند یا خیر، باید در آینده ببینیم. اما با توجه به آنچه ما تاکنون می‌دانیم، کووید-۱۹ مانند سایر کروناویروس‌ها در نهایت فصلی خواهد شد.

 

یادآوری زدن ماسک با استفاده از ربات سخنگو

مهندسان شرکت "سافت‌بانک رباتیکز" رباتی ساختند که می‌تواند تشخیص دهد که افراد برای جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ از ماسک استفاده می‌کنند یا خیر و اگر افراد استفاده نکرده باشند ربات مذکور با لحنی مودبانه به آنها یادآوری می‌کند که از ماسک استفاده کنند.

به گزارش رویترز، ربات "پپر"(Pepper) رباتی با ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر(۴۷ اینچ) با ویژگی‌های شبیه به انسان است که در حال حاضر در برخی از کشورها با استقبال بسیاری جهت استفاده در اماکن عمومی مواجه شده است.

دوربین تعبیه شده بر روی ربات "پپر" چهره افرادی را که به آن نزدیک می‌شوند اسکن می‌کند و اگر تشخیص دهد نیمه پایین صورت آنها پوشیده نیست، این عبارت را بیان می‌کند: شما همیشه باید به درستی ماسک بزنید. اگر ربات مذکور مشاهده کند که افراد ماسک خود را زده‌اند این عبارت را بیان می کند: متشکرم که ماسک خود را زده‌اید.

"جاناتان بوریا"(Jonathan Boiria) رئیس فروش این ربات در شرکت "سافت‌بانک رباتیکز" در گفتگو با رویترز گفت: این ایده داشتن یک ربات پلیس نیست که بررسی کند آیا افراد ماسک دارند یا خیر بلکه هدف ما ایجاد یک یادآوری دوستانه است. فروشگاه‌ها می‌بایست افراد زیادی را جلوی درب ورودی بگذارند تا از وارد شدن افراد با ماسک اطمینان حاصل کنند که این یک فرایند سخت و وقت گیر است اما این ربات به شما امکان می‌دهد از کارکنان برای تمرکز بر کارهای عادی و روزمره استفاده کنید. همچنین، وی افزود همه ما انسان هستیم. به عنوان مثال بعضی اوقات وقتی از اتوبوس پیاده می‌شوم ماسکم را برمی‌دارم و فراموش می‌کنم وقتی به دفتر می‌رسم دوباره آن را بزنم. این ربات این کار را به من یادآوری می‌کند.

علاوه بر این از ربات‌هایی مانند پپر در خانه‌های سالمندان در انگلستان برای بهبود سلامت روان سالمندان و کاهش تنهایی آنها نیز استفاده می کنند. این ربات‌های خودران سخنگو می‌توانند به مهار اپیدمی تنهایی سالمندان کمک کنند.

ربات پپر با 62 پوند وزن و چندین دوربین و حسگر، توسط شرکت مهندسی سافت بانک رباتیکز ساخته شده و ویژگی شخصیتی سخنگوی آنها نیز توسط شرکتی به نام کرسز(Caresses) ایجاد شده است. این ربات‌ها در خانه‌های سالمندان در انگلستان و ژاپن مورد آزمایش قرار گرفتند و محققان دریافتند که افراد مسن که حداکثر ۱۸ ساعت در طول دو هفته از آنها استفاده می‌کردند بهبود قابل توجهی در سلامت روان خود داشتند.

بنا بر اظهار کارشناسانی که این فناوری را توسعه داده‌اند گرچه این ربات‌ها کاملا جایگزین پرستاران انسانی نیستند اما می‌توانند پشتیبانی بیشتری را در کنار سیستم‌های فعلی ارائه دهند.

تیم "سافت‌بانک هاوکز"(SoftBank Hawks) که به غول فناوری ژاپن موسوم به "سافت‌بانک" تعلق دارد، ربات‌های شبه انسان "پپر" را در بازی اخیر خود به عنوان هوادار به جایگاه تماشاگران برد. ربات‌های پپر در این بازی، لباس تیم سافت‌بانک هاوکز را به تن داشتند.

 

اسب‌ها و درمان کووید-۱۹

دانشمندان "دانشگاه کاستاریکا" قرار است یک درمان ارزان قیمت را که در آن آنتی بادی های ویروس کرونا در اسب‌ها به انسان تزریق می‌شود را آزمایش کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محققان در کاستاریکا قرار است آزمایشات درمان ارزان ویروس کرونا را که بر اساس آنتی بادی‌های گرفته شده از اسب‌های مبتلا به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲( ویروس عامل کووید-۱۹)است، به زودی آغاز کنند. این درمان توسط موسسه کلودومیرو پیکادو (ICP) ساخته شده و داروی آنتی بادی اسب از اواسط سپتامبر بر روی ۲۶ بیمار آزمایش خواهد شد.

مقامات کاستاریکا امیدوارند که اگر نتایج حاصل از مطالعه مرحله دو دلگرم کننده باشد، به طور گسترده‌تری درمان را در بیمارستان‌ها آغاز کنند. در کاستاریکا ۴۷۱ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری هستند.

"آلبرتو آلاپه"(Alberto Alape)، هماهنگ کننده پروژه در موسسه کلودومیرو پیکادو، در گفتگو با رویترز اظهار داشت برای ما موجب افتخار است که این محصول بتواند تا زمانیکه واکسن مناسبی توسعه یابد، جان انسان‌ها را نجات دهد.

تلاش‌های مشابهی برای انجام این کار در آرژانتین و برزیل نیز در حال انجام است، در حالی که دانشمندان در بلژیک از لاماها استفاده می‌کنند. محققان کاستاریکا می‌گویند روش آنها برای درمان کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ مبتنی بر تجربه استفاده از آنتی بادی‌های اسب برای ایجاد ضد زهرهای مار است.

آنها پروتئین این ویروس را از چین و انگلستان وارد کردند و آن را به شش اسب از ۱۱۰ اسب که موسسه کلودومیرو پیکادو برای آزمایش استفاده می‌کند ، تزریق کردند. چند هفته بعد ، وقتی حیوانات به اندازه کافی آنتی بادی تولید کردند، محققان خون آنها را استخراج کردند و از آنتی بادی‌های پلاسما به عنوان ماده اولیه سرم تزریقی استفاده کردند. محققان می‌گویند در صورت موفقیت آنها می‌خواهند این درمان ارزان را با سایر کشورهای آمریکای مرکزی که اکثرا فقیرتر از کاستاریکا هستند ، به اشتراک بگذارند.

 

سال تحصیلی کرونایی در دنیا چگونه آغاز شد؟

استفاده از ماسک، رعایت سختگیرانه تمهیدات بهداشتی و برگزاری کلاس در فضای باز و با تعداد کم دانش آموزان، راهکار اغلب کشورهای جهان برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید و در سایه کرونا است.

بر اساس گزارش یونسکو، از اواخر مارس ۲۰۲۰، همزمان با بروز همه گیری کرونا، مدارس ابتدایی و متوسطه تقریباً در اغلب کشورها بسته و بیش از ۱.۵ میلیارد زبان آموز تحت تأثیر این پاندمی، خانه نشین شدند. بسیاری از کشورها، با امید رهایی از  شر این بیماری در سال تحصیلی بعدی، به سرعت به تدریس مجازی و آموزش از راه دور روی آوردند، اما در برخی از کشورها مانند ایالات متحده، حساب کار پیچیده است و تصمیم گیری به این راحتی نیست. در اروپا که در حال حاضر میزان عفونت بسیار پایین تر است -اگرچه هنوز کاملاً تحت کنترل نیست- نمودار شیوع کرونا باعث شده است که طی چند ماه گذشته مدارس با آزادی بیشتری بازگشایی شوند.

به گزارش ایسنا، درحالیکه برخی کشورها با تمهیدات ویژه و احتیاط، مدارس را بازگشایی کردند، برخی دیگر از کشورها قصد ندارند، کلاس‌های حضوری را تا سال ۲۰۲۱ از سر بگیرند. در این میان تعدادی از کشورها  دسترسی نداشتن به فناوری را مانعی برای موفقیت در آموزش از راه دور عنوان می کنند.

چالش‌های بازگشایی مدارس

مدیران و مربیان مدارس با این مشکل روبه رو هستند که در صورت ابتلای یک دانش آموز یا معلم به ویروس کرونا چه کاری باید انجام دهند؟ البته اکثر کشورهایی که در اوایل سال مدارس را بازگشایی کردند تعداد نسبتاً کمی از بیماری را گزارش کردند. با این حال، باید دید که آیا مدارس می توانند با خیال راحت در مکان هایی که شیوع گسترده این ویروس تهدیدی جدی است، بازگشایی شوند یا خیر؟

از دیگر چالش های مدارس این است که بازگشایی مدارس هزینه بر است. متخصصان بهداشت از مدارس خواسته اند تجهیزات محافظت شخصی (PPE) مانند ماسک و محافظ صورت برای دانش آموزان و معلمان داشته باشند. تمیز کردن وسایل و تجهیز مدارس به مواد ضدعفونی کننده نیز تحمیل هزینه‌های مضاعف برای مدارس است. برخی از مدارس معلمان بیشتری را به دلیل داشتن کلاس‌های کمتر به کار گرفته اند و برخی دیگر برای بهبود سیستم تهویه و ایستگاه‌های شست و شوی دست، هزینه بسیاری پرداخت کرده اند.

از سویی دیگر، همه گیری کرونا، بار ویژه‌ای بر دوش مربیان و معلمان گذاشته است، آموزش به شیوه مجازی، یادگیری مشارکتی را برای دانش آموزان کم سن و سال تر و دانش آموزانی که از مشکلات رفتاری رنج می برند، مشکل می کند.

کارشناسان آموزش و پرورش هشدار می دهند عواقب بدتری در کمین دانش آموزانی که آموزش های حضوری مهم از دست می دهند، وجود دارد. محققان پیش بینی می کنند که در کشورهایی که مدارس را تعطیل کرده اند، میزان قابل توجهی کاهش در یادگیری ایجاد شود. فضای مدرسه نه تنها برای آموزش های آکادمیک بلکه برای تغذیه کودکان، یادگیری مهارت های اجتماعی و عاطفی و سلامت روحی و جسمی آنها لازم و ضورری است. مددکاران اجتماعی و طرفداران کودک هشدار می دهند که تعطیلی مدارس می تواند منجر به افزایش کودک آزاری شود. آنها می گویند معلمان و پرستاران قادر به نظارت بر کودکان برای موارد احتمالی نیستند.

برخی از منتقدان یادگیری دراز مدت از راه دور همچنین استدلال می کنند که با بازگشت والدین و سرپرستان به کار، آنها نمی توانند در خانه با فرزندان خود بمانند. کارشناسان می گویند که این امر می تواند منجر به حوادث و آسیب دیدگی بیشتر در بین کودکان تنها در خانه شود، یا مشکلات اقتصادی عمیق تری برای والدینی که کار خود را رها می کنند یا ساعات کار خود را برای ماندن در خانه کاهش می دهند به همراه داشته باشد. یک مطالعه در آلمان تخمین زده است که اگر مدارس و مراکز مراقبت روزانه تعطیل باقی بمانند، ۸ درصد از فعالیت اقتصادی کشور از بین می رود.

 

راهکار کشورهای مختلف برای بازگشایی مدارس در ایام کرونا

برای کاهش چالش‌های بازگشایی، مدارس اقدامات احتیاطی زیادی انجام داده اند. محققان بارها هشدار داده اند که استفاده از ماسک به میزان قابل توجهی احتمال عفونت را کاهش می دهد. از این رو دانش آموزان و کادر مدارس ملزم به زدن ماسک در کلاس درس هستند. دولت تایوان مدارس را تعطیل نکرده و هر دو هفته یک بار ماسک جدید به بزرگسالان و کودکان ارائه می دهد.

تب سنجی، یکی از راه های اطمینان از سلامت افراد است؛ بررسی درجه حرارت و پر کردن فرم خوداظهاری در خانه، وارد کردن درجه حرارت در یک برنامه تلفن همراه یا استفاده از دماسنج بدون تماس در ورودی مدرسه از جمله راهکارهای مدارس برای انجام تب سنجی است.

رعایت فاصله اجتماعی در مدارس الزامی است؛ مدارس سعی کرده اند با افزایش فاصله میز و صندلی ها، استفاده از موانع پلاستیکی در کلاسها و بستن فضاهای گروهی، دانشجویان و اساتید را با حداقل فاصله از هم دور کنند. بیشتر مدارس دولتی در هنگ کنگ بوفه ها و غذاخوری های خود را تعطیل کردند و دانش آموزان را مجبور به آوردن ناهار از منزل کردند.

برگزاری کلاسها در فضای باز را می توان راهکار مناسبی برای جلوگیری از شیوع ویروس عنوان کرد. بعضی از مدارس سعی کرده اند، گاهی کلاس هایی را در فضای باز برگزار کنند. اگر شرایط آب و هوایی مانع یادگیری در فضای باز می شود، کارشناسان می گویند مدارس باید پنجره ها را باز کنند. سطوح مورد لمس باید اغلب تمیز شوند.

انجام تست کرونا، در اغلب مدارس روتین نبوده است، با این حال، یک مدرسه در آلمان دو بار در هفته تست رایگان از دانش آموزان و معلمان می گیرد. لوکزامبورگ قبل از شروع کلاسها در ماه مه، حدود شش هزار دانش آموز دبیرستانی و دو هزار معلم را از نظر ابتلا به کرونا تست کرد.

با آغاز شیوع بیماری در اوایل سال ۲۰۲۰، بسیاری از کشورها به سرعت به آموزش از راه دور روی آوردند و برخی تصمیم گرفتند این روش را ادامه دهند. یادگیری آنلاین  و از طریق برنامه های رادیویی و تلویزیونی و پیام کوتاه تا زمانی که ویروس به اندازه کافی مهار شود یک گزینه درمانی جایگزین تعطیلی مدارس شد. اما در این میان کشورهایی با چالش در این زمینه مواجه شدند. در هند، از زمان تعطیلات تابستانی در ژوئن، بسیاری از ایالات به پورتال های آموزش الکترونیکی توسعه یافته توسط دولت مجهز شدند. چالشی عظیم در کشوری که فقط ۱۱ درصد از خانوارها کامپیوتر و ۲۴ درصد از اینترنت بهره می بردند.

فیلیپین دستور داده که برگزاری کلاس های حضوری تا زمان تولید واکسن موثر از سر گرفته نشود. مقامات آموزش و پرورش قصد دارند با پایان یافتن تعطیلات تابستانی در ماه آگوست، آموزش از راه دور را در سراسر کشور آغاز کنند، اما معلمان این نگرانی را مطرح کرده اند که بسیاری از بیست و هفت میلیون کودک در سن مدرسه این کشور در خانه کامپیوتر و اینترنت ندارند.

کشورهای دیگر به طور کلی آموزش حضوری را به حالت تعلیق درآورده اند. وزارت آموزش کنیا در ماه ژوئیه اعلام کرد که مدارس تا پایان سال ۲۰۲۰ بسته خواهند ماند و احتمالا دانش آموزان سال تحصیلی را تکرار کنند. در حالی که دولت در تلاش است تا آموزش آنلاین را برای دانش آموزان کنیایی در دسترس قرار دهد و برخی از برنامه های مدرسه را از رادیو و تلویزیون پخش می کند، بسیاری از خانوارها منابع لازم برای آموزش از راه دور را ندارند.

زمان و نحوه بازگشایی مدارس در ایالت ها و مناطق مختلف آمریکا متفاوت است. برخی از مدارس مانند مناطق شیکاگو و نیویورک قصد دارند ترکیبی از کلاسهای آنلاین و غیر حضوری را برگزار کنند. برخی دیگر، از جمله مناطق لس آنجلس و سن دیگو همه کلاس ها را به صورت آنلاین برگزار می کنند. بر اساس قوانین کالیفرنیا مدارس نمی توانند بازگشایی شوند تا زمانی که در مناطق اطراف شاهد چهارده روز متوالی کاهش موارد ویروس کرونا باشد. دانش آموزان در کلاس چهارم به بالا ملزم به استفاده از ماسک هستند و در صورت گزارش موردی مدارس را مجبور به تعطیلی می کنند.

دانمارک به عنوان کشوری که با ۱۰ مرگ در هر صدهزار نفر، میزان مرگ و میر به مراتب کمتری را نسبت به اکثر کشورهای اروپایی تجربه کرده است، پس از یک ماه تعطیلی، اولین کشور غربی بود که در ۱۵ آوریل مدارس خود را بازگشایی کرد. با تصویب پارلمان، دولت مرکزی تصمیم به بازگشایی مدارس گرفت و هنگامی که کودکان ۲-۱۲ ساله به مدرسه بازگشتند، قوانینی خاصی در شرایط خاص تصویب شد. ابتدا دانش آموزان به "گروه های کوچک" کمتر از دوازده نفر تقسیم شدند، این گروه ها به طور دوره ای به مدرسه می آیند، ناهار را جداگانه می خورند و مناطق مخصوص خود بازی می کنند. همه دانش آموزان موظف هستند هر دو ساعت یکبار دست های خود را بشویند، اما نیازی به استفاده از ماسک صورت ندارند. میزها به فاصله دو متر از یکدیگر چیده شده و همه مواد آموزشی باید دو بار در روز تمیز شوند و در صورت امکان، کلاس ها در فضای باز برگزار می شود و از همه مهم تر اینکه والدین مجاز به حضور در مدرسه نیستند. به نظر می رسد اقدامات انجام شده تاکنون موفقیت آمیز بوده است؛ از زمان بازگشایی مدارس، بر اساس داده های رسمی دولت، موارد بیماری افزایش یافته ای وجود نداشته است. اولویت بندی دانش آموزان آسیب پذیر راهکار دیگری است کشور دانمارک برای بازگشایی مدارس در پیش گرفته است.

بررسی ها از سراسر جهان نشان می دهد که موفقیت در برگزاری بی خطر کلاس های حضوری بستگی به اندازه کلاس، فاصله، سن دانش آموزان و شیوع محلی ویروس دارد. در این میان چند نکته مشخص است، اول اینکه اکثر بچه ها به اندازه بزرگسالان بیماری را جدی نمی گیرند و از سوی دیگر شیوع این بیماری در میان کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان و میزان مرگ و میر آنها بسیار پایین است. اما هنوز این سوال که کودکان احتمالاً بیماری را به معلمان، کارمندان و سایر دانش آموزان منتقل می کنند، حل نشده است. یک مطالعه جدید از کره جنوبی نشان داد که دانش آموزان از نظر توانایی انتقال ویروس بیشتر شبیه بزرگسالان هستند و این تحقیق تصمیمات بازگشایی مدارس را سخت تر می کند. آیا مدیران باید فقط به دانش آموزان ابتدایی اجازه حضور بدهند، در حالی که دبیرستان ها و راهنمایی در خانه آنلاین بمانند؟ آیا کودکان کم سن تر می توانند ماسک های خود را تمام روز نگه دارند و یا از هم دور باشند؟ در مورد تأثیرات روانشناختی ادامه انزوا بر روی نوجوانان چه باید کرد؟

در کره جنوبی که به سختگیری در تحصیلات شهره است و روزهای ۱۲ ساعته مدرسه امری عادی است، بازگشایی برنامه ریزی شده مدارس پنج بار به تأخیر افتاد و در نهایت راه اندازی مجدد به صورت مرحله ای با  دبیرستان در ۲۰ مه آغاز شد. در حال حاضر، دانش آموزان در ورودی مدارس کنترل دما می شوند و دانش آموزان ملزم به استفاده از ماسک هستند، حفظ فاصله اجتماعی و شستن مرتب دستان نیز تاکید شده است. برخی از مدارس دانش آموزان را در روزهای زوج و فرد می پذیرند. در حالی که برخی دیگر رویکردی ترکیبی از کلاس حضوری و آنلاین اتخاذ کرده اند.

