معرفی برگزیدگان نخستین مسابقه مخاطرات شناسی محله -1400/04/28 05:24:00 ب.ظ

1400/04/28 05:24:00 ب.ظ گزارش ویژه rating
image

بهره گیری از پرتال برای آگاه سازی و آموزش با رویکرد ارتباط دو سویه 

واحد پرتال- برگزیدگان نخستین مسابقه مخاطرات شناسی محله  که با هدف حساس سازی شهروندان نسبت به مخاطرات محتملی که در محل کار و زندگی در معرض آن قرار دارند طراحی شده بود، معرفی شدند. گزارش مختصری از کم و کیف برگزاری این مسابقه تهیه شده که در پی می آید:

با توجه به ضرورت ارتقای آگاهی و ظرفیت سازی برای بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان در مسابقه، علاوه بر اطلاعات موجود در پرتال و سایر منابع، خلاصه اطلاعات مورد نیاز پیش از شروع مسابقه در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت و از شهروندان درخواست شد تا با بهره گیری از اطلاعات پرتال و سایر منابع، مخاطرات محتمل در محل زندگی خود (ناحیه و منطقه) را بررسی و با ارسال عکس معرفی کنند.  متخصصان، کارشناسان و عموم شهروندان بازدید کننده از پرتال، مخاطبان این مسابقه بودند.

تحقق تعامل دوسویه

پرتال و شبکه های اجتماعی همچون رسانه های جمعی امکان ایجاد تعامل دوسویه میان نهادهای عمومی و شهروندان را فراهم کرده است. از این طریق جلب مشارکت شهروندان تحقق بیشتری می یابد و حساس سازی آنان نسبت به مقوله مدیریت بحران و آسیب پذیری شهر و محل زندگی و راه های برون رفت از شرایط نامطلوب محقق خواهد شد.

علاوه بر انتشار فراخوان مسابقه از طریق پرتال سازمان، ارسال پیامک به ستادهای مدیریت بحران مناطق 22گانه و اعضای گروه های داوطلبان دوام، اطلاعیه و پوستر مسابقه، با بهره گیری از ظرفیت های شبکه های اجتماعی، در بالغ بر 30 کانال مختلف تلگرامی از جمله کانال های گروه مهندسی بحران، کاهش ریسک و مدیریت بحران، افق تهران، کافه شهر، خبرنگاران شهری، اخبار فوری شهر، نبض جامعه، مدیریت بحران، تهران نامه، شهر پرس، شورای پنجم، بهشت آن لاین، شهر و شورا، شهردار پلاس، رویداد شهر، خبر شهر، تهران رسانه و صبح تازه  و خبرگزاری هایی از جمله مهر، شهر فردا، ایرنا، آریانیوز، بازار آریا و سایت خبری تحلیلی شهر و پرتال برخی دانشگاه ها قرار گرفت.

پس از پایان مهلت ارسال آثار، 65 عکس ارسالی از سوی 46 شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، شش منطقه شامل مناطق 1، 2، 5، 6، 8 و 16 در مسابقه شرکت کردند. بیشترین درصد شرکت کنندگان در مسابقه از منطقه 16 بود و بیشترین درصد مشارکت مناطق در ارسال عکس، از سوی ساکنان منطقه 6 شهرداری تهران صورت گرفته است.

انتخاب عکس ها در دو مرحله صورت گرفت. در مرحله نخست از میان 65 عکس رسیده، 12 عکس به عنوان عکس های شایسته تقدیر انتخاب و اعلام شد. از آنجا که هدف این مسابقه شهروندی صرفاً حساس سازی شهروندان در مرحله شناخت خطر و مخاطرات پیرامون محل کار و زندگی آنان تعریف شده بود، کیفیت عکس به لحاظ هنری و فنی مورد نظر قرار نگرفت و صرفاً توانایی شهروند و زاویه دید آنان در شناخت خطر پیرامونی مورد قضاوت قرار گرفت.  از این منظر بسیاری از عکس های ارسالی به لحاظ کادر بندی، نور، ترکیب بندی سوژه، وضوح و سایر موارد حرفه ای از نقصان هایی برخوردار بود.

در ارزیابی علاوه بر موارد فوق، شاخص های موثر در وقوع حوادث به صورت عمومی از جمله تعدد و گستردگی مخاطره در شهر و امکان اصلاح پذیری مخاطره با کمترین هزینه به عنوان شاخص فرعی مد نظر قرار گرفت.

شایان ذکر است 69 درصد زنان و 31 درصد مردان در این مسابقه شرکت کردند. از ویژگی های قابل توجه این مسابقه برخورداری از جنبه آموزش عمومی بود و شهروندان با مطالعه فراخوان مسابقه با مفاهیمی همچون انواع مخاطرات محتمل، راهکارهای کاهش خطر و شیوه های پیشگیری و آمادگی در برابر حوادث و سوانح آشنا شدند.

فهرست برگزیدگان شایسته تقدیر و عنوان اختصاصی مخاطره به شرح ذیل است:

فهرست برگزیدگان شایسته تقدیر

ردیف

نام و نام خانوادگی

منطقه

تعداد عکس منتخب

موضوع

1

یاسمن زرگری مرندی

6

2

خطر سقوط اجسام در معابر عمومی

2

فرناز غازی

2

1

بافت فرسوده

3

فرزانه زاهدی مقدم

16

1

خطر معابر ناایمن و سقوط اجسام غیر سازه ای

4

فاطمه سقاب

16

1

عدم رعایت فاصله ایمن بافت مسکونی و دکلهای فشارقوی انتقال برق

5

علی دلاور

1

1

بافت فرسوده و سقوط اجسام غیر سازه ای

6

سمیه رسول نیا

5

2

خطر سقوط در کانال آب و برق گرفتگی

7

ژیلا راد

6

1

معبر ناایمن و خطر سقوط درخت

8

اکرم طلایی چهره برق

16

1

بافت فرسوده و محل کار ناایمن

9

پژمان صالحی

8

2

خطر سقوط در کانال فاضلاب و معابر ناایمن

 

برندگان مسابقه

از میان عکس های شایسته تقدیر، سه عکس به شرح زیر به عنوان عکس های برتر انتخاب شدند.:

رتبه اول: عکس متعلق به خانم سمیه رسول نیا از منطقه 5

رتبه دوم: عکس متعلق به آقای پژمان صالحی از منطقه 8

رتبه سوم: عکس متعلق به خانم یاسمن زرگری مرندی از منطقه 6

شایان ذکر است به برندگان در مسابقه به رسم یادبود هدایایی اهدا می شود.

 

عکس های برگزیده شایسته تقدیر (فهرست کوتاه)

نام شرکت کننده: یاسمن زرگری مرندی  

عکس 1

عکس 2

 

نام شرکت کننده: فرناز غازی