اخبار

شاخه

 سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران آمادگی دارد اطلاعات ثبت شده زلزله اخیر دماوند را که از طریق چهار ایستگاه شتابنگار سامانه اختصاصی هشدار سریع زلزله تهران به دست آمده در اختیار محققان قرار دهد. این سامانه پایش در مرحله پایلوت قرار دارد و در آینده 22 ایستگاه شتابنگاری جدید به این سامانه اضافه خواهد شد.

image

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با بیان اینکه درخصوص مدیریت بحران شهر تهران اقدامات مفیدی انجام شده که نباید آن را نادیده‌ بگیریم از جمله دستورالعمل‌هایی که برای دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مربوطه صادر شده که در زمان بحران چه اقدامی انجام دهند، افزود: اما مدیریت بحران تهران با توجه به شرایط خاص این شهر به لحاظ وسعت و تراکم جمعتی بسیار سخت بوده و نیازمند کار علمی و کارشناسی است. 

image

بیش از یک هفته از زمین‌لرزه ‌ای که بامداد روز جمعه، 19 اردیبهشت ماه تهران را لرزاند گذشت و طی این مدت احتمالا باز هم خطر همیشگی زلزله تهران به فراموشی رفته است. موضوعی که معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تا حدودی آن را طبیعی می‌داند و در عین حال معتقد است که نقاط امن محلات جزو مواردی است که ساکنان هر محله باید آن را به خاطر بسپارند.

image

روزنامه همشهری در قالب یک‌ میزگرد، وضعیت پایتخت کشور را از نظر تاب‌آوری در برابر زلزله‌های بزرگ بررسی کرد.

image

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهردار تهران با بیان اینکه آموزش مردم نیاز به یک تصمیم کلی‌تر دارد افزود: صدا و سیما باید خیلی جدی‌تر در بحث آموزش مردم وارد شود و بیشتر روی این موضوع فعال شود و یک بخش ویژه آموزشی را در لیست برنامه‌های خود قرار دهد تا ارتقا دانش مردم راحت‌تر و ارزانتر انجام شود و آنها آموزش‌های لازم حین وقوع و پس از زلزله را ببینند.

image

    رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه گسل مشا شهرستان دماوند همچنان پایتخت را تهدید می کند گفت:‌ این گسل نسبتا بزرگ و قدرتمند است و می تواند مناطق شمالی پایتخت را تهدید کند.

image

شهر تهران 3268 هکتار بافت فرسوده دارد و 15 درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده سکونت دارند.

image

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به عنوان اولین مرکز در شهر تهران، بستر مساعدی را جهت استفاده از قابلیت سامانه‌های هشدار سریع زمین‌لرزه فراهم آورده است. با توجه به نحوه توزیع گسل‌ها در اطراف شهر تهران از جمله گسل مشا، این حسگرها و ایستگاه‌ها به گونه‌ای توزیع شده‌اند که بتوانند کل شهر تهران و مناطق اطراف آن را پوشش دهند.

image

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به زلزله دماوند گفت : نقش مردم در زلزله بسیار مهم است مردم باید آگاه باشند و مسائل را رعایت کنند. مردم تهران باید با زلزله زندگی کنند و باید بدانند در حین زلزله و پس از آن چه اقداماتی انجام دهند.

image

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران گفت: پس از زلزله بامداد روز (19 اردیبهشت) استانهای معین تهران در حالت آماده باش هستند که اگر اتفاقی رخ دهد؛ به کمک تهران بیایند.
image