فرانسه برخی از دقیق ترین رهنمودها را برای زمان بازگشایی مدارس صادر کرده است. دانش اموزان هر زمان که در مدرسه و زمین بازی هستند، باید از پوشش صورت استفاده کنند. قانون حفظ فاصله اجتماعی یک متری توصیه می شود اما اجباری نیست.

لهستان برای اولین بار از اواسط ماه مارس مدارس را بازگشایی کرد. استفاده از ماسک برای کودکان در کلاس ضروری نیست. با این حال، مدیران می توانند تصمیم بگیرند که پوشش صورت را در سالن های مدرسه و رختکن اجباری کنند. برخلاف برخی دیگر از کشورها، هیچگونه کنترل دما در ورودی های مدارس انجام نمی شود.

بلژیک با دارا بودن یکی از بالاترین سرانه مرگ و میر در جهان در طی همه گیری، موضوع استفاده از ماسک را در کلاس از نزدیک بررسی کرده است. همه کودکان ۱۲ ساله و بالاتر و معلمان باید ماسک بزنند.

آلمان در روزهای اخیر به دلیل تجربه برلین مورد توجه است، جایی که پس از بازگشایی دو هفته ای، ده ها مدرسه به دلیل انتشار عفونت مجبور به تعطیلی شدند. مقامات می گویند بیشتر عفونت ها در برلین فقط به یک معلم یا دانش آموز مربوط می شود و اظهار می دارند که انتقال در خارج از مدرسه اتفاق افتاده است. در حالی که برخی از ایالت های آلمان پوشش صورت را در مدارس در هر زمان اجباری دانسته اند، در برخی دیگر این موارد فقط در راهروها و زمین های بازی اجباری است. به طور کلی، مدارس در سراسر کشور سعی کرده اند با جدا کردن کلاس ها، خطر ابتلا به عفونت را کنترل کنند.

مدارس هرگز در سوئد تعطیل نشدند. تنها دانش آموزان ۱۶ سال به بالا در خانه ماندند و یادگیری از راه دور انجام دادند. فاصله اجتماعی و ماسک توصیه می شود اما اختیاری است. به نظر می رسد طرح سوئد به اندازه کافی ایمن بوده است. آژانس بهداشتی در ۱۵ ژوئیه گزارش داد که شیوع کووید ۱۹ در میان ۱ میلیون کودک مدرسه ای سوئد از افرادی که در فنلاند همسایه بودند، که مدارس را تعطیل کرد، بدتر نیست. بر اساس یک مطالعه مشترک از دانشگاه اوپسالای سوئد و دانشگاه ویرجینیا، سوئد از ۲۱ ژوئیه بیش از ۷۰ هزار مورد کووید-۱۹ داشته است که از این تعداد، کمی بیشتر از ۱۰۰۰ کودک و نوجوان درگیر شدند.

ژاپن که تا اینجا خوب توانسته کووید ۱۹ را تحت کنترل کند، در ماه ژوئن رویکرد محافظه کارانه ای برای بازگشایی مدارس در پیش گرفت. مدارس مختلف استراتژی های مختلفی دارند، اما به طور کلی دانش آموزان ژاپنی در روزهای زوج و فرد به صورت حضوری در کلاس شرکت می کنند، به طوری که نیمی از کلاس ها پر می شوند. ناهارها انفرادی و از نظر اجتماعی با فاصله خورده می شود. دانش آموزان هر روز تب سنجی می شوند. این اقدامات احتیاطی سختگیرانه تر از سایر کشورها است. با این حال هنوز هم، بعضی از بچه های مدرسه ژاپنی به خصوص در شهرهای بزرگ به کرونا مبتلا شده اند.

اروگوئه کشور مترقی آمریکای جنوبی با ۳.۴ میلیون نفر جمعیت دارای کمترین میزان ابتلا به کووید-۱۹ است و هرگز اقتصاد خود را به طور کامل تعطیل نکرد. اروگوئه یکی از اولین کشورهای نیمکره غربی بود که دانش آموزان خود را با استفاده از یک رویکرد مرحله ای به مدرسه بازگرداند. در اواخر آوریل، اروگوئه مدارس را در مناطق روستایی که جمعیت دانش آموزان کمی است، بازگشایی کرد. در اوایل ماه ژوئن، گروه های آسیب پذیر دانش آموزی را که برای دستیابی به یادگیری آنلاین و دبیرستانی هایی که دچار مشکل بودند دوباره وارد کلاس ها کرد. سپس همه دانش آموزان در مناطق غیرشهری به کلاس های درس برگشتند. سیستم آموزش شامل یک برنامه متناوب آموزش حضوری و مجازی است و تعداد دانش آموزان را به صورت هم زمان در کلاس ها کاهش می دهد.

مدارس اسکاتلند قرار است روز سه شنبه بازگشایی شوند، مقامات اشاره کردند که کرونا تنها ۸ درصد افراد زیر ۱۵ سال اسکاتلندی را درگیر کرده است. فاصله اجتماعی برای بچه ها در مدارس ابتدایی لازم نیست، اما بزرگتر ممکن است از تماس بدنی منع شوند. بسیاری از مدارس ولز در اواخر ماه ژوئن بازگشایی شدند، کلاس ها کوچکتر و فقط یک سوم (حداکثر) دانش آموزان در هر زمان حضور دارند. دانش آموزان و معلمان باید ماسک بزنند (دومی ها نیز باید از محافظ صورت استفاده کنند).

در انگلیس مطالعه منتشر شده در هفته گذشته در لانست پیش بینی کرد که بازگشایی مدارس در ماه سپتامبر باید با آزمایش ویروس کرونا، قرنطینه و اقدامات ردیابی تماس همراه باشد - در غیر این صورت موج دوم احتمالاً ظاهر می شود که در ماه دسامبر به اوج خود می رسد.در ایتالیا برای ایجاد امکان فاصله اجتماعی، کلاسها باید کوچک تر شوند.

اگرچه هیچ راهکار کاملی برای بازگشایی مدارس و در امان ماندن از شر ویروس کرونا وجود ندارد، اما از سویی دیگر تعطیلی مدارس و حالت تعلیق دانش آموزان هم بیش از این نمی تواند ادامه دار باشد. در این میان استفاده از سیاست ها و عملکرد کشورهایی که موفقیت های اولیه ای در بازگشایی مدارس داشته اند، قطعا راهگشا خواهد بود...

منابع: cfr، Wired، Sciencemag، Fortune، Theguardian، Theconversation، Time

 

آزمایش جدید کرونا با استفاده از نمونه بزاق؛ ارزان، سریع و آسان

شیوه جدید آزمایش کرونا با استفاده از بزاق دهان، که دانشگاه «ییل» با بودجه اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا آن را طراحی کرده، توانسته است تأیید سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا را برای استفاده در موارد اضطراری به دست آورد.

این تست که «سالیوا دیرکت» (به انگلیسی: SalivaDirect به معنای «بزاق مستقیم») نام دارد، پنجمین تست بزاق کرونا است که به تأیید سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا رسیده است. این تست ۱۰ دلاری، به آسانی انجام می‌شود و نتیجه را کمتر از ۲۴ ساعت نشان می‌دهد.

لیگ ملی بسکتبال آمریکا (ان بی ای) از این تست‌ها برای آزمایش بازیکنان، مربیان، و کارمندانی که علائمی از بیماری ندارند، بهره می‌برد و این لیگ و انجمن ملی بازیکنان بسکتبال بیش از ۵۰۰ هزار دلار به این پژوهش کمک کردند.

به گزارش واشنگتن پست، پیش از این، چهار تست بزاقی دیگر نیز توانسته‌اند تأیید سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا را کسب کنند اما بنا به اظهار دانشمندان دانشگاه ییل تست بزاقی آنها از رویکردی استفاده می‌کند که نگرانی آزمایشگاه‌ها نسبت به کمبود مواد شیمیایی لازم برای تست‌های سنتی را برطرف خواهد کرد.

در این تست جدید، بزاق دهان را با «پروتئیناز کِی» (برای شکستن پروتئین‌ها و جداسازی آنها از دی‌ان‌ای و آر‌ان‌ای) مخلوط می‌کنند، سپس فرآیند غیر فعال‌سازی حرارتی انجام می‌شود، و در پایان نیز مرحله موسوم به نسخه‌برداری معکوس - واکنش زنجیره‌ای پلیمراز و یا RT-qPCR است که برای تشخیص ویروس به کار می‌رود.

تست جدید بزاقی دانشگاه ییل سریع و ارزان است و در واقع آن چه این آزمایش را منحصر به فرد می کند از میان برداشتن مرحله اضافی جدا کردن ماده ژنتیکی یا اسید نوکلئیک از نمونه است. بنابراین در این روش دیگر به کیت‌های مخصوص استخراج اسید نوکلئیک، که در دوران شیوع کرونا با کمبود روبرو شده‌اند، نیازی نیست.

به گفته پژوهشگران این تست از تست‌هایی که هم‌اکنون استفاده می‌شوند بهتر است چرا که در تست‌های سنتی کرونا، ترشحات حلق و بینی نمونه‌برداری شده و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا ببینند آیا محتوای ژنتیکی ویروس در آن دیده می‌شود یا خیر و دراین شیوه انجام آزمایش معمولا برای بیماران خوشایند نیست. تست بزاقی، اما به راحتی ریختن آب دهان در یک لوله آزمایش است.

علاوه بر این، با عرضه تست‌های جدید بزاقی، دیگر خطر کمبود کیت های مخصوص تست‌های سنتی را تهدید نمی‌کند. همین طور، کسی که تست سنتی را با نمونه‌برداری از حلق انجام می‌دهد باید به بیمار نزدیک شود. از همین رو، تست‌های بزاقی اعضای کادر درمانی را کمتر در خطر ابتلا به ویروس هنگام نمونه‌برداری از بیمار قرار می‌دهد و به این ترتیب، در استفاده از پوشش‌های حفاظتی نیز صرفه‌جویی می‌شود.

پژوهشگران دانشگاه ییل می‌گویند با ارائه این تست‌ها، می‌توان شمار روزانه آزمایش‌های کرونا را به سه برابر افزایش داد و اینکه

آنها قصد تولید تجاری این تست را ندارند و پروتکل‌هایی را در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار خواهند داد تا با استفاده از تجهیزات خود، آن را انجام دهند.

 

برخی علائم طولانی مدت پس از بهبود مبتلایان به کووید 19 که بایددر موردش بدانیم

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، تعداد بهبودیافتگان بیماری کووید 19 که دوره 14 روزه قرنطینه را گذرانده و علائم طولانی مدت بیماری را پس از بهبود تجربه می کنند، رو به افزایش است.

اخیرأ گروهی در شبکه اجتماعی فیس بوک نجات یافتگان از این بیماری را با دانشمندان و پژوهشگران مرتبط کرده و خانم دکتر لمبرت علائم طولانی مدت پس از بهبودی  1567 نفر از نجات یافتگان از کرونا مورد بررسی قرار داده است.

در گزارشی که از این پژوهش منتشر شده 98 علامت اعلام شده به دو گروه شایع و نادر دسته بندی شده است. از نادرترین علائم ایست قلبی، کم خونی، برهم خوردن تعادل عمومی، عفونت مجاری ادراری، مشکلات کلیه و دفع پروتئین، شوره سر، کاهش فشار خون و انگشتان کوویدی که تورم و قرمزی در انگشتان پاست، نام برد.

شایع ترین علامت خستگی است که از سوی 100 درصد شرکت کنندگان پژوهش اعلام شده و پس از آن درد بدن و عضلات با 67 درصد، تنگی نفس 65 درصد، مشکل در تمرکز و توجه 59 درصد، عدم توانایی در حرکت و ورزش 58 درصد، سردرد 57 درصد، کم خوابی و مشکلات خواب 50 درصد، اضطراب 48 درصد، مشکلات حافظه 46 درصد و سرگیجه 42 درصد به عنوان شایع ترین علائم طولانی مدت پس از بهبودی نام برده شده است.

تعریق شبانه ، گلو درد، اسهال، تپش قلب، درد مفاصل، سرفه، فشار مداوم در قفسه سینه، درد کلیه، کاهش یا افزایش وزن، خوا ب آلودگی، گرفتگی گوش، خشکی چشم و احساس غم و اندوه نیز از دیگر علائمی است که از سوی شرکت کنندگان در پژوهش اعلام گردیده است.  

 

هشدار در مورد «نقش موثر » ۲۰ تا ۴۰ ساله‌ها در انتشار کرونا

به گزارش رویترز به نقل از خبرگزاری کیودو، در حالی‌که موج تازه‌ای از موارد ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه شکل گرفته، سازمان جهانی بهداشت می‌گوید شهروندان ۲۰ تا ۴۰ ساله نقش مهمی در انتشار ویروس دارند.

بنا بر اظهار آقای تاکه‌شی کاسائی، مدیر امور غرب اقیانوس آرام در سازمان جهانی بهداشت این افراد بدون علائم هستند یا علائم خفیفی دارند و خیلی از آن‌ها احتمالا نمی‌دانند که در حال انتقال و انتشار ویروس کرونا هستند.

آقای کاسائی در یک کنفرانس خبری در مانیل، پایتخت فیلیپین گفت این موضوع «احتمال انتقال ویروس به گروهی که در خطر هستند را افزایش می‌دهد؛ یعنی سالخورده‌ترها و بیماران و در بازه زمانی طولانی‌تر، افرادی که ساکن مناطق پر ازدحام شهری یا مناطق دورافتاده روستایی هستند».

مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد کسانی که بین ۲۰ تا ۴۰ سال دارند ممکن است علائم مشخص بیماری را بروز ندهند یا به‌دلیل خفیف بودن آن اساسا اهمیتی ندهند، تست ندهند و از بیماری بی‌خبر باشند.

تاکه‌شی کاسائی گفته برآوردها نشان می‌دهد ۱۶ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا هرگز هیچ علائمی نشان نمی‌دهند، هرچند همچنان مستعد به انتشار آن بین دیگران هستند.

منطقه غرب اقیانوس آرام که دربرگیرنده حدود ۲ میلیارد نفر از جمعیت کل جهان است، تا کنون بیش از ۴۰۰ هزار مورد ابتلا را به‌طور رسمی ثبت کرده‌است. این منطقه دربرگیرنده بخش‌های اصلی شرق و جنوب‌شرق آسیا، و اقیانوسیه است.

البته بسیاری از کشورهای این منطقه در ماه‌های گذشته موفق شده بودند تا حد زیادی انتشار ویروس را کنترل کنند، هرچند در برخی از کشورها از جمله فیلیپین شرایط همچنان بحرانی‌ست.

اما حتی کشورهای موفق در کنترل کووید-۱۹ مانند ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، استرالیا یا نیوزیلند در هفته‌های اخیر یا روزهای اخیر با موارد تازه و فزاینده‌ای از شیوع ویروس روبه‌رو شده‌اند.

از جمله نیوزیلند که با گذشت ۱۰۲ روز بدون یک مورد ابتلا ناگهان موارد تازه‌ای را ثبت کرده‌است. کره جنوبی با موجی تازه مجبور به بازگرداندن برخی مقررات و محدودیت‌ها شده‌است و هشدارها و ممنوعیت‌ها در توکیو، پایتخت ژاپن نیز در بالاترین سطح قرار دارد.

اما هشدارها در مورد انتشار ویروس توسط افراد بیست، سی و چهل ساله تنها محدود به این بخش از جهان نیست و سازمان جهانی بهداشت به‌طور کلی در مورد این روند هشدار داده‌است. این نهاد با تاکید بر افزایش روند انتشار توسط افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله می‌گوید نحوه و شکل همه‌گیری در حال تغییر است.

 

تاکید سازمان جهانی بهداشت: پیامدهای ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ طولانی خواهد بود

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، کمیته اضطراری این سازمان در چهارمین نشست خود در تاریخ 11 مرداد جاری، ضمن تاکید بر پیش‌بینی‌ طولانی‌شدن همه‌گیری کووید-۱۹ اعلام کرد مقابله با آن باید در همه سطوح ادامه یابد. اعضای این کمیته در این نشست پیشنهادهای خود را به سازمان جهانی بهداشت و دولت‌ها ارائه کردند.

کمیته اضطراری سازمان جهانی بهداشت، کمیته‌ای‌ بین‌المللی است که به دستور مدیرکل نهاد و در ارتباط با همه‌گیری کووید-۱۹ شکل گرفته‌است. این کمیته با پیش‌بینی‌ طولانی‌شدن مدت‌زمان همه‌گیری، بر ادامه واکنش‌ها و اقدامات در همه سطوح؛ اجتماعی، ملی، منطقه‌ای و جهانی تاکید کرد.

در عین حال از همه شهروندان، به‌ویژه جوانان نیز خواسته شد تا همچنان در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا نقشی جدی ایفا کنند. کمیته اضطراری بهداشت جهانی بر لزوم مقابله خستگی ناپذیر در واکنش به همه‌گیری، به‌ویژه در حوزه اجتماعی و اقتصادی تاکید کرده و از نهادهای وابسته به سازمان ملل خواست تا توصیه‌ها و راهنماهای کاربردی و دقیق در اختیار کشورها قرار دهند و در همکاری و همبستگی با هم، امکان دسترسی برابر به ابزارهای تشخیص، درمان و واکسن احتمالی مقابله با ویروس کرونا، را فراهم سازند.

در آستانه نشست اعضای کمیته، سازمان جهانی بهداشت هشدار داده بود که پیامدهای ناشی از همه‌گیری، برای مدت‌ها در آینده احساس خواهد شد. تدروس آدانوم، مدیرکل این سازمان، گفته بود «همه‌گیری بحرانی‌ست که پس از یک قرن سراغ ما آمده اما پیامدهای آن برای دهه‌ها احساس خواهد شد»

در ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸، سازمان جهانی بهداشت در مورد شیوع ویروس کرونا حالت فوق‌العاده بین‌المللی اعلام کرد. چندی بعد در ۲۱ اسفند همان سال این نهاد اعلام کرد که شیوع ویروس و بیماری ناشی از آن به مرحله «همه‌گیری جهانی» رسیده‌است. این نخستین بار طی یکصد سال گذشته یعنی از زمان همه‌گیری بیماری موسوم به «آنفلوآنزای اسپانیایی» است، که جهان با یک همه‌گیری روبه‌رو شده‌است.

طی هفته‌های گذشته روند همه‌گیری تقریبا در سراسر جهان، یا بیش از گذشته شدت گرفته، یا نشانه‌هایی از بازگشت به دوران اوج را نشان داده‌است.

 

تجلیل از کادر درمان در فرانسه

عکس کادر درمانی و پزشکان فرانسوی که در صف مقدم مقابله با کرونا هستند روی بنای ساختمان اپرای باستیل نصب شد.

 

نتایج امیدبخش واکسن کووید۱۹ دو شرکت دارویی «فایزر» و «بایو اِن تک»

واکسن آزمایشی کووید۱۹ که توسط شرکت دارویی بزرگ «فایزر» و شرکت بیوتکنولوژی «بایو‌ اِن ‌تک» تولید شده، عملکرد سیستم ایمنی در افراد سالم را بالا برده است. با این وجود استفاده از این واکسن موجب بروز برخی عوارض جانبی مانند تب، به ویژه در مواردی که دُز واکسن بالا بود، نیز شده است.

به گزارش «استت نیوز»، روز چهارشنبه ۱۱ تیر، از اولین داده‌های آزمایش بالینی این واکسن در نسخه پیش از انتشار نهایی یک مقاله - یعنی نسخه‌ای که هنوز مورد داوری قرار نگرفته و در ژورنال علمی چاپ نشده است - رونمایی شد. فیلیپ دورمیتزر، رئیس بخش علمی واکسن‌های ویروسی در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی فایزر، گفت: «ما هنوز راهی طولانی در پیش داریم و باید واکسن‌های کاندیدای دیگر را نیز آزمایش کنیم. با این حال، چیزی که در این مرحله [آزمایش بالینی] می‌توانیم بگوییم این است که با توجه به ایجاد مصونیت و بی‌خطر بودن این واکسن، حالا یک کاندیدای مناسب در اختیار داریم.»

 

گونه جهش‌یافته ویروس کرونا  مسری‌تر است

دکتر آنتونی فاوچی، رئیس انستیتوی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی آمریکا در مصاحبه با مجله انجمن پزشکی آمریکا گفت گونه جهش‌یافته ویروس کرونا می‌تواند مسری‌تر باشد.

اشاره دکتر فاوچی به مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد ویروسی که ایتالیایی‌ها را مبتلا کرده با ویروسی که در ووهان چین پخش شده است تفاوتهای ژنتیکی دارد. با توجه به پژوهش های انجام شده ویروس جهش‌یافته قابلیت تکثیر بهتری از ویروس اصلی دارد و راحت‌تر سرایت می‌کند. این ویروس، حال افراد را وخیم‌تر نمی‌کند و تنها انتقال آن سریع‌تر است

 

نتایج مثبت استفاده زودهنگام  داروی ضدمالاریای هیدروکسی کلروکین بر روی مبتلایان به ویروس کرونا

پژوهشگران «سیستم سلامتی هنری فورد» در جنوب شرقی میشیگان به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده زودهنگام از داروی ضدمالاریای هیدروکسی کلروکین بر روی بیماران بستری شده مبتلا به ویروس کرونا، احتمال مرگ آنها را پایین می‌آورد.

نتایج این پژوهش که در «مجله بین‌المللی بیماریهای عفونی» منتشر شده است حاکی از آن است که مرگ، در بیمارانی که هیدروکسی کلروکین مصرف نکرده‌اند ۲۶ درصد و در کسانی که این دارو را مصرف کرده‌اند ۱۳ درصد بوده است.

پژوهشگران تأکید کرده‌اند که این دارو باید پیش از وخامت حال بیمار و واکنش شدید سیستم ایمنی به ویروس کرونا مصرف شود تا اثرگذار باشد. چندی پیش، سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، مجوز استفاده از این دارو در موارد اورژانسی را که در ماه مارس صادر کرده بود لغو کرد و گفت عوارض جانبی آن به مزایایی که برای بیمار دارد می‌چربد.

 

برای اولین بار ، برگزاری مجمع عمومی مجازی سازمان ملل متحد

برای اولین بار به دلیل شیوع کرونا؛ مجمع عمومی سازمان ملل متحد جلسه سالانه خود را به صورت مجازی در ماه سپتامبر سال جاری برگزار می نماید.

 

بحران درمان در بیمارستان های هندوستان

به گزارش نیویورک تایمز، سیستم مراقبت های پزشکی و بهداشتی هندوستان که حالا بعد از آمریکا و برزیل ، بیشترین میزان موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان را گزارش نموده، در زیر بار تعداد زیاد مبتلایان خم شده است. بنا بر این گزارش در دهلی نو، بیمارستان ها با هجوم بیماران مبتلا به کرونا روبرو هستند و کادر درمان از درمان مبتلایان به ویروس کرونا سر باز می زنند. تعداد فوتی ها در خیابان ها، لابی بیمارستان ها و عقب آمبولانس ها نیز به شدت رو به افزایش است. در این راستا، مراجعه یک زن باردار به 8 بیمارستان طی 15 ساعت که در نهایت نیز بدون دریافت کمک های درمانی به فوت مادر و نوزاد انجامید، پنجره ای به حقیقت مراقبت های درمانی در طی این پاندمی در جهان است.

جلوگیری از گسترش شیوع کرونا با اعمال محدودیت بر تعداد حجاج سال جاری

به گزارش نیویورک تایمز، در بیانیه منتشره از سوی وزارت حج و عمره عربستان سعودی اعلام شد که مراسم حج که همه ساله با حضور میلیون ها نفر از مسلملنان برگزار می شود ، در سال جاری محدود به حضور حجاج عربستانی و غیر عربستانی ساکن در داخل این کشور خواهد بود. این وزارتخانه تعداد مورد نظر شرکت کنندگان را مشخص نکرد اما با توجه به محدودیت های اعمال شده، حج امسال با تعداد بسیار کمی برگزار خواهد شد.

 

شدت انتقال ویروس کرونا؛ چه زمانی و چه کسانی؟

در پژوهش اخیر مرکز ملی مقابله با بیماری‌های عفونی در سنگاپور، به یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به میزان و بازه زمانی پراکنده‌شدن ویروس کرونای جدید در هوا و سطوح پرداخته شده ‌است. براساس یافته های این مرکز  انتشار ویروس جدید کرونا توسط بیمار روی سطوح و در هوا، صرف نظر از علائم بیماری، در نخستین هفته ابتلا در بالاترین میزان قرار دارد.

یافته های این مطالعات که در «نیچر کامینیوکیشنز» (نشریه داوری همتای ژورنال نیچر) ارائه شده حاکی از ان است که ویروس کرونا پس از هفته نخست، به میزان بسیار کم‌تری، از طریق سطوح آلوده، پخش می‌‌گردد.

مطالعات مرکز ملی بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت سنگاپور که با همکاری دانشکده پزشکی دوک-ان‌یو‌اس و آزمایشگاه ملی وزارت دفاع آن کشور انجام شده‌است همچنین گمانه‌هایی را در مورد پخش ویروس از طریق هوا مطرح کرده ‌است.

براساس پژوهش های دانشکده بهداشت جهانی هاروارد "شواهد حاکی‌ از آن است که افراد بدون بروز علائم می‌توانند ویروس کرونای سارس-۲ را انتقال دهند… حتی برخی شواهد حاکی‌ست افراد بیشترین ویروس را چند روز پیش از بروز علائم انتقال می‌دهند".

شماری از پژوهشگران و متخصصان همه‌گیری و بیماری‌های عفونی بر این عقیده‌اند که فقدان علائم بیماری یا فاصله‌ای که هنوز علائم بیماری آشکار نشده‌اند، دلیل بسیار مهمی در همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ است.

 

افزایش موارد ابتلا به بیماری‌های خطرناک دیگر با تلاش برای پیشگیری از شیوع کرونا

به گزارش نیویورک تایمز، در بهار سال جاری و در اوج بحران کرونا، سازمان بهداشت جهانی و یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد) اخطار دادند که همه‌گیری کرونا با تجمع کودکان برای دریافت واکسن می تواند موجب تسریع شیوع ویروس جدید شود. در نتیجه این هشدار بسیاری از کشورها واکسیناسیون گروهی کودکان خود را به تعویق انداختند.

اما پیامد وخیم تاخیر در واکسیناسیون این بود که موارد ابتلا به بیماری‌هایی که با واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند در بسیاری از کشورهای محروم به شدت افزایش یافته است. اکنون بیماری دیفتری در پاکستان، بنگلادش، و نپال پدیدار شده، و موارد زیادی از شیوع وبا در جنوب سودان، کامرون، موزامبیک، یمن، و بنگلادش گزارش شده است. همچنین، بیماری سرخک در سراسر جهان از جمله بنگلادش، برزیل، کامبوج، جمهوری آفریقای مرکزی، عراق، قزاقستان، نپال، نیجریه، و ازبکستان نیز رو به افزایش است و انواع جهش‌یافته ویروس فلج اطفال در بیش از ۳۰ کشور مشاهده شده است.

شیبوزو اوکونتا، رئیس دفتر «سازمان پزشکان بدون مرز» در غرب و مرکز آفریقا می‌گوید که اکنون خطر جدیدی جهان را تهدید می‌کند: «یک همه‌گیری که شمار کودکان قربانی آن طی فقط چند ماه بیشتر از کودکان قربانی کووید خواهد بود.»

 

گزینه جدید «نقشه گوگل» برای دوران کرونا

شرکت «گوگل» به زودی از طریق سرویس «گوگل مپ» یا نقشه گوگل، هشدارهایی را درباره بیماری کووید ۱۹ ارائه خواهد کرد.

به نوشته شبکه خبری «سی ان بی سی»، این گزینه جدید، که ممکن است در هنگام رانندگی یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی مورد استفاده قرار گیرد، در هفته‌های آینده از طریق «نقشه گوگل» برای گوشی‌های هوشمند «آیفون» و نیز سیستم اندروید در دسترس خواهد بود.

افرادی که می‌خواهند برای انجام آزمایش یا تست ویروس کرونا به مراکز پزشکی یا سایر مکان‌های ارائه دهنده چنین خدماتی بروند، می‌توانند از طریق این گزینه اطلاعات لازم درباره محل مورد نظر را دریافت کنند تا به این ترتیب ضمن مراجعه به مناسب‌ترین محل، از ازدحام بیش از حد در یک مکان نیز جلوگیری شود.

انجام این آزمایش‌ها در برخی از ایالت‌های آمریکا هنوز با چالش هایی همراه است و متقاضیان، نیاز به تعیین وقت قبلی، معرف، یا توصیه پزشک دارند. این اطلاعات در کشورهایی چون آمریکا، اندونزی، فیلیپین، و کره جنوبی در دسترس خواهد بود.

گوگل همچنین اعلام کرد که این برنامه جدید، کاربران را از وجود پست بازرسی بیماری کووید ۱۹ در مسیر آگاه می کند؛ این گزینه در مرزهای آمریکا، کانادا، و مکزیک ارائه می‌شود.

اگر به دلیل این پست بازرسی، ترافیک یا ازدحامی در مسیر ایجاد شده باشد، نقشه گوگل، کاربران را مطلع خواهد کرد و در صورت امکان، مسیرهای جایگزینی را پیشنهاد می کند.

در عین حال این برنامه اطلاعاتی درباره ترانزیت و وسایل نقلیه عمومی را که تحت تأثیر محدودیت های بیماری کووید ۱۹ قرار گرفتند نیز ارائه می کند. این گزینه در کشورهایی مانند آرژانتین، استرالیا، بلژیک، برزیل، کلمبیا، فرانسه، هند، مکزیک، هلند، اسپانیا، تایلند، انگلستان، و آمریکا در دسترس کاربران است.

 

آیا شنا کردن در دوران شیوع کرونا بی‌خطر است؟

با بازگشایی شهرهای مختلف در گوشه و کنار دنیا، مردم مشتاقانه به استخر و یا کناردریا می‌روند تا در این تابستان گرم تنی به آب بزنند. اما آیا شنا کردن در دوران همه‌گیری کرونا خطر دار‌‌د؟

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات بهداشتی معتقدند اگر مردم فاصله اجتماعی را، چه داخل آب و چه بیرون از آن رعایت کنند، شنا کردن می‌تواند بی‌خطر باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید شواهدی مبنی بر این که ویروس بتواند داخل اقیانوس، دریاچه، استخر، و جکوزی از فردی به فردی دیگر سرایت کند در دست نیست.

مواد پاک‌کننده استخر مانند کلر نیز ویروس را از بین می‌برد و لایه محافظتی دیگری برای پیشگیری از سرایت ویروس محسوب می‌شود.

اما خطری که مردم را تهدید می‌کند، تراکم جمعیت است. به همین دلیل در مراحل اولیه بازگشایی، بسیاری از استخرها و سواحل تلاش می‌کنند پذیرای عده محدودی باشند و استفاده از ماسک را اجباری کرده‌اند.

مقامات بهداشتی به کسانی که قصد شنا دارند توصیه می‌کنند تا همان رهنمودهایی که باید در مکان‌های عمومی رعایت شوند را دنبال کنند. برای نمونه، آنها از مردم می‌خواهند با دیگران دو متر‌ فاصله بگیرند، از ماسک استفاده کنند، دستشان را مرتب بشویند، و در صورتی که احساس کسالت می‌کنند در خانه بمانند.

 

رابطه ما با ویروس کرونا «ممکن است به یک رابطه مادام‌العمر تبدیل شود

مارک وولهاوس، استاد اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی در دانشگاه ادینبرو در اسکاتلند به روزنامه گاردین بریتانیا گفت: «رابطه ما با ویروس کرونا «ممکن است به یک رابطه مادام‌العمر تبدیل شود». او معتقد است که بدون واکسن و با توجه به عدم امکان ادامه حفظ فاصله‌گیری اجتماعی، «موج دوم این ویروس یک خطر واضح و آشکار است.

 

انتقاد پاپ فرانسیس از تصمیم کشورها برای بازگشایی اقتصاد: مردم مهم‌تر هستند

پاپ فرانسیس روز یکشنبه ۱۱ خرداد، با اشاره به تصمیم کشورها برای بازگشایی اقتصاد و لغو محدودیت‌های مربوط به ویروس جدید کرونا، تاکید کرد که مردم مهم‌تر از اقتصاد هستند.

به گزارش رویترز، رهبر کاتولیک‌های جهان این اظهارات را در نطق هفتگی خود در واتیکان، و برای نخستین بار بعد از گذشت حدود سه ماه از پنجره مقابل میدان سنت پیتر، مطرح کرد. وی گفت: «مردم را التیام دهید، نه آن که برای کمک به اقتصاد (پول) جمع کنید، دوای درد مردم باشید که مهم‌تر از اقتصادند ... ما مردم معابد روح القدس هستیم، و اقتصاد [چنین] نیست.»

پاپ فرانسیس البته از کشور خاصی نام نبرد، اما بسیاری از دولت‌ها در حال تصمیم‌گیری بین بازگشایی کسب‌وکارها و ادامه خانه‌نشینی و محدودیت‌های اجتماعی پس از کرونا هستند

 

تنها در یک روز بیش از ۸ هزار مورد جدید کووید۱۹ در هند گزارش شده است

هند طی تنها یک روز ۸ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را گزارش داده است که بالاترین رقم روزانه ابتلا در این کشور است.. به گزارش وزارت بهداشت هند در روز یکشنبه ۱۱ خرداد، تعداد موارد تایید شده کووید۱۹ در هند نزدیک به ۱۸۳ هزار نفر گزارش شده‌است که ۵٫۱۶۴ تن از آنها، از جمله ۱۹۳ تن در ۲۴ ساعت گذشته، جان باخته‌اند. بیشتر موارد جدید کووید۱۹ در ۶ ایالت هند، از جمله دهلی نو، پایتخت هند گزارش داده شده اند. و بیش از ۶۰ درصد از موارد مرگ و میر از بیماری کووید۱۹ در دو ایالت مهاراشترا، مرکز مالی هند، و گجرات، ایالتی که نارندرا مودی نخست وزیر هند در آن زندگی می کند، ثبت شده‌اند.

کارشناسان بهداشت عمومی هند از عملکرد دولت مودی در مقابله با شیوع کووید۱۹ انتقاد کرده‌اند. آنها در نامه ای که در ۲۵ ماه مه به دفتر مودی فرستادند، گفتند که از بین بردن ویروس& آن هم در زمانی که در جامعه در حال سرایت است، برخوردی «غیر واقعی» است

 

فاصله زیاد جهان از ایجاد ایمنی گله ای کرونا ویروس

به گزارش نیویورک تایمز، تا دستیابی به ایمنی گله ای کرونا ویروس در جهان فاصله زیادی است. براساس بررسی های انجام شده و مطالعات جهانی در مورد تعداد مبتلایان به کووید 19، مشخص شد که در شمارش رسمی تعداد مبتلایان در سطح جهان، این تعداد از میزان موجود کمتر ارزیابی شده است.

بنا بر پژوهش های انجام شده ایمنی گله ای به نقطه ای گفته می شود که دیگر ویروس نمی تواند در جامعه گسترش یابد و معمولا آن زمانی است که حدود 60 درصد از افراد جامعه به بیماری مبتلا شده باشند. درحال حاضر بیشتر مردم در جهان نسبت به ویروس کرونا آسیب پذیر هستند. وی افزود تاکنون در جهان به دلیل انجام واکسیناسیون نسبت به شیوع بیماری های نظیر آبله مرغان و سرخک ایمنی گله ای ایجاد شده است اما در مورد ویروس کرونا با توجه به نبود واکسن و درمان موثر، ایجاد ایمنی گله ای ابتلا و مرگ بیشتر را به همراه خواهد داشت. وی همچنین اظهار داشت با توجه به انجام تست های آنتی بادی در شهر نیویورک تا اوایل ماه می سال جاری حدود 20 درصد جمعیت به ویروس کرونا مبتلا شده اندکه این میزان برای دستیابی به ایمنی گله ای کافی نیست.در شکل زیر میزان ابتلا در مقایسه با نمودار ایمنی گله ای در برخی از شهرهای جهان به نمایش درآمده است:

 

بازگشایی آرایشگاه ها و پیرایشگاه ها در کالفرنیا

بنا به اظهار فرماندار ایالت کالیفرنیا، با تایید مقامات بهداشتی و رعایت دستور العمل های ابلاغی، آرایشگاه ها و پیرایشگاه ها در بخش هایی از این ایالت می توانند فعالیت خود را از سرگیرند.کارکنان سالن هایی که مجوز بازگشایی را دریافت کرده اند باید ماسک حفاظتی بر چهره داشته باشند و در صورت امکان از عینک های بزرگ حفاظتی استفاده کنند. مشتری ها نیز باید علاوه بر پوشیدن ماسک صورت و استفاده از ماواد ضدعفونی کننده برای دست، فاصله اجتمهاعی را نیز رعایت کنند. در این سالن ها درجه حرارت بدن کارکنان و مشتریان اندازه گیری می شود تا اطمینان حاصل شود که عاری از طب یا سایر علائم کووید 19 هستند. همچنین پیش از حضور در سالن، مشتریان باید وقت ملاقات خود را تنظیم نمایند.

 

نتایج امیدبخش آزمایش واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد بر روی میمون‌ها

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، پژوهشگران موسسه ملی سلامت آمریکا در ایالت مونتانا، این واکسن را بر روی شش میمون «رزوس» آزمایش کرده‌اند. پس از تزریق واکسن، در بدن این میمون‌ها پادتن محافظ در برابر ویروس کرونا تولید شد.

در مرحله بعدی تحقیق، دانشمندان چند میمون را در معرض ویروس کرونا قرار دادند. میمون‌هایی که واکسینه نشده بودند، نشانه‌های ذات‌الریه، که یکی از علایم بیماری کووید۱۹ است، را از خود بروز دادند؛ درحالی که میمون‌های واکسینه شده چنین علایمی نداشتند و ویروس کرونا نیز در ریه‌های آنها پیدا نشد.

دکتر کاترین ادواردز، که تحقیقات مربوط به این واکسن را در دانشگاه وندربیلت آمریکا نظارت و مدیریت می‌کند، به سی‌بی‌اس نیوز گفت: «ما باید بدانیم که [پادتن تولید شده] می‌تواند حیوان یا انسان را در مقابل بیماری محافظت کند. اگر پادتن نتواند جلوی ابتلا به بیماری را بگیرد، داشتن آن فایده‌ای نخواهد داشت.»

در یک مطالعه دیگر، نشان داده شده است که انسان و میمون‌‌ رزوس ۹۳ درصد دی‌ان‌ای مشترک دارند. ولی هنوز خیلی زود است که پژوهشگران بخواهند این یافته را جشن بگیرند. برای این واکسن نیز، مثل هر واکسن یا داروی دیگر، مطالعات بیشتری لازم است و باید مطمئن شد که این واکسن برای انسان بی‌خطر و موثر است.

 

تنش‌های جستجو برای واکسن ویروس کرونا

یک شرکت بزرگ داروسازی فرانسوی به نام «سانوفی» ادعاهای مطرح شده مبنی بر وعده این شرکت به آمریکا برای اولویت دادن به ایالات متحده در زمینه دسترسی به واکسن بالقوه این شرکت در آینده را تکذیب می‌کند. ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، روز پنج شنبه 14 می 2020 ( 25 اردیبهشت جاری) تاکید کرد که دسترسی به هر واکسنی که شرکت‌های داروسازی فرانسه تولید کنند برای همه یکسان خواهد بود.

پال هادسن، مدیر سانوفی، پیشتر به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود که دولت ایالات متحده «حق دارد بزرگترین پیش‌سفارش را ثبت کند؛ زیرا با پذیرش ریسک‌های مرتبط،‌ در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده است.» این شرکت کارخانه‌هایی در ایالات متحده دارد، اما بیشتر آن ها در اروپا مستقرند.

سرژ واینبرگ، رئیس هیات مدیره سانوفی، در مصاحبه ای گفت برای هیچ کشوری امتیاز ویژه ای وجود نخواهد داشت. مجادله مشابهی در ماه مارس در ارتباط با شرکت داروسازی آلمانی «کیوروَک» رخ داده بود.

دولت ترامپ می گوید با شرکت های داروسازی متعددی در باره واکسن ویروس کرونا حرف زده است و بیشترین این شرکت ها از سرمایه‌گذاری های آمریکا بهره‌مند بوده اند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز پنج شنبه گفت هفته آینده در این باره با مسئولان سانوفی صحبت خواهد کرد.

گروهی از ۱۴۰ رهبر کنونی و پیشین کشورهای جهان، متخصصان و شهروندان برجسته در نامه ای سرگشاده خواهان تولید واکسن بدون حق انحصار، بدون هزینه، و قابل دسترسی در هر کجا شده اند.

این واکنش ها بازتابی از نارضایی فزاینده از شرکت های داروسازی است که در پی سودجویی از خطرات موجه سلامت و جان مردم هستند.

شمار موارد ابتلا به «کووید۱۹» در جهان به حدود ۴.۵ میلیون نفر رسیده است و بیش از ۳۰۰ هزار نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست داده اند.

متخصصان می گویند اگر واکسن موفقی ساخته شود تولید آن برای پاسخ فوری به تقاضای جهانی مستلزم تلاشی عظیم است. مقام های بهداشت نسبت به موج مرگبارتر ابتلا به «کووید۱۹» در پاییز هشدار می دهند.

 

ابتلا به بیماری کووید ۱۹ ممکن است به آسیب‌های حاد کلیوی منجر شود

نتایج یک پژوهش پزشکی نشان می‌دهد که بیش از یک سوم بیماران مبتلا به کووید ۱۹ یک مرکز درمانی بزرگ در نیویورک دچار آسیب‌های کلیوی حاد شدند و‌ تقریباً ۱۵ درصد آنها به دیالیز احتیاج داشتند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» این پژوهش توسط گروهی در «نورت‌وِل هلت»، بزرگ‌ترین مرکز ارائه‌دهنده خدمات پزشکی در ایالت نیویورک، انجام شده است.

دکتر کنار جهاوری، یکی از نویسندگان این پژوهش و مدیر بخش پزشکی کلیه (نفرولوژی) «هافسترا/نورت‌وِل هلت»، در این مقاله که در «جورنال بین‌المللی کلیه» منتشر شده است، می‌نویسد بیش از ۳۶ درصد از مجموع ۵۴۴۹ بیمار پذیرفته شده دچار آسیب‌های حاد کلیوی شده‌اند. این آسیب ها هنگامی بروز می کند که کلیه ها از کار بیافتند یا قادر به تصفیه سموم و ضایعات بدن نباشند.

دکتر جهاوری در ادامه می‌گوید بیش از ۱۴ درصد از بیمارانی که دچار آسیب‌های حاد کلیوی شده بودند، به دیالیز نیاز پیدا کردند.

این بزرگ‌ترین پژوهشی است که تاکنون درباره آسیب‌های کلیوی در میان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ انجام شده است. این پزشک متخصص در ادامه یادآور می‌شود که این یافته‌ها از این رو می‌تواند مفید باشد که سایر بیمارستان‌ها با موج جدیدی از بیمارانی مواجه هستند که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند. این ویروس تاکنون بیش از ۴ میلیون نفر را در جهان آلوده کرده و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر قربانی داشته است.

در هفته های اخیر چند گروه پزشکی دیگر نیز به افزایش نارسایی های کلیوی در میان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اشاره کردند.

پژوهش های دکتر جهاوری و گروه او بر اساس پرونده های پزشکی ۵۴۴۹ بیماری که از اول مارس تا ۵ آوریل بستری شدند، شکل گرفته است. آنها در ادامه این پژوهش آمارهای مختلفی را درباره زمان یا مراحل مختلف بروز نارسایی های کلیوی در میان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را تشریح کردند که می تواند آگاهی های ارزشمندی را در اختیار پزشکان قرار دهد و برای درمان بیماران در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

 

سازمان بهداشت جهانی: ویروس کرونا ممکن است هرگز از بین نرود

سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه 13 می 2020 هشدار داد این ویروس جدید که تاکنون ۴.۳ میلیون نفر را مبتلا کرده است ممکن است مانند ویروس «اچ آی وی» بومی شود و شاید لازم باشد مردم بیاموزند که چگونه باید با آن زندگی کنند.

مایک رایان، مدیر امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی، در یک کنفرانس خبری مجازی از ژنو گفت که ممکن است حتی در صورتی که واکسنی هم برای ویروس کرونای جدید تهیه شود، این ویروس در جوامع ریشه کرده باشد: «اچ آی وی از بین نرفته است، اما ما با آن ویروس کنار آمده‌ایم

حدود ۱۰۰ سازمان در جهان برای ساخت واکسن ویروس کرونا تلاش می‌کنند. این مقام سازمان بهداشت جهانی می‌گوید حتی اگر یک واکسن کارآمد ساخته شود مهار این ویروس مستلزم تلاشی عظیم است.

شرکت داروسازی «گیلیاد» مستقر در کالیفرنیا با چند شرکت دیگر برای ساخت داروی ضدویروس «وکلاری» (رمدسیویر) به توافق رسیده است تا این دارو در ۱۲۷ کشور برای کمک به درمان «کووید۱۹» در دسترس قرار بگیرد.

 

روز پرستار و انعکاس تصویر فلورانس ناینتینگل بر روی ساختمان بیمارستان در لندن

پرستاران در مرکز لندن از انعکاس تصویر بزرگی از «فلورانس نایتینگل» بر ساختمان دو بیمارستان استقبال کردند. این تصویر به مناسبت دویستمین سالروز تولد «نایتینگل» و روز جهانی پرستار روی دیوار این ساختمان ها منعکس شد.

فلورانس نایتینگل، آمارشناس بریتانیایی و پایه‌گذار علم نوین پرستاری است.

روز جهانی پرستار هرساله در ۱۲ ماه مه مصادف با زادروز فلورانس نایتینگل پرستار انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن و به منظور قدردانی از پرستاران، در اقصی نقاط جهان گرامی داشته می‌شود.

 

چگونگی ورود ویروس کرونا از راه چشم به بدن

به دلیل وجود پروتئینی در چشم - پروتئینی که به عنوان «دروازه» سلول‌های درون بدن شناخته می‌شود - ویروس جدید کرونا می‌تواند از راه چشم به بدن منتقل شود.

به گزارش نیویورک پست، بنا به یک مطالعه جدید، تیمی از پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز کشف کرده‌اند که چشم یک نوع پروتئین به نام «اِیس-۲» (ACE-2) تولید می‌کند و این پروتئین‌ها توسط ویروس کرونا هدف قرار می‌گیرند. این پروتئین در ریه‌ها و دستگاه تنفس نیز یافت می‌شوند.

لینگلی چو، پژوهشگر ارشد، در نتایج این مطالعه که در «بایو آرکایو (bioRxiv) منتشر شده است، نوشت: سلول‌های سطح چشم، از جمله ملتحمه، مستعد به ابتلا به سارس-کووی-۲ (ویروس جدید کرونا) هستند، و در نتیجه می توانند به عنوان درگاه یا راه ورود ویروس به بدن و یا به عنوان مخزن ذخیره ویروس برای انتقال از فرد به فرد عمل کنند.

نیویورک پست به نقل از روزنامه «دیلی میرر» می‌نویسد که در این مطالعه، پژوهشگران چشم‌های ۱۰ نفر از افرادی را که از بیماری کووید بهبود یافته اند، مورد آزمایش قرار داده و دریافتند که در چشم همه آنها - از جمله در قرنیه، داخل پلک‌‌ها، و زیر سفیدی چشم‌هایشان - پروتئین «اِیس-۲» وجود دارد.

 

کشف ماده ژنیتیکی ویروس کرونا و نگرانی از انتشار از طریق هوا

بعد از این که پژوهشگران در شهر ووهان چین ماده ژنیتیکی ویروس کرونا را در ذرات ریز معلق در هوا در دو بیمارستان کشف کردند، نگرانی‌ها مبنی بر این که آیا ویروس «سارس کووی-۲» (ویروس جدید کرونا) می‌تواند از طریق هوا منتشر شود، بیشتر شد.

به گزارش فاکس نیوز، در پژوهشی که نتایج آن در ژورنال علمی «نیچر» (طبیعت) منتشر شده است، اسید ریبونوکلئیک یا آر‌ان‌ای (RNA) این ویروس، در قطرات یا ذرات کوچک هوازی در دو بخش از بیمارستان در ووهان چین پیدا شد.

بنا بر  این گزارش، محققان کشف کردند که مولکول آر‌ان‌ای موجود در هوای اتاق‌های ایزوله‌شده و اتاق‌هایی که تهویه مطبوع دارند، بسیار پائین است؛ در حالی که میزان آن در اماکنی مثل توالت‌های بیماران بالا است.

پژوهشگران هرچند بیماری‌زا بودن ویروس یافت شده در هوای این دو بیمارستان را ثابت نکرده‌اند، ولی می‌گویند که ویروس جدید کرونا (سارس - کووی - ۲) از طریق ذرات هواپخش (ذرات ریز در هوا که با چشم دیده نمی شوند)، قابل انتقال است.

پژوهشگران در این مقاله نوشته‌اند: «نتایج مطالعه نشان می دهد که تهویه هوای اتاق، فضای باز، ضد عفونی کردن لباس‌های محافظ، ضدعفونی کردن دستشویی و توالت، و استفاده صحیح از آن می تواند از غلظت آر‌ان‌ای ویروس جدید کرونا در ذرات هواپخش بکاهد.»

 

آیا استفاده از آسانسور شما را در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار می‌دهد

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، براساس داده‌های اخیر  راه اصلی سرایت و انتقال ویروس جدید کرونا از طریق نشستن ذرات و ترشحات دستگاه تنفسی فرد مبتلا بر دهان، بینی، و چشمان فرد سالم است. این ویروس همچنین از طریق دست زدن به اشیاء و سطوحی که به این ذرات آلوده هستند و بعد از لمس دهان، بینی، و چشم با دست آلوده، به یک فرد منتقل می شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری درباره ذرات ریزتر اسپری‌مانند آلوده به ویروس معلق در هوا می‌گوید که در حال حاضر نقش «ریزذرات قابل تنفس - که گاه به آنها ذرات هواپخش یا ذرات هسته‌ای نیز گفته می‌شود - برای انتقال در فاصله نزدیک، نامشخص است.

لینزی مار، پژوهشگر ذرات هواپخش در دانشگاه ایالتی و موسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا (موسوم به ویرجینیا تِک) در آمریکا، معتقد است که انتقال ویروس از طریق استنشاق آن در هوا ممکن است.

او در مصاحبه‌ای با به رادیو ان‌پی‌آر گفت: «من از بابت آسانسورها نگران هستم. چون آنها محیط بسته‌ای دارند. به نظر می‌رسد خیلی از آسانسورها به سیستم تهویه هوای مکانیکی مجهز نیستند، و به غیر از مواقع باز و بسته شدن در آسانسور ... هوا در آنها جریان ندارد. ولی دکتر دنیِل گریفین، کارشناس بیماری‌های عفونی در دانشگاه کلمبیا در نیویورک، می‌گوید که به نظر او هوای داخل آسانسور خطری ندارد مگر آن که در همان لحظه اتفاق خاصی مثل عطسه یا سرفه رخ داده و موجب پخش ریز ذرات ترشحات دستگاه تنفسی در فضا شده باشد. استفراغ کردن نیز می‌تواند ذرات هواپخش را در فضا منتشر کند.

 

دبیرکل سازمان ملل متحد: عدم هماهنگی در رویکرد جهان علیه کووید۱۹ یک تراژدی است

 

دبیرکل سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با «بی بی سی» گفت این که رهبران جهان نتوانسته‌اند برای مقابله‌ای هماهنگ با کووید۱۹ گرد هم بیایند یک «تراژدی» است.

آنتونیو گوترش گفت که هر کشوری با دیدگاه‌های مختلف سیاست خودش را دنبال کرده و این امر به ویروس امکان گسترش داده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود آشکار است که ما فاقد رهبری در زمینه مبارزه علیه این ویروس هستیم. او از کشورهای عمده جهان خواست به اتفاق یک استراتژی مشترک را اتخاذ کرده و سپس تمام توان جامعه بین المللی را با خود همراه کنند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که ممکن است تا پایان سال جاری میلادی ۸ درصد جمعیت جهان، یعنی حدود ۵۰۰ میلیون نفر، در اثر پیامدهای ویرانگر ویروس کرونا زیر خط فقر بروند.

 

انتقاد آلمان از روش برخورد چین و آمریکا با کرونا

به گزارش اشپیگل، وزیر خارجه آلمان همزمان از آمریکا و چین به خاطر نحوه مواجهه این کشورها با ویروس کرونا انتقاد کرد. هایکو ماس روز جمعه در گفت‌وگو با مجله اشپیگل آلمان عنوان کرد که شیوه برخورد هر دو کشور با کرونا «نادرست» بوده است.

وی چین را متهم به برخوردی مستبدانه و اقتدارگرایانه برای مهار کرونا کرده و آمریکا را نیز به سستی و برخوردی کاهلانه با این ویروس کرده و گفته است چنین روش‌هایی نمی‌تواند مدلی برای اروپا باشد.

آلمان در زمره کشورهایی است که هفته گذشته آمریکا را به اتخاذ تاکتیک‌های «غرب وحشی» متهم کرد، چرا که ایالات متحده از صادرات تجهیزات پزشکی حیاتی که قبلا قرارداد آنها بسته‌ شده بود، ممانعت کرده است.

آمریکا خود با بحران کرونا دست به گریبان است و می‌گوید نیاز شدیدی به تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مهار کرونا دارد.

شمار قربانیان کرونا در آمریکا به ۱۸ هزار نفر و شمار مبتلایان قطعی به کرونا به حدود نیم میلیون نفر رسیده است. آقای ماس می‌گوید امیدوار است در سایه بحران کرونا آمریکا در سیاست خارجی خود تجدیدنظر کند و دوباره بیندیشد.

یکی از شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سیاست «اول آمریکا» بود که با انتقاد بسیاری از کشورهای خارجی، خصوصا اروپا مواجه شد.  مورد چین نیز انتقادهای زیادی از برخوردی قهرآمیز و مستبدانه برای مهار کرونا و همچنین پنهان‌کاری در بیان واقعیت‌ها مطرح می‌شود.

 

ژاپن برای اعلام شرایط اضطراری آماده می شود

به گزارش گاردین، امروز انتظار می رود شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن تا ساعات آتی در ژاپن شرایط اضطراری اعلام نماید. این اقدام به دلیل افزایش سریع تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چندین منطقه به ویژه توکیو به عمل خواهد آمد.  

 

افزایش فروش تجهیزات رایانه ای در قرنطینه خانگی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

به گزارش بخش اقتصادی سایت «یاهو»، با توجه به ضرورت حفظ فاصله اجتماعی و افزایش تعداد افراد در قرنطینه خانگی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا وانتقال مسئولیت‌های شغلی از اداره به خانه یا رواج «دورکاری»، عده زیادی از کارمندان دریافتند که ابزار کافی برای کار در خانه را ندارند و‌ این امر موجب افزایش خرید وسایل یا تجهیزاتی چون وب کم، لپ تاپ، و چاپگر شده است.  

میزان فروش برخی از این کالاها در فروشگاه‌هایی چون «بست بای» یا «والمارت» در روزهای نخست قرنطینه خانگی تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

هوآنگ لین، معاون شرکت پژوهشی «آی دی سی»، این پدیده را حباب بازار در نتیجه «گیر کردن در خانه» توصیف می‌کند که بسیاری از کشورهای جهان، به ویژه آمریکا، شاهد آن است. البته این جهش گسترده در میزان فروش، همیشگی نیست و در واقع ممکن است به دوران اوج خود رسیده باشد.

قرنطینه خانگی به دلیل شیوع ویروس کرونا، مصرف کنندگان را با این واقعیت مواجه کرده که فقط با گوشی های هوشمند، قادر به برآوردن  تمامی نیازهای فناوری خود نیستند. این فروشگاه با ارئه سرویس جدیدی به مشتریان امکان می دهد که سفارش خود را در خارج از فروشگاه تحویل بگیرند تا هیچ تماسی با فروشندگان یا سایر مشتریان نداشته باشند. به گفته گروه پژوهشی اقتصادی «ان پی دی»، در سه هفته نخست ماه مارس میزان فروش لپ تاپ و دسک تاپ ۴۰ درصد، کیبورد ۶۴ درصد، هدست کامپیوتر ۱۳۴ درصد، مانیتور ۱۳۸ درصد، و وب‌کم ۱۷۹ درصد در آمریکا افزایش یافته است. برای کار یا آموزش در منزل، داشتن امکانات سخت افزاری مناسب ضروری است و به دلیل این که چنین تجربه ای برای بسیاری از آمریکاییان تازگی دارد، میزان فروش این محصولات به صورت تاریخی در دو هفته اول مارس در آمریکا افزایش یافت. این افزایش در فروش رایانه های شخصی بسیار قابل توجه بود، چون در سال‌های اخیر از میزان فروش این‌ محصولات به صورت چشمگیری کاسته شده بود. در این دوره، بسیاری از افراد مجبور شدند تا به صورت جدی به تجهیز امکانات سخت‌افزاری خود در خانه فکر کنند. به گفته هوآنگ لین، از شرکت پژوهشی «آی دی سی»، تا پیش از شیوع ویروس کرونا عده زیادی از کاربران غیرحرفه ای فناوری، نیازهای روزانه خود را از طریق گوشی های هوشمند و به راحتی برآورده می کردند ولی حالا که در قرنطینه خانگی هستند، متوجه اهمیت سایر محصولات رایانه ای شده اند.

 

آلمان و ضرورت افزایش ظرفیت های تست گیری بیماری کوید 19

به گزارش گاردین دانشمندان آلمانی به دولت این کشور توصیه کردند تا برای مدیریت موفق بیماری کووید 19، میزان تست گیری از شهروندان را افزایش دهند. این کشور ظرفیت انجام 500 هزار تست کرونا را در هفته دارد اما باید این تعداد را به بیش از یک میلیون نفر و یا حدود 200 هزار تست در روز افزایش دهد. این درحالی است که دیگر کشورها به دلیل میزان مرک و میر نسبتأ پایین، 1% فوت از بیماری کوید 19 عملکرد این کشور را بسیار مناسب توصیف می کنند. با وجود آنکه دولت انگلیس با کمبود امکانات برای تست مبتلایان دست و پنجه نرم می کند، از دولت آلمان به عنوان مثال خوبی برای تبعیت سایر کشو رها  در مبارزه با ویروس کرونا نام برده می شود.  گزارش مطالعات محرمانه دانشمندان آلمانی که با کمک دولت این کشور به انجام رسیده است حاکی از آن است که چنانچه آلمان بخواهد از شیوع بیشتر و همه گیری این بیماری جلوگیری کند باید ظرفیت های تست گیری خود را انجام دهد. براساس این گزارش حدود یک میلیون نفر از حدود 83 میلیون نفر آلمانی به این بیماری مبتلا خواهند شد و تعداد کشته های احتمالی به 12000 نفر خواهد رسید. براساس این پژوهش تعداد انجام تست باید از 100 هزار به 200 هزار در روز افزایش یابد.

شایان ذکر است که کشور آلمان شبکه وسیعی از 85 آزمایشگاه زبده و تاریخچه موفقی از شناسایی زودهنگام بیماری ها را داراست. این شبکه میان پزشکان و متخصصان برای پایش شیوع آنفولانزای فصلی به کار برده  می شود  از این شبکه از فوریه سال جاری برای انجام تست های کووید 19 استفاده شده و این موضوع که اولین مورد کووید 19 در تاریخ 12 مارس در این کشور شناسایی شده بیانگر آن است که این ویروس تا پیش از آن گسترش پیدا نکرده بوده است.همچنین در سراسر دنیا این سوال مطرح است که چرا نرخ مرگ و میر در آلمان در مقایسه با سایر کشورها پایین تر و حدود 0.5 در صد است درحالی که در ایتالیا این نرخ 9.5 درصد و نرخ جهانی آن نیز 4.7 در صد می باشد. از شروع زودهنگام تست گیری در مقیاس وسیع به عنوان دلایل این امر نام برده شده است. 


 دبیرکل سازمان ملل متحد: جهان علاوه بر ویروس کووید 19 با دشمن مشترکی به نام «انتشار اخبار نادرست» روبرو است

دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید جهان تنها با یک «دشمن مشترک» به نام ویروس کووید۱۹ مبارزه نمی‌کند، بلکه «رشد فزاینده انتشار اخبار نادرست» نیز دشمن دیگر ما است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنتونیو گوترش روز جمعه ۷ فروردین گفت که برای غلبه بر ویروس «ما باید فورا واقعیت‌ها و علم» و همچنین «امید و همبستگی» را ارتقا دهیم

  

دستورالعمل بازگشت بی خطر مبتلایان به ویروس کرونا به جامعه

به گزارش سی.دی.سی، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا که یکی از معتبرترین مراجع دنیا در مبارزه و پیشگیری از بیماری ها در جهان است، درباره طول مدت آلوده کنندگی افراد مبتلا به کرونا و دستورالعمل ِ بازگشت بی خطر آنها را به جامعه، چنین نوشته است: دوره سرایت کووید۱۹ در بیماران مختلف، متفاوت است و بهترین مرجع ممکن برای تعیین دقیق زمان بهبودی کامل، پزشک معالج فرد است. 


اما اگر دسترسی مجدد به پزشک تان ممکن نیست، راهنمای زیر منبع علمی و قابل اعتمادی برای ارزیابی فردی و پایان قرنطینه خانگی است:

۱- افرادی که برای تشخیص بیماری آزمایش نداده اند، در صورتی که هر سه شرط زیر را داشته باشند، می توانند به قرنطینه خانگی پایان دهند: 

•از قطع تب، بدون مصرف داروی تب بر، ۷۲ ساعت یا سه شبانه روز گذشته باشد. 

• سرفه و تنگی نفس نداشته باشند. 

•دست‌کم هفت روز، از پایان همه علائم گذشته باشد.

 

۲- افرادی که برای تشخیص بیماری آزمایش داده اند، پس از حصول سه شرط زیر می توانند قرنطینه را پایان دهند: 

 •تب آنها بدون نیاز به مصرف دارو قطع شده باشد 
•سایر نشانه های بیماری مانند تنگی نفس و سرفه بهبود یافته باشد. 
•دو تست مکرر از ترشحات تنفسی آنها، با فاصله ۲۴ ساعت، منفی گزارش شده باشد. 


پیش بینی بازگشت ویروس کرونا در سال آینده   

متخصص برجسته بیماری های عفونی در ایالات متحده هشدار می دهد که شیوع ویروس کرونا در جهان ممکن است رخدادی فصلی باشد و اگر پیشگیری های مناسبی صورت نگیرد می‌تواند قوی‌تر از گذشته بازگردد. دکتر آنتونی فاوچی، مدیر انستیتو ملی آلرژی و بیماری های عفونی در ایالات متحده، در کنفرانس خبری چهارشنبه گفت مواردی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور آفریقای جنوبی و دیگر کشورهای نیمکره جنوبی که زمستان را تجربه می‌کنند، مشاهده شده است. 


دکتر فاوچی گفت اگر شیوع ویروس کرونا در آن مناطق چشمگیر باشد، نشانه ای محکم از این است که این ویروس می تواند فصلی عمل کند و کشورهای نیمکره شمالی باید خود را برای دور دوم این ویروس در سال آینده آماده کنند. مدیر انستیتو ملی آلرژی و بیماری های عفونی در ایالات متحده افزود که این امر اهمیت ادامه تلاش ها برای ساخت واکسن را بیشتر می‌کند تا در صورت وقوع دور دوم این ویروس واکسن و داروهای موثر و ایمن برای درمان بیماران مبتلا آماده باشد.   


  وظیفه تازه پلیس در سراسر ایالات متحده: اعمال فاصله‌گذاری اجتماعی برای جلوگیری از شیوع کرونا 

به گزارش صدای آمریکا ، در شهر نیویورک، برچیدن حلقه های بسکتبال به امید بازداشتن مردم از تجمع در پارک ها برای بازی شروع شده است. در شهر «لِیک وود» در ایالت نیوجرسی، پلیس یک مراسم عروسی را که بر خلاف مقررات منع تجمعات بزرگ برپا شده بود بر هم زد. در شهر آستن در ایالت تگزاس، افسران پلیس مردم را تشویق می کنند که ناقضان مقررات ماندن در خانه را با تماس تلفنی گزارش دهند. 


ادارات پلیس نقش اصلی را در اعمال مقررات فاصله گذاری اجتماعی تعیین شده توسط مقام های بهداشت برعهده گرفته اند تا بیماری «کووید۱۹» را مهار کنند. نیروهای پلیس مستقر در پارک ها، بازرسان آتش نشانی و دیگران ماموران بخش های جنایی این روزها می کوشند اطمینان حاصل کنند مردم دست کم دو متر از هم فاصله دارند. مردم از قدم زدن در اطراف خانه خود به صورت انفرادی یا خانوادگی منع نمی شوند، اما از دیگر فعالیت ها مانند ورزش های جمعی یا دورهمی های خارج از خانه جلوگیری می شود. 

بزرگترین اداره پلیس ایالات متحده این ماه به هزاران رستوران و اماکن عمومی در نیویورک سرکشی کرد تا از عدم پذیرش مشتری در محل توسط آنها یقین حاصل کند. اکنون اعمال مقررات سخت‌تر پلیس را واداشته است تا از تجمع مردم در پارک ها، پیاده‌روها و مجتمع های مسکونی ممانعت به عمل آورند. 

ماشین های پلیس با گشت در مناطقی از «بروکلین» با بلندگو اهمیت فاصله‌گذاری اجتماعی را به ساکنان یادآور می شوند. اداره پلیس نیویورک در ویدیویی از مردم تقاضا می کند: «لطفا به ما کمک کنید ایمنی شما را حفظ کنیم." 


بیل دبلازیو، شهردار نیویورک، گفته است اگر خانواده ها به مقررات جدید عمل نکنند دستور خواهد داد از روز شنبه تمام پارک های محلی بسته شود. وضعیت تقریبا مشابهی در نیوجرسی و کالیفرنیا برقرار است. 


 توصیه رسمی سازمان بهداشت جهانی برای عدم مصرف بروفن در درمان کووید 19 


سازمان بهداشت جهانی رسمأ توصیه کرد که از خوردن داروی ایبوبروفن برای از بین بردن علائم بیماری کووید 19 خودداری شود چرا که این دارو می تواند اثرات و عفونت ویروس را تسریع و شرایط را بدتر نماید.

 

چرا قرنطینه و فاصله‌گیری در کووید 19  


در خصوص چرایی لزوم قرنطینه در بیماری کووید 19 بحث های زیادی است و بسیاری از کشورها با بستن تمام مکان‌های عمومی تا اندازه ممکن، محدودیت شدید رفت‌وآمد و بستن مرزها و جاده‌های داخل کشور در حال اجرای قرنطینه هستند. تمامی این اقدامات و اعمال فرنطینه از سوی دولتمردان جهان با هدف افقی کردن منحنی خیز ابتلا به کرونا یا «خواباندن منحنی» که اکنون تبدیل به تکیه ‌کلام دولتمردان و نخبگان در بسیاری از کشورها شده است، صورت می گیرد. به گزارش روزنامه واشینگتن‌پست بر اساس یافته‌های کارشناسان، کشورها و شهروندان نباید نسبت به قرنطینه اهمال کنند و چنانچه رفت‌وآمد افراد به‌شدت محدود نشود، به‌مرور اکثریت جمعیت کرونا خواهند گرفت و آسیب‌پذیران جان خود را از دست داده و بهبودیافتگان باقی می‌مانند.. اما در صورت قرنطینه شهرها، افراد و رفت‌وآمدها، بخشی از جامعه کرونا نخواهد گرفت و روند و شتاب ابتلا به بیماری هم بسیار پایین می‌آید. دلیل اهمیت این موضوع آن است که ابتلای سریع و جمعی افراد به کرونا، باعث فشار تحمل‌ناپذیر به زیرساخت‌های درمانی کشورها شده و رسیدگی به این موج از بیماران از توان بیمارستان‌ها و کادر درمانی خارج می گردد. این روند، بار مضاعفی را به سیستم اعمال می کند که موجب بالا رفتن تعداد مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا شده و هزینه های کشور را بالا می برد. اما در صورتی که قرنطینه جمعی و فردی با جدیت دنبال شود، منحنی ابتلا افقی می‌شود، بدین معنی که گروه‌های مبتلا به طور تدریجی‌ از سیستم درمانی عبور می‌کنند و نقطه اوج منحنی از گنجایش درمانی کشور بالاتر نمی رود. در شرایط عدم امکان قرنطینه، راه حل، خودقرنطینگی و فاصله‌گیری اجتماعی است. خودقرنطینگی نه تنها باعث می‌شود که احتمال ابتلا و درد و رنج ناشی از آن برای خود فرد پایین بیاید، بلکه فرد باعث انتقال ویروس به افراد دیگر، به‌ویژه مسن‌ترها و آسیب‌پذیران نشود. قصور در خودقرنطینگی به معنای آن است که تقصیر مرگ درصدی از افراد جامعه ممکن است بر دوش ما باشد. در بیرون‌رفتن‌های خود می‌توانید ویروس را از کسی بگیرید و به فردی دیگر منتقل کنید. به گفته سازمان بهداشت جهانی، افراد ممکن است هیچ‌یک از علائم کرونا را نداشته باشند اما همچنان ویروس را در بدن خود داشته و به دیگران منتقل کنند و باعث مریضی و مرگ فرد دیگری شوند. هرچند احتمال انتقال ویروس توسط افراد مبتلای بدون علائم، پایین است اما مکن و محتمل است. دکتر تدروس آدانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در جدیدترین نشست خبری خود تاکید کرده است که گرفتن آزمایش، جداسازی موارد مشکوک از بقیه و ردیابی موارد تماس «ستون فقرات» یک واکنش مناسب به شیوع ویروس کرونا است. وی اظهار داشت که «فاصله‌گیری اجتماعی» به کاهش موارد ابتلا کمک می‌کند و به سیستم درمانی کشور اجازه می‌دهد تا بهتر با بیماری و ویروس کرونای جدید روبه‌رو شود. فاصله‌گیری اجتماعی به تعریف کارشناسان شامل دوری از تجمعات، و محل‌های شلوغ و فاصله گرفتن ۲ متری از افراد می‌شود. در ایالات متحده برای مدت شش هفته تجمع بیش از ۵۰ نفر ممنوع و اتریش که با ایتالیا هم‌مرز است جمع شدن بیش از ۵ نفر با هم در یک‌جا را ممنوع اعلام کرده است.

اتریش مانند بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی اعلام کرده است که افراد تنها باید برای رسیدگی به اموری که بسیار فوری است، همچون خرید غذا و کمک به افراد نیازمند باید از خانه خارج شوند و ایتالیا که دیرتر به فکر اجرای قرنطینه افتاد، با سیلی از بیماران مواجه شده که لرزه به اندام سیستم درمانی این کشور انداخته است.

 

 شناسایی نحوه مبارزه سیستم ایمنی بدن با کووید 19 در استرالیا
به گزارش BBC پژوهشگران استرالیایی توانستند برای نخستین بار نحوه مبارزه سیستم ایمنی بدن انسان با ویروس کووید 19 را شناسایی کنند. نتایج این پژوهش که در روز جاری (27/12/98) در مجله پزشکی نیچر به چاپ رسیده حاکی از آن است که بیماری کووید 19 در بسیاری از مردم همانند آنفولانزا بهبود می یابد. بنا بر اظهار متخصصان نتایج این پژوهش از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که برای نخستین بار مشخص شد که سیستم ایمنی بدن ما چگونه با ویروس کرونا مبارزه می کند. براساس نتایج این پژوهش چهار نوع سلول مسئول ایمنی بدن با ویروس کووید 19 مبارزه می کنند که سلولها با مشاهده روند بیماری در موارد خفیف بیماری در بیماران بدون بیماری زمینه ای کشف و مشاهده شده اند. 

بنا به گفته پرفسور کاترین کدزیرسکا، سر تیم تحقیق انجام شده، این تیم تمامی مراحل پاسخ به بیماری و روند بهبودی در یک خانم 47 سال چینی اهل ووهان که 14 روز در بیمارستانی در استرالیا بستری بود، مورد بررسی قرار داد. وی ادامه داد سه روز قبل از آغاز روند بهبودی در این بیمار، سلول های خاصی در جریان خون این بیمار مشاهده شد که در بیماران مبتلا به آنفولانزا نیز مشاهده می شود. اسکن ریه این بیمار پس از سه روز روند بهبود و پاک شدن ریه بیمار را نشان داد. وی افزود نتایج این تحقیق و یافتن این سلول ها پیش از بهبودی کامل این بیمار می تواند به پیش بینی روند عملکرد ویروس و تسریع فرآیند تهیه واکسن و بهبود بیماران مبتلا کمک نماید. به گفته پرفسور کدزیرسکا قدم بعدی برای پژوهشگران این است که چرا در موارد شدید بیماری پاسخ سیستم اینمی بدن بسیار ضعیف است. وی ادامه داداینکه چه چیزی در بدن جانباختگان و بیماران حاد کم یا متفاوت است در درک چگونگی عملکرد و نجات جان بیماران بسیار حائز اهمیت است.

 

 آغاز آزمایش واکسن ویروس کرونا از سوی آمریکا 

به گزارش آسوشیتدپرس از روز دوشنبه 26 اسفند سال جاری، آمریکا آزمایش بالینی واکسن جدیدی که برای محافظت در برابر ویروس کرونا تهیه شده است، آغاز می کند. بنا به گفته یکی از مقامات آمریکایی بودجه این آزمایش از سوی انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده ، اژانس اصلی مسئول تحقیقات زیست پزشکی و بهداشت عمومی این کشور، تامین شده و مراحل اصلی آزمایش هنوز به صورت عمومی اعلام نشده است. . بنا بر این گزارش دریافت کنندگان این واکسن 45 داوطلب جوان سالم هستند که دوزهای مختلفی از واکسن را دریافت خواهند نمود. این آزمایش در انستیتوی پژوهش های بهداشت و سلامت کایزر واشنگتن، شهری که مرکز شیوع ویروس کرونا در آمریکاست، به انجام می رسد. همچنین گزارش شده که امکان ابتلای افراد داوطلب به با تزریق واکسن وجود ندارد و این آزمایش به پژوهشگران کمک می کند تا اثرات جانبی واکسن را مشاهده کرده و راه را برای تست های اصلی هموار کنند. با وجود آنکه این مرحله از اهمیت خاصی در اختراع واکسن این ویروس برخوردار است اما مقامات بهداشت عمومی آمریکا اعلام کردند که برای تکمیل واکسن ها ی بالقوه از یک سال تا 18ماه زمان لازم است. 
بیماری همه گیر کرونا ویروس در آمریکا دولت ترامپ را بر آن داشته تا اقدامات پیشگیرانه ای از جمله اعلام وضعیت اضطراری در سراسر کشور، بستن مرزها و ممنوعیت سفر به کشورهایی با میزان آلودگی بالا را انجام دهد. 
در همین حال به گزارش رویترز، واشنگتن در تلاش است تا یکی از شرکت های داروسازی آلمانی را که در پی کشف واکسن کروناست برای انتقال تحقیقات خود به ایالات متحده متقاعد نماید. این اقدام با ممانعت آلمان روبه رو شده و سیاستمداران آلمانی اصرار دارند که هیچ کشوری نباید انحصار واکسن های تولیدی در آینده را در اختیار داشته باشند.

 

گروه زبان چینی دانشکده زبان دانشگاه تهران دستورالعمل عمومی پیشگیری از ابتلا به ویروس کوئید ۱۹ (ویروس کرونای جدید) را ترجمه و منتشر کردند. 
این دستورالعمل نوشته استاد تمام دانشگاه فو دن شانگ‌های و ردیس کارگروه مقابله با کوئید ۱۹ در شانگ‌های بوده و در آن به مطالبی همچون آشنایی با التهاب ریوی نای از ابتلا به کوئید ۱۹ (کرونا ویروس جدید) در یک دقیقه پرداخته است. 

همچنین در سرفصل‌های بعدی به نکات کلیدی در پیشگیری فردی همچون قرنطینه خانگی، استفاده از ماسک، دستکش، عینک محافظ، میکروب زدایی، شستن دست‌ها، سرفه، انتقال بیماری از راه مدفوع، نحوه استفاده از آسانسور، دستگاه تهویه هوا، نگهداری از حیوانات خانگی، و مرتبطین نزدیک پرداخته است. 

گفتنی است؛ در فصل سوم این دستورالعمل به شیوه‌های پیشگیری از ابتلا به کوئید ۱۹ در شرایط مختلف همچون اقامت در منزل، مشاهده بیمار در مجتمع‌های ساختمانی و حضور در محل کار اشاره شده است. 

برای دانلود دستور العمل کلیک کنید

ویروس کرونا؛ تعطیلی اماکن عمومی غیر ضروری در فرانسه و قرنطینه سراسری در اسپانیا 

به گزارش BBC دو تا از بزرگترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، فرانسه و اسپانیا همچون ایتالیا، محدودیت ها و تدابیر شدیدی را برای مبارزه با شیوع کرونا ویروس اعمال کردند. به دنبال شیوع گسترده ویروس کرونا، کووید ۱۹، در کشورهای اروپایی، شنبه ۲۴ اسفند دولت فرانسه از تعطیلی کلیه امکان تجاری غیر ضروری خبر داد و دولت اسپانیا نیز دو هفته قرنطینه سراسری اعلام کرد  
ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، با توجه به شیوع سریع ویروس کرونا اعلام کرد دستور بستن کلیه مغازه ها ، رستوران ها و امکانات تفریحی را از نیمه شب شنبه صادر کرده است و از مردم خواست تا آنجا که ممکن است در خانه بمانند. وی افزود دولت چاره ای نداشت، زیرا بسیاری از مردم هنوز در خیابان‌ها بیرون بودند و به اندازه کافی به هشدارهای مقام‌های بهداشتی از جمله برای حفظ فاصله ایمن از یکدیگر را به اندازه کافی رعایت نمی‌کردند. 
پیش از اظهارات ادوارد فیلیپ، مقامات بهداشت فرانسه اعلام کردند که تا روز شنبه چهار هزار و ۵۰۰ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۹۱ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه‌ها و پمپ بنزین‌ها مشمول این ممنوعیت نخواهند بود. 
در اسپانیا مردم از خروج از منزل منع شده اند و تنها برای خرید مایحتاج ضروری و دارو و یا حضور در محل کار می توانند از منزل خارج شوند. اسپانیا پس از ایتالیا دومین کشور اروپایی از نظر شیوع ویروس کروناست. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد اروپا در حال حاضر مرکز همه گیری بیماری کووید 19 است و بنا به اظهار دکتر تدروس قیبریسوس، رئیس این سازمان، کشورها باید اقدامات شدیدتری را برای حفظ جان شهروندان اعمال کنند.

 

تعطیلی مجلس کانادا و ممنوعیت های تردد برای کشتی های مسافربری

به گزارش وب سایت روزنامه گاردین به نقل از مقامات رسمی دولت کانادا، به دلیل شیوع ویروس کرونا، پارلمان این کشور به مدت 5 هفته تعطیل و جهت افزایش پایش و اقدامات کنترلی، پروازهای بین المللی ورودی به فرودگاه های کوچک هدایت خواهند شد. همچنین اعلام شد تا اول ماه جولای سال جاری (10 /04/98) از ورود کشتی های مسافربری با حداقل 500 مسافر به اسکله های این کشور جلوگیری به عمل خواهد آمد.

 

کره جنوبی و چین و روند کاهشی آمار ابتلا به ویروس کووید 19 

به گزارش وب سایت روزنامه گاردین، در تاریخ شنبه 24/12/98 برای دومین روز متوالی تعداد روزانه بهبودیافتگان بیماری کرونا ( 204نفر) نسبت به تعداد جدید مبتلایان (107 نفر) افزایش چشمگیری نشان داد. در همین زمان براساس آمار رسمی، در ووهان چین محل شیوع این بیماری، در روز جمعه 5 نفر و شنبه کمتر از 10 نفر به این بیماری مبتلا شدند.

ایتالیا، غم و سردرگمی با جولان کووید  19 در کانون کرونای اروپا

ایتالیا، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از مقصدهای مهم گردشگری، از تاریخ ۳۰ ژانویه (دهم بهمن) سال جاری، یعنی زمانی که تست ویروس کووید-۱۹ دو جهانگرد چینی در این کشور مثبت شد در زمره کشورهای متأثر از بیماری کرونا قرار گرفت. این دو جهانگرد که به میلان و رم سفر کرده بودند به سرعت قرنطینه و در رم بستری شدند و تمام پروازها از چین به ایتالیا لغو شد. ایتالیا به سرعت برای مهار ویروس واکنش نشان داد و در مورد روند آلوده کردن اشخاص دیگر توسط این جهانگردان تحقیق شد اما نشانه‌ای یافت نشد که این دو گردشگر شخص دیگری را آلوده کرده باشند. 
ایتالیا همچنین نسبت به قرنطینه چند مورد از بیماران کرونایی ایتالیایی بازگشته از چین نیز به‌موقع اقدام کرد که موجب بهبود حال آنها شد. در پی روند رشد بیماری در ایتالیا، رویکرد بسیاری در ایتالیا نسبت به چینیان منفی شد و موارد متعددی از تبعیض و توهین نسبت به اقلیت چینی و گردشگران اهل چین نیز گزارش شد. در حال حاضر۳۰۰ هزار چینی، مقیم ایتالیا هستند و در سال ۲۰۱۸ میلادی شمار گردشگران چینی بازدیدکننده از ایتالیا به ۵ میلیون نفر بالغ می‌شد. 
مقام‌های ایتالیایی موفق شدند این چند مورد پیش‌آمده را مهار کنند، اما به‌طور ناگهانی در کودونیو، در منطقه لومباردی در شمال ایتالیا، در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی میلان، موردی از یک بیمار کرونایی ظاهر شد که هیچ ارتباط مستقیمی با چین یا دو جهانگرد چینی نداشت. از آن زمان بررسی کارشناسان برای یافتن بیمارکننده آغازین، یا اصطلاحاً «بیمار صفر»، یعنی فردی که یکی از اهالی کودونیو را آلوده کرده بی‌نتیجه بوده است. با توجه به این امر، مقامات، جستجو و تلاش برای پیدا کردن «بیمار صفر» را کنار گذاشتند و بر روی «بیمار یک» تمرکز کردند. بیمار یک، همان فرد ۳۸ ساله از اهالی کودونیو بود که روز ۲۱ فوریه (دوم اسفند) با مشکل تنفسی به بیمارستانی در لومباردی مراجعه کرد اما از آنجا که هیچ تماسی با چینی‌ها نداشته پزشکان در ابتدا بیماری او را «ذات‌الریه» پنداشتند. این‌که او ویروس کرونا را از کجا گرفته همچنان در هاله‌ای از ابهام است. 
اکنون جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، این بیمارستان را مقصر بزرگ در ایجاد بحران برای کشور می‌داند و می‌گوید که مقام‌های این بیمارستان با عدم رعایت دستورالعمل‌های فوریت‌های پزشکی باعث شدند که «بیمار یک» ۳۶ ساعت در بیمارستان بماند و ۱۳ نفر دیگر را به کرونا آلوده کند. 
حدود ۲۰ روز بعد از مراجعه آن فرد به بیمارستان در لومباردی، تعداد مبتلایان در ایتالیا طی دو هفته از صدها نفر به هزاران نفر رسید. ایتالیا از آن زمان بر روی شهروندان، بیش از ۳۶ هزار و ۳۵۹ آزمایش کرونا انجام داده که بسیار بیشتر از هر کشور اروپایی دیگر است. 
شهر کوچک کودونیو به همراه ۹ شهرستان مجاور، یعنی جمعاً ۴۷ هزار نفر، از ۲۳ فوریه در قرنطینه کامل به‌سر برده‌اند اما این اقدامات افاقه چندانی نکرده و پس از آن، قرنطینه کل شمال ایتالیا هم جواب نداده و اکنون کار به بستن اماکن عمومی در سراسر کشور رسیده است. اکنون ایتالیا ، بیش از هر کشور دیگری در اروپا با بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا روبه‌رو شده است. برخی منابع، گسترش سریع کرونا در این کشور را در چارچوب ارتباط هوایی زیاد ایتالیا با چین توضیح می‌دهند که به باور آنها باعث پخش ویروس در نقاط مختلف، مدت‌ها پیش از شناسایی موارد اولیه مذکور شده است. ایتالیا در میان کشورهای اروپایی بالاترین تعداد پرواز به چین را داشته به‌طوری‌که شمار پروازها بین دو کشور اوایل سال جاری میلادی سه برابر شد. این امر پس از آن رخ داد که دو کشور در آغاز سال نوی میلادی تفاهم‌نامه‌ای برای گسترش گردشگری دوجانبه امضا کردند. اکنون برآوردهای اولیه حاکی است که ایتالیا قرار است ۸٫۳ میلیارد دلار از درآمدهای گردشگری خود را به خاطر کرونا از دست بدهد. 
در همین اثنا، جامعه ایتالیا با تنش زیادی روبه‌روست. بسیاری از اهالی جنوب این کشور که به عنوان مهاجر کاری در نیمه صنعتی‌تر شمالی کشور مشغول به‌کار بوده‌اند، پیش از برقراری کامل قرنطینه شمال به سوی جنوب شتافته‌اند و نگرانی از شیوع بیشتر کرونا در جنوب را هم با خود به این مناطق آورده‌اند. 
بسیاری از چهره‌های تلویزیونی در این کشور با عصبانیت در برنامه‌های خود این سؤال را مطرح می‌کنند که اگر تمامی مدارس و دانشگاه‌های کشور در تمام این مدت بسته بوده چرا دفاتر و ادارات همچنان باز بوده است. 
از زندان‌های ایتالیا نیز خبر می‌رسد که در زندان‌های مختلف این کشور به خاطر ترس از کرونا شورش برپا شده و ده‌ها نفر نیز موفق به فرار شده‌اند. تاکنون ۱۱ زندانی جان خود را از دست داده‌اند که تعدادی از آنها پس از غارت درمانگاه‌ها به خاطر مصرف بی‌رویه دارو جان باخته‌اند. 
از سویی دیگر، خبر ابتلای نیکولا زینگارتی، رهبر حزب دموکرات ایتالیا، به کرونا به هراس از ورود این ویروس به محافل سیاسی کشور نیز دامن زده است. 
در همین فاصله، ردیابی منشأ انتشار ویروس کرونا در دست‌کم ۲۷ کشور دیگر به ایتالیا و شهروندان ایتالیایی می‌رسد. به‌جز بسیاری از کشورهای اروپای غربی، کرونا از ایتالیا به روسیه و اوکراین در شرق اروپا، به هند، اسرائیل و اردن در آسیا، به مراکش، تونس، آفریقای جنوبی و نیجریه در قاره آفریقا و به آرژانتین، مکزیک، جمهوری دومینیکن، و برزیل در قاره آمریکا سرایت کرده است. 
شهر-کشور واتیکان، مقر اصلی کلیسای کاتولیک رومی که در داخل شهر رم واقع شده اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این شهر را روز ششم مارس (۱۶ اسفند) گزارش کرد. با این وجود، واتیکان همچنان ورود به کلیساهای جامع خود را برای دعا و عبادت باز گذاشته است. 
خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که روز سه‌شنبه، همزمان با اعلام تعطیلی کامل کشور، پاپ فرانسیس از کشیش‌های کاتولیک خواسته تا «جرأت داشته باشند» و «برای کمک به بیماران کرونایی» با آنها ملاقات کنند. 
با وجودی که اقدامات شدید ایمنی در چین و کره جنوبی در حال حاضر باعث کاهش تعداد روزانه مبتلایان به کووید-۱۹ شده اما چنین نویدی از ایتالیا، به گوش نمی‌رسد. همچنین تدروس گبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که ایتالیا در اروپا استثنا نیست و کشورهای دیگر اروپایی هم اگر اقدامات سریع و شدیدی انجام ندهند «ممکن است با بهت و تعجب شاهد تبدیل شدن کشورشان به کانون ویروس شوند.» 
منابع: خبرگزاری آلمان، گاردین، خبرگزاری فرانسه، رویترز

پرسش های رایج درباره ویروس جدید کرونا (کووید 19) در استرالیا

 اخبار سلامت استرالیا

www.health.nsw.gov.au

درباره ویروس جدید کرونا (COVID-19)
 ویرو
سهای کرونا چیستند؟


ویروسهای کرونا یک فامیل بزرگ ویروسند. بعضی از ویروسهای کرونا در انسان  و سایر آنها در حیواناتی مثل خفاشها، شترها، و گربه‌ها بیماری ایجاد می‌کنند. ویروسهای کرونای انسان معمولاً بیماری ملایمی ایجاد می‌کنند، مثل سرما خوردگی ساده.

به ندرت، ویروسهای کرونای حیوانی تکامل پیدا می‌کنند تا انسانها را عفونی کنند و بین انسانها پخش شوند و بیماریهای شدیدی را ایجاد کنند مثل Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) (سندروم تنفسی شدید) که در سال 2002 ظاهر شد و Middle East Respiratory Syndrome (MERS) (سندروم تنفسی خاور میانه) که در سال 2012 ظاهر شد.

ویروس COVID-19 چیست؟

COVID-19 یک گونه جدید ویروس کرونا است که قبلاً در انسان شناخته نشده بوده. این ویروس برای اولین بار در ووهان، استان هوبی در چین شناخته شد و در آنجا باعث شیوع وسیع و مداومی شده است. از آن پس بصورت وسیع تری در چین پخش شده و موارد آن در چندین کشور دیگر نیز دیده شده است. ویروس COVID-19 ارتباط نزدیکی با ویروس کرونای خفاش دارد.

هنوز چیزهای زیادی هست که باید در باره نحوه شیوع COVID-19، شدت آن، و ویژگی‌های دیگر ویروس فرا گرفته شود؛ پژوهشهای اپیدمیولوژیک و بالینی در جریانند.

شیوع عفونتهای جدید ویروس کرونا بین مردم همیشه باعث نگرانی بهداشت عمومی است. اوضاع به سرعت در حال تحول است.

ویروس چگونه پخش می‌شود؟

ویروسهای کرونای انسان از طریق قطره‌های آلوده که با سرفه یا عطسه پخش می‌شوند، یا تماس با دستها، سطوح یا اشیاء آلوده از کسی که ویروس کرونا دارد به دیگرانی که با او تماس نزدیک دارند منتقل می‌شوند.

فاصله زمانی بین وقتی که یک نفر در معرض ویروس قرار می‌گیرد تا وقتی که عوارض برای اولین بار ظاهر می‌شوند معمولاً 5 تا 6 روز است، اگر چه می‌تواند از 2 تا 14 روز باشد. به این دلیل، از کسانی که احتمالاً با یک مورد تایید شده تماس داشته‌اند خواسته می‌شود که خودشان را برای 14 روز قرنطینه کنند.

به نظر می‌رسد که بیشتر موارد COVID-19 از کسانی که عوارض داشته‌اند پخش می‌شود. تعداد کمی از افراد ممکن است قبل از ظهور عوارضشان عفونی بوده باشند.

COVID-19 تا چه مدت روی سطوح باقی می‌ماند؟


به گفته سازمان بهداشت جهانی، اطمینانی نیست که ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود چه مدت روی سطوح زنده می‌ماند، ولی به نظر می‌رسد که مثل سایر ویروسهای کرونا عمل می‌کند. مطالعات (از جمله اطلاعات مقدماتی در باره ویروس COVID-19) نشان می‌دهد که ویروسهای کرونا ممکن است از چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بمانند. این ممکن است در شرایط مختلف فرق کند (مثلاً نوع سطح، حرارت و رطوبت محیط).


اگر فکر می‌کنید که سطحی آلوده است، آن را با یک ماده ضد عفونی کننده خانگی رایج تمیز کنید تا ویروس را بکشید و از خودتان و دیگران محافظت کنید. دست هاتان را با یک ژل ضد عفونی کننده الکلی تمیز کنید یا با آب و صابون بشویید. از زدن دست به چشمها، دهان و بینی تان اجتناب کنید.

 

عوارض آن چیست؟

بیماران ممکن است تب، سرفه، آبریزش بینی، تنگی نفس و عوارض دیگری داشته باشند.
در موارد شدید تر، عفونت می‌تواند باعث ذات‌الریه همراه با ناراحتی شدید و حاد تنفسی بشود.

من به کشور چین سفر کرده‌ام. چه کار باید بکنم؟
به مدت 14 روز از تاریخی که از چین خارج شدید خودتان را از دیگران جدا کنید و مراقب ظهور عوارض در خودتان باشید.

اگر تب یا عوارض تنفسی شدید در شما ظاهر شد لطفاً به دکترتان، بخش اورژانس محل تلفن بزنید. به کسی که تلفن را جواب می‌دهد بگویید که کجا سفر کرده‌اید. مهم است که اگر عوارض دارید سر کار، مدرسه/دانشگاه/کودکستان، سالن ورزش یا اماکن عمومی نروید و نباید از وسایل نقلیه عمومی، تاکسی یا سرویسهای سواری مشترک استفاده کنید. اگر نیاز به مراقبت پزشکی دارید در هنگام حضور در مطب ماسک جراحی بپوشید.

من به یکی از کشورهایی که در خطر COVID-19 است سفر کرده‌ام. چه کار باید بکنم؟
کسانی که در یکی از کشورهای در خطر COVID-19 نامبرده در زیر بوده‌اند نیز در خطر قرار داشتن در معرض COVID-19 به حساب می‌آیند:

 • کامبوج
 • هنگ کنگ
 • اندونزی
 • ایتالیا
 • ژاپن
 • تایلند
 • سنگاپور
 • کره جنوبی

اگر در 14 روز گذشته به هر یک از کشورهای بالا که در خطر COVID-19 هستند سفر کرده‌اید (از جمله ترانزیت) باید مراقب ظهور عوارض باشید، از جامعه فاصله بگیرید از جاهای پر جمعیت و گردهم آیی‌های کوچک در فضاهای مسدود اجتناب کنید، و وقتی در اماکن عمومی هستید 1.5 متر بین خودتان و دیگران فاصله بگذارید.
مهم است که اگر عوارض دارید سر کار، مدرسه/دانشگاه/کودکستان، سالن ورزش یا اماکن عمومی نروید و نباید از وسایل نقلیه عمومی، تاکسی یا سرویسهای سواری مشترک استفاده کنید. اگر نیاز به مراقبت پزشکی دارید در هنگام حضور در مطب ماسک جراحی بپوشید.

عفونت COVID-19 چه مدت طول می‌کشد؟
مدت عفونت بین افراد مختلف فرق می‌کند. عوارض ملایم در یک شخص سالم ممکن است در ظرف چند روز رفع شود. مشابه با آنفلوآنزا، برای کسی که مسایل بهداشتی دیگری مانند یک بیماری تنفسی دارد، بهبودی ممکن است هفته‌ها طول بکشد و در موارد شدید می‌تواند بالقوه کشنده باشد.

COVID-19 چگونه تشخیص داده می‌شود؟

فونت COVID-19 با پیدا کردن شواهد ویروس در نمونه‌های تنفسی مثل سواب {نمونه برداری}از پشت بینی و حلق یا مایع از شش‌ها تشخیص داده می‌شود. آزمایش برای COVID-19 در آزمایشگاه های بهداشت عمومی انجام می‌شود.

اگر با کسی که COVID-19 دارد تماس پیدا کردم چه کار باید بکنم؟
اگر شما بعنوان کسی شناخته شوید که با شخصی تماس داشته که عفونت COVID-19 او در استرالیا تایید شده است، واحد بهداشت عمومی محلی با شما برای راهنمایی تماس خواهد گرفت. شما باید خودتان را در خانه برای 14 روز بعد از تماس با شخص آلوده قرنطینه کنید و سلامت خود را تحت نظر بگیرید و اگر عوارض ظاهر شد آن را گزارش بدهید.
انتقال شخص به شخص ویروس های کرونا عموماً بین کسانی صورت می‌گیرد که با هم تماس نزدیک داشته‌اند. طرف تماس نزدیک معمولاً کسی است که با یک شخص عفونی حد اقل 15 دقیقه رو در رو بوده‌ یا برای حد اقل 2 ساعت با او در یک محیط بسته بوده است. واحد بهداشت عمومی با کسانی که طرف تماس نزدیک بیماران COVID-19 بوده‌اند در تماس خواهد بود. اگر عوارض ظاهر شدند، آن طرف های تماس باید به واحد بهداشت محلی تلفن بزنند و عوارض را گزارش بدهند.
اگر تماس شما با آن شخص کمتر از این بوده، خطر عفونت در شما خیلی کمتر است. اما بعنوان یک احتیاط، شما باید هنوز سلامتی تان را برای 14 روز بعد از آخرین باری که با شخص عفونی بودید تحت نظر بگیرید. اگر عوارض در شما ظاهر شد، از جمله تب و/یا علائم تنفسی لطفاً به یک دکتر تلفن بزنید. به دکترتان بگویید که با کسی تماس داشته‌اید که COVID-19 دارد. دکتر ممکن است به شما بگوید که به نزدیک ترین بخش اورژانس بروید. اگر اینطور بود، قبل از رفتن به آنجا تلفن بزنید.

بهداشت ساده را از این طریق رعایت کنید:

 • وقتی سرفه یا عطسه می‌کنید بینی و دهانتان را با دستمال کاغذی یا آرنج تا شده خود بپوشانید

چه کسی در خطر است؟
کسانی که:

 • با شخصی که COVID-19 دارد تماس داشته‌اند
 • در 14 روز گذشته از کشور چین (به استثنای ماکائو یا تایوان) دیدن کرده‌اند یا در ترانزیت بوده‌اند
 • در 14 روز گذشته در ایران بوده یا در ترانزیت بوده‌اند
 • در 14 روز گذشته از کشور دیگری که در خطر COVID-19 است دیدن کرده‌اند

افراد مبتلا به بیماری‌های اساسی که آنها را بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی قرار می‌دهد، از جمله کسانی که به بیماری قند، بیماری مزمن شش، نارسایی کلیه مبتلا هستند، کسانی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند و اشخاص مسن تر بیشتر در خطر بیماری شدید هستند.

چگونه می‌شود از آن پیشگیری کرد؟

 • دستهایتان را برای 20 ثانیه با آب و صابون یا ژل ضد عفونی کننده الکلی تمیز کنید.
 • وقتی سرفه یا عطسه می‌کنید بینی و دهانتان را با دستمال کاغذی یا آرنج تا شده خود بپوشانید.
 • از تماس نزدیک با هر کسی که عوارض شبیه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا دارد اجتناب کنید.
 • آداب سرفه را رعایت کنید (از سایرین دور شوید، سرفه و عطسه را با دستمال کاغذی یا لباس بپوشانید) و دستهایتان را تمیز کنید.
 • کسانی که به آسیا سفر می‌کنند نباید به بازار پرندگان و حیوانات بروند، از جمله بازارهای “خیس”.

آیا درمان یا واکسن برای آن وجود دارد؟
هیچ واکسنی برای محافظت در مقابل COVID-19 وجود ندارد.
هیچ درمان بخصوصی برای COVID-19 وجود ندارد. تشخیص زود هنگام و مراقبت‌های حمایتی عمومی مهم است. در بیشتر اوقات عوارض بخودی خود رفع می‌شوند. کسانی که بیماری شدید با مشکلات پیچیده دارند می‌توانند در بیمارستان تحت مراقبت باشند.

چگونه می‌توانم برای COVID-19 آزمایش بدهم؟
آزمایش می‌تواند توسط دکتر عمومی شما یا در یک بخش اورژانس بیمارستان تجویز شود.

برای ویروسهای دیگر کرونا چگونه آزمایش می‌شود؟
COVID-19 یک ویروس کرونای منحصر به فرد است، ولی ویروسهای کرونای دیگری هستند که سالها در سراسر جهان، از جمله استرالیا مردم را آلوده کرده‌اند. اگربا یک عفونت تنفسی بیمار هستید (مثلاً سرفه، آبریزش بینی، گلودرد یا تب دارید)، دکتر ممکن است یک سواب از پشت بینی یا حلق تجویز کند. آزمایشگاههای زیادی سواب را برای چند ویروس مختلف آزمایش می‌کنند. نام این آزمایش پانل تنفسی ویروسی مالتیپلکس است که اغلب شامل آزمایش برای این انواع دیگر ویروس کرونا می‌باشد. این آزمایشها در حال حاضر برای COVID-19 تست نمی‌کنند و نشان نمی‌دهند که این ویروس وجود دارد یا نه.

.پاسخ بهداشت عمومی به COVID-19 چیست؟
تحت قانون بهداشت عمومی NSW مصوبه 2010، آلودگی به COVID-19 یک وضعیت قابل گزارش است، بنا بر این دکترها و آزمایشگاههای پاتولوژی ملزم هستند همه افرادی را که آلودگی آنها تایید شده یا مشکوک است به اداره بهداشت NSW اطلاع بدهند.
کارمندان واحد بهداشت عمومی همه موارد را بررسی می‌کنند تا ببینند آلودگی چگونه رخ داده است، افرادی را که در خطر عفونت هستند شناسایی کنند، اقدامات کنترل را انجام دهند و راهنمایی ارائه کنند.

محافظت در مقابل COVID-19

چگونه می‌توانم از خودم/خانواده‌ام محافظت کنم؟
بهترین راه محافظت همان است که برای هر عفونت تنفسی انجام می‌دهید. بهداشت خوب را از این طریق رعایت کنید:

 • مطمئن شوید که حد اقل برای 20 ثانیه با آب و صابون یا ژل ضد عفونی کننده الکلی دستهایتان را کاملاً تمیز کنید
 • وقتی سرفه یا عطسه می‌کنید بینی و دهانتان را با دستمال کاغذی یا آرنج تا شده خود بپوشانید
 • از تماس نزدیک با هر کسی که عوارضی شبیه سرما خوردگی یا آنفلوآنزا دارد اجتناب کنید.
 • مطمئن شوید که اگر مریض هستید در خانه بمانید.

آیا ماسک صورت در مقابل COVID-19 محافظت می‌کند؟ کدام ماسک صورت؟
ماسک صورت برای عموم جامعه توصیه نمی‌شود.
کسانی که عوارض دارند و ممکن است به COVID-19 آلوده باشند ملزم هستند که در خانه قرنظینه باشند و باید وقتی با کس دیگری در یک اتاق هستند و وقتی خواستار راهنمایی پزشکی هستند ماسک صورت جراحی بپوشند تا خطر انتقال COVID-19 به کس دیگری را کاهش دهند.
کارکنان مراقبت بهداشتی که مراقب بیماران مشکوک به COVID-19 هستند باید از وسایل محافظت شخصی مناسب استفاده کنند تا از خودشان در مقابل COVID-19 محافظت کنند.  

وسایل و اثاثیه بیمارستان چگونه تمیز می‌شود که در مقابل COVID-19 محافظت کند؟
بیمارستانها مطمئن می‌شوند که سطوح بعد از هر مورد مشکوک تمیز و ضد عفونی شوند، آمبولانس‌ها هم همینطور. یک کتابچه راهنمای پیشگیری و کنترل عفونت هست که قدمهای مناسب برای تمیز کردن یک اتاق را بمنظور حتمی کردن اینکه هیچ ویروسی باقی نمانده باشد شرح می‌دهد. کارکنان در هنگام تمیز کردن لباس محافظ نیز می‌پوشند تا از خودشان محافظت کرده و هر نوع پخش عفونت را محدود نمایند.

آیا رفتن به بیمارستانی که یک مورد COVID-19 در آن است برای من امن است؟
اداره بهداشت NSW با بیمارستانهای خود همکاری می‌کند تا استانداردهای بالای کنترل عفونت را حفظ کند. بیمارستانها وپزشکان NSW به خوبی در مراقبت از افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی، و پیشگیری از انتقال آنان به بیماران دیگر آموزش دیده‌اند.

از کجا بدانیم کسانی که COVID-19 داشته‌اند دیگر عفونی نیستند؟
افرادی که عفونت COVID-19 در آنها تایید شده است تحت مراقبت پزشکان متخصص در قرنطینه می‌مانند تا عوارض عفونت COVID-19 در آنها تمام شود. پیش از ترخیص از قرنطینه آزمایشاتی دارند تا معلوم شود که هنوز COVID-19 دارند یا نه و تیم مراقبت تخصصی ارزیابی می‌کند که دیگر عفونی نیستند. پس از مرخص شدن تیم پزشکی یک ارزیابی پیگیری انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که آنها همچنان خوب باقی می‌مانند.

کار، دانشگاه، مدرسه و ترتیبات رفت و آمد

من سفری برای تعطیلات / کار در پیش دارم. آیا باید سفرم را کنسل کنم؟
دولت استرالیا اطلاعات به روز و راهنمایی در باره مسافرت امن به خارج ارائه می‌دهد. اگر عازم سفر به مقصدهایی هستید که ممکن است تحت تاثیر باشند، راهنمایی‌های موجود در سایت Smart Traveller (مسافر هوشمند) را چک کنید.

آیا فرزند من می‌تواند به مدرسه برود؟
هر دانش‌آموز یا کارمند که در 14 روز گذشته از کشور چین دیدن کرده یا در تاریخ اول مارچ 2020 یا بعد از آن به ایران سفر یا از آن گذر کرده است باید برای 14 روز از تاریخ خروج از چین یا ایران خودش را قرنطینه کند. آنها از مدرسه محرومند و نباید برای 14 روز از ترک چین یا ایران به مدرسه یا خدمات مراقبت از کودکان برگردند چون دوره نهفتگی COVID-19 می‌تواند تا دو هفته طول بکشد.
کارمندان و دانش‌آموزانی که در مدت عفونت کسی که COVID-19 در او تشخیص داده شده بعنوان طرف تماس نزدیک آن شخص شناخته شده‌اند نیز باید خود را در خانه قرنطینه کنند و نباید تا 14 روز از تاریخ آخرین تماسشان با آن شخص در مدرسه یا محل مراقبت از کودکان حاضر شوند.

آیا برای کار، مدرسه، دانشگاه یا موقعیت‌های دیگر به یک گواهی پزشکی نیاز دارم؟
نه. اگر هیچ عارضه‌ای ندارید، هیچ آزمایشی نیست که با انجام آن بشود پیش بینی کرد شما ناخوش خواهید شد یا نه. صدور “گواهینامه ترخیص پزشکی” ممکن نیست..

اگر نگرانم که COVID-19 دارم آیا می‌توانم آزمایش بشوم؟
اگر دچار تب، سرفه، آبریزش بینی، تنگی نفس و عوارض دیگر بشوید باید به دکتر عمومی تان یا بخش اورژانس محلی مراجعه کنید تا برای COVID-19 آزمایش بشوید.
اگر بدون اینکه سفر کرده باشید ناخوش شوید باید دکتر عمومی تان را ببینید تا در باره عوارضتان صحبت کنید. بیماری‌های دیگری مثل آنفلوآنزا وجود دارند که می‌توانند باعث این عوارض باشند و دکتر عمومی شما ممکن است بخواهد شما را برای آن آزمایش کند.

محل کارم به من می‌گوید چون اخیراً مسافرت کرده‌ام باید برای COVID-19 آزمایش بشوم. چه کار باید بکنم؟
نیازی به آزمایش کردن شما نیست مگر دچار تب، سرفه، آبریزش بینی، تنگی نفس یا عوارض دیگر بشوید شما باید دکتر عمومی تان راببینید یا به بخش اورژانس محلی مراجعه کنید تا برای COVID-19 آزمایش بشوید. شما باید خودتان را قرنطینه کنید و تا نتیجه آزمایش مشخص نشده سر کار بر نگردید.
اگر بدون اینکه سفر کرده باشید ناخوش شوید باید دکتر عمومی تان را ببینید تا در باره عوارضتان صحبت کنید. بیماری‌های دیگری مثل آنفلوآنزا وجود دارند که می‌توانند باعث این عوارض باشند و دکتر عمومی شما ممکن است بخواهد شما را برای آن آزمایش کند.

قرنطینه در خانه

اگر قرنطینه شوم آیا باید از سایر افراد در خانه‌ام جدا باشم؟
بله. اگر در خانه مشترکاً با کسان دیگری زندگی می‌کنید باید در اتاق دیگری بمانید یا تا آنجا که ممکن است از افراد دیگر فاصله بگیرید. وقتی با شخص دیگری در یک اتاق هستید و وقتی برای مراقبت پزشکی می‌روید ماسک جراحی بپوشید. اگر هست، از توالت دیگری استفاده کنید.
مطمئن شوید که با کسانی که در خطر بیماری شدید هستند مانند افراد سالمند و کسانی که بیماری‌های قلب، شش یا کلیه، و مرض قند دارند در یک اتاق نباشید.
دیدار کنندگانی که نیاز ضروری به بودن در خانه شما ندارند نباید در مدتی که قرنطینه هستید دیدن کنند.
اطلاعات بیشتری در باره قرنطینه در خانه برای این افراد موجود است:

 • کسانی که عفونت COVID-19 در آنها تایید شده یا مشکوک است
 • طرف های تماس نزدیک و مسافرینی که که اخیراً از چین یا ایران برگشته‌اند.

یکی از اعضای خانوار من اخیراً از چین یا ایران برگشته و خودش را قرنطینه کرده است. من به چین یا ایران سفر نکردم و با هیچ کسی که COVID-19 دارد تماس نداشته‌ام. آیا من هم باید خودم را قرنطینه کنم؟
   اعضای خانوار ملزم نیستند که خودشان را قرنطینه کنند مگر آنها نیز:

 • در 14 روز گذشته در کشور چین (به استثنای ماکائو و تایوان) بوده یا در ترانزیت از آنجا بوده‌اند
 • در 14 روز گذشته به ایران سفر کرده یا در ترانزیت از آنجا بوده‌اند
 • تماس نزدیک با یک مورد تایید شده COVID-19 داشته‌اند
 • در مدتی که در خانه قرنطینه هستم چگونه می‌توانم مواد غذایی و داروهایم را تهیه کنم؟
 • اگر مواد غذایی و دارو (از جمله داروهای تجویزی) لازم دارید از یک عضو خانواده یا دوست (که در قرنطینه نیست) خواهش کنید که برایتان به
 • خانه بیاورد یا مواد غذایی را آنلاین بخرد. برای پیشگیری از آلوده کردن سایر افراد، مطمئن شوید که وقتی محموله‌ای را دریافت می‌کنید ماسک بپوشید یا ترتیبی بدهید که مواد غذایی پشت در گذاشته شود.

وقتی کسی 14 روز قرنطینه را تمام کرده است آیا باید به دکتر عمومی مراجعه کند؟
اگر در پایان 14 روز قرنطینه شخصی حالتان خوب است می‌توانید زندگی عادی خود را از سر بگیرید.

  چین سیستم تشخیص چهره از پشت ماسک را طراحی کرد  
به گزارش الجزیره به نقل از رویتر، کمپانی های چینی اعلام کردند که برای اولین بار تکنولوژی تشخیص چهره افراد با پوشش ماسک را در این کشور راه اندازی کردند. با توجه به اینکه بیشتر مردم به دلیل مقابله با ویروس کرونا در چین از ماسک صورت استفاده می کنند، شناسایی افراد و کارکنان در ادارات و شرکت ها بسیار مشکل و به معضل تبدیل شده بود لذا شرکت تکنولوژی هان وان، تکنولوژی را طراحی کرد که بتواند به صورت موفقیت آمیزی چهره اشخاص را از پشت پوشش ماسک تشخیص دهد. بنا به اظهار قائم مقام این شرکت آقای هوانگ لی درمصاحبه با رویتر ، چنانچه این سیستم به یک سنسور دما سنج وصل شود می تواند با شناسایی افراد دمای بدن آنها را نیز ثبت کند.

 عربستان سعودی و جریمه شهروندان پنهان کار 
به گزارش الجزیره، عربستان سعودی برای شهروندانی که در بدو ورود به کشور اطلاعات سلامتی و جزییات سفر خود را پنهان می کنند، جریمه 500 هزار ریالی معادل 133 هزار دلار تعیین کرد.
این کشور شهروندان خود را از سفر به 9 کشور منع کرده و اعلام کرده که در صورت سفر شهروندان عربستان سعودی به ایران با آنها برخورد خواهد شد.

پیش بینی رفتار ویروس کرونا، دشمن ناشناخته

به گزارش ABC News براساس پژوهش های به عمل آمده از زمان شیوع ویروس کرونا در دسامبر 2019 در چین، اطلاعات زیادی از نحوه گسترش این بیماری و گروه های پر خطر به دست آمده اما هنوز اطلاعات زیادی نیز مغفول مانده است. 
دو عامل مهم در نحوه گسترش ویروس موثر است که اولی مدت زمان تولید ویروس که همان فاصله زمانی بین اولین ابتلا تا هنگامی که شخص دیگری مبتلا شود و دوم تعداد بازتولید شده هاست که میانگین تعداد افرادی است که توسط یک شخص مبتلا به بیماری مبتلا می شوند. این دو عامل بر اقدامات کنترل بیماری موثر است اما اینکه چگونه هماهنگی این دو عامل بر شیوع بیماری موثر است هنوز برای پژوهشگران مشخص نیست. براساس داده های اولیه در مورد این بیماری همه گیر، دوره زمانی طولانی تولید ویروس و تعداد زیاد بازتولید مبتلایان یا دوره زمانی کوتاه تولید ویروس با تعداد کم افراد بازتولید شده هماهنگی و سازگاری دارد. این موضوع بر اثگذاری اقدامات کنترلی موثر است. براساس اظهارات آقای دکتر جیمز مک کاو، استاد دانشگاه ملبورن در حوزه اپیمولوژی و عضو تیم تولید مدل های بیماری های همه گیر دولت استرالیا، مدل های توسعه بیماری کووید 19 حاکی از آن است دوره پیک بیماری در استرالیا بین دو تا چهار ماه آینده خواهد بود و احتمالا از آوریل و می سال 2020 شروع و در ماه اوت به اوج خود خواهد رسید. بدترین سناریوی محتمل که از سوی آقای پرفسور مک کاو و همکارانش برای استرالیا ترسیم شده آن است که این بیماری در زمان اوج خود تعداد زیادی از افراد را به صورت همزمان بیمار خواهد کرد. البته به گفته وی این سناریو بسیار غیر واقعی است چرا که بر این اساس است که جامعه رفتار خود را تغییر نمی دهد و هیچگونه استراتژی مقابله کنترلی نیز برای پاسخگویی به این بیماری نداریم. 
وی افزود اقداماتی از جمله دورکاری و پیگیری امور از طریف تسهیلات شهر هوشمند از راه دور، آغاز گسترش این بیماری همه گیر را در استرالیا طولانی تر می کند اما میزان فشار بر سیستم بهداشت و درمان را کاهش می دهد. با کاهش سرعت بیماری میزان فشار بر سیستم کمتر شده و بدین ترتیب می توانیم خود را نجات دهیم. پرفسور مک کاو ادامه داد از هم اکنون برنامه مقابله با شرایط اضطراری دولت اجرایی شده و از مهمترین اقدامات موکول کردن رویدادها و تجمع های بزرگ به زمانی دیگر، بستن مراکز نگهداری کودکان و مدارس و قرنطینه مراکز نگهداری سالمندان از جمله اقدامات احتمالی است. وی افزود این گونه تلاش های کنترل متمرکز در مقیاس کلان می تواند تفاوت های مهمی را در مدل هایی که ما ارائه دادیم، ایجاد کند. اما نگرانی آنجاست که مردم فکر کنند در صورت وقوع این اتفاق هیچ کاری نمی شود اما با انجام کارهای کوچک و خرد مثل شستن دست ها، رعایت آداب صحیحی سرفه کردن و دوری از دیگران در صورت ابتلا می تواند اثرات چشمگیری داشته باشد. براساس مدل های پیشرفت بیماری در استرالیا، تغییر رویه زندگی با شستن دست ها، خودداری از روبوسی و دست ندادن با دیگران، عدم تماس با افراد مبتلا و خودداری از اقدامات فوق در صورت ابتلا می تواند نتایج موثری در سلامت عمومی داشته باشد. 
در مورد اینکه چه مدت این بیماری به طول می انجامد وی ادامه داد احتمال دارد بعد از شروع اولیه این بیماری همه گیر، به یک بیماری دائمی و فصلی تبدیل شود. همانطور که در مورد آنفولانزای خوکی در سال 2009 اتفاق افتاد پس از همه گیری شدید اولیه و عفونت های بعدی، رو به کاهش گذاشت. 
پرفسور مک کاو همچنین به این نکته اشاره کرد که مدل های پیش بینی بیماری از ساده با آمار و داده های فعلی تا مدل های فوق العاده پیچیدهکه جمعیت را شبیه سازی می کند می تواند طراحی شود اما ما باید بین سرعت و دقت یکی را انتخاب کنیم. وی ادامه داد تولید مدل های ساده راحت تر از مدل های پیچیده است اما دقت کمتری دارد و این روشی است که دولت استرالیا در مدل سازی دنبال می کند. البته مدل های پیچیده از دقت بیشتری برخوردارند اما به دلیل محدودیت اطلاعات در مورد این ویروس جدید قابل استفاده نیستند. 
همچنین آقای دکتر پرو کوپنکو از دانشگاه سیدنی نیز با استفاده از آمار و اطلاعات جامعه شناختی و دیگر داده ها به صورت دیجیتال مدل همه گیری بیماری کووید 19 را برای همه اعضای جامعه ارئه نموده است. در این مدل نحوه گسترش جغرافیایی بیماری به صورت زمان محور در سراسر استرالیا براساس جمعیت در معرض خطر ارائه شده و بازه زمانی اوج شیوع بیماری نیز پیش بینی شده است. 

  ویروس کرونا و کاهش آلودگی حاصل از کند شدن روند اقتصاد جهانی

به گزارش BBC به نقل از NASA گزارشات ماهواره ای پایش سطح آلودگی در جهان حاکی از کاهش معنا دار سطح دی اکسید نیتروژن در جهان است.

شواهد حاکی از آن است که این سیر نزولی آلاینده ها در جهان تا حدود زیادی منتج از کاهش روند اقتصاد به دلیل شیوع بیماری کروناست. محدودیت های ناشی از اپیدمی کرونا بر زنجیره تامین کمپانی های بزرگی که به تولیدات چین و 300 میلیون کارگر مهاجر چینی وابسته بودند، اثر گذاشته و نبود قطعات تولید را با مشکل مواجه نموده است. دی اکسید نیتروژن از جمله آلاینده هایی است که در طی این دوره در اتمسفر کاهش یافته که در عکس زیر هم نشان داده شده است. دی اکسید نیتروژن ( NO2) یک ترکیب شیمیایی گازی شکل است که در دمای معمولی زرد و در دماهای بالاتر به رنگ قهوه ای سرخ فام ( خرمایی رنگ ) ، سمی و بویی بسیار تند و زننده دارد.

این گاز از مهمترین آلاینده‌های هوا به شمار می رود. هر سال میلیون‌ها تن از این گاز در اثر فعالیت‌های انسانی به ویژه مصرف سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. دی‌اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می‌کند که موجب پوسیدگی شدید فلزات می‌شود. همچنین در غلظت‌های بالا باعث ایجاد مه‌دود شده و میدان دید را به شدت کاهش می‌دهد و بر رشد گیاهان اثر منفی شدید دارد. این گاز از اثر گلخانه‌ای نیز برخوردار است.

  
ویروس کرونا و محدودیت های سفر

به گزارش BBC صنعت توریسم و هوانوردی به دلیل قطع پروازهای توریستی و تجاری ناشی از شیوع ویروس کرونا از جمله صنایعی است که به شدت آسیب دیده است. پراکنش کشورهای با محدودیت سفر در شکل زیر به نمایش درآمده است.
 درخواست نخست وزیر انگلیس برای مسئولیت هر چه بیشتر رسانه ها

به گزارش BBC بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اظهار داشت رسانه ها نیاز است تا برای پیشگیری از اشاعه اطلاعات اشتباه مسئولانه عمل نمایند. وی افزود همه ما باید به مسئولیت خود عمل کنیم و رسانه ها و شبکه های اجتماعی در این راستا مسئولیت سنگینی برعهده دارند و اطمینان داریم که تلاش می کنند تا پیام صحیحی را منتقل کنند.

 توصیه دولت هند به مردم « به جای دست دادن از روش خوشامدگویی سنتی هندی « ناماسته» استفاده کنید»

با افزایش میزان ابتلا به ویروس کرونا در پایتخت هندوستان، دهلی، از مردم خواسته شد تا به جای دست دادن با روش سنتی هندی «ناماسته » به یکدیگر سلام و خوشامد بگویند. در این روش دو کف دست به هم چسبانده و نوک انگشتان به طرف بالا قرار می گیرد. بسیاری از هنرپیشگان بالی وود نیز در شبکه های اجتماعی ضمن توصیه به این روش آن را بهداشتی، دوستانه و انرژتیک خواندند.

  
- نقشه پراکنش بیماری کرونا ویروس در سراسر جهان در تاریخ 12 اسفند 1398

 

ضرورت ضدعفونی تلفن های هوشمند

براساس پژوهش های به عمل آمده کرونا ویروس در دمای معمولی اتاق تا بیش از 96 ساعت بر روی شیشه تلفن همراه زنده می ماند. طول عمر این ویروس بر روی مس و استیل حدود 2 ساعت است.

 

اشاعه ویروس کرونا و عذر خواهی مقامات کلیسا در کره جنوبی

به گزارش BBC  آقای لی من- هی ( Lee Man- hee  ) بنیانگذار کلیسای شین چئوجی مسیح مقدس و رهبر  فرقه مذهبی مسیحی که مرکز شیوع ویروس کرونا در کره جنوبی بوده است، از ملت کره برای شیوع این بیماری عذرخواهی کرد. وی در یک کنفرانس خبری با عذرخواهی نسبت به مردم کره جنوبی کرنش و ادای احترام کرد. حدود 60 درصد از 4000 نفر مبتلا به ویروس کووید 19 در کشور کره جنوبی از پیروان این کلیسا هستند.

کره جنوبی بزرگترین کانون بیماری کرونا در خارج از کشور چین است و تا به امروز دوشنبه 12/12/98 تعداد مبتلایان به این بیماری در این کشور به 4212 نفر افزایش یافته و آمار تلفات این بیماری نیز 26 نفر اعلام شده است.

رهبر 88 ساله این کلیسا اعلام کرد این مووع عمدی نیود اما متاسفانه بسیاری به این بیماری مبتلا شدند و ما نتوانستیم از این موضوع جلوگیری کنیم.

 

 اپلیکیشن "کرونا 100 متر" در کره جنوبی

 

به گزارش CNN به منظور از بین بردن بیماری مسری کووید 19، کره جنوبی استفاده از اپلیکیشن های تلفن هوشمند را در دستور کار قرار داده است.

اخیرا اپلیکیشنی در این کشور در اختیار کاربران قرار گرفته که به آنها کمک می کند تا بدانند در چه فاصله ای از بیماران مبتلا به ویروس کرونا قرار گرفته اند. این اپلیکیشن همچنین اطلاعات مربوط به تاریخ تایید بیماری، اطلاعات جامعه شناختی بیماران و برخی از دیگر اطلاعات مهم تاریخچه حضور بیمار در موقعیت های مختلف را نشان می دهد.

اپلیکیشن کرونا 100 متر، همچنین به کاربران هنگامی که در 100 متری (328 فوت) از محلی که شخص مبتلا به ویروس کرونا در آن دیده شده قرار گرفتند، هشدار می دهد.

در هفته گذشته، این اپلیکیشن بیشترین میزان دانلود را داشته و تقریبا هرساعت 20 هزار نفر به تعداد استفاده کنندگان از این اپلیکیشن افزوده می شود.

به گزارش مرکزپیشگیری و کنترل بیماری های کره جنوبی، تا دو روز پیش ( 29 فوریه 2020)، 800 مورد جدید به مبتلایان اضافه و تعداد به 3150 نفر افزایش یافته است. این تعداد بیشترین میزان شیوع در خارج از کشور چین است.

کره جنوبی تنها کشوری نیست که برای مهار کووید 19 از تلفن هوشمند استفاده کرده است. یک شرکت مشاوره پزشکی ژاپنی نیز اپلیکیشنی را طراحی کرده که به طور آزادانه و نامحدود به کاربران اجازه می دهد تا در مورد علائم بیماری با پزشکان مجرب مشاوره کنند. با استفاده از این اپلیکیشن هزینه های پزشکی کاربران کاهش یافته و کاربران می توانند پاسخ سوالات خود را از 120 پزشک متخصص حداکثر ظرف مدت نیم ساعت دریافت کنند.

 
 
توصیه های مهم جهانی برای آمادگی در برابر کووید 19

به گزارش منابع خبری معتبر بین المللی انجام توصیه های مهم زیر برای افزایش آمادگی شهروندان در برابر ویروس کووید 19 در سراسر جهان الزامی است:

1.      همه باید تا حد امکان سلامتی خود و خانواده هایشان را حفظ کنند. در این راستا باید ورزش کنید. رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. به اندازه کافی بخوابید.

2.      دستان خود را بشویید و هر کاری لازم است برای سلامتی خود انجام دهید.

3.      در حال حاضر در شرایطی هستیم که ترس و اطلاعات اشتباه حتی از ویروس هم سریع تر منتشر می شود بنابراین اطلاعات خود را از منبع خبری معتبر اخذ کنید.

4.      در مورد هشدارهای مربوط به روند شیوع بیماری کووید 19 به روز باشید و از هرگونه سفر غیر ضرور بپرهیزید.

 
  اعلام وضعیت اضطراری محلی در سانفرانسیسکو برای مقابله با ویروس کرونا از سوی شهردار این شهر

سان فرانسیسکو، با جمعیت بالغ بر  ۸۸۴۳۶۳ نفر براساس سرشماری سال 2017، چهارمین شهر بزرگ ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا و پس از نیویورک متراکم‌ترین شهر آمریکا از نظر جمعیت است.

شهر سان فرانسیسکو در نوک شمالی شبه‌جزیره ای به همین نام در کنار خلیج سان فرانسیسکو قرار دارد. چندین جزیره درون خلیج و جزایر فارالون نیز که در ۲۷ مایلی ساحل در اقیانوس آرام قرار دارند بخشی از محدوده شهری سان فرانسیسکو به‌شمار می‌آیند. سان‌فرانسیسکو نقطه مرکزی در محدوده کلانشهر منطقه خلیج سان‌فرانسیسکو است که این محدوده در جمع ۷ میلیون نفر جمعیت دارد.

خانم لاندن برید (انگلیسی: London Breed؛ زادهٔ ۱۱ اوت ۱۹۷۴) سیاستمدار آمریکایی اهل کالیفرنیا است که به عنوان شهردار منتخب شهر سان‌فرانسیسکو و نخستین شهردار زن سیاهپوست و دومین شهردار زن این شهر در  ۲۳ ژانویه ۲۰۱۸انتخاب شد.

به منظور تسهیل روند مقابله با ویروس کرونا، شهردار سانفرانسیسکو وضعیت اضطراری محلی زودهنگام برای این شهر پرجمعیت اعلام نمود.

خانم برید اظهار داشت که این اعلام وضعیت اضطراری زودهنگام، جهت آمادگی بیشتر برای رویارویی با این شرایط اضطراری است که بلافاصله پس از اعلام به مدت 7 روز اجرایی می شود. اینکه چگونه اعلام شرایط اضطراری زودهنگام  می تواند به آمادگی بیشتر شهر کمک کند، به شرح زیر اعلام شده است:

1.      این اعلام موجب می شود تا کارکنان از وظایف غیر ضرور دوری جسته و بر آمادگی و پیشگیری از اپیدمی کرونا تمرکز نمایند. از جمله نیروهای بهداشت عمومی، مدیران و کارکنان شهری و کسانی که در ارزیابی وضعیت شهر نقش موثری دارند.

2.      پرسنل کلینیک ها و مراکز بهداشتی به صورت آن کال پاسخگوی سوالات کسانی هستند که به شماره های معرفی شده جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

3.      اعلام این وضعیت موجب می شود تا مدیران شهری بتوانند در مورد مسائلی از جمله محل های اسکان و افزایش فرصت های مورد نیاز برای شرایط اضطراری و همچنین ارزیابی فرصت های شهری جهت پاسخگویی در صورت شیوع شدید بیماری اقدام نمایند.

4.      با اعلام زودهنگام شرایط اضطراری، شهر سانفرانسیسکو این فرصت را خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند تمامی پزشکان و کارکنان حوزه بهداشت که بیشترین تماس را با مبتلایان خواهند داشت، کلیه ملزومات مورد نیاز برای پایین آوردن شانس ابتلا به بیماری را دریافت کرده اند.

5.      پوشش رسانه ای کووید 19 در این فرصت برای بالا بردن آگاهی شهروندان جهت پیشگیری از گسترش ویروس موثر خواهد بود.

6.       با توجه به نبود معالجه موثر و واکسن برای این بیماری، اتکای موثر همه بر اقدامات بهداشت عمومی سنتی از جمله شستن دست ها، عدم تماس با صورت و بینی قرار دارد و عدم حضور در مدارس و محل کار در صورت داشتن علائم الزامی است. 

7.      زندگی عادی خود را با محبت و صمیمیت نسبت به همسایگان خود ادامه دهید.

 

 بیشتر گزارش ها حاکی از آن است که منشا ورود کووید 19 به آمریکا برگشت مسافران سفرهای دریایی ( کروز) از مناطق آسیایی است.

وضعیت این مسافران در حال پایش بوده و به آنها کمک شده تا برای رصد علائم بیماری به خود قرنطینه گی اقدام کنند.

  به دلیل عدم هدایت صحیح ترس از ویروس کرونا، شیوع این ویروس منجر به تشدید رفتارهای نژادپرستانه در آمریکا شد.

به گزارش CNN فردی که در مترو لوس آنجلس شاهد هجوم یک شهروند آمریکایی به زنی آسیایی تبار بود که ماسک بر روی صورت داشت، با فیلم برداری از این صحنه و پخش آن در شبکه های اجتماعی موجب بازنشر این خبر شد. به نظر می رسد این سوئ رفتارها به دلیل عدم هدایت صحیح ترس شهروندان از ویروس کروناست.