مراقبت از بوستانها و فضای سبز در برابر آتش سوزی

1399/3/13 توصیه های ایمنی, رویدادهای جهانی مدیریت بحران, پیام فصل, تابستان rating
image

7 نکته ساده برای پیشگیری از آتش سوزی در بوستان ها و جنگل ها 

واحد پرتال- شب بو وزیرپور

براساس مطالعات انجام شده، 84 درصد از آتش سوزی ها منشا انسانی داشته و انسان ساز است. با توجه به اهمیت مراقب شهروندان برای پیشگیری از آتش سوزی های مهیب، رعایت نکات زیر می تواند کمک موثری در حفظ جنگل ها و فضای سبز باشد:

1) هرگونه آتش سوزی رها شده را گزارش دهید:

چنانچه در هر کجا یا هر زمان متوجه آتش سوزی رها شده و یا بدون مراقبت شدید موضوع را به آتش نشانی محل (125) اطلاع دهید.وقتی شرایط مناسب باشد، حتی یک آتش سوزی کوچک نیز می تواند به آتش سوزی گسترده تبدیل شود.یکی از روش های اصلی جلوگیری از آتش سوزی بی تفاوت نبودن نسبت به  آتش سوزی های کوچک  است.

2) در صورت روشن کردن آتش حتماً از خاموش شدن آن مطمئن شوید:

 در صورت روشن کردن آتش در پارک های جنگلی و فضای سبز،  پیش از ترک محل اتراق، حتماً از خاموش شدن کامل آن اطمینان حاصل کنید. آتش نباید هرگز بدون مراقبت رها شود. چادرها و وسایل خواب را از هرگونه آتش دور نگه دارید تا مطمئن شوید سوخت به آتش اضافه نمی شود. شعله های کوچک و شاخه های اطراف کمپ می توانند شعله های آتش را گسترش دهند. برای جلوگیری از آتش سوزی ، شما باید منطقه را مرتب کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که بتواند از جرقه ناخواسته آتش بگیرد.

3) هرگز سیگار روشن را از پنجره خودرو در حال حرکت به بیرون پرتاب نکنید.

 هرگز سیگار یا کبریت روشن را از خودرو به بیرون یا روی زمین پرتاب نکنید. سیگار و کبریت هر دو از گرمای کافی برای ایجاد جرقه برخوردار هستند. همچنین، قبل از ریختن آنها در سطل زباله مطمئن شوید که سیگار کاملاً خاموش شده است. بسیاری از آتش سوزی­ها می­ توانند با بی احتیاطی ناشی از پرتاب سیگار روی زمین به خصوص در شرایط آب و هوای خشک شروع شوند.سیگار یا کبریت روشن خود را درون ظرف سر بسته یا آب خاموش کنید.

4) هنگام استفاده از مایعات قابل اشتعال ، احتیاط کنید.

از ریختن گازوئیل یا روغن موتور بر روی علف ها یا سایر گیاهان جدأ خودداری کنید.  هنگام استفاده از گاز پروپان یا سایر مواد قابل اشتعال برای شارژ مجدد اجاق گاز، فانوس  یا بخاری، حتماً احتیاط کنید. صبر کنید سپس این دستگاه ها را پس از خنک شدن کامل، پر کنید. مایعات قابل اشتعال می­ توانند به سرعت یک فانوس روشن را مشتعل کنند. علاوه بر این، این مواد باید در محیط های باز و خارج از منزل پر شوند.

5) در هنگام سوزاندن زباله ­ها، نکات ایمنی را در نظر گرفته و از دستورالعمل­های سوزاندن زباله پیروی کنید.

بیشتر مناطق در هنگام وزش باد شدید محدودیت­ هایی دارند و یا شرایط خطرناکی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد آتش سوزی شود. اطمینان حاصل کنید که در هنگام سوزاندن هر چیزی، کپسول اطفاء حریق همراه  داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید شعله های آتش را مهار کنید. اگر هر نوع مواد قابل اشتعال را در حیاط خود دارید، قبل از اینکه زباله ها را بسوزانید ، آنها را از محل خارج کنید.

6) فقط در فضای باز و به دور از درختان و وسایل چوبی آتش بازی کنید.

تکنیک ها و روش های پیشگیری از آتش سوزی در شرایطی که اکثر مردم متوجه مخاطرات و آسیب های ناشی از آن نباشند، می­ تواند بسیار خطرناک باشد. به عنوان مثال، در برخی از جشن ها مردم علاقه مند به استفاده از ترقه و آتش بازی هستند. آتش بازی در فضای دارای مواد قابل اشتعال خطرناک است. 

پیش از شروع آتش بازی و استفاده از ترقه حتما کپسول اطفا حریق یا یک سطل آب در کنار خود داشته باشید.

7) به خطر آتش سوزی جنگل یا فضای سبز در منطقه خود توجه کنید.

مردم باید نسبت به مخاطرات آتش سوزی در منطقه خود آگاه شوند تا از انجام هرگونه فعالیتهایی که می­تواند منجر به آتش سوزی شود، جلوگیری کنند.

منبع:

https://www.accuweather.com/en/accuweather-ready/simple-steps-to-prevent-wildfires/686346

توصیه های مراقبت از فضای سبز در برابر آتش سوزی

- آتش‌‌سوزی بقایای زمین‌های کشاورزی به‌ دلیل قرابت با مراتع، یک خطر بسیار جدی محسوب می‌شود چرا که آتش برافروخته شده در آن می‌تواند به ‌راحتی به مزارع و عرصه‌های طبیعی اطراف سرایت کند و مشکلات زیست محیطی و اقتصادی به همراه داشته باشد.

آتش‌زدن بقایای محصولات کشاورزی می‌تواند باعث معضلاتی از جمله نابودی میکروارگانیسم‌های خاک، افزایش میزان گاز دی اکسید کربن و اثر گلخانه‌ای در کره زمین، افزایش میزان تولید گرد و غبار، افزایش تصادفات جاده‌ای بر اثر دودگرفتگی، از بین رفتن گونه‌های گیاهی ارزشمند و درختان کهنسال، از بین رفتن تنوع‌های زیستی و به دام افتادن حیات‌وحش در شعله‌های آتش شود.

افرادی‌ که برای گردش وارد طبیعت می‌شوند، باید از آتش‌افروزی در طبیعت جدا خودداری و سعی کنند مواد غذایی مورد نیاز خود مانند چای و غذا را از منزل و یا از مغازه‌ها تهیه کنند یا زغال به‌ همراه خود ببرند تا مجبور به سوزاندن پوشال یا قطع تنه درختان نشوند و با رعایت نکات لازم آتش را روشن و در نهایت آن را با آب خاموش کنند و از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند.

در صورت استفاده از منقل، اجاق زغالی و چوبی، خاکسترهای اضافی به محیط تخلیه نشود؛ چرا که موجب آتش‌سوزی علوفه و مواد قابل اشتعال کف جنگل‌ها می‌شود.

افراد در صورت استفاده کردن از آتش از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کرده و هیچگاه خاکسترهای اجاق را بدون اطمینان از خاموش شدن کامل (بوسیله آب یا مدفون نمودن با خاک) رها نکنند.

وسایلی مانند شیشه و فلز به دلیل اشتعال‌زایی نباید در طبیعت رها شوند، چرا که اقلامی مانند شیشه می‌تواند گاهی مانند یک ذره‌بین عمل کند و با تابش نور خورشید موجب آتش‌سوزی گیاهان و علف‌های خشک شود.

کشاورزان و صاحبان تعاونی‌های کشاورزی خصوصی با ایجاد «آتش‌بُر» در مزارع خود می‌توانند از پیشروی آتش‌ها جلوگیری کنند.

سازمان‌های مردم نهاد و کوهنوردان نیز با فراگیری آموزش‌های ویژه اطفای حریق می‌توانند هنگام آتش‌سوزی در مناطق طبیعی به‌ویژه مناطق جنگلی صعب‌العبور و یا کوهپایه در امدادرسانی کمک کنند.

از پرت کردن ته سیگار یا چوب کبریت استفاده شده در طبیعت و مکان‌های مستعد آتش‌سوزی جدا خودداری شود.

افراد از تیراندازی هوایی و یا با هدف مشخص در مناطق جنگلی و مرتعی خودداری کنند.

هنگامی که موتور خودرو داغ است (پس از طی مسافت‌های طولانی) از توقف در مناطق مستعد آتش‌سوزی پرهیز کرده و پس از اطمینان از خنک شدن موتور اتومبیل در محلی عاری از پوشش گیاهی توقف نمایید.

تا فاصله ۱۰ متری اطراف خانه، نباید درختان چندانی بکارید این اقدام فضایی برای دفاع در برابر آتش‌سوزی ایجاد می‌کند. بعد ‏از این فضا نیز شاخ و برگ‌ها و چوب‌های خشک را باید جمع‌آوری کرد.