تازه ها از مقابله با کرونا-1400/06/13 09:19:00 ق.ظ

1400/06/13 09:19:00 ق.ظ کرونا, تازه ها از مقابله با کرونا rating
image
  • واحد پرتال / نگاهی به سرخط اخبار خرد و کلان رویارویی با ویروس «کووید-19» در ایران

کاهش اثربخشی ۲۰ درصدی واکسن‌های کووید-۱۹ در برابر جهش جدید کرونا

ایسنا/ آخرین داده‌های تجربی ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش اثربخشی واکسن‌های کووید-۱۹ در برابر نوع جدید مو (Mu) را نشان می‌دهند که اولین بار در ژانویه ۲۰۲۱ در کلمبیا مشاهده و توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به‌عنوان یک نوع قابل توجه شناخته شد.

به نقل از نیوز، امین سلیم، ویروس‌شناس تونسی گفت: «فرار ایمنی این نوع به کاهش میزان محافظت منجر شده است و اشاره کرد که تجویز دو دوز واکسن به میزان محافظت از ۸۰ تا ۹۰ درصد در برابر نوع مو ۶۰ تا ۷۰ درصد است

طبق گفته WHO این نوع می‌تواند در برابر آنتی‌بادی‌های واکسن یا عفونت قبلی مقاوم‌تر باشد.

این ویروس‌شناس تصریح کرد: جهش مو بر همه گروه‌های سنی تاثیر می‌گذارد و علائم مشابهی با انواع قبلی دارد. شدت آن از فردی به فرد دیگر بر اساس شرایط سلامتی (بیماری‌های مزمن، سن و غیره) متفاوت است.

سلیم اظهار کرد: نیاز به احتیاط بیشتر و نظارت بر مرزهای زمینی، هوایی و دریایی است زیرا ساختار ژنتیکی این نوع شناخته شده است و می‌توان آن را شناسایی کرد و خواستار افزایش سرعت واکسیناسیون در کشورها شد.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داد: اگرچه در حال حاضر شیوع جهانی نوع مو در میان موارد متوالی کووید-۱۹ زیر ۰.۱ درصد است اما شیوع آن در کلمبیا (۳۹درصد) و اکوادور (۱۳درصد) به‌طور مداوم افزایش یافته است.

 

فرد مبتلا به کووید در چه بازه زمانی دیگران را آلوده می‌کند؟

کووید ۱۹ بسیار مسری است و دوره دقیق زمانی که افراد مبتلا بیشترین سرایت ویروس را دارد هنوز نامشخص است اما در حال حاضر نتایج تحقیق جدید محققان دانشگاه بوستون ایالات‌متحده نشان می‌دهد افراد مبتلا به کووید ۱۹، ۲ روز قبل و سه روز پس از ظهور علائم بیشترین میزان ویروس را منتقل می‌کنند.

ایسنا به نقل از نیوز، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد افراد مبتلا در صورت ابتلا به ویروس کرونا از یک مورد اولیه(اولین فرد آلوده در شیوع) که بدون علامت است، احتمالا بدون علامت خواهند بود.

دکتر لئوناردو مارتینز، استادیار اپیدمیولوژی، اظهار کرد: در مطالعات قبلی بار ویروسی به‌ عنوان یک روش غیرمستقیم انتقال مورد استفاده قرار می‌گرفت. ما می‌خواستیم دریابیم آیا نتایج مطالعات گذشته که نشان می‌دهد موارد ابتلا به کووید چند روز قبل و بعد از شروع علائم قابل انتقال است، می‌تواند با مشاهده موارد ثانویه در بین مخاطبین نزدیک تایید شود یا خیر.

این گروه ردیابی تماس را انجام داد و میزان انتقال  کووید ۱۹ را بین ۹۰۰۰ نفر از نزدیکان موارد اولیه که در استان ژجیانگ چین زندگی می‌کردند، بین ژانویه و آگوست ۲۰۲۰ مورد مطالعه قرار داد.

محققان «تماس نزدیک» را به‌ عنوان افرادی که با هم زندگی می‌کنند یا غذا می‌خورند مثل کارگران، افرادی که در معرض محیط بیمارستان فعالیت دارند یا در یک وسیله نقلیه حضور دارند، تعریف کردند. دانشمندان همچنین افراد مبتلا را برای حداقل ۹۰ روز پس از مثبت شدن آزمایش کووید ۱۹ ردیابی کردند تا بین موارد بدون علامت و قبل از علامت تمایز قائل شوند.