کوتاه از کرونا در جهان-1400/06/13 02:47:00 ب.ظ

1400/06/13 02:47:00 ب.ظ کوتاه از کرونا در جهان rating

  
 

 

 

 

 

 

 

دفتر پورتال / شب بو وزیر پور  

کوتاه از کرونا در جهان

ویژه پایش و ترجمه روزانه تجربه ها، توصیه ها و اقدامات بین المللی برای مقابله با ویروس کووید 19

 

خطر پنهان دیگری از کووید 19: مشکلات کلیوی ماندگار

به گزارش نیویورک تایمز، از ابتدای شیوع پاندمی کووید 19، متوجه شدند برخی از بیماران کووید 19 پس از بهبودی از بیماری،  به جای مشکلات ریوی که از ویژگی های این بیماری است، اغلب مشکلات کلیوی را تجربه می کنند. مطالعات اخیر انجام شده نشان داد 35 درصد از بهبودیافتگان از کووید 19 در معرض خطر آسیب های کلیوی طولانی مدت یا کاهش عملکرد کلیه قرار دارند.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که مشکلات کلیوی ماهها پس از بهبهود بیماری کووید 19 همچنان باقی خواهد ماند و ممکن است به کاهش جدی عملکرد کلیه د  ر برخی از بیماران منتج گردد. نتایج این مطالعات که در تاریخ اول سپتامبر 2021 مقارن 10 شهریور 1400 در مجله تخصصی انجمن نفرولوژی آمریکا منتشر شد، نشان می دهد که مبتلایان به بیماری کووید سخت بیشتر در معرض تجربه مشکلات کلیوی ماندگار هستند. اما حتی کسانی که به عفونت کمتری در بیماری کرونا مبتلا شدند نیز در معرض آسیب کلیه قرار دارند. بنا به اظهار دکتر ویلسون، متخصص نفرولوژی و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه یئل: " آنچه بسیار برای من جالب توجه و شوک برانگیز است ماندگاری بیماری کلیه در بهبودیافتگان کروناست".

در این پژوهش داده های 89.216 نفر که در طی فروردین ماه 1398 تا فروردین 1399 دارای تست مثبت کووید 19 بودند و داده های  637.467 .1  نفر از بیماران غیر کووید مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. بهبودیافتگان بیماری کووید 19 بین یک تا شش ماه پس از بهبودی از بیماری، 35 درصد بیشتر از سایر بیماران در معرض آسیب های کلیه قرار داشتند. بنا به گفته دکتر العالی رئیس این پژوهش و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، تمام کسانی که در 30 روز اول بیماری کرونا از این بیماری جان سالم بدر می برند، در معرض خطر بیماری کلیه قرار دارند.

 

نگرش متفاوت زنان و مردان نسبت به پیامدهای پاندمی کرونا

نتایج یک مطالعه نشان می دهد: مردان و زنان، خطرات ناشی از بیماری کووید-۱۹ را به شیوه متفاوت درک می کنند.

متخصصان آمریکایی به تازگی در یک بررسی مشاهده کردند زنان و مردان به شیوه متفاوت در مورد تاثیرات بیماری کووید-۱۹ نگرانی دارند.مردان بیشتر در رابطه با پیامدهای مالی ناشی از همه گیری نگران هستند و ترس زنان بیشتر در مورد پیامدهای ناشی از این بیماری روی سلامت است.

متخصصان در این بررسی تحقیقی را به شکل آنلاین انجام دادند تا احساسات، رفتارها و انتظارات مرتبط با جنسیت و همه گیری را ارزیابی کنند. آنان اظهار داشتند: زنان نسبت به مردان بیشتر در مورد خطرات بیماری کووید-۱۹ برای سلامت ابراز نگرانی کرده اند. همچنین مردان به نسبت زنان بیشتر در مورد تاثیرات اقتصادی همه گیری ترس داشته اند.

به گزارش هندوستان تایمز، متخصصان آمریکایی تاکید کردند: نتیجه حائز اهمیتی که این بررسی به دنبال داشت این است که افراد در موارد همه گیری، نگرانی های اقتصادی و بهداشتی را همزمان دارند. ما می دانیم اقدامات پیشگیرانه مانند ماسک زدن در این مواقع موثرند و باور داریم پیامهایی که مردم را به انجام این اقدامات پیشگیرانه ترغیب می کند، نه تنها بر پیامدها و مزایای سلامتی تاکید دارد بلکه مزایای اقتصادی را نیز تامین می کند چرا که رعایت نکات بهداشتی، امکان مهار هرچه بیشتر ویروس و در نتیجه امکان از سرگیری فعالیتهای اقتصادی را فراهم می سازد.

 

یک آنتی‌بادی برای همه‌ جهش‌های کووید-۱۹

ویروس سارس-کوو-۲ که امروزه با آن درگیر هستیم با ویروسی که اولین بار در سال ۲۰۱۹ منجر به ابتلا به بیماری کووید-۱۹ شد تفاوت دارد. بسیاری از گونه‌های جدید ویروس که امروزه در جوامع در حال گردش هستند در برابر درمان‌های مبتنی بر آنتی‌بادی که براساس ویروس اولیه ایجاد شده بودند مقاومند و با ادامه یافتن همه‌گیری بر تعداد این جهش‌های مقاوم افزوده می‌شود. اما اکنون محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن موفق به کشف نوعی آنتی‌بادی مقاوم در برابر ویروس شده‌اند که مقادیر کم آن می‌تواند در برابر تعداد زیادی از گونه‌های ویروس ایمنی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، این آنتی‌بادی به بخشی از ویروس که به طور معمول کمتر دچار تغییر می‌شود متصل شده و آن را خنثی می‌کند.

این یافته‌ها که به صورت آنلاین در مجله‌ی "Immunity" منتشر شده‌اند گامی در جهت ایجاد درمان‌های مبتنی بر آنتی‌بادی هستند که در طول زمان اثربخشی آن‌ها از بین نخواهد رفت.

مایکل اس دایموند(Michael S. Diamond)، نویسنده‌ی اصلی این مقاله می‌گوید: آنتی‌بادی‌های کنونی در برابر برخی از گونه‌های ویروس مقاومت ایجاد می‌کنند اما در برابر همه‌ی آن‌ها مقاوم نیستند. ویروس‌ها در طول زمان تکامل پیدا می‌کنند. ویروس سارس-کوو-۲ که منجر به بیماری کووید-۱۹ می‌شود برای اتصال به سلول از پروتئین خاصی استفاده می‌کند. آنتی‌بادی‌هایی که از اتصال ویروس به سلول جلوگیری می‌کنند در برابر ابتلا به بیماری ایمنی ایجاد می‌کنند اما تغییراتی در بسیاری از جهش‌های جدید ویروس رخ داده است که مانع اثر بخشی آنتی‌بادی‌ها می‌شود.

محققان برای کشف این آنتی‌بادی ۴۳ آنتی‌بادی مقاوم در برابر سارس-کوو-۲ را مورد بررسی قرار دادند و ۹ مورد از قوی‌ترین آن‌ها روی موش‌ها آزمایش شد.

سپس محققان دو آنتی‌بادی که بیشترین ایمنی را در برابر ویروس نشان داده بودند در برابر جهش‌های مختلف ویروس از جمله آلفا، بتا، گاما و دلتا و همچنین کاپا و یوتا مورد آزمایش قرار دادند. یکی از این دو آنتی‌بادی با نام "SARS۲-۳۸" توانست تمامی جهش‌های مختلف ویروس را خنثی کند.

در آزمایش‌های بعدی محققان منطقه‌ای از پروتئین سنبله که مورد هدف این آنتی‌بادی قرار می‌گیرد را مورد بررسی قرار دادند و جهش‌هایی که ممکن است باعث بی اثر شدن این آنتی‌بادی شود را مشخص کردند. این جهش‌ها به ندرت رخ می‌دهند. محققان با بررسی داده‌های ۸۰۰ هزار توالی ویروس سارس-کوو-۲ دریافتند که احتمال بروز چنین جهشی ۰.۰۴ درصد است.

به گفته‌ی دکتر دایموند: این آنتی‌بادی اثربخشی بالایی دارد و مقادیر کم آن نیز به خوبی قادر به خنثی کردن ویروس است و از آن می‌توان در درمان‌های ترکیبی استفاده کرد.

 

آلمان ارائه رایگان تست کرونا برای غیر واکسینه ها را متوقف کرد

به گزارش نیویورک تایمز از برلین در تاریخ 20 مرداد 1400، پس از ماهها ارائه  تست رایگان آنتی ژن برای ویروس کرونا به تمامی ساکنان در آلمان، این کشور ارائه تست رایگان را برای آن دسته از بزرگسالانی که تصمیم به عدم واکسیناسیون گرفته اند، متوقف کرد. این تصمیمی از تاریخ 21 مرداد اجرایی شده و پس از این تست رایگان تنها به افراد زیر 18 سال، بانوان باردار و کسانی که به هر علت پزشکی نباید واکسینه شوند، تعلق می گیرد.

از شروع پاندمی تاکنون دولت آلمان میلیاردها دلار صرف انجام تست رایگان کرونا کرده است. خانم مرکل اعلام کرد این تصمیمی با افزایش تعداد مبتلایان به سویه دلتای کرونا در این کشور اتخاذ شده است.

 

حلقه اطلاعات غلط دلتا

به گزارش نیویورک تایمزدر تاریخ 9 مرداد 1400، با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، شیوع اخبار کذب و شایعات آنلاین در مورد Covid-19 و واکسن هایی که برای جلوگیری از آن طراحی شده اند نیز افزایش یافته است.متخصصان حوزه اخبار کذب و اطلاعات غلط آن لاین معتقدند که که رواج دهندگان این گونه اخباردر تلاشند تا روایت های جدید و شایعات ترو تازه ای از سویه دلتای ویروس کرونا منتشر کنند.

به گفته یکی از شرکت های که رد اخبار و اطلاعات غلط را در اینترنت دنبال می کند، شایع ترین اخبار کذب مرتبط با پاندمی کووید19 عبارتند از: واکسن ها موثر نیستند ( بالغ بر 437 درصد)، واکسن ها حاوی میکروچیپس ها هستند ( بالغ بر 156 درصد) و اینکه مردم باید به جای واکسیناسیون بر ایمنی طبیعی بدن خود اتکا داشته باشند ( بالغ بر 111 درصد افزایش یافته است.

در بازار اخبار غلط و کذب آن لاین، در سال گذشته بعضی از اسامی مرتب در شبکه های اجتماعی رد گیری شده است. برخی از رواج دهندگان  اطلاعات غلط در بازه ای از زمان این اخبار کذب را با موضوع ویروس کرونا و زمانی دیگر در مورد انتخابات رواج می دهند و دوباره به سوی موضوع جنجالی ویروس کرونا باز می گردند و به اشاعه اخبار کذب در مورد این ویروس می پردازند. اغلب کسانی که به این امر اشتغال دارند در تلاشند تا با استفاده از رویدادهای خبری، نام خود را در گفتگوها مطرح و جایگاه بالاتری بدست آورند. آنها که باهوش ترند می دانند که دروغ های آشکار می تواند ورود آنها را به شبکه های اجتماعی ممنوع کند. بنابراین آنها بسیاری از پست های خود را به عنوان پرسش مطرح می کنند یا موارد خاصی را انتخاب و گلچین می کنند.

تئوری های توطئه معمولا پیش از انتقال و طرح در سایر شبکه های جریان اصلی اطلاعات مانند فیس بوک که تلاش زیادی را برای ریشه کنی اطلاعات غلط بهداشتی در مورد پاندمیک انجام داده است، در پلتفرم های حاشیه ای مطرح می شوند.

همکار ما در نیویورک تایمز، نیکول هنگ به تازگی با زنی در شهر نیویورک برخورد کرده که درخواست کارفرمای خود مبنی بر واکسینه شدن را رد کرده تنها به دلیل آنکه در فیلم "من افسانه هستم" نشان می دهد که چگونه واکسن می تواند میلیون ها نفر را به زامبی تبدیل کند - الگویی که از سوی افراد مخالف واکسن ها به طور گسترده در شبکه های اجتماعی پخش شده است . فیلمنامه نویس این فیلم اخیراً در توییتر نوشت: "اوه ، خدا. این یک فیلم است. من آن را ساخته ام. این است و واقعی نیست."

حتی برای کسانی که اخبار را از نزدیک دنبال می کنند ، پیگیری ویروس در حال تکامل و تلاش برای شکست این ویروس می تواند بسیار گیج کننده باشد. در این شکافهای درک مفاهیم است که اطلاعات غلط می تواند شکوفا شود - و تا زمانی که همه گیری ادامه داشته باشد ، مطمئناً این پویایی ادامه خواهد یافت.

بدیهی است که موج جدید اطلاعات غلط با ظهور سویه دلتا اشاعه یافته است اما می توان انتظار داشت با وقوع جهش دیگری در ویروس کرونا،  شاهد افزایش چشمگیری در ارائه اطلاعات کذب و غلط باشیم. 

 

برنامه ریزی فرانسه و آلمان برای تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا

بنا به گزارش نیویورک تایمز، فرانسه و آلمان طی ماه های آتی قرار است برای سالخوردگان و افرادی با نقص ایمنی، دوز تقویتی واکسن کرونا تزریق نمایند با وجود آنکه سازمان بهداشت جهانی از آنها درخواست کرده تا دوزهای اضافی خود را به کشورهای کمتر برخوردار اهدا کنند. 

مکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد با توجه به سرعت کاهش آنتی بادی در افراد سالخورده و آسیب پذیر قرار است دوز سوم را در ماه سپتامبر به این افراد تزریق نماید.

مقامات رسمی آلمان نیز در بیانیه مشابه ای اعلام کردند که این کشور ضمن مراقبت از شهروندان خود قرار است میلیون ها دوز واکسن را به سایر کشورها اهدا نمایند. دلایل این اقدام جلوگیری از بازگشت مقررات قرنطینه اعلام شده است. یک روز پس از آنکه سازمان بهداشت جهانی درخواست توقف تزریق دوز تقویتی را مطرح نمود،  این بیانیه ها منتشر شد.

این تقاضا از سوی سازمان بهداشت جهانی به دلیل ضرورت تمرکز عرضه واکسن به کشورهایی که تاکنون نتوانسته اند 10 درصد از جمعیت خود را واکسینه کنند مطرح شد. بنا به گفته دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، بیش از 80 درصد واکسن ها در سطح جهان در کشورهای ثروتمند استفاده شده است. وی افزود با وجود آنکه نگرانی کشورهای ثروتمند برای حمایت از شهروندان شان قابل درک است اما این موضوع پذیرفته شده نیست که کشورهایی که بیشترین میزان واکسن را تزریق می کنند، این میزان را افزایش بیشتری دهند.

وزیر بهداشت المان، ضمن رد این ادعا اعلام کرد ما ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه تزریق دوز سوم واکسیناسیون برای افراد و گروه های آسیب پذیر و سالمند، به طور همزمن تا حد امکان از واکسیناسیون افراد در سراسر جهان حمایت می کنیم. شایان ذکر است که آلمان تاکنون 30 میلیون دوز واکسن را به کشورهایی که از برنامه واکسیناسیون عقب هستند اهدا نموده است.

 

روشی ایمن برای پیش‌بینی مشکلات قلبی ناشی از کووید-۱۹

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که شاید روش تصویربرداری بتواند به پیش‌بینی این موضوع کمک کند که کدام یک از بیماران مبتلا به کووید-۱۹، به مشکلات قلبی دچار می‌شوند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز" (JHUSOM) در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که نوعی روش تصویربرداری موسوم به "اکوکاردیوگرام" (Echocardiogram) که یک آزمایش متداول برای ارزیابی عملکرد قلب است، می‌تواند به پیش‌بینی این موضوع کمک کند که کدام یک از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در معرض ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند. بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که به فیبریلاسیون دهلیزی دچار می‌شوند، سطح بالایی از پروتئین‌های "تروپونین" (Troponin) و "NT-proBNP" را در خون خود دارند.

 "آلیسون هایز" (Allison Hays)، از پژوهشگران این پروژه گفت: اگر پژوهش‌های بیشتر، این یافته‌ها را تایید کنند، این روش به ارائه درمان‌های جدیدی برای پیشگیری از سکته و حملات قلبی در برخی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کمک خواهد کرد که بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

پژوهش‌هایی که در مورد عوارض و آثار بلندمدت کروناویروس انجام شده‌اند، نشان می‌دهند که میزان فیبریلاسیون دهلیزی در بیماران بستری شده مبتلا به کووید-۱۹، بیشتر است و می‌تواند نارسایی و سکته قلبی را به همراه داشته باشد. در هر حال، این که کروناویروس چگونه این عوارض را ایجاد می‌کند و این که چه کسی به خاطر ابتلا به کووید-۱۹، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارد، به صورت دقیق شناخته نشده است.

پژوهشگران در این پروژه، ۸۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را با ۳۴ بیمار که به کووید-۱۹ مبتلا نبودند، مقایسه کردند. آنها اکوکاردیوگرام بیماران بستری شده در بیمارستان را تجزیه و تحلیل کردند و به بررسی عملکرد قلب بیماران پرداختند.