«سی‌سخت»، ترکیب زندگی در زلزله و برف

1399/12/3 اخبار, اخبار برتر rating
image

زمین‌لرزه ۵.۶ ریشتری چهارشنبه شب (۲۹ بهمن) به صدها ساختمان در شهر سی‌سخت و بیش از ده‌ها روستا در کهگیلویه و بویراحمد آسیب رساند.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به نقل از ایسنا، زلزله 5.6 ریشتری سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد، شامگاه چهارشنبه 29 بهمن 1399 توسط مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران(IRSC) ثبت و اعلام شد که ساعت 22:05:34 در عمق 10.0 کیلومتری و به فاصله 11 کیلومتری سی‌سخت (کهگیلویه وبویراحمد)، 19 کیلومتری مادوان (کهگیلویه وبویراحمد) و 20 کیلومتری کمه (اصفهان) و در فاصله مستقیم 534 کیلومتری تهران روی داده است. دو هزار واحد مسکونی در سی‌سخت خسارت دیده است، بیش از ۸۰۰ واحد شهری و روستایی باید ساخته و سه هزار واحد باید بازسازی شود. از پایان هفته، کاهش دمای هوا و بارش برف، زندگی را برای مردم زلزله‌زده این مناطق سخت‌تر کرده است. طی ۲۴ ساعت گذشته دمای هوا در سی‌سخت - مرکز شهرستان زلزله‌زده دنا - ۲ درجه سانتیگراد زیر صفر بوده و سردترین نقطه استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.

تخریب ۱۰۰ درصدی ۱۲۰۰ واحد مسکونی در دنا/ توزیع ۲۶۰۰ تخته چادر در بین مردم زلزله زده

کهگیلویه و بویراحمد استاندار کهگیلویه و بویراحمد از تخریب ۱۰۰ درصدی ۱۲۰۰ واحد مسکونی در شهر سی سخت خبر داد.

حسین کلانتری در حاشیه بازدید از سطح شهر سی سخت و در جمع خبرنگاران، اظهارکرد: تاکنون ۲ هزار و ۶۰۰ تخته چادر در بین مردم سی سخت و روستاهای اطراف توزیع شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه اکیپ های بازرسی و کنترل در مناطق زلزله زده مستقر هستند، عنوان کرد: کالاها و اقلام با محوریت هلال احمر بین محلات توزیع می شود.

کلانتری با تاکید بر اینکه لکه گیری جز اصول کار است، بیان کرد: امروز و امشب لکه گیری نیز انجام می شود.

نماینده عالی دولت در استان تاکید کرد: همه اعضای ستاد مدیریت بحران مصمم هستند که کمک ها و لوازم مورد نیاز به دست مردم برسد.

وی تصریح کرد: برآورد خسارت و ارزیابی با نگاه به وضعیت مردم انجام می شود.

کلانتری گفت: باتوجه به پیش بینی و ارزیابی های اولیه تاکنون بیش از ۱۲۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی صدر صد تخریب شدند.

وی افزود: بیش از ۳ هزار واحد مسکونی نیازمند تعمیرات اساسی است.

کلانتری با بیان اینکه ارزیابی ها ادامه دارد، عنوان کرد: ممیزی شکل می گیرد و همه در حال تلاش برای ساماندهی وضعیت مردم زلزله زده هستند.

درخواست اعتبار ۴۴۷۴ میلیاردی مدیریت بحران برای جبران خسارات زلزله اخیر

رییس سازمان مدیریت بحران کشور خواستار تامین اعتبار ۴۴۷۴ میلیارد ریالی برای جبران خسارات زلزله‌زدگان در دو استان کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان شد.

اسماعیل نجار با اشاره به زلزله رخ داده در شهرستان سی‌سخت استان کهگیلویه و بویر احمد که چندین شهرستان دیگر در این استان و استان اصفهان را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است، گفت: همانطور که می‌دانید در پی وقوع این زلزله خساراتی به اماکن شهری و روستایی در برخی از شهرستان‌های دو استان کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان وارد شده است.

وی با بیان اینکه از همان ساعات اولیه وقوع زلزله اقدامات امدادی و امور مربوط به تخمین خسارات و اسکان اضطراری در دستور کار قرار گرفت، گفت: در همین راستا نیز امروز طی نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه درخواستی را برای تامین اعتبار جبران خسارات زلزله مطرح کردم که امیدوارم به زودی با اختصاص این ارقام موافقت شده و فرآیند بازسازی در مناطق زلزله‌زده انجام شود.

نجار درباره ارقام درخواست شده از سوی سازمان مدیریت بحران برای جبران خسارات اظهار کرد: مبلغ ۱۴۶۵ میلیارد و ۹۰  میلیون ریال به عنوان کمک بلاعوض درنظر گرفته شده است که پس از تامین اعتبار برای جبران خسارات واحدهای مذکور هزینه خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۲۰۰ میلیارد ریال نیز به صورت تملک دارایی بازسازی زیربنایی روستایی نیز در نظر گرفته شده است، ادامه داد: ۲۸۰۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات با کارمزد پنج درصد برای مناطق شهری و چهار درصد مناطق روستایی نیز در نظر گرفته شده است که این وام‌ها با مهلت بازپرداخت ۱۵ ساله پرداخت خواهد شد.

به گفته وی این ارقام پس از تامین از سوی سازمان برنامه و بودجه در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته و با نظارت سازمان مدیریت بحران کشور هزینه خواهد شد